Şimdi Ara

NISSAN ALMERA KLÜBÜ (1336. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
28.184
Cevap
201
Favori
1.718.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13341335133613371338
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kronk-x

Bu kutu başka nelerden sorumlu ki hocam? Şimdi bir ışık uğruna büyük masraflar açmayalım sonra... direksiyonun sol altında sol ayağımızın yanında kalan yerden mi bahsettiniz bu arada? Ankara'da iyi bir elektronikçi bulayım ben önce en iyisi.

Tavsiyelere açığım elektronikçi konusunda lakin bildiğim iyi biyer yok.

Torpido Aracın sağ tarafında. Torpido sizde solda mı? Yani aracınız yurtdışı felan değildir herhalde. Hani sonra yanlış tarif etmeyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARISOYSOFT -- 29 Mart 2017; 9:56:57 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARISOYSOFT

quote:

Bu kutu başka nelerden sorumlu ki hocam? Şimdi bir ışık uğruna büyük masraflar açmayalım sonra... direksiyonun sol altında sol ayağımızın yanında kalan yerden mi bahsettiniz bu arada? Ankara'da iyi bir elektronikçi bulayım ben önce en iyisi.

Tavsiyelere açığım elektronikçi konusunda lakin bildiğim iyi biyer yok.

Torpido Aracın sağ tarafında. Torpido sizde solda mı? Yani aracınız yurtdışı felan değildir herhalde. Hani sonra yanlış tarif etmeyelim

Çok pardon hocam torpido kısmını yanlış anlamışım ben heralde tamam :)

Direksiyon altında olduğunu söylemiş jaqa1903 ama? Yoksa bu bahsettiğiniz kutu sizin dediğiniz smd diyot için olan mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: jaqa1903

arıza çıkaran parça..

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

Biliyorsunuzdur siz ama parça bu direksiyok kutusunun sağ altında demiş

• AliExpress'te ne buldum, inanamazsın

http://s.aliexpress.com/qEBfQnmQ Tıransıtör Bumu acaba aynı sorun bendede var kapı açılınca tavan lambası otamatik yanmama sorunu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selçuk-81 S kullanıcısına yanıt
    Aynen bu hocam. Aliexpresste ben de buldum hatta 5li satanlar var paket ne olur Ne olmaz diye ondan alacağım galiba.

• Bu arada biraz renklendirelim buraları ya hep sıkıntı dert :)

oğlanı yıkadık pakladık biraz

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

Bu arada bu da klima aydınlatmasına yaptığım bir uygulama. Daha önce de yeşil yapmıştım teyple uysun diye ama aynı tonda olmayınca ışık daha çok sinir oldum ben de göstergelerle aynı olsun bari dedim ve böyle yaptım. Merak eden olursa adım adım foto almadım ama yöntemi anlatabilirim.

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

• İlkfotodaki sanki daha fazla ayakları var benim baktığımda daha az ayak var orası kafama takıkdı

• Selçuk-81 S kullanıcısına yanıt
    Yok hocam transistör 3 ayaklı olur zaten. r4383 kodu aynı yani aynı kodda farklı bir çip olmaz diye düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk-81

İlkfotodaki sanki daha fazla ayakları var benim baktığımda daha az ayak var orası kafama takıkdı

Daha önce araştırırken de bu BUZ90A karşıma çıkmıştı ama sanırım fazla ısınma problemi oluyormuş ve bir kaç kapı aç kapattan sonra yanıyormuş. Sanırım buradaki arkadaş da BUZ90 kullanmış ve sorun çözülmüş. Tabi bunlar muadil transistörler. Türkiyede rahat bulunur ama çinden söyleyip direk kendisini takmak daha mantıklı gibi.

Primera ile SECU'larımız aynı galiba;
    http://www.npoc.co.uk/forum/nissan-primera-p12-interior-light-dont-work_topic44400_page1.html

düzeltme/ekleme : şurada da aynı sorun yaşanmış ve çözmüşler. Durumumuz çok da kötü görünmüyor sanırım halledebilcez bu işi ;http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=1143

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kronk-x -- 29 Mart 2017; 19:45:12 >

• Oto elektrikçi ustamla konuştum parçayı getirt halederiz dedim sipariş vericem

• ARISOYSOFT kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. En kısa zamanda fotoğrafları paylaşacağım. İyi akşamlar.

• quote:

quote:

arıza çıkaran parça..

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

Düzeltme : ben ilk mesajda torpidonun sağ tarafında diye yazmışım.

Sonra siz Direksiyonun altında demişsiniz.

Bende sizin torpido solda direksiyonun altında mı diye sormuşum.

Yani ben doğru yer tarif etmişim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARISOYSOFT -- 29 Mart 2017; 21:11:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nadirgoktan

@ARISOYSOFT Hocam parçadaki tıkacı kontrol edecek bilgim becerim maalesef yok. Ama şu şekilde size anlatabilirm umarım. Aracı ilk çalıştırdığım anda stop ediyor. Genelde motor sıcakken yapıyor. Yolda giderken bi yerde sağa çekiyorum deniyorum yapıyor. Ama sabah ya da akşam ilk çalıştırmada yapmıyor. Durumu daha iyi anlatabilmem için bir video çekip yüklerim.Rolanti motoru denen şey bumudur?

Evet o parça rolanti motoru denen parça.

• quote:

Yok hocam transistör 3 ayaklı olur zaten. r4383 kodu aynı yani aynı kodda farklı bir çip olmaz diye düşünüyorum

3 bacak 2 bacak olayı üreticiye göre değişir.

2 bacak olan ve orta bacağı kesilmiş olanların Collector ucu transistör arkasında metal kısımdan alıyor.

Bazı üreticiler o metal kısmı plastik kıluf içine alıyor ve bacağını 3 bacak halinde üretiyor.

O sebepten aynı kılıf üretimi alınız. Çünkü collector ucu metal sırttan sağlayan modelin board üzerinde lehimlenecek yerinin olması gerekir. Eğer bu yer yoksa aldığınız transistör elinizde kalır.

Buna dikkat edin.

• quote:

quote:

quote:

arıza çıkaran parça..

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

Benim kafam iyice karıştı :))) Ben başta sizin "torpido" yazdığınız yeri dikkatli okumamışım kafam başka yere gitmiş o yüzden öyle dedim torpido tabiki sağda. Siz diyorsunuz ki yolcu tarafında torpidonun altında bulunur, ben de diyorum ki arkadaşlar sürücü tarafında direksiyonun sağ altında bulunduğunu söylüyorlar. Son olarak hangi tarafta şimdi bu meret :D

• quote:

quote:

2 bacak olan ve orta bacağı kesilmiş olanların Collector ucu transistör arkasında metal kısımdan alıyor.

Bazı üreticiler o metal kısmı plastik kıluf içine alıyor ve bacağını 3 bacak halinde üretiyor.

O sebepten aynı kılıf üretimi alınız. Çünkü collector ucu metal sırttan sağlayan modelin board üzerinde lehimlenecek yerinin olması gerekir. Eğer bu yer yoksa aldığınız transistör elinizde kalır.

Buna dikkat edin.

Çok güzel bir noktaya dikkatimizi çektiğiniz için teşekkür ederim haklısınız. Ve sanırım evet bizim kartların üzerinde bacak çıkarılmamış arka tarafından lehimlenmiş direk gördüğüm bir kaç fotoda öyle anladım. Soğutmayı da sanırım o sırttan sağlıyor. Tabi orjinal parça ne kadar ısınıyodur bilemem ama. Muadil diye kullanılan BUZ90A'lar hep yanmış yabancı forumlardan anladığım kadarıyla. Yerine daha düşük iç direnci olan bir transistör taksak olmaz mı acaba diye de düşünyorum ama tabi bu orjinalini bulamazsak yürürlüğe koyacağım bir plan. Ben mühendisim zaten ama elektronikçiler tabi ki tecrübeleri gereği daha iyi yorumlar da yapabilirler danışmak lazım işinin ehli bir elektronikçiye. Bundan da sanırım sanayide "beyin tamiri" diye iş yapan kesim anlar öyle değil mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

arıza çıkaran parça..

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

Benim kafam iyice karıştı :))) Ben başta sizin "torpido" yazdığınız yeri dikkatli okumamışım kafam başka yere gitmiş o yüzden öyle dedim torpido tabiki sağda. Siz diyorsunuz ki yolcu tarafında torpidonun altında bulunur, ben de diyorum ki arkadaşlar sürücü tarafında direksiyonun sağ altında bulunduğunu söylüyorlar. Son olarak hangi tarafta şimdi bu meret :D

Benimkin de sağda. Makyaj kasaların ki farklı yerde olabilir.

• quote:

quote:

quote:

Buna dikkat edin.

Çok güzel bir noktaya dikkatimizi çektiğiniz için teşekkür ederim haklısınız. Ve sanırım evet bizim kartların üzerinde bacak çıkarılmamış arka tarafından lehimlenmiş direk gördüğüm bir kaç fotoda öyle anladım. Soğutmayı da sanırım o sırttan sağlıyor. Tabi orjinal parça ne kadar ısınıyodur bilemem ama. Muadil diye kullanılan BUZ90A'lar hep yanmış yabancı forumlardan anladığım kadarıyla. Yerine daha düşük iç direnci olan bir transistör taksak olmaz mı acaba diye de düşünyorum ama tabi bu orjinalini bulamazsak yürürlüğe koyacağım bir plan. Ben mühendisim zaten ama elektronikçiler tabi ki tecrübeleri gereği daha iyi yorumlar da yapabilirler danışmak lazım işinin ehli bir elektronikçiye. Bundan da sanırım sanayide "beyin tamiri" diye iş yapan kesim anlar öyle değil mi?

Kullanılacak transistör

1.anahtarlama transistörü olacak.

2.orjinal parçanın yarı iletkenlik malzemesinden yapılmış olmalı (PNP veya NPN)

3.bacak bağlantıları aynı olmalı (ECB/EBC/BEC/BCE/CBE/CEB)

4.Kılıf tipi (sırtı metal veya plastik)

5.Collector ucu sırt kısmından ortak mı alınıyor yoksa bacak bağlantılarından mı alınıyor.

6.karakteristiği aynı olmalı. (Beyz eşik polarma voltaj, iç direnci, CE arası max voltaj sınırı vs...)

Bu durumlara uygun farklı transistör her zaman uyar.

• ARISOYSOFT kullanıcısına yanıt
    İşte işin sıkıntılı kısmı da burası. Cunku orjinal transistörün hiç bir datasını bulamadım. Muhtemelen r4383 asıl adı degil. Siemensti galiba bu kutuyu yapan ya onun ya da iste başka bir firmanın verdiği kod o.
    Çıkan parçada ecb ya da bce olduğu belli zaten collector ortada ve sırttan alıyor kılıfsız yani. Ama iste max voltaj nedir akım değeri nedir iç direnci kaçtır data yok bilemiyorum onları. Ayrıca npn mi pnp mi o da yok. O parçayı ayırıp onun üzerinden testle bulunabilir aslında bunlar evde gerekli ekipmanım yok ama elektronikcilerde bunları öğrenebiliriz

Bu yüzden orjinalini dışardan getirtip taktırmak en rahatı olacak galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kronk-x -- 30 Mart 2017; 13:32:11 >
  • Sizde yarasa kulağı varsa bilemem.Ben hiç duymadım tarif ettiğiniz sesi.
    ilk çalışma zamanlarında abs devreye girdiği zaman ve frenlemeye başlandığı anda
    kısa süreli ses olur.
    Yetkili servisteki usta acaba eski hondalarla mı karıştırdı bilemiyeceğim.
    Çukurlardan veya bariyerden geçerken sağ taraftan abs sesi duyulması anormal durum.
    Acaba abs beynine su mu kaçtı,oksitlenmemi oldu,hava boşluğu mu oluştu abs sensörlerinde...
    Anlatımına göre abs sürekli devrede.Sürekli frenleme algısı var....diyeceğim ama
    Tüm ihtimalleri ve ses tarifinizi düşündüğümde ABS sorunsuz gibi geldi bana.
    Sağ aks bilyası veya sağ porya bilyası üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ediyorum.
    Öncelikle direksiyon altındaki sigorta kutusundaki en alttaki
    ve soldan ilk sıradaki kırmızı 10 amperlik ABS sigortasını çıkar.
    Tekrar bariyer,çukur vs.geç ve sesi dinle.Sonra emin olmak için;
    Sağ tekeri kriko ile kaldır ve aracı çalıştır.2 vitese al.
    30 km hız yapacak şekilde biri gaz versin sesi dinle.
    Yetkili ustanada benden selam söyle.

• 
Sayfa: önceki 13341335133613371338
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.