Şimdi Ara

Nikon D5100: Püf Noktaları, Sorunlar, Çözümler, Cevaplar (159. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.755
Cevap
58
Favori
231.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 157158159160161
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Emeğinize sağlık 2. fotoğrafta oldukça güzel fakat; Ben beğenimi 1. fotoğraftan yana kullanıyorum Eskilerden çektiğim bir porsuk fotoğrafını hdr'mi yaptım heder mi ettim bilmiyorum ama geniş açılı olduğundan paylaşmak istedim.

Nikon D5100: Püf Noktaları, Sorunlar, Çözümler, Cevaplar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deeply_ -- 20 Nisan 2014; 18:24:12 >

• Nikon d5100

Tamron 24-70 f10 iso 100 HDR.

Kusura bakmayın arkadaşlar baya bi Heder edilmiş fotograf yükledim ama bulutlar o kadar güzeldiki anca HDR olarak degerlendirilebilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Memento-Mori35 -- 13 Nisan 2014; 20:50:52 >
  • Kentpark

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deeply_ -- 14 Nisan 2014; 0:26:02 >
  • HDR a devam.

Nikon D5100 - Tamron 24-70, 70 mm, f 14, 1/400,iso 100

Karşıyaka İskele.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Memento-Mori35 -- 14 Nisan 2014; 17:45:13 >
  • Nikon d5100 - f6,3 - 1/400-iso 100-70 mm
  • Fırat Bey, HDR'yi güzel bir şekilde fotoğrafa nüksettirmekte bence ayrı bir tecrübe istiyor. Benim denemelerimde resim mavi bir hal alıyor ve gökyüzünde o bulut ve gökyüzü ayırışımını yakalayamıyorum, hepsi tamamen mavi bir hal almış ve birbirine girmiş halde bir şekil alıyor. Deneme yanılma yoluyla zannederim öğreneceğim artık diyelim. Bir deneme daha paylaşmak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: deeply_

Fırat Bey, HDR'yi güzel bir şekilde fotoğrafa nüksettirmekte bence ayrı bir tecrübe istiyor. Benim denemelerimde resim mavi bir hal alıyor ve gökyüzünde o bulut ve gökyüzü ayırışımını yakalayamıyorum, hepsi tamamen mavi bir hal almış ve birbirine girmiş halde bir şekil alıyor. Deneme yanılma yoluyla zannederim öğreneceğim artık diyelim. Bir deneme daha paylaşmak isterim.

Erhan bey HDR farklı bişeydir, her fotografa uygulanmazki. Cüzdana HDR uygulanırmı. HDR ın asıl mantıgı koyu alanlarla ısıklı alanları dengelemektir. Tabi bende dahil amacından saptırıyoruz o ayrı mesele. Dediğim gibi her fotografa HDR uygulanmaz. Tek tusa bas HDR olsun demeklede yapılmaz. Bu konuda bende iyiyim demiyorum zaten amatörce paylaşım yapıyorum. Ama 2-3 saat ugrasıyorum tek bir HDR kare ile.

HDR uygulanacak kompozisyonun bazı özellikleri olması gerekir. Yüksek dinamik aralıklı konular bulmak lazım. Bulutlu bir gökyüzü, eski bir bina, eski bir otomobil, eski bir fabrika vs.Daha bir çok teknik ayrıntılar var nette arastırırsan bulabilirsin.

Ben kısaca nasıl yaptıgımı anlatayım. Makineyi bracketing moduna ayarlıyorum, 3 adet farklı poz degerinde fotograf cekiyorum, (Raw cekiyorsan 3 kare cekmeye gerek yok tek karedende camera raw programı ile farklı poz değerleri olusturabilirsin.) 3 yada daha fazla pozlanmış fotografı photomatix pro programı ile düzenledikten sonra tiff olarak kaydedip tekrar camera rawe ile acıyorum. camera raw ile ufak tefek düzeltmeleri yapıp photoshop ile son haline getiriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Memento-Mori35 -- 14 Nisan 2014; 20:24:00 >

• Memento-Mori35 kullanıcısına yanıt
    abi hiç kusura bakmayın, buna çok güldüm
  • HDR'nin amacı bence ışığı dengelemek. Ben dediğim gibi dün itibariyle HDR'yi uygulamaya başladım. Camera raw vb... bir kaç tane daha dediğiniz terimleri bilmiyorum. Öğrenir miyim? Tabii ki sonuçta fotoğraf benim için müzikten sonra gelen en büyük hobi ve tutku. Cüzdan fotoğrafını koymamın sebebi tamamen bir denemedir. Bu arada duran cisimlere de HDR uygulandığını oldukça sık görmekteyim. Ne kadar yakışıyor tabii ki orası ayrı bir tartışma konusu. Ve fotoğrafta doğallığın her zaman ön planda olmasını savunan birisi olarak HDR'nin de fotoğrafın orijinalliğine direkt olarak etki etmeyen bir tarafını fotoğraflarımda yansıtmak amacım. Bunu öğrenmekte elbette bir tecrübeyle sabit.
  • Nickin erdem73 değil de erdem2003 olsaymış cuk oturacakmış. Çünkü insanların eksiklikleriyle dalga geçerek bunu alay konusu haline getirmek, ilkokul dönemlerinden kalma bir davranış. Ki burada bir konu hakkında tam olarak bilgi sahibi olmamak bir eksiklikse bunu kabul ederim fakat; Bir şeyi öğrenme çabası içerisine girmek bu şekilde adledilmemeli kesinlikle. Çektiğin birbirinden güzel fotoğraflarla? hayatında başarılar erdem! abicim!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deeply_ -- 15 Nisan 2014; 9:56:52 >
  • arkadaşlar bu makinenin kaç çekim yaptığını görebileceğimiz bir program var mı.. ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fblist23

arkadaşlar bu makinenin kaç çekim yaptığını görebileceğimiz bir program var mı.. ?

Sanırım shutter sayısından bahsediyorsun bunu öğrenmenin en kolay yolu son çektiğin fotoğrafı aşağıda verdiğim linke tıkla oraya fotoğrafı yükle biraz bekle sonuç yazıyor.

http://www.myshuttercount.com/
  • deeply_ kullanıcısına yanıt
    arkadaşım elinin altında internet denilen uçsuz bucaksız bir kaynak var.
    bi zahmet fotoğraf sitelerini araştır da bi şeyler öğrenmeye çalış. böylece kimsenin alay konusu olmazsın.
  • Araştırıyorum ve araştırmaya devamda etmekteyim. Hatta yaptığım şeyin en iyisi olması için elimden gelen çabayı da gösteren bir yapıya sahibimdir. Burada konu ben değilim başta bunu belirtmek isterim, bu alaycı tutumunuzu hiç tanımadığım başka bir arkadaşa sergileseydiniz yine aynı şeyleri söylerdim. Kimse bilgi eksikliğinden dolayı kimseyi yerme hakkına sahip değildir. Hımm şöyle olur: Ki bundan da oldukça hoşnut kalırım. Yapıcı bir eleştiri sunarsınız hem karşı taraf faydalanır bundan, hem de siz kendi adınıza bilgi birikiminizi aktarma açısından büyüklüğünüzü göstermiş olursunuz. Ben de fotoğraf tutkusuna yeni başlayan arkadaşlara kendi bilgi birikimim içerisinde paylaşımlarda bulunmaya çalışıyorum. Bu hem sizi hem de karşı tarafı memnun eder. Ama alaycı bir tutumla hiç bir yere gidilmez. Egosu ve belli şeyleri kanıtlayamamış olan insanların en büyük serveti, bunu ayna olarak karşı tarafa sergilemeleridir.

• quote:

Orijinalden alıntı: umitkosaner

quote:

arkadaşlar bu makinenin kaç çekim yaptığını görebileceğimiz bir program var mı.. ?

Sanırım shutter sayısından bahsediyorsun bunu öğrenmenin en kolay yolu son çektiğin fotoğrafı aşağıda verdiğim linke tıkla oraya fotoğrafı yükle biraz bekle sonuç yazıyor.

eyvallah, akşam bir deneyeyim peki doğru sonuç veriyor mu.. ?

• quote:

quote:

quote:

eyvallah, akşam bir deneyeyim peki doğru sonuç veriyor mu.. ?

ben ilk aldığım zaman meraktan denemiştim doğru çıkmıştı

• valla ben az önce benim olmayan iki makinenin fotoğraflarını denedim.. biri 10.000 biri 8.000 çıktı..

10.000 çıkan mantıklı geldi fakat daha bir sene olmamasına rağmen 8.000 çıkan arkadaşın o kadar çektiğini sanmıyoruz..
  • quote:

valla ben az önce benim olmayan iki makinenin fotoğraflarını denedim.. biri 10.000 biri 8.000 çıktı..

10.000 çıkan mantıklı geldi fakat daha bir sene olmamasına rağmen 8.000 çıkan arkadaşın o kadar çektiğini sanmıyoruz..

Her iki makina da nikon markamıdır? Çünkü bu site sadece nikon marka makinaların shutter sayısını doğru veriyor diye biliyorum.
  • quote:

quote:

valla ben az önce benim olmayan iki makinenin fotoğraflarını denedim.. biri 10.000 biri 8.000 çıktı..

Her iki makina da nikon markamıdır? Çünkü bu site sadece nikon marka makinaların shutter sayısını doğru veriyor diye biliyorum.

evet ikisi de d90'dı... kendi makinemi deneyeyim dedim site çöktü lanet olsun.... :D

ohaaa 30 bin çıktı benimde.... makineyi kaçak almıştım vaktinde kandırdılar beni galiba..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fblist23 -- 16 Nisan 2014; 23:20:59 >
  • teknesyum99m kullanıcısına yanıt
    Android cihazlarda uzaktan kumanda yazılımı var , ekstradan kumanda almak zorunda değilsiniz. Arkadaşım da Note 3 var. Gayet de sorunsuz kumanda vazifesi görüyor.
  • 
Sayfa: önceki 157158159160161
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.