Şimdi Ara

Nikon 50mm 1.4d lensmi? 50mm 1.4g lensmi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
8.922
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selam üstadlar... 50mm 1.4 diyafram açıklıklı lens almayı düşünüyorum. d serisimi yoksa yeni nesil g serisimi kararsız kaldım. araştırmalarıma göre 1.4d modeli 1995 yılında çıkmış ve üzerinde af motoru yok. benim makinam nikon d7000 ve gövdesinde af motoru var. sorun olmuyor gibi bu durumda. 1.4g ise 2009 yılında çıkan yeni nesil 50mm 1.4 lens. bu lens daha çok d3000,d3100,d5000,d5100 gibi gövde motoru olmayan modellere yönelik çıkarılmış bir lens diye okudum hep araştırmalarımda. d serisi eski olmasına karşın daha üstün gibi geldi bana okuduklarımdan. ama iki modelide hiç kullanmadım. fiyat olarakta g serisi d serisinin iki katı neredeyse. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. birkaç karşılaştırma linkide gönderiyorum. şimdiden teşekkürler. saygılar...

http://home.comcast.net/~mhmyers/1.4dg.html

http://www.dxomark.com/index.php/Lenses/Compare-Camera-Lenses/Compare-lenses/(lens1)/198/(lens2)/199/(brand1)/Nikkor/(camera1)/680/(brand2)/Nikkor/(camera2)/680

Nikon 50mm 1.4d lensmi? 50mm 1.4g lensmi?

• hiç gerek yok iki katı para vermeye. af motorsuz olanı alın derim. kalite olarak farkı yok diye biliyorum fakat hiç kullanmadım.

bu arada neden 1.4 düşünüyorsunuz? ben 1.8 kullanıyorum mesela portre çekim yapacağım zaman 1.8'de kullandığımda burun net çıkıyor saçnar flu, yada saçlar net çıkıyo yüz flu, net alan derinliği çok azalıyor çoğu zaman kullanmıyorum bile 1.8'de. genelde 2.8 civarında kullanıyorum. ki 1.8 diyafram değerinde keskinliği iyi değil, f1.4'ünde 1.4'de keskinliği iyi değil.

portre amaçlı kullanacaksanız 85mm f1.8 çok daha kalitelidir. tabi f1.4 almak için özel bir sebebiniz yoksa.

düzenleme: ayrıca 1.4G olanda lensin içinde fazladan element olduğu için keskinliği daha düşük diye okumuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mz_snr -- 31 Mayıs 2012; 22:37:16 >
  • Aynı fikirdelyim ekstra para vermeyin.Hemen hemen benzer performansı veriyorlar
  • Merhaba,
    Kullandığınız gövde d7000 olduğuna göre bence de f1.4d'yi almanız daha mantıklı görünüyor.Diğer arkadaşların da belirttiği gibi fotoğraf kalitesi açısından arada çok belirgin farklar yok.
    Paylaştığınız karşılaştırma sitelerine ek olarak aşağıdaki sayfaları da (özellikle üçüncü sayfadaki karşılaştırmaları) inceleyebilirsiniz...

http://mansurovs.com/nikon-50mm-f1-4g-review

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 1 Haziran 2012; 4:13:46 >
  • teşekkürler herkese. Peki video kayıt performansı hakkında bilgisi olan varmı. Bide g modeline göre d modeli çok ses çılartıyor netlemede diye okumuştum. Benim gövde d7000 croplu yani 1.5 çarpanı ile 75mm oluyor lens fullframe olduğu icin. Bu çekimlerde nasıl etkiler. Özellikle dar alanlarda doğal olarak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xmewx

teşekkürler herkese. Peki video kayıt performansı hakkında bilgisi olan varmı. Bide g modeline göre d modeli çok ses çılartıyor netlemede diye okumuştum. Benim gövde d7000 croplu yani 1.5 çarpanı ile 75mm oluyor lens fullframe olduğu icin. Bu çekimlerde nasıl etkiler. Özellikle dar alanlarda doğal olarak.

D modeli odaklarken daha fazla ses çıkarır G'ye göre, ayrıca G modeli daha hızlı netleme yapar. fakay yinede 2 katı fiyatı hak edecek kadar değil.

ev içinde çekimlerde biraz dar gelebilir, lens full frime olsada siz d7000'de kullanacağınız için çarpandan dolayı sizinde söylediğiniz gibi 75mm olur.

video performansı daha çok makineye bağlıdır. video çekiminde sürekli odaklıyorsa D lenste odaklama sesi videoya duyuluyor mu diye kullananlara sormak lazım. ben kullanmadığım için bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mz_snr -- 1 Haziran 2012; 19:54:14 >

• teşekkürler hocam. başka deneyim ve aktaracağı olan varmı?

• İkisi arasında çok az bir performans farkı var , o parayı vermeye değmez içiniz rahat olsun yani
  • AF Motoru hariç bu lensler arasında farklar çok basit derecede ve fotoğraf kalitesini etkilemez.
    50mm f1.4 yerine 35mm Seçerseniz Daha iyi fotoğraf kalitesine sahip olursunuz Diye tahmin ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: vahocan

AF Motoru hariç bu lensler arasında farklar çok basit derecede ve fotoğraf kalitesini etkilemez.
    50mm f1.4 yerine 35mm Seçerseniz Daha iyi fotoğraf kalitesine sahip olursunuz Diye tahmin ediyorum

35 mm iyi ama ileriye dönük değil. Yani FF makineye geçersem ileride işe yaramaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: xmewx

quote:

Orijinalden alıntı: vahocan

AF Motoru hariç bu lensler arasında farklar çok basit derecede ve fotoğraf kalitesini etkilemez.

35 mm iyi ama ileriye dönük değil. Yani FF makineye geçersem ileride işe yaramaz.

FF'ye geçme gibi bir amaç varsa 50mm tabikide

• Geç kalmışım ama yinede yazayım ...

G "İğdiş edilmiş" demektir, D'den farkı AF yaparken dışarıda (1,4 D'deki gibi) hareketli parçası yoktur herşey lens içindedir ...
    Ayrıca AF-S 50 mm 1,4 G'deki "S" kodu lenste otomatik odak motoru olduğunu ifade eder ...
  • Bende bir tane Tamron 24-70mm f/2.8 var.
    Sizce 50mm f/1.4 yada f/1.8 almalımıyım? Net alan derinliği ne kadar fark eder?
  • crop faktörlü kullanacağınız için 35 mm bulabilirseniz bence alın, zira 50 aldığınızda kapalı bir mekanda uzaklaşmadığınız durumlarda zorluk çekersiniz, ama 35te eğer ihtiyacınız olursa çekeceğiniz objeye yaklaşabilirsiniz
  • Nikon D800 Fullframe makinede kullanacağım.
    24-70 f/2.8 varken gerek var mı acaba 50mm f/1.4 e?
  • 1,4/50 mm'nin keskinliğini/alan derinliğini 24-70'in 50mm'sinde alamazsınız
    Olay tamamen 50 mm ile ne çekeceğinize bağlı, amatör olarak kullanıyorsanız o'kadar önemli değil ...
  • @xmewx; 1984 arkadaşın dediği gibi 50mm ler Fullframe lensler için yapılmıştır. DX lerde FF makinelere denk gelen lens 35mm lerdir. Onu almanızı tavsiye ederim.

@saltug; 50mm 1.4 - 28-70mm - Linkteki image kaliteleri inceleyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rocker_tr -- 18 Mart 2015; 12:56:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mz_snr

hiç gerek yok iki katı para vermeye. af motorsuz olanı alın derim. kalite olarak farkı yok diye biliyorum fakat hiç kullanmadım.

bu arada neden 1.4 düşünüyorsunuz? ben 1.8 kullanıyorum mesela portre çekim yapacağım zaman 1.8'de kullandığımda burun net çıkıyor saçnar flu, yada saçlar net çıkıyo yüz flu, net alan derinliği çok azalıyor çoğu zaman kullanmıyorum bile 1.8'de. genelde 2.8 civarında kullanıyorum. ki 1.8 diyafram değerinde keskinliği iyi değil, f1.4'ünde 1.4'de keskinliği iyi değil.

portre amaçlı kullanacaksanız 85mm f1.8 çok daha kalitelidir. tabi f1.4 almak için özel bir sebebiniz yoksa.

düzenleme: ayrıca 1.4G olanda lensin içinde fazladan element olduğu için keskinliği daha düşük diye okumuştum.

Merhaba Konu eski ama nette gezerken denk geldi.

Bende Nikon D5600 makine var. Bunun için hangisini önerirsiniz? Üzerindeki lens 18-55mm AF-P 3.5-5.6G

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.