Şimdi Ara

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi *** (1975. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
61.727
Cevap
91
Favori
2.392.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19731974197519761977
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: funkmaster

Büyük adamdı.

Hala öyle 1981'de öldü ama hala üzerinden milyonlar kazanıyor Jamaika halkı öyle ya da böyle.
    Ve hala seviliyor yaşıyormuşçasına...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender53

quote:

Orijinalden alıntı: Nikolai Mw2

Merhaba arkadaşlar..

fotoğraf çekmeye yavaş yavaş alışıyorum fakat gezilecek yerleri pek bilmiyorum. İstanbul'da yaşadığım halde (Anadolu Yakası), Avrupa Yakası'na pek geçme fırsatım olmadı - olmuyor.. Yarın sırf fotoğraf çekebilmek için Taksim, Beyoğlu ve civarları gezmek için 2-3 arkadaş yola çıkmaya karar verdik. Acaba bahsettiğim civarda şuralara mutlaka gitmelisiniz diyebileceğiniz yerler var mı ?

İyi günler..

Kadıköy'de buluşun, Karaköy'e geçin. Karaköy'den yukarıya doğru İstiklal Caddesi'ne çıkın. İstiklal'den Taksim'e, oradan Nişantaşı'na, oradan Maçka'ya, Maçka'dan Beşiktaş'a, Beşiktaş'tan Üsküdar'a geçin. Üsküdar'dan Kız Kulesi civarına yürüyün, güneşi batırın. Fotoğraf dolu bir gün olur =]

Çok teşekkür ederim hocam, özellikle sıralama şeklinde vermeniz benim için ayrı bir kolaylık olacak

İyi akşamlar dilerim..
  • Ben aranıza yeni katıldım bir sorum olacak ustalara .Ful HD video olan slr makina almak istedim Özellikle Nikon d3100,d510.canın 550D gibi.Bunlarda video sabit mi çekiliyor zumlama (yakın-uzak çekim)yapılabiliyor mu?aydınlatırsanız sevinirim.sony compak makinam var w30 sabit video çekebiliyorum.Zumlama yok .O nedenle sordum.Teşekkürler ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasin_kaya

quote:

Orijinalden alıntı: KcRasco

Akla 70-300 Vr ve 150-500 olabilir gibi geliyor fakat 150 - 500 için elde çekim nasıl olur bilmiorum. yasin kaya denemişti galiba o lensi gelirse o cevaplayabilir..

croplu makine ile 150-500mm kullandım. OS felan hikaye. Keskinliği çok düşük bir lens. 150'den başladığın için bu croplu makinede 225 olacaktır ve günlük kullanmayı düşünmeyin. Çok dar.

Af hızı fena sayılmaz ancak, sigmanın çoğu lensinde olduğu gibi çok iyi ışık gerektirir. Pek önermiyorum yani.

2000tl bütçe var ve esnetilebiir diyorsanız, günlük kullanacağım kuş felan çekmem diyorsanız, gözünüz kapalı nikon 70-200mm VR1, o lensi kullanınca diğer lensleri makineye takmak istemezsiniz. 200 kısa kalıyor olabilir ancak kuş çekmeyecekseniz kroplu makinede yeter. Olmadı 1.4tc alırsınız 100-300 f4'e dönüşür lens. keskinlik biraz düşer ama hala idare edelebilir. Kuş çekeceğim diyorsanız, Ademin menüsünü kullanmanız lazım. 300F4 + 1.4TC

Ama günlük kullanım, martı, böcek, portre, spor vs karışık ise sabit 300 size gelmez. 80-400 yavaş olduğu doğru ama 80-400e geniş yelpaze sunduğu için tercih edilebilir.

bir kaç sayfa önceye gidecek olursak bende 50-500ü sormuştum ve çoğu kişi günlük kullanım için uygun olmadığnıı söylemişti. Ancak Bigma lapaklı lens ucuzu arayan kuşçuların tercih etttiği bir lens.

Yasin Bey,
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. 70-200 (özellikle 1. versiyon) gerçekten mükemmel keskinliğe sahip bir lens ancak her açıdan sınıfının en iyisi ama çok pahalı (spotu bile 4400 TL civarında ayırdığım bütçenin 2 katı:) ve çok ağır öbür yandan 200mm gerçekten beni kesecek gibi durmuyor. 1.4 TC ile 100-280 f/4 olacak fikri ilk bakışta güzel gibi ama sigma 100-300 f/4 gibi bir alternatif varken biraz gereksiz oluyor, Hem bütçe, hem ağırlık açısından.
  • @koolandgang

sağdan ikinci karede bir drogba gördüm
  • Arkadaşlar merhaba,
    Geçenlerde tele lens tavsiyesi istemiştim, herkese verdiği tavsiyeler için çok teşekkür ederim, tavsiyeler arasında en çok aklıma yatan seçenekler Nikon AF-S 70-300 ED VR ve Sigma 100-300 f/4 oldu. Sigma 100-300 f/4 bir hayli araştırdım OS eksiği olmasına rağmen gerçekten çok güzel ve keskin bir lens. İlk başta OS olmamasına takıldım fakat düşünüce: Nikon 70-300 de VR 2-4 stop arası kazandırıyor ama genelde bu safari ortamında shutter speed sıkıntım titreşim engellemeden ziyade hızlı koşan hayvanları donuk yakalamak olduğu için diyaframın açık olması tabiki daha avantajlı, ışık genelde yeterli olduğundan zaten hep 1/250 nin üzerinde oluyor hız titreşim açısından yeterli ama koşan hayvanı kesnkin yakalamak için 1/500-1000 gerekli bunun yanında sigma zaten 300mm deki diyafram farkı ile 1 stop farkı kazandırıyor. Bunları hesaba katınca 100-300 bihayli güzel geldi ancak internette bi hayli aramama rağmen spotunu bulamadım 1-2 tane 2. el bulabildim hem 2.el olması sebebiyle veya şehirdışı olmasından dolayı güvenemedim. Öte yandan; 100-300 ün alt lensim olan 18-105 ile sadece 5mm bindirme yapması (ki 18-105 in 80mm den sonası çok verimli (keskin) olmadığı için en azından 70 den başlaması iyi olur diye düşünüyordum), daha ağır ve pahalı olması ve son olarak testlerde okuduğum hatalı AF oranın yüksek olması ise diğer dezavantajları idi.

Bu sırada Ankara içi sıfır amerikadan gelme 70-300 ED VR 900TL ye bulunca aldım. Bilmiyorum sizce fiyat nasıl?
    Birkaç saatlik deneme çekimlernden sonra gerçekten beklediğimden ok daha iyi bir lens çıktı karşıma:

-Çok çok iyi bir VR performansı var. (VR 1 ile donatılmış 18-105ten sonra canavar gibi geldi)
    -200mm ye kadar gerçekten çok keskin (belki 70-200 gibi geğil ama yinede çok iyi)
    -Çok iyi hatasız AF performansı. Hız olarak ise başka tele lens kullanmadım ama tam döngüde benim 18-105 ten biraz daha yavaş kalıyor ama tele lensler genelde böyle oluyormuş sanırım hatta biçok incelemede bu lens için çok hızlı odaklama olduğu belirtilmiş ki eğer bu tele için hızlı sayılıyor ise eskiden kafamda olan ve çok yavaş odaklıyor denilen 80-400 ü düşünemiyorum bile.
    -En çok gözüme çarpan ve hoşuma giden ise mükemmel bir kontrast vermesi oldu (çünkü bunu ne testlerde okudum nede aklımda vardıki böyle bir beklentim olmadığı için belki ama elde ettiğim sonuçlar harika geldi)
    -Oldukça iyi bokeh kalitesi.
    -Kötü yanları ise 200mm den sonra keskinliğin düşmesi ve kısık diyafram.

İlk izlenimlerime göre çok memnun kaldım lensten en azından beklediğimden fazlasını verdi kesinlikle. Üsetlik fiyatıda cabası. Daha ileride yine aklımda kalan Sigma 100-300 f/4, Sigma 120-300 f/2.8 veya Nikon un eskiyen 80-400 yerine çıkarmay planladığı yeni lens olabilir.

Tavsiyeler için tekrar teşekkürler.
  •  *** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

nikon d5100 18-55 ilk fotoğrafımı paylaşayım nedense çoğu fotoğrafı istediğim gibi keskin çekemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Strogonof -- 10 Temmuz 2011; 8:28:24 >
  • koolandgang çok güzel yerler gezmişsin hocam, kıskanmamak elde değil.
    Biz ancak İstiklali geziyoz.

*** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

Strogonof@ ben fotoğrafını çok beğendim, mükemmel bir fotoğraf olmuş.
  • @xbagci teşekkür ederim biraz üstünde oynama yapıp diğerlerini de flicker a yüklüyorum onlar hakkında da yorum yaparsanız sevinirim.
  • @Strogonof

Güzel foto elinize sağlık

@tonythetonguc

Hayırlı olsun lensiniz

@pirmes

Hocam cevap için teşekkürler.Pahalıymış 2.eli bile
  • @Sharkspower teşekkür ederim, kelebeğin gerçekten harika Kullandığın lens nedir?

Herkes gerçekten çok güzel fotoğraflar yüklüyor ben genelde şantiyede olduğum için internetim çok kötü ve yükleme imkanı bulamıyorum şimdi iyiyken GÜney sudandan Uganda sınırından (ekvatordan) birkaç kare paylaşayım sizinle artık 70-300 le gittiğimde daha güzel ve hayvanlı kareler çıkartabilirim umarım. Aslında dünyanın çeşitli yerlerinden nice fotolar var ama zamanla yüklerim:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonythetonguc -- 10 Temmuz 2011; 14:59:32 >
  • Teşekkürler hocam.Sizin fotolarda enfes elinize sağlık

İmzamdaki linklerdeki fotolar dahil herşey 18-55 kit lens ile çekildi
  •  *** Nikon SLR İnceleme ve Paylaşım Merkezi ***

Yorumlarınızı beklerim. Önerileriniz olursan lütfen esirgemeyin çünkü makinayı daha 5 gün önce aldım kendimi geliştirmeme yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Strogonof -- 10 Temmuz 2011; 17:11:23 >
  • @Strogonof

Eline sağlık.Neresi burası ??

-----------------------------------------------------------------------------

• @Sh@rKs-PoWeR

Sağolun Niagara Şelalesi
  • bu saat itibarı ile 18-105 VR min parasını yatırmış bulunuyorum.
    aklıma parayı yatırdıktan sonra bi soru işareti takıldı bu lensin üzerinde af motoru varmıydı bilen var mı arkadaşlar.
    Nikon d40 kullanıyorum da
  • Çok güzelmiş gerçekten

18-105 AF moturu var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanTnçr -- 10 Temmuz 2011; 17:25:41 >
  • @ Sh@rKs-PoWeR @Crosshair arkadaşlarımın yardımı olmasa cesaret edemezdim bu lense.
    çok teşekkür ediyorum sizlere
  • millet dünya turu atıyor biz evimizin çevresinde pinekleyelim :) fotoğraflar harika gerçekten, çekenlerin ellerine sağlık..

• @ademyagiz

Foto çok güzel , yazdığın çok doğru.Şimdi gönül ister o şelaleden balıklama atlamak
  • 
Sayfa: önceki 19731974197519761977
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.