Şimdi Ara

Nexus 7 ROM-KERNEL paylaşım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
4.645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yazıya başlamadan önce Nexus 7 ana konusunun asıl yeri burası
    Bu konunun açılmasının artık vakti gelmişti diye düşünüyorum.
    Konuya başlayalım. Bu konuda nexus 7 için geliştirilen rom ve kernelleri paylaşmayı,performanslarını hep beraber yorumlamayı, ortak kararlarla hangi rom hangi kernel hangi bakımdan daha iyi olduğunu burada yazmayı planlıyorum.şunu da belirteyim.nexus 7 ilk android cihazım ve yaklaşık 5 aydır kullanıyorum.Ve android konusunda da az buçuk bilgi sahibi oldum.Aslında bu konunun açılma fikrini benden daha deneyimli arkadaşlara da söyledim fakat bi türlü açamadık.
    Bu arada benim de vaktim kısıtlı olduğu için maalesef root, unlock, program, oyun gibi konulara deyinemeyeceğim.Ama zaten bu konularada ana konuda bolca yazıldı çizildi.Ana konuya beklerim.
    Arkadaşlardan hangi romu ve kerneli kullandıklarını söylemelerini ve artılarını, eksilerini belirtmelerini rica ediyorum.Konuyu vakit buldukça güncelleyeceğim.Yardımlarınızı bekliyorum.
    Bu arkadaşlarımı da konuya yardım için bekliyorum.
    @noyancelebi
    @e d d a i
    @Kotaless
    @chatin_62

Şu ana kadar kullandığım romlar:

PARANOIDANDROID 2.99 ve 3.1
    XenonHD Rom JB Stable-6.0
    CyanogenMod 10.1
    SmoothROM v5.0
    Vanilla RootBox 3.9.1(Şu an kullanmakta olduğum rom)
    Ve şu an hatırlayamadığım bir kaç rom daha...

Kerneller:
    Franco
    Trinity
    M-Kernel
    Motley
    Faux

Yorumlar sonrasında romlar ve kerneller hakkında açıklama yapacağım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• AOSP Nedir?

AOSP, internet ve androidle ilgi sitelerin pek çoğunda yaygın olarak kullanılan terimlerden birisidir. AOSP "Android Open Source Project" teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu proje, geliştiricilerin kolayca uygulama geliştirebilmeleri için açık-kaynak platformuna ihtiyaç duydukları öngörüsünden yola çıkaram bir grup insanın yazdığı ve dizayn ettiği bir projedir.

AOKP Nedir?

AOKP;android open kang projectin kısaltmasıdır. roman birg adlı eleman tarafından oluşturulmuş aosp bazlı fazlasıyla özelleştirebilir bir android dağıtımıdır.Aklınıza gelecek her özelleştirmeye açık bir rom grubudur.Piyasada ki romların hemen hemen yarısı Aokp tabanını kullanırlar ve bunun çalışma sistemini alırlar.

XenonHD Stable-8.0
    PARANOIDANDROID 3.1 nightly
    Nexus 7 Vanilla RootBox 3.9.1
    SmoothROM v5.0
    CyanogenMod 10.1 [OFFICIAL]
    |TouchWiz| Galaxy SBean V2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALTINBAŞAK -- 20 Nisan 2013; 12:03:39 >

• Öncelikle güzel bir konu açtığınızı düşünüyorum, anketlerle de konu desteklenirse çok daha faydalı ve canlı olacaktır. Ben de bilgim dahilinde elimden geleni yapmaya gayret ederim eğer isterseniz.

Tecrübelerime gelince:
    Nexus cihazlarda custom rom kullanmayı tercih etmiyorum ve gerek de duymuyorum ancak custom kernel'in kesinlikle kullanılması gerektiğini savunanlardanım.
    Şu sıralar imzamda da görüldüğü üzere stock kernel kullanıyorum ancak bunun sebebi son güncelleme ile bir kaç stabilite sorunu yaşatan franco kernel.
    Franco kernel genel olarak fena değil, özellikle batarya süresi konusunda gayet başarılı, performans açısından da artıları var muhakkak.
    En son r58 sürümünü henüz denemedim ancak r57'de problem yaşadım.

Bunun dışında bir de GLaDOS kernel'i denedim ancak hiç bir açıdan, özellikle de batarya ömrü açısından hiç memnun kalmadım, ayrıca cihazın stabilitesini de kötü yönde etkiledi ve stock kernel'e dönmeme rağmen etkisi devam etti.

• quote:

Orijinalden alıntı: SertaGE

Öncelikle güzel bir konu açtığınızı düşünüyorum, anketlerle de konu desteklenirse çok daha faydalı ve canlı olacaktır. Ben de bilgim dahilinde elimden geleni yapmaya gayret ederim eğer isterseniz.

Tecrübelerime gelince:
    Nexus cihazlarda custom rom kullanmayı tercih etmiyorum ve gerek de duymuyorum ancak custom kernel'in kesinlikle kullanılması gerektiğini savunanlardanım.
    Şu sıralar imzamda da görüldüğü üzere stock kernel kullanıyorum ancak bunun sebebi son güncelleme ile bir kaç stabilite sorunu yaşatan franco kernel.
    Franco kernel genel olarak fena değil, özellikle batarya süresi konusunda gayet başarılı, performans açısından da artıları var muhakkak.
    En son r58 sürümünü henüz denemedim ancak r57'de problem yaşadım.

Bunun dışında bir de GLaDOS kernel'i denedim ancak hiç bir açıdan, özellikle de batarya ömrü açısından hiç memnun kalmadım, ayrıca cihazın stabilitesini de kötü yönde etkiledi ve stock kernel'e dönmeme rağmen etkisi devam etti.

degerli yorumlarinizdan faydalanmak isterim.
    ben nexus 7 de stock romu pek sevemedim.
    ayrica anket sanirim android tabletler kisminda eklenemiyor ya da ben goremedim.dh ta bazi forumlarda anket eklenemiyor ama android tabletler konusunda neden eklenemiyor anlamadim?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Diğer konu çok karışık bir durumda, bu konunun açılması iyi oldu.
    Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Ben stock rom+stock kernel+root şeklinde kullanıyorum.
    Bir kaç rom ve kernel denedim ama hoşuma gitmedi. Çok fazla gereksiz içerik barındırıyorlar. Stock rom temiz, hızlı ve stabil.
    Franco Kernel kullandım bir süre, gayet iyiydi ama 4.2.2 sistem güncellemesinden sonra bir türlü stabil hale gelemedi. Ben de stok kernele geri döndüm.
    XDA'dan neredeyse hergün romlara ve kernellere bakarım ama henüz istediğim bir yenilik göremiyorum. Stock romun üstüne yapılmış yama gibi geliyorlar bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kotaless

Diğer konu çok karışık bir durumda, bu konunun açılması iyi oldu.
    Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Ben stock rom+stock kernel+root şeklinde kullanıyorum.
    Bir kaç rom ve kernel denedim ama hoşuma gitmedi. Çok fazla gereksiz içerik barındırıyorlar. Stock rom temiz, hızlı ve stabil.
    Franco Kernel kullandım bir süre, gayet iyiydi ama 4.2.2 sistem güncellemesinden sonra bir türlü stabil hale gelemedi. Ben de stok kernele geri döndüm.
    XDA'dan neredeyse hergün romlara ve kernellere bakarım ama henüz istediğim bir yenilik göremiyorum. Stock romun üstüne yapılmış yama gibi geliyorlar bana.

Kesinlikle doğru tespitler, aynen katılıyorum.
    Maalesef custom rom konusunda yeterli seviyede değil Nexus 7. Sizin de söylediğiniz gibi gereksiz değişiklikler yapılarak sunuluyorlar.

• @Kotaless
    @sertaGE

peki stock roma bir uygulama yukleyerek yada degisiklik yaparak stock kerneldeki alt bari kucultebilir miyiz?

• quote:

Orijinalden alıntı: ALTINBAŞAK

@Kotaless
    @sertaGE

peki stock roma bir uygulama yukleyerek yada degisiklik yaparak stock kerneldeki alt bari kucultebilir miyiz?

Nova Launcher bu işi halleder.

Tabii alt bar'dan kastınızı yanlış anlamadıysam (:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SertaGE -- 18 Nisan 2013; 23:42:42 >
  • quote:

quote:

@Kotaless
    @sertaGE

hocam resim stocktaki gibi gorunuyor

• quote:

quote:

quote:

@Kotaless
    @sertaGE

Alt bar'dan kastınız yazılımsal tuşların bulunduğu bölüm mü? yoksa menü tuşunun da bulunduğu 5 simgeli bölüm mü?

• quote:

quote:

quote:

quote:

@Kotaless
    @sertaGE

Alt bar'dan kastınız yazılımsal tuşların bulunduğu bölüm mü? yoksa menü tuşunun da bulunduğu 5 simgeli bölüm mü?

Alıntıları Göster
    @SertaGE
    yazilimsal tuslarin oldugu bolum hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALTINBAŞAK -- 18 Nisan 2013; 23:48:56 >

• quote:

@Kotaless
    @sertaGE

Bu sorunun cevabını kesin olarak bilmiyorum. Galiba cevap olumsuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

@SertaGE
    yazilimsal tuslarin oldugu bolum hocam.

Evet öyleyse ben yanlış anlamışım.
    Yazılımsal tuşların bulunduğu bölümü stock romda kişiselleştirmenin yolu var mı bilmiyorum. Bir araştırmak lazım, şimdiye kadar hiç ihtiyaç hissetmemiştim.
  • 4.1.2 stock rom için mümkünmüş.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1946350
    sanıyorum daha derin araştırma ile bulmak da mümkün olacak.
  • Güzel konu olmuş.

Elimden geldiğince yardıma hazırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kotaless

quote:

@Kotaless
    @sertaGE

Bu sorunun cevabını kesin olarak bilmiyorum. Galiba cevap olumsuz.

Bence de olumsuz.

ODEXED Rom'larda bu tür mod'ları yapmak çok zor. Birinin veya birilerinin ciddi şekilde uğraşması gerekiyor.

Ancak Custom Rom'lar genelde DEODEXED olduğu için bunları yapmak mümkün.

Misal şu an Smooth Rom v5.0 kullanıyorum ve yazılımsal tuş ayarlarını kolaylıkla yapabiliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pulstar

Güzel konu olmuş.

Elimden geldiğince yardıma hazırım.

tesekkurler hocam.ilk mesajda sizi cagirmayi unutmusum kusura bakmayin.allah razi olsun daha cagirmadan geldiniz.

• Hayırlı olsun. Nerden alayım, şurada varmıdır, hangi tableti önerirsiniz gibi sorulardan sıyrılmış bir konu oldukça yararlı olacaktır.
    Bu arada size gücendim. Böyle bir konu açıyorsunuz ama haberimiz yok. Son okuduğum mesajdan sonraki her mesajı okumasam göremeyecektim.
    Böyle durumlarda mesaj yazma kısmındaki "Haberdar et" penceresi çok işe yarıyor. İsmini yazdığınız üye, direk olarak bundan haberdar oluyor.

Bu arada esas mesajı yazmadan Tamam dedik ya.

Ben henüz bu tablette, resmi güncellemeler dışında başka bir işlem yapmadım. Sanırım önümüzdeki aydan itibaren yapmaya başlarım. Bu yüzden bu işler için şimdilik sadece takipçiyim. Elbetteki bildiklerimi paylaşmak ve bilmediklerimi öğrenmek için burada olacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chatin_62 -- 19 Nisan 2013; 10:30:09 >

• @chatin_62 hocam ilk mesaja isminizi yazmistim aslinda.az once de size pm attim. yorumlarinizi bekiyorum.

• Pacman rom ve faux Kernel kullanıyorum tableti dun aldım, batarya testi henuz yapamadım ve bır soru n4 Kernel surumu olarak 3.4 kullanıyor n7 neden 3.1

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.