Şimdi Ara

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi *** (2020. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61.727
Cevap
91
Favori
2.392.330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20182019202020212022
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aynı ikilemde ben de kalıyordum. sokakta fotoğraflarken böyle bir şey yaşasam ne yaparım diye aklıma geliyordu. bir gün yaşadım hem de sağlam bi olay oldu. 3-4 kişi etrafımı sarmıştı. korktum ama laf anlattım. sonra aralarından sıyrılıp gezime devam ettim.

ama iş yakalanır mıyım diye düşününce zevkli olmuyor. ben çözümü şöyle buldum; oradaki varlığını saklamayacaksın. yani elinde makina var ve fotoğraf çekiyorsun, bunu insanların görmesini pek umursamayacaksın. makina boynundayken veya fotoğraf çekerken insanlar sürekli inceliyor, incelemeseler de ilk defa gördükleri zaman gözleri bir takılıyor. yanımdan geçerken birbirine "nikon" diye dönen çok insan duydum sanırım lensi insanların bariz yüzlerine doğrultmadıkça pek problem çıkmaz.

bir de kadraj yaparken bana göre dikkat edilmesi gereken bir durum var. yatay kadrajlarda objeyi sağa veya sola yasladığında karenin merkez noktası başka bir tarafa dönmüş oluyor. o döndüğü tarafın serbest olmasına dikkat etmekte yarar var, zira dışarıdan direkt orayı çekiyorsunuz gibi görünüyor.

ben gerçi bu durumu hala aşamadım. ama özellikle xbagci 'dan bu konuda ustalık dersleri alabilirsin. kendisi insanların yüzüne karşı deklanşöre basıp farkettirmeyen bi üstat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 30 Temmuz 2011; 1:19:16 >
  • @Crosshair

Hocam geçenlerde İzmir-Bostanlı Sahilinde sevgili birçift birbirlerine sarılmışlar denize bakıyorlar çok güzel bir kadraj oluşmuş , bir fotoğrafçı arkadaş arkadan onları çekmek istedi makinanın AF sesi ve ardından perde sesi gelince adam arkaya döndü -Ne çekiyorsun lan sen ... dedi ? .. Bende arkadan geçiyordum karışmadım 1 saat sonra tekrar oradan geçtiğimde 2-3 ekip gelmişti tutanak tutuluyordu..

Aslında dediğiniz gibi en iyi çözüm etrafı umursamak , oradan kaç kişi beni tanıyorki deyip umursamadan fotoğraf çekeceksin.. Aslında 2-3 kişi çekime çıkılsa pek sorun olmuyorda tek çıkınca biraz sıkıntı oluyor..

DH İstanbul fotoğraf gezisinde xbagci ustanın harika bir fotoğrafı vardı bir çiftin yanında 50 cmden fotoğraf çekiyordu .. Leica insanı ayrı bir dünyaya götürüyor herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoldenSparrow

sayın arkadaslar bi sorum olacaktı,
    Nikon d40 kullanıyorum, nakit ihtiyacından dolayı satmam veya takaslamam gerekecek,
    Bir arkadaşın teklifi üzerine düşünmeye başladım.
    bendeki body ile kendisindeki Pentax İst ds ile yanında 28-80 lens takası teklifi sundu.
    sizce bu makina ile d40 performansı alabilirmiyim ?
    bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirlerse çok sevineceğim.
    iyi forumlar diliyorum

adem hocanın d40 ile çektiği fotoğrafları gördükten sonra d90ı yakasım geliyo boşwer bencede takas etme :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: BRV35

quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

Valla ne bileyim sokakta bile Siyah dslr görünce garip garip bakan insanlar plajda nasıl davranır bilemiyorum.Hiç denemedim ama sonuçlarını tahmin ediyorum az çok

Açıkçası sokakta dslr boyunuma aslısı gezerken rahatsız oluyorum gelen geçen inceliyor , bu yüzden sokakta dslr ile dolaşmaktan hoşlanmıyorum çantada tutuyorum istek olmadıktan sonra çantada kalıyor sürekli , bana gaz verin Nikondaşlar

Birde arkadaşlar sokakta portre çekerken veya tanımdağınız insanları fotoğraflarken nasıl davranıyorsunz ? Atıyorum birinin fotoğrafını çekeren o kişi beni görse ve olay çıkasa paçayı nasıl kurtaracaz ? Yani tanımadığım birkişinin fotoğrafını çeksem ve bu kişi benden şikayetçi olsa ne olur ? Sonuçta alet benim , istediğim anı fotoğraflamakta özgürüm ve kimsa bana engel olamaz , usta arkadaşlar açıklık getirirse sevinirim..

edit : Son fotoğraflar çok güzel herkesin eline sağlık

Sevgili Kardeşim istediğim anı fotoğraflamakta özgürüm ve kimsa bana engel olamaz böyle bir özgürlük yok.
    Karşı tarafa rahatsızlık vermediğin (bu görmemesi şeklinde ya da görüp umursamaması ya da hoşlanması vs....) sürece bu mümkün.
    İşte birkaç post aşağıda örneği verildiği gibi ters olaylarla karşılaşmak mümkün.Ben xbagci'dan alınan görünmezlik dersinin yanında meraklılarına aşağıda linkini verdiğim
    ürünü de öneririm.Kalın sağlıcakla

Oooo Paparazzi
  • bu değilde 20-30 derece çaprazı çeken lens vardı.
  •  *** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

Rize- Ayder- Kavron yaylası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demoX -- 30 Temmuz 2011; 10:27:25 >
  • ohh paşam keyfin gıcır sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: KcRasco

ohh paşam keyfin gıcır sanırım

Kemalim bana dedin sanırsam, evet ramazan öncesi bayagi bir gezdik, gecen haftasonuda karadenizdeydik, gercekten tabiat harikasıymıs, herkese tavsiye ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: demoX

quote:

Orijinalden alıntı: KcRasco

ohh paşam keyfin gıcır sanırım

Kemalim bana dedin sanırsam, evet ramazan öncesi bayagi bir gezdik, gecen haftasonuda karadenizdeydik, gercekten tabiat harikasıymıs, herkese tavsiye ederim

doğrudur abicim. yediğin içtiğin senin olsun fotoları alalım.
  • Peki Kemal seni mi kıracağım, Amsterdam üstüne Uzungöl gelsin o zaman:)

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

• ilk fotoda kalalım abi bence.
  • Son fotolar harika elinize sağlık.Çok güzel yerler
  • Varmı Nikon D1 almayı düşünen

http://urun.gittigidiyor.com/NIKON-D1-TELE-OBJEKTIF-GENIS-ACI-LENS-FLAS_W0QQidZZ41580626

Gezerken denk geldi.Hiçbir bağlantım yoktur
  • quote:

Orijinalden alıntı: spex

çok hoş kardeşim eline sağlık.
  • Ayvalık- Cunda birkaç tatil fotoğrafı

[simage]http://img40.imageshack.us/img40/7136/dsc4923p.jpg

Bunlarda rezaletin resimleri...Tarihimize böyle saygı duyuyoruz!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerl -- 30 Temmuz 2011; 13:59:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: koolandgang

quote:

quote:

Valla ne bileyim sokakta bile Siyah dslr görünce garip garip bakan insanlar plajda nasıl davranır bilemiyorum.Hiç denemedim ama sonuçlarını tahmin ediyorum az çok

Açıkçası sokakta dslr boyunuma aslısı gezerken rahatsız oluyorum gelen geçen inceliyor , bu yüzden sokakta dslr ile dolaşmaktan hoşlanmıyorum çantada tutuyorum istek olmadıktan sonra çantada kalıyor sürekli , bana gaz verin Nikondaşlar

Birde arkadaşlar sokakta portre çekerken veya tanımdağınız insanları fotoğraflarken nasıl davranıyorsunz ? Atıyorum birinin fotoğrafını çekeren o kişi beni görse ve olay çıkasa paçayı nasıl kurtaracaz ? Yani tanımadığım birkişinin fotoğrafını çeksem ve bu kişi benden şikayetçi olsa ne olur ? Sonuçta alet benim , istediğim anı fotoğraflamakta özgürüm ve kimsa bana engel olamaz , usta arkadaşlar açıklık getirirse sevinirim..

Sevgili Kardeşim istediğim anı fotoğraflamakta özgürüm ve kimsa bana engel olamaz böyle bir özgürlük yok.
    Karşı tarafa rahatsızlık vermediğin (bu görmemesi şeklinde ya da görüp umursamaması ya da hoşlanması vs....) sürece bu mümkün.
    İşte birkaç post aşağıda örneği verildiği gibi ters olaylarla karşılaşmak mümkün.Ben xbagci'dan alınan görünmezlik dersinin yanında meraklılarına aşağıda linkini verdiğim

Oooo Paparazzi

Hocam şimdi ben bu durumu merak ediyorum , bir kişinin fotoğrafını çektik ve bu kişi rahatsız oldu bana danışması durumunda ben o fotoğrafı silerim ve özür dilerim fakat herkes anlayışlı olmayabiliyor böyle durumlarda resmi prosedür nedir ?

Birde arkadaşlar 2.el 55-200 vr arıyorum , geçen bir ilana rastladım satıcıyla konuştum lens geçen sene ağustos ayına alınmış ve eylülde ilan verilmiş yani 1 senedir kullanılmıyormuş kapalı kutu şeklinde duruyor dedi satıcı çok temizmiş hiç kullanılmamış nerdeyse kutu içeriği falan tammış deneyerek elden alıcam.. Sizce 1 yıldır kapalı duran bir lens alınmalı mı alınmamalı mı ?
  • bence 1 yıl kapalı durmasının sakıncası yok sonuşta 50 yıllık m42 - leica gibi lensler şuan canavar gibi
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: koolandgang

quote:

quote:

Oooo Paparazzi

Hocam şimdi ben bu durumu merak ediyorum , bir kişinin fotoğrafını çektik ve bu kişi rahatsız oldu bana danışması durumunda ben o fotoğrafı silerim ve özür dilerim fakat herkes anlayışlı olmayabiliyor böyle durumlarda resmi prosedür nedir ?

Birde arkadaşlar 2.el 55-200 vr arıyorum , geçen bir ilana rastladım satıcıyla konuştum lens geçen sene ağustos ayına alınmış ve eylülde ilan verilmiş yani 1 senedir kullanılmıyormuş kapalı kutu şeklinde duruyor dedi satıcı çok temizmiş hiç kullanılmamış nerdeyse kutu içeriği falan tammış deneyerek elden alıcam.. Sizce 1 yıldır kapalı duran bir lens alınmalı mı alınmamalı mı ?

bildiğim kadarıyla tazminat davası falan açabiliyor diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: synchro

bence 1 yıl kapalı durmasının sakıncası yok sonuşta 50 yıllık m42 - leica gibi lensler şuan canavar gibi

Hocam satıcı çok temiz çok az kullanıldı görünce anlarsınız zaten diyor , eğer fiyatta anlaşabilirsek alıcam gibi inşallah aldıktan sonra herhangi bir problem ile karşılaşmam..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacksilicon -- 30 Temmuz 2011; 14:30:58 >
  • Tatil fotoları gelmeye devam ediyor elinize sağlık
  • 
Sayfa: önceki 20182019202020212022
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.