Şimdi Ara

NISSAN ALMERA KLÜBÜ (1334. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28.184
Cevap
201
Favori
1.718.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13321333133413351336
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hararet müşürlerini temizleyip takın bakalım.
    Benzindeki motor sogutma suyu sıcaklık sensörü diyede geçer.
    Ayrıca debimetre içinde hava emme ısı sensörü var.Yağsız sprey ile temizleyin.
    Tepkiyi kontrol edin.Düzelme varsa arıza bellidir zaten.
    Triger zinciri sorunlu mu değil mi imzamdaki sitede mevcut.
    Triger arıza belirtileri nelerdir inceleyebilirsiniz.

Sanal ortamda bir arızayı anlatırken;(aracı görmediğimiz için)
    Aracın yılı,modeli,km'si,
    En son hangi işlemler yapıldığı,
    Arızanın durduk yere mi başladığı bir işlem sonrası mı başladığı,
    Tüplü mü değil mi ve tüplü ise kaç km kullanıldığı,markasının ne olduğu,
    Sogukta,sıcakta;rölantide,2000-2500-3000-4000 rpm'de benzin ve lpg de ne gibi sorunlar yaşandığı,
    30-50-70 km hızlarda hareket halinde viteste ve boşta gösterdiği tepkiler,
    İlk çalışma anında devir ibresinin ilk gördüğü devir noktası,rölanti dalgalanması,stop etmesi,
    Düz yolda,1000 devirde sıcak motorda 4.ya da 5.vitese alıp dipgaz yapıp verdiği tepki,
    Bakım zamanı hakkında bilgileri net vermiş olursanız nokta teşhisi yapmak hiçte zor olmaz
    benim için.Bu kadar bilgiyi istememin sebebi birçok parçanın ortak belirtisi
    aynı arıza olabiliyor.
    Basit bir rölanti dalgalanmasının yüz tane sebebini yazabilirim.
    Parçaların ayırd edici arızaları ve etki-tepkileri arasından doğru teşhise sanal alemde ancak böyle ulaşılabiliriz diye düşünüyorum.Bilmem yanılıyor muyum?

• quote:

Orijinalden alıntı: volverin33

Hararet müşürlerini temizleyip takın bakalım.
    Benzindeki motor sogutma suyu sıcaklık sensörü diyede geçer.
    Ayrıca debimetre içinde hava emme ısı sensörü var.Yağsız sprey ile temizleyin.
    Tepkiyi kontrol edin.Düzelme varsa arıza bellidir zaten.
    Triger zinciri sorunlu mu değil mi imzamdaki sitede mevcut.
    Triger arıza belirtileri nelerdir inceleyebilirsiniz.

Sanal ortamda bir arızayı anlatırken;(aracı görmediğimiz için)
    Aracın yılı,modeli,km'si,
    En son hangi işlemler yapıldığı,
    Arızanın durduk yere mi başladığı bir işlem sonrası mı başladığı,
    Tüplü mü değil mi ve tüplü ise kaç km kullanıldığı,markasının ne olduğu,
    Sogukta,sıcakta;rölantide,2000-2500-3000-4000 rpm'de benzin ve lpg de ne gibi sorunlar yaşandığı,
    30-50-70 km hızlarda hareket halinde viteste ve boşta gösterdiği tepkiler,
    İlk çalışma anında devir ibresinin ilk gördüğü devir noktası,rölanti dalgalanması,stop etmesi,
    Düz yolda,1000 devirde sıcak motorda 4.ya da 5.vitese alıp dipgaz yapıp verdiği tepki,
    Bakım zamanı hakkında bilgileri net vermiş olursanız nokta teşhisi yapmak hiçte zor olmaz
    benim için.Bu kadar bilgiyi istememin sebebi birçok parçanın ortak belirtisi
    aynı arıza olabiliyor.
    Basit bir rölanti dalgalanmasının yüz tane sebebini yazabilirim.
    Parçaların ayırd edici arızaları ve etki-tepkileri arasından doğru teşhise sanal alemde ancak böyle ulaşılabiliriz diye düşünüyorum.Bilmem yanılıyor muyum?

Üstadım dediklerinde sonuna kadar haklısız. Zaten çoğu arkadaşlara da bu şekilde uyarıyorum. Aracı görmeden Sanal alemden yardım pek mümkün değil. Ancak ihtimalleri sıralayabiliriz ki bazen birçok ihtimal oluyor ve hangisini yazacağımızı şaşırabiliyor veya unututuyoruz.

Yalnız üstadım. Bir konuda nacizane bir şey söylemek istiyorum.

Konulara cevap verirken ilgili mesajı alıntı yaparsan, hangi konu hakkında cevap verdiğin anlaşılabilir diye düşünüyorum. Amacım asla seni eleştirmek değil. Sadece daha iyi olacağını düşünüyorum.

Kusur ettiysem Affola...

• Nasipse 2 3 aya aranıza 2006 model Tekna ile geliyorum :)
  • ARISOYSOFT kullanıcısına yanıt
    Ne kusuru güzel kardeşim.Bilen biri tarafından eleştirilmek bize onur verir.

Kişi paylaşımının sağ üst kısmında cevap yazan yere tıklarsan paylaşım alıntı şeklinde görünmüyor.
    Alıntıyı görmek için hemen altta ''...kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör.''
    yazar.Alt kısımda yer alan ''...kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör.''kısmına tıklandığında alıntı ortaya çıkar.
    Aracı orjinal ve sıfırlanmış düzeye getirdim derken ön paneldeki OFF tuşunu kaybettim.
    Döşemeleri, orta konsolu, koltukları söktüm bulamadım.
    Elinde OFF tuşu olan ya da bulabileceğim bir yer önerirseniz çok sevinirim.
    Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

• Bugün biraz benim boz oğlanla uğraştım
    benim kız çakmaklığa 25 krş sokmuştu ve o zamandan beri çakmaklık çalışmıyordu ona açtım baktım sigortalarına da baktım ama nafile çakmaklık çalışmıyor.

Birde cd çalar cdyi yuvadan itince motor çalışıyor ama içeri çekmiyor, cd yi anahtar ile içeri itiyorum tık sesi gelince cd dönmeye başlıyor ve çalışıyor.
    cd yi dışarıya çıkarmak için tuşa bastığımda yine motor dönüyor ama cdyi dışarıya vermiyor. Cd yi dışarıya çıkarmak için ikinci cd yi yuvaya takıp içerdeki cd ile beraber çektiğim zaman çıkarabiliyorum.

Bu iki sorunu nasıl çözebilirim?

Herkese kazasız belasız sürüşler...

• quote:

Orijinalden alıntı: shareware_cun

**arkadaşlar 2001 model hb luxury için olan kullanma klavuzunu bulamadım elinde olan varsa gönderebilirmi
    **Birde bizim cam açma dümeleri niye ışıklı değil bunları ışıklı yapamazmıyız acaba bi fikri olan varmı?
    **Sanki debriyaj biraz sert geld, bana eski aracıma göre sizde de durum aynımı acaba yoksa bendemi sorun var

Daha önce gördüğüme emindim ama tekrar bulmak biraz zahmetli oldu, buldum sonunda :)

https://www.drive2.ru/l/8048688/

Rusça bilmediğinizi varsayıyorum o yüzden yaptığı işlemi anlamak biraz zor ama fotolardan fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sitede almera bölümünde istemediğiniz kadar "custom mod" denen olay var. Adamlar her türlü şeyi yapıyorlar arabalara. Hatta yakın zamanda yine buradan birinden esinlenip uzun zamandır canımı sıkan klima ışığı problemimi hallettim ben de dün LED kullanarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: kronk-x

quote:

**arkadaşlar 2001 model hb luxury için olan kullanma klavuzunu bulamadım elinde olan varsa gönderebilirmi
    **Birde bizim cam açma dümeleri niye ışıklı değil bunları ışıklı yapamazmıyız acaba bi fikri olan varmı?
    **Sanki debriyaj biraz sert geld, bana eski aracıma göre sizde de durum aynımı acaba yoksa bendemi sorun var

Daha önce gördüğüme emindim ama tekrar bulmak biraz zahmetli oldu, buldum sonunda :)

Rusça bilmediğinizi varsayıyorum o yüzden yaptığı işlemi anlamak biraz zor ama fotolardan fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sitede almera bölümünde istemediğiniz kadar "custom mod" denen olay var. Adamlar her türlü şeyi yapıyorlar arabalara. Hatta yakın zamanda yine buradan birinden esinlenip uzun zamandır canımı sıkan klima ışığı problemimi hallettim ben de dün LED kullanarak.

teşekkürler uğraşıp bulup bilgilendiriğin için. güzel olmuş fakat o düğme üzerindeki ışık gözükecek yerleri nasıl yapmış acaba kazıma falan mı yoksa başka arabanınkinimi uydurmuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Ne kusuru güzel kardeşim.Bilen biri tarafından eleştirilmek bize onur verir.

Kişi paylaşımının sağ üst kısmında cevap yazan yere tıklarsan paylaşım alıntı şeklinde görünmüyor.
    Alıntıyı görmek için hemen altta ''...kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör.''
    yazar.Alt kısımda yer alan ''...kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör.''kısmına tıklandığında alıntı ortaya çıkar.
    Aracı orjinal ve sıfırlanmış düzeye getirdim derken ön paneldeki OFF tuşunu kaybettim.
    Döşemeleri, orta konsolu, koltukları söktüm bulamadım.
    Elinde OFF tuşu olan ya da bulabileceğim bir yer önerirseniz çok sevinirim.
    Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Üstadım 2 hafta önce söyleseydin Ankaraya gitmiştim. Oradan 5-10 verir alırdım.

Parçacıma pazartesi sormam lazım. Ancak iyi kazalı araç veya suya boğulmuş araç bulmak lazım. Çünkü tuşları konsol üzerinden kimse saymaz. Ancak kazada kırılmış veya suda kaldığından pert çıkmış araçdan istenilen parça sökülür.

Parçacıma senin için sorayım. Oda çevresine sorar.

Yalnız üstadım o parça yaa el frenin o ara boşluğa girdi, yada ön koltuğun makara mekanizmanın gözüken köşe boşluğuna girmiştir.

Ben kılıfları yıkamak için söktüğümde içinden 4.25tl para çıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARISOYSOFT -- 26 Mart 2017; 10:48:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ispirizm

Bugün biraz benim boz oğlanla uğraştım
    benim kız çakmaklığa 25 krş sokmuştu ve o zamandan beri çakmaklık çalışmıyordu ona açtım baktım sigortalarına da baktım ama nafile çakmaklık çalışmıyor.

Birde cd çalar cdyi yuvadan itince motor çalışıyor ama içeri çekmiyor, cd yi anahtar ile içeri itiyorum tık sesi gelince cd dönmeye başlıyor ve çalışıyor.
    cd yi dışarıya çıkarmak için tuşa bastığımda yine motor dönüyor ama cdyi dışarıya vermiyor. Cd yi dışarıya çıkarmak için ikinci cd yi yuvaya takıp içerdeki cd ile beraber çektiğim zaman çıkarabiliyorum.

Sen arabayı benim adrese kargola ben yaparım. Adresi biliyon nasılsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARISOYSOFT -- 26 Mart 2017; 10:50:49 >

• quote:

quote:

quote:

teşekkürler uğraşıp bulup bilgilendiriğin için. güzel olmuş fakat o düğme üzerindeki ışık gözükecek yerleri nasıl yapmış acaba kazıma falan mı yoksa başka arabanınkinimi uydurmuş

Arkadaşlar işlem basit ama bu olayın bir sorunu var. O kullanılan ledlerin sıvı teması vs olması durumunda sigortayı attırır ki o sigorta ayrıca motor kaputuiçindeki sigortayıda etkiliyor ve komple lambaların sönmesine sebep oluyor.

Bir kere başıma geldi. Sadece uzun ve dörtlü lambalar yanıyordu. Üstüne gecenin karanlığında oldu. Aydınlık petrol bulmak için 4lü yakarak ve sellektör ile gitmiştim.

Diğer bir uyarı söylüyeyim. Şimdi orjinalinde cam butonlarının içinde yay yok. Yay mekanizmanın içinde. Ancak benim aracın önceki sahibi yay mekanizmasının bir nedenden arıza yapmasından dolayı içini sökmeden buton içine yay koymuş.

Tabi ben şimdi aracın her tarafını orjinal haline getirdim.

Şimdi size tarif edeceğim. Ancak bu durumlardan korktuğum için. En iyisi videoya çekmek.

Alın bu da benden. Nissan Almera Araç içi ( Ayak uçları) Aydınlatma.

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

@kronk-x

Bundan sonra bir parça kaybolursa sana soracağım.
    El freni mekanizmasının öyle bir ara yerine gizlenmiş ki meret zımbırtı.
    Oysa ki yarım sökmüştüm ama görememiştim.Tekrar komple söktüm.
    Elektrikli süpürgeyle çıkardım.El freni boşluğunu nasıl kapatsak acaba?
    OFF tuşunu ne ile tutturalım zırt pırt çıkmasın.
    Ayrıca yardımın için teşekkürler.
  • ispirizm kullanıcısına yanıt
    CD çaların lastik contası özelliğini kaybediyor zamanla.Bir teypci halleder elinden gelmezse.
    Çakmaklığıda arada halletmiş olursun.
  • arkadaşlar, geçen günlerde almeramın ön tarafından gelen bir sesten bahsetmiştim. volverin ses konusunda bayağı uzman olduğu için ona sormuştum. dün yetkili servise gittim ustayla bindik işte bu ses dedim. usta hemen bu abs okuması dedi benim almera da ve tüm almeralarda vardır dedi. önemli olmadığını söyledi. ama ben ilk defa bu almerada duyuyorum. önceki almeramda yoktu ve kullandığım hiçbir araçta bu ses yoktu 30 yıldır araba kullanıyorum. sizin almeralarda düşük hızlarda bariyerden geçince vitesi boşa aldığınızda, debriyaja basılı tuttuğunuzda peryodik bir uğuldama oluyor mu?
    ilk aldığım almera sedandı, hb kasalar övüldüğü için çok az kullanılmış hb. aldım ama her yönden sedan bana göre daha çekici geliyor. bagajının genişliği, görünümü, sanki sedan daha sessiz gibi. ne dersiniz.
    Hocam tam ledleri bekliyorum sizden bu fotolar geldi. Siparişi verdim ben de pzt gelecek kargom. Ayak aydınlatmaları için

Tesisata başlamadan önce bayağı bir araştırdım sanırım bizim araçta ta ortadaki aydınlatmadan çekmek gerekiyor değil mi? Kolay geçiyor mu tavandan eğer siz ordan çektiyseniz? Hani ben sürekli yansın istemiyorum işte kilitleri açınca orta lamba yandığı gibi yanacak kontağı çevirince sönecek falan onun gibi çalışmasını istiyorum o yüzden ortadan çekmek lazım. Direklerdeki plastiği sökmesi falan çok zahmetli değil öyle değil mi?

edit : Bir de unutmadan önlerde kaç adet ya da kaç cm led ile bu ışık yoğunluğunu yakaladınız ve arka tarafta koltukların neresine monte edip kablolarını nereden çektiniz acaba? Biraz çok soru oldu ama mazur görün :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kronk-x -- 26 Mart 2017; 13:36:15 >

• Bu arada dünden beri aracı yatırıyorum çünkü bir ses başladı. Direksiyonu çevirince sağa sola özellikle çok yavaş hızlarda böyle yağsız kapı gıcırtısı gibi gıcırdıyor. Ama öyle inceden bir ses falan değil baya geliyor ses. Gerçi yarın sanayiye gideceğim ama siz bilirsiniz size de bir danışayım öncesinde dedim.

Ben amortisör takozundan şüpheliyim ama rotiller de geldi aklıma bu bahsettiğim sesi yapar mı? Sanki yine yavaş hızlarda hafif kasislerde ses biraz daha coşuyor gibi, yani direksiyon çevirmeyle geliyor asıl ses ama çukurlar da katkıta bulunuyor gibi sese. Sanırım salıncaktan geliyor ama salıncakları komple değişmeye gerek var mıdır? Boşa masraf etmeyelim daha önce şurasını deneyin gibi bir öneriniz olursa ona baktırayım öncelikle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: doğayı koru

arkadaşlar, geçen günlerde almeramın ön tarafından gelen bir sesten bahsetmiştim. volverin ses konusunda bayağı uzman olduğu için ona sormuştum. dün yetkili servise gittim ustayla bindik işte bu ses dedim. usta hemen bu abs okuması dedi benim almera da ve tüm almeralarda vardır dedi. önemli olmadığını söyledi. ama ben ilk defa bu almerada duyuyorum. önceki almeramda yoktu ve kullandığım hiçbir araçta bu ses yoktu 30 yıldır araba kullanıyorum. sizin almeralarda düşük hızlarda bariyerden geçince vitesi boşa aldığınızda, debriyaja basılı tuttuğunuzda peryodik bir uğuldama oluyor mu?
    ilk aldığım almera sedandı, hb kasalar övüldüğü için çok az kullanılmış hb. aldım ama her yönden sedan bana göre daha çekici geliyor. bagajının genişliği, görünümü, sanki sedan daha sessiz gibi. ne dersiniz.

Almera sedan kullanmadım ama sedanın daha sessiz olduğuna inanırım. Daha önce test ettiğim bir kaç araçta da öyleydi bence almeraya özgü değildir bu.

Bahsettiğiniz uğuldama benim daha önce hiç dikkatimi çekmedi ama bir sonraki kullanışımda sizin için dikkat ederim, yani rahatsız edici bir ses duymadım daha önce.

• quote:

Bundan sonra bir parça kaybolursa sana soracağım.
    El freni mekanizmasının öyle bir ara yerine gizlenmiş ki meret zımbırtı.
    Oysa ki yarım sökmüştüm ama görememiştim.Tekrar komple söktüm.
    Elektrikli süpürgeyle çıkardım.El freni boşluğunu nasıl kapatsak acaba?
    OFF tuşunu ne ile tutturalım zırt pırt çıkmasın.
    Ayrıca yardımın için teşekkürler.

Sor üstadım. Yardımcı olabildiğime ve bulabildiğine ve bulmana vesile olmama gerçekten çok sevindim.

Almeranın motorun piston/segman kısmı hariç her tarafını sökmüş biri olarak nerede ne var biliyorum.

El frenin o kısmını ben Lada Samara vites körüğü (uzun model) el fren koluna geçirdim. Zaten alt kısmı lastikli. El frenin Ay leklindeki plastiğine geçirdim. Uzun olmasından orayı rahat doldurdu.

İnan artık içine çerez kabukları gitmesinden ve temizlemesinden kurtuldum.

O tuşu çok küçük bir damla PU mastik ile butonun üzerine yapıştır. Silikon belli bir süre sonra kopar yine (Çok küçük damla. Fazla akıtırsan butonun etrafına dolar ve artık o butonu asla kullanamazsın. Çünkü PU dondu mu artık dönüşü yok. Ayrıca PU ile yapıştırınca üzerini kağıt bantla yapıştır ki kuruyana kadar çıkmasın ve 24 saat o butona kimse basmaması lazım)

Yada o tuşun 2 kenarına zımba telini kanatcığına japon ile yapıştır. Böylece zımba teli dışarı çıkmasını engeller.

Artık hangi yöntem kolayına giderse.

• quote:

Bu arada dünden beri aracı yatırıyorum çünkü bir ses başladı. Direksiyonu çevirince sağa sola özellikle çok yavaş hızlarda böyle yağsız kapı gıcırtısı gibi gıcırdıyor. Ama öyle inceden bir ses falan değil baya geliyor ses. Gerçi yarın sanayiye gideceğim ama siz bilirsiniz size de bir danışayım öncesinde dedim.

Ben amortisör takozundan şüpheliyim ama rotiller de geldi aklıma bu bahsettiğim sesi yapar mı? Sanki yine yavaş hızlarda hafif kasislerde ses biraz daha coşuyor gibi, yani direksiyon çevirmeyle geliyor asıl ses ama çukurlar da katkıta bulunuyor gibi sese. Sanırım salıncaktan geliyor ama salıncakları komple değişmeye gerek var mıdır? Boşa masraf etmeyelim daha önce şurasını deneyin gibi bir öneriniz olursa ona baktırayım öncelikle.

NISSAN ALMERA KLÜBÜ

Nissan Almera Araç içi (Ayaç uçları) Aydınlatma ledi ve montaj yeri

Ben tavan aydınlatma ucuna bağladım. Aydınlatma ucu Ön camın sol direk bakalitin içinden geçer. Kablo sigorta kutusunun arkasındaki kablo demetinin içinde.

Kablonun bir tanesi hep gelen +12v (mor renk). Diğeri ecu kontrolcüsü tarafından yönetilen +5v(kırmızı kablo). Kapılar açıldığında, kontaktan anahtar çıktığında vs... lambayı yakar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ARISOYSOFT

quote:

Orijinalden alıntı: ispirizm

Bugün biraz benim boz oğlanla uğraştım

Sen arabayı benim adrese kargola ben yaparım. Adresi biliyon nasılsa

Vallaha mı olmazsa yanında promasyon olarak düdüklü tencere falan da göndereyim bari işi sağlama alalım.

• quote:

CD çaların lastik contası özelliğini kaybediyor zamanla.Bir teypci halleder elinden gelmezse.
    Çakmaklığıda arada halletmiş olursun.

Üstadım arabamı seviyorum o sebepten kendim sağını solunu kurcalayarak hem öğreniyor hem de bir arıza giderdiğimde keyifleniyorum.

Zaman biraz daha geniş olsa belki d halledersin, çünkü öyle çok sıkıntı yapacak arıza değil bunlar.

Bu arada tekrar forumda aktif olmana sevindim, hoşgeldin.

• 
Sayfa: önceki 13321333133413351336
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.