Şimdi Ara

NetMASTER CBW-383Z4 e başka bir Modem-AP yi router olarak bağlama (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
4
Favori
35.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Merhaba,

Öncelikle geri dönüş için teşekkür ederim.

Yanıtınızda belirttiğiniz şekilde deneme yapmama rağmen maalesef başaramadım.

Aşağıda hem Zyxel hem de Netmaster ayarlarını paylaşmaya çalıştım, yorumunuz olursa sevnirim.

Selamlar.

NetMASTER CBW-383Z4 e başka bir Modem-AP yi router olarak bağlama

• aligulhan A kullanıcısına yanıt
    Öncelikle Netmaster'da kablosuz köprüleme değil modemin temel yada gelişmiş ayarlar seçeneğinde olması lazım (tam hatırlamıyorum) 'Bridge Mod'u seçeceksin (yanında Router mod seçeneğide vardır.)
    Bunu yaptıktan sonra zaten Netmaster modeme ancak 192.168.100.1 adresinden erişebilirsin.

ZyXEL'de:

- WAN ayarlarında otomatik IP al seçeneği seçilmeli (Manuel değil)
    - MAC klonlama genelde çalışır ama çalışmazsa MAC adress formatı AA:BB:CC:DD:EE:FF şeklinde olmalı
    - DNS adresin yanlış.İlk başta ISS'den seçip otomatik olarak bir bağlanmaya çalış.Bağlandıktan sonra hangi DNS (opendns, google vb) değiştirirsin.
    - NAT ve IGMP aktif olmalı.Ayrıca default gateway (varsayılan ağgeçidi) seçmelisin.

Bunlar gözüme çarpan eksiklikler.
    Ancak ilk baştada dediğim gibi Netmaster'ı BRIDGE MOD'a almalısın, KABLOSUZ KÖPRÜLEME DEĞİL ! ! !

EDiT: Bridge mod seçeneği 'DURUM--->GÜVENLİK' menüsündeymiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 24 Şubat 2018; 17:2:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Öncelikle Netmaster'da kablosuz köprüleme değil modemin temel yada gelişmiş ayarlar seçeneğinde olması lazım (tam hatırlamıyorum) 'Bridge Mod'u seçeceksin (yanında Router mod seçeneğide vardır.)
    Bunu yaptıktan sonra zaten Netmaster modeme ancak 192.168.100.1 adresinden erişebilirsin.

ZyXEL'de:

- WAN ayarlarında otomatik IP al seçeneği seçilmeli (Manuel değil)
    - MAC klonlama genelde çalışır ama çalışmazsa MAC adress formatı AABBCCDDEEFF şeklinde olmalı (arada -,: vb işaretler olmamalı)
    - DNS adresin yanlış.İlk başta ISS'den seçip otomatik olarak bir bağlanmaya çalış.Bağlandıktan sonra hangi DNS (opendns, google vb) değiştirirsin.
    - NAT ve IGMP aktif olmalı.Ayrıca default gateway (varsayılan ağgeçidi) seçmelisin.

Bunlar gözüme çarpan eksiklikler.
    Ancak ilk baştada dediğim gibi Netmaster'ı BRIDGE MOD'a almalısın, KABLOSUZ KÖPRÜLEME DEĞİL ! ! !

EDiT: Bridge mod seçeneği 'DURUM--->GÜVENLİK' menüsündeymiş.

Tekrar teşekkür ediyorum, vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için.

Ciddi anlamda sıkıntı yaratan modemi sadece İnternet'e ulaşmak kullanıp diğer tüm bağlantılardan by-pass etmeye çalışıyorum ancak maalesef yine beceremedim.

Yaptıklarımı paylaşayım, fırsat bulursanız yine yorumlarınızı rica ediyor olurum.

Öncelikle üç ayrı kabloyla bağlantı kurdum,

- Netmaster LAN çıkışı --> Zyxel WAN Girişi
    - Netmaster LAN çıkışı --> Bilgisayar 1
    - Zyxel LAN çıkışı --> Bilgisayar 2
    Bilgisayarların kablosuz bağlantıları kapalı,

Önce Netmaster cihazı Durum / Güvenlik üzerinden Bridge Mod'a aldım. Daha sonra da Zyxel modem üzerinden verdiğiniz ayarları yaptım.

Her iki cihazı da kapatıp,Modemlerin PC bağlantılarını kestim, yani sadece Netmaster LAN --> Zyxel WAN bağlantısı kaldı.

Önce Netmaster modemi açıp bağlantıyı tam olarak sağladıktan sonra Zyxel modemi açtım.

Zyxel açılıyor, WAN bağlantısı aktif oluyor ancak maalesef İnternet bağlantısı aktif olmuyor, bu arada Netmaster modeme de ne kablolü ne de kablosuz ağ üzerinden (192.168.100.1) ulaşamıyorum.

Bir kaç denemeden sonra denemeyi bıraktım. Netmaster modemi resetleyerek bağlantıları eski haline döndürdüm. Tabii ki hemen İnternet bağlantısı sağlayamadı, modemi bir kaç kez kapatıp açtıktan sonra nihayet tekrar bağlandı.

Bu arada Zyxel modemin menüsünde Ağ Ayarları \ Genişbant başlığı altında ilk önce 4 bağlantı tanımlıydı; MyISP_xDSL / iptv_xDSL / (ve tam hatırlayamadığım iki bağlantı daha). Bu bağlantıların tamamını silip, yeni bağlantı ekledim ve "Yeni bir WAN arayüzü ekle" seçerek TİPİ kısmını ETHERNET seçtim. Sizin belirttiğini ayarların tamamı aktif oldui bunu seçmeden önce belirttiğiniz bazı ayarlara ulaşamıyor veya değiştiremiyordum.

Durum budur ve maalesef bağlantı sağlananamıştır.

Selamlar.

Bu da benim denemelerden sonraki durumu, kafamdan ateş çıkıyordu...

Problem değil, bilgi paylaşınca bilgidir.

Bağlantıyı sağlayamadığına üzüldüm.

Netmaster'ı Bridge Moda almana rağmen hala daha 192.168.100.1 adresinden adresinden değilde 192.168.0.1 adresinden erişmeye devam ediyorsan yada hiçbir şekilde modeme erişemiyorsan Netmaster Bridge Moda geçmemiş/geçmiyor/geçemiyor demektir.Bu kronkik sorunlardan biridir, endişelenmene gerek yok, sadece senin başına gelen birşey değil.Netmaster Bridge moda geçmediği sürece ZyXEL üzerinden hiçbir ayar bir işe yaramaz.Öncelikle Netmaster'ın Bridge Moda geçebildiğinden emin ol.Geçmiyorsa ki geçmemesi bana göre gayet normal bir problem sorunun başı Netmaster cihazda demektir.Bu durumda açıkcası fazla da yapılacak bir seçenek yok ya modemi değiştireceksin ya cihazın garantisi varsa değişim/tamir talep edeceksin yada firmware yükseltme yapacaksın ancak Netmaster zaten otomatik firmware upgrade yapıyor diye biliyorum.

Sağlık olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: djcool

Eski USR Robotics 9108 marka adsl modemi Netmaster'a kablo ile bağladım. Robotics modeme Netmaster'ın ip aralığı olan 192.168.0.100 gibi bir ip atadım Robotics menüsü üzerinden. Robotics'in DHCP'sini kapattım. Arka odada ister kablo ile ister kablosuz istediğim kadar cihaz ile nete bağlanıyorum. Salonda ise Netmaster'ın kablosuz ağını kullanıyorum. Ama ondan da memnun değilim (4 aydır kullanıyorum, başlarda iyiydi ama arada saçmalıyor, reset atmak zorunda kalıyorum). Bir arkadaştan airties eski adsl modemini alıp salona aynı şekilde bağlayıp Netmaster'ın kablosuz ağını kapatacağım. Sonuç olarak 3 modem çalışacak evde, Uydunet'i böyle mükemmel bir modem önerdiği için tebrik ederim. Fazladan 2 modem 5er lira elektrik harcasa 60 lira olan aylık faturam 70 lira civarına sizin beceriksizliğiniz yüzünden çıkıyor.

Not: Netmaster'ı köprü moduna almaya gerek yok.

Usr 9108 bende de var ve sadece Adsl2+ kablosuz router. Üründe RJ45 WAN girişi yok. Dolayısıyla Netmaster modeme kablo ile nasıl bağladığını merak ettim. Bu mümkün değil diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 2 Eylül 2017; 22:35:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Netmaster'dan gelen kabloyu 9108'in 1. çıkışına taktım. Kablosuz olarak kullanıyorum. Hatta 2-3-4. çıkışın herhangi birinden kablo ile laptopa giriş yaptığımda internet yine çalışıyor. 3 senedir yaklaşık bu şekilde kullanıyorum.

9108'in 1 nolu ethernet çıkışının aynı zamanda WAN portu olduğunu söylüyorsunuz hocam. İlk defa duyuyorum. Modemi 2005'de almıştım yav.

Firmware sürümünüz nedir acaba 9108 için? DD-WRT gibi özel bir firmware mi yoksa?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 3 Eylül 2017; 1:51:18 >
  • quote:

Netmaster'dan gelen kabloyu 9108'in 1. çıkışına taktım. Kablosuz olarak kullanıyorum. Hatta 2-3-4. çıkışın herhangi birinden kablo ile laptopa giriş yaptığımda internet yine çalışıyor. 3 senedir yaklaşık bu şekilde kullanıyorum.

Hocam siz tam olarak şu kombinasyonu mu yaptınız? Sol üsttekini Netmaster, sağ alttakini USR9108 gibi düşünün? Lan'dan Lan'a aktarım / cascading şeklinde yani. Özellikle Usr9108'a veya Netmaster'da ayar yaptınız mı ayrıca?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 4 Aralık 2017; 16:31:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Bütün attraksiyonu diğer modemimle yapmak istiyorum diyorsun.O zaman:

1- Bütün LAN makineleri, buna WAN makineleride dahil hiçbir şekilde Netmaster'a bulaştırmayacaksın.
    2- Ancak bu makineler internete bağlanmak için bir şekilde ethernet aracılığıyla Netmaster üzerinden çıkış yapmak zorunda olduğu için yine bu tip donma/yavaşlamalara hazırlıklı ol.

Bende 2 adet Wireless AP ve 1 managed, 1 unmanaged gigabit switch var.Bunlara bağlı 14 adet cihaz var.
    Local LAN'da (WAN ve ethernet) dahil dosya aktarımı olsun, stream olsun vb. hiçbir şekilde zerre kadar sorun yok.
    Ancak gelgelelim bu cihazlar ne zaman internete çıkmaya çalışsalar Netmaster modem şiştikçe şişiyor, şiştikçe şişiyor en sonunda tepki vermez bir duruma geliyor ve kilitlenip kalıyor.

Demek istediğim normal bir bağlantı yapacaksan mesela modem bir odada, sen diğer odada oturuyor 10-15m mesafede ve wireless sinyal alamıyorsan bence hiç bulaşma bu işlere çünkü işdönüp dolaşıp modemde bitiyor.O yüzden bende zamanında çok uğraştım bu sorunla ama cihazların dönüp dolaşıp internete çıkış yapacağı yer tek bir nokta olunca ve o noktada problemli olunca neticede birşey değişmiyor.

O yüzden ben sana hiç uğraşma diyorum.Ben ahmaklık ettim zamanında.Her problemde aslında aramam gerekiyordu Türksat'ı ama kendim hallederim zihniyetinde gittim ve 2 yıl sonunda modemin garantisi doldu hep aynı sorun hep aynı sorun.

Ancak sende evin çinde benimkine benzer bir sistem kurmayı düşünüyorsan o zaman Netmaster'ı izole edip diğer cihazları LAN'da tanıtman lazım.Bunun içinde wireless routerın DHCP sunucunu kapatacaksın ve bridge mode alacaksın o kadar.Aslında bununla ilgili bir çok konu var forumda.

Hocam Netmaster mağduru tüm Kablonet ailesinin yıllardır yaptığı gibi Netmaster'ın ethernet çıkışını kaliteli bir kablosuz router'ın WAN portuna bağlamak yerine kablosuz router'ın LAN portuna takıp, herkesin yapıtğı LAN-TO-WAN hamlesi yerine LAN-TO-LAN yapsak bir sorun olur mu veya daha mantıklı olmaz mı?

Bu arada bende Bursa bölgesindeyim. Memnun oldum.

• programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Merhaba, memnun oldum ;)

İşyerim Bauhaus civarında, yolun düşerse beklerim.

Fikrine gelecek olursak;

Wireless routerı 'AP' (Acces point) olarak kullanacaksan LAN-LAN bağlantısı yapman gerekir ancak Routerı 'ROUTER' olarak kullancaksan LAN-WAN bağlantısı yapman gerekir.
    AP modda LAN-LAN yapman gerekir çünkü AP'ye artık internet sinyali gelmiştir ve görevi o sinyali 'KABLOSUZ' olarak istemcilere dağıtmaktır.
    ROUTER modda LAN-WAN yapman gerekir çünkü routera internet (WAN) sinyalinin nereden geldiğini göstermen gerekir.Bunlar:

• DSL bağlantı

• 4.5G bağlantı

• Ethernet bağlantısı

• Fiber, vb. bağlantılar

olabilir.Buna kısaca GATEWAY (AĞGEÇİDİ) olarak tanımlamak da denilebilir.

Bu durumda netice olarak Netmaster modem 'ROUTER' modda ise wireless routerını AP moda alıp LAN-LAN bağlamalısın ancak Netmaster 'BRIDGE MODE'da ise wireless routerına LAN-WAN bağlamak durumundasın.

Biraz terim karmaşası olmuyor değil hak veriyorum ;) Aslında vakit bulursam basit bir şema ile anlatmaya çalışırım.

• Selamlar bi konuda yardiminiza ihtiyacim var.Tp link archer vr600 aldim netmaster diger odalarda cok etkili olmadigi icin tp linki kablosuz bi sekilde diger odalarda kullanmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim nasil yapabilirim bilmiyorum

• selamlar öncelikle konuyu hortlatıcam biraz ama bayağı araştırdım netice alamadım telekomun zyxel modemini kullanıyorum turk.net internetini kullanıyorum. modem interneti tattmin etmedi beni ve elimde bulunan wtr600n linsky routere bağlıyım dedim ne yaptıysan ana interneti zyxelden alıp direk bütün yetkiyi routere veremedim bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim saygılarımla.
  • Hocam odev siten noldu 2001 yılından kalma ?  NetMASTER CBW-383Z4 e başka bir Modem-AP yi router olarak bağlama 

niye statik ip verdiğinizi anlamadım ayarları karman çorman etmişsiniz.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.