Şimdi Ara

NetMASTER CBW-383Z4 e başka bir Modem-AP yi router olarak bağlama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
4
Favori
35.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 2 aydır Uydunet kullanıyorum. Daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum zira bu Netmaster modem ömrümden 1 yılı götürdü diyebilirim.

10mbitlik hattım var. Modeme 2 metre uzaklıkta arada hiçbir engel olmadan yaptığım testlerde 3-4mbit i zor görüyor.

Dün akşam buradaki bir konudan yola çıkarak wifi ye ayar yaptığımda hafif bir iyileşme olduysa da kitlenme vs gibi sorunlardan gına geldi.

Alternatif çözümler arayışındayım. Şöyle ki,

Eski ADSL hatlarımdan kalan modemler var elimde. Zyxel P660HN-F1 ve Airties 5453 modemleri bunlar. İlk olarak evde wifi alanını genişletmek adına bu iki modemi tek tek test ettim. Modemlerin üstündeki DHCP leri kapatıp ADSL yerine Bridge modda çalışması için gerekli ayarları yapıp Netmaster modeme taktım.

Ancak Netmaster modem o kadar muhteşem(!) ki bu modemler üstünden bir cihaz bağlanabilirken başka bir cihaza ne IP veriyor ne de sabit bir IP ile bağlantı sağlattırıyor. Modem in arayüzündeki DHCP tablosuna baktığımda orada taktığım diğer modemlerin IP si gözükmemesine rağmen ben o ipleri el ile girdiğimde arayüzlerine ulaşabiliyorum.

Şimdi yeni yapmak istediğim şey şu: Netmaster modem i bridge moda alıp bu Zeyxel veya Airties üstünden ethernet i ve WiFi' yi dağıtabilir miyim? Yani tüm cihazların interneti Zyxel veya Airties (ikisinden birisi sadece, ikisi aynı anda değil tabi) üzerinden almasını sağlayabilir miyim?

Olmuyorsa gidip TP-Link Archer C7 veya C9 a baya bir miktar bayılacağım da bayılmadan önce son çırpınışlarıma yardım istiyorum :)

• Merhaba,

Senin cihazda WAN portu var diye gözüküyor, o yüzden VCI PPoE ayarı falan yapmana gerek yok.
    Netmaster CBW383-ZN'yi bridge moda al.Ethernet portunun birinden ZyXEL'in WAN (mavi) portuna ethernet kablosuyla bağla.
    ZyXEL modemden internet ayarlarına gir ve internet kaynağı olarak WAN/ETH seçeneğini tıkla.MAC klonlamayı aktif et.LAN ayarlarında DHCP sunucu açık olmalı.İsteğe bağlı DNS elle yada otomatik girebilirrsin.
    İki cihazıda kapat.Tekrar başlatma, kapat.
    Önce Netmaster'ı aç, ona online sinyali geldikten sonra ZyXEL modemi aç.
    İnternet sinyali ZyXEL'e gelmediyse MAC klonlama yerine Netmaster'ın MAC adresini elle gir.Sonra cihazları deminki gibi sırasıyla tekrar kaptıp aç.

Bu şekil olması lazım.
    Tabi sen bunları yaparken her iki cihazada kablolu olarak bağlanmalı ve network kartın otomatik yapılandırmada olmalı.
    Öncelikle Netmaster'da kablosuz köprüleme değil modemin temel yada gelişmiş ayarlar seçeneğinde olması lazım (tam hatırlamıyorum) 'Bridge Mod'u seçeceksin (yanında Router mod seçeneğide vardır.)
    Bunu yaptıktan sonra zaten Netmaster modeme ancak 192.168.100.1 adresinden erişebilirsin.

ZyXEL'de:

- WAN ayarlarında otomatik IP al seçeneği seçilmeli (Manuel değil)
    - MAC klonlama genelde çalışır ama çalışmazsa MAC adress formatı AA:BB:CC:DD:EE:FF şeklinde olmalı
    - DNS adresin yanlış.İlk başta ISS'den seçip otomatik olarak bir bağlanmaya çalış.Bağlandıktan sonra hangi DNS (opendns, google vb) değiştirirsin.
    - NAT ve IGMP aktif olmalı.Ayrıca default gateway (varsayılan ağgeçidi) seçmelisin.

Bunlar gözüme çarpan eksiklikler.
    Ancak ilk baştada dediğim gibi Netmaster'ı BRIDGE MOD'a almalısın, KABLOSUZ KÖPRÜLEME DEĞİL ! ! !

EDiT: Bridge mod seçeneği 'DURUM--->GÜVENLİK' menüsündeymiş.

• ne0c0de kullanıcısına yanıt
    Ben sana bir tavsiyede bulunayım.
    Hiç kendi kendine birşeyler icat etmeye kalkma, ara Türksat'ı, ben bu modemden memnun değilim de, gelsinler halletsinler.

Aynı problemi yine yaşarsan, yine ara Türksat'ı gelsinler halletsinler.

Kendi başına yapacağın her icat geçici bir çözüm olarak kalacaktır.Sonuçta bu modemin 10m'yi rahat bir şekilde kapsaması lazım.

Sen nerder biliyorsun diye sorarsan, tecrübeyle sabittir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Ben sana bir tavsiyede bulunayım.
    Hiç kendi kendine birşeyler icat etmeye kalkma, ara Türksat'ı, ben bu modemden memnun değilim de, gelsinler halletsinler.

Aynı problemi yine yaşarsan, yine ara Türksat'ı gelsinler halletsinler.

Kendi başına yapacağın her icat geçici bir çözüm olarak kalacaktır.Sonuçta bu modemin 10m'yi rahat bir şekilde kapsaması lazım.

Sen nerder biliyorsun diye sorarsan, tecrübeyle sabittir.
    Benim yapmak istediğimi teknik servis yapmıyor. Yani onlar ancak modeme konfigürasyon yapıyorlar. Benim istediğim ise modem i sadece bağlantı noktası olarak kullanıp geri kalan tüm atraksiyonu eski modemim üstünden yapmak.

Bu yüzden teknik servis ile uğraşmak istemiyorum
    Bütün attraksiyonu diğer modemimle yapmak istiyorum diyorsun.O zaman:

1- Bütün LAN makineleri, buna WAN makineleride dahil hiçbir şekilde Netmaster'a bulaştırmayacaksın.
    2- Ancak bu makineler internete bağlanmak için bir şekilde ethernet aracılığıyla Netmaster üzerinden çıkış yapmak zorunda olduğu için yine bu tip donma/yavaşlamalara hazırlıklı ol.

Bende 2 adet Wireless AP ve 1 managed, 1 unmanaged gigabit switch var.Bunlara bağlı 14 adet cihaz var.
    Local LAN'da (WAN ve ethernet) dahil dosya aktarımı olsun, stream olsun vb. hiçbir şekilde zerre kadar sorun yok.
    Ancak gelgelelim bu cihazlar ne zaman internete çıkmaya çalışsalar Netmaster modem şiştikçe şişiyor, şiştikçe şişiyor en sonunda tepki vermez bir duruma geliyor ve kilitlenip kalıyor.

Demek istediğim normal bir bağlantı yapacaksan mesela modem bir odada, sen diğer odada oturuyor 10-15m mesafede ve wireless sinyal alamıyorsan bence hiç bulaşma bu işlere çünkü işdönüp dolaşıp modemde bitiyor.O yüzden bende zamanında çok uğraştım bu sorunla ama cihazların dönüp dolaşıp internete çıkış yapacağı yer tek bir nokta olunca ve o noktada problemli olunca neticede birşey değişmiyor.

O yüzden ben sana hiç uğraşma diyorum.Ben ahmaklık ettim zamanında.Her problemde aslında aramam gerekiyordu Türksat'ı ama kendim hallederim zihniyetinde gittim ve 2 yıl sonunda modemin garantisi doldu hep aynı sorun hep aynı sorun.

Ancak sende evin çinde benimkine benzer bir sistem kurmayı düşünüyorsan o zaman Netmaster'ı izole edip diğer cihazları LAN'da tanıtman lazım.Bunun içinde wireless routerın DHCP sunucunu kapatacaksın ve bridge mode alacaksın o kadar.Aslında bununla ilgili bir çok konu var forumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lion222

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Ben de uydunete gecmeden once bu sikayeleri cok duydugum icin onlemimi alip oyle gecis yaptim.

http://www.asus.com/tr/Networking/RTAC66U/

Kendi verdikleri netmaster in wifi ozelligini kapattim ve yukarida linkini verdigim asus routerdan alip netmastera bagladim.

Internet hizim 50 mbit ve dublex evin neredeyse heryerinde tam verim aliyorum sadece alt katin en uzak tarafinda 15-20 mbit civari cekiyor onun disinda heryerden 45-50 hizini aliyorum.

Ben bu routerı Amerikadan aldirdim arkadasima 290 liraya geldi. Türkiyede gercekten cok pahali 500 tl civarinda. Eger imkaniniz varsa almanizi siddetle tavsiye ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ne0c0de

Arkadaşlar Selam,

Yaklaşık 2 aydır Uydunet kullanıyorum. Daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum zira bu Netmaster modem ömrümden 1 yılı götürdü diyebilirim.

10mbitlik hattım var. Modeme 2 metre uzaklıkta arada hiçbir engel olmadan yaptığım testlerde 3-4mbit i zor görüyor.

Dün akşam buradaki bir konudan yola çıkarak wifi ye ayar yaptığımda hafif bir iyileşme olduysa da kitlenme vs gibi sorunlardan gına geldi.

Eski ADSL hatlarımdan kalan modemler var elimde. Zyxel P660HN-F1 ve Airties 5453 modemleri bunlar. İlk olarak evde wifi alanını genişletmek adına bu iki modemi tek tek test ettim. Modemlerin üstündeki DHCP leri kapatıp ADSL yerine Bridge modda çalışması için gerekli ayarları yapıp Netmaster modeme taktım.

Ancak Netmaster modem o kadar muhteşem(!) ki bu modemler üstünden bir cihaz bağlanabilirken başka bir cihaza ne IP veriyor ne de sabit bir IP ile bağlantı sağlattırıyor. Modem in arayüzündeki DHCP tablosuna baktığımda orada taktığım diğer modemlerin IP si gözükmemesine rağmen ben o ipleri el ile girdiğimde arayüzlerine ulaşabiliyorum.

Şimdi yeni yapmak istediğim şey şu: Netmaster modem i bridge moda alıp bu Zeyxel veya Airties üstünden ethernet i ve WiFi' yi dağıtabilir miyim? Yani tüm cihazların interneti Zyxel veya Airties (ikisinden birisi sadece, ikisi aynı anda değil tabi) üzerinden almasını sağlayabilir miyim?

Olmuyorsa gidip TP-Link Archer C7 veya C9 a baya bir miktar bayılacağım da bayılmadan önce son çırpınışlarıma yardım istiyorum :)

Sayın Kullanıcımız,

Elinizde bulunan ADSL modemlerle bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bahsettiğiniz uzaklıklarda sorunun çözümü için öncelikle 0216 366 66 96 numaralı NetMASTER Destek Hattı ile görüşerek cihazınızı kontrol ettirmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

• quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

quote:

Arkadaşlar Selam,

Sayın Kullanıcımız,

Elinizde bulunan ADSL modemlerle bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bahsettiğiniz uzaklıklarda sorunun çözümü için öncelikle 0216 366 66 96 numaralı NetMASTER Destek Hattı ile görüşerek cihazınızı kontrol ettirmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

TP-Link TL-WA901ND modeli uygun mudur acaba? Kablodan bağlantı kurup TP-Link den Wi-Fi yayını yapacağım. Netmasterın Wi-Fi sini iptal edeceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

quote:

Arkadaşlar Selam,

Sayın Kullanıcımız,

Saygılarımızla,
    NetMASTER

Keşke biraz bilerek cevap verseydiniz.

elimdeki Airties 5453 modemi DHCP sini kapatıp başka bir fiber modeme (TTNET in fiber bağlantılar için verdiği TILGIN marka modele bağladım ve test ettim) taktığım zaman çatır çatır o modemin ip sini alıp dağıtıyor. hiçbir cihazda IP alamama gibi bir sorun yaşamıyorum. Ancak gel gelelim Netmaster a gelince 2 cihaz IP alabiliyorsa 3. sü IP alamıyor. Sabit IP veriyorum internete bağlanmıyor. Denemediğim yol & kablo kablo kalmadı. Sorunun şuan Netmaster dan kaynaklandığına eminim ve en yakın zamanda servise göndereceğim.

• NetMASTER_ N kullanıcısına yanıt
    Bu nasıl bir cevaptır ben anlayamadım?

Niye gerçekleştiremeyeceğinide açıklarsanız bizde bilgileniriz yoksa biz başka bir alemde yaşıyoruzda haberimiz mi yok?

Bu arada arkadaşın bahsettiği uzaklıkta 2-3 metre ;)

Tamamen benim ilk başta 2 yıl evvel yaşadığım problemleri yaşamaya başlamış.
    Kablo modem bridge moddayken sadece router ile bağlantıyı dağıtabilirsiniz. ADSL modem üzerinden bağlantı kurmak için kablo modem router modda kalmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mdk404

Kablo modem bridge moddayken sadece router ile bağlantıyı dağıtabilirsiniz. ADSL modem üzerinden bağlantı kurmak için kablo modem router modda kalmalı.
    Merhaba,

Ben de Netmaster CBW-383Z4 modem kullanıyorum. Gerçekten kablosuz bağlantısı çok stabil değil. Arada aşırı yavaşlıyor ya da bilgisayar kablosuza bağlı görünmesine karşın hiç veri almıyor; ancak modemi açıp kapatınca düzeliyor. Bu yüzden Netmaster'ın kablosuz özelliğini kapattım. Onun yerine eski INCA IM-204W kablosuz modemimi Netmaster'a ethernet kablosu ile bağladım. Artık INCA'nın kablosuz arayüzü ile sorunsuz bir şekilde internete bağlanabiliyorum. İşin trikli tarafı, normalde bu işlem için Netmaster'a bağlanacak modemde bir WAN girişi bulunmalıdır; ancak INCA IM-204W'da dört adet LAN girişinden başka bir giriş yok maalesef. Bu yüzden yaptığım işlemi detaylı olarak anlatacağım.

Kurulum için Netmaster modemde herhangi bir ayara gerek yok. Dilerseniz kablosuz ağ özelliğini kapatabilirsiniz tabii. INCA'nın ayarlar sayfasında Ayarlar bölümü altında herhangi bir connection var ise siliyoruz. Ardından yeni bağlantı sayfasına giriyoruz. Bağlantı türünü varsayılan değer olan PPPOE'den statik'e değiştiriyoruz. IP adresi olarak Netmaster'ın ip adres aralığından bir ip giriyoruz (örneğin 192.168.0.22), netmask olarak 255.255.255.0, gateway olarak ise Netmaster'ın ip adresi olan 192.168.0.1, dns için de yine 192.168.0.1 giriyoruz. Bağlantıya bir isim vermeyi unutmuyoruz. Firewall'u devre dışı bırakıp, otomatik VCI seçeneğini işaretliyoruz. Bağlantıyı kaydediyoruz. Lan ayarları bölümünden yapılandıra basıp, statik ip'yi seçiyoruz. Yine ip adresi olarak 192.168.0.22'yi ve daha önce girdiğimiz gateway ve netmask değerlerinin aynılarını giriyoruz. Araçlar->sistem komutları sayfasından ayarları kaydete basıp modemi kapatıyoruz. Ethernet 1 portundan (diğer portlar da aynı işi görür büyük ihtimalle) Netmaster'a bağlayıp INCA'yı açtığımızda, INCA'nın kablosuz ağından Netmaster aracılığı ile internete bağlanabilmelisiniz. INCA'nın kablosuz ağına bağlanan bilgisayarlar Netmaster'ın DHCP istemcileri sayfasında görülebilmektedir. Bunlar benim için çalışan ilk ayarlardı. Daha özenli ayarlar da yapılabilir tabii. Bir süredir kablosuzu bu şekilde kullanıyorum, daha önce yaşadığım sorunlar kayboldu.

Netmaster'daki teknik ekibin, modemlerinin kablosuz özelliğini kapsamlı bir teste tabi tutarak problemi belirlemesi ve bu problemi aşacak bir firmware yayımlaması çok iyi olur. Netmaster markasının sahibi olan firma zannedersem yerlidir ve tahminimce kazandığı kablonet ihalesinin şartlarından ötürü müşteri hizmetlerine kayda değer bir bütçe ayırmış gibidir. Modemleri satın aldığımız fiyata bakılırsa ucuz da bir teklif vermiş olabilir. Ancak teknik ekibine galiba bir miktar daha yatırım yapmalıdır. Çünkü bu markanın imajının milyonlara dağıtılan ve herkesin teknik problemi olduğunu belirttiği bir modemle zarar görmesini kimsenin isteyeceğini düşünmüyorum. Aksine, milyonlarca son kullanıcıya ulaşma fırsatını, markalarını güçlendirecek adımlar atarak değerlendirmeleri sanki daha yerinde olur. Bence hata yapmak ayıp değil, düzeltmemek ayıptır.

• quote:

Orijinalden alıntı: zcv

Merhaba,

Ben de Netmaster CBW-383Z4 modem kullanıyorum. Gerçekten kablosuz bağlantısı çok stabil değil. Arada aşırı yavaşlıyor ya da bilgisayar kablosuza bağlı görünmesine karşın hiç veri almıyor; ancak modemi açıp kapatınca düzeliyor. Bu yüzden Netmaster'ın kablosuz özelliğini kapattım. Onun yerine eski INCA IM-204W kablosuz modemimi Netmaster'a ethernet kablosu ile bağladım. Artık INCA'nın kablosuz arayüzü ile sorunsuz bir şekilde internete bağlanabiliyorum. İşin trikli tarafı, normalde bu işlem için Netmaster'a bağlanacak modemde bir WAN girişi bulunmalıdır; ancak INCA IM-204W'da dört adet LAN girişinden başka bir giriş yok maalesef. Bu yüzden yaptığım işlemi detaylı olarak anlatacağım.

Kurulum için Netmaster modemde herhangi bir ayara gerek yok. Dilerseniz kablosuz ağ özelliğini kapatabilirsiniz tabii. INCA'nın ayarlar sayfasında Ayarlar bölümü altında herhangi bir connection var ise siliyoruz. Ardından yeni bağlantı sayfasına giriyoruz. Bağlantı türünü varsayılan değer olan PPPOE'den statik'e değiştiriyoruz. IP adresi olarak Netmaster'ın ip adres aralığından bir ip giriyoruz (örneğin 192.168.0.22), netmask olarak 255.255.255.0, gateway olarak ise Netmaster'ın ip adresi olan 192.168.0.1, dns için de yine 192.168.0.1 giriyoruz. Bağlantıya bir isim vermeyi unutmuyoruz. Firewall'u devre dışı bırakıp, otomatik VCI seçeneğini işaretliyoruz. Bağlantıyı kaydediyoruz. Lan ayarları bölümünden yapılandıra basıp, statik ip'yi seçiyoruz. Yine ip adresi olarak 192.168.0.22'yi ve daha önce girdiğimiz gateway ve netmask değerlerinin aynılarını giriyoruz. Araçlar->sistem komutları sayfasından ayarları kaydete basıp modemi kapatıyoruz. Ethernet 1 portundan (diğer portlar da aynı işi görür büyük ihtimalle) Netmaster'a bağlayıp INCA'yı açtığımızda, INCA'nın kablosuz ağından Netmaster aracılığı ile internete bağlanabilmelisiniz. INCA'nın kablosuz ağına bağlanan bilgisayarlar Netmaster'ın DHCP istemcileri sayfasında görülebilmektedir. Bunlar benim için çalışan ilk ayarlardı. Daha özenli ayarlar da yapılabilir tabii. Bir süredir kablosuzu bu şekilde kullanıyorum, daha önce yaşadığım sorunlar kayboldu.

Netmaster'daki teknik ekibin, modemlerinin kablosuz özelliğini kapsamlı bir teste tabi tutarak problemi belirlemesi ve bu problemi aşacak bir firmware yayımlaması çok iyi olur. Netmaster markasının sahibi olan firma zannedersem yerlidir ve tahminimce kazandığı kablonet ihalesinin şartlarından ötürü müşteri hizmetlerine kayda değer bir bütçe ayırmış gibidir. Modemleri satın aldığımız fiyata bakılırsa ucuz da bir teklif vermiş olabilir. Ancak teknik ekibine galiba bir miktar daha yatırım yapmalıdır. Çünkü bu markanın imajının milyonlara dağıtılan ve herkesin teknik problemi olduğunu belirttiği bir modemle zarar görmesini kimsenin isteyeceğini düşünmüyorum. Aksine, milyonlarca son kullanıcıya ulaşma fırsatını, markalarını güçlendirecek adımlar atarak değerlendirmeleri sanki daha yerinde olur. Bence hata yapmak ayıp değil, düzeltmemek ayıptır.

Alıntıları Göster
    Ben Netmaster'ın modem özelliği dışında başka hiçbir özelliğini kullanmıyorum/kullanamıyorum.Çünkü ne zaman kullanmaya kalksam bir süre sonra (en geç 2 gün) kilitlenip kalıyor.
    Bu yüzden LAN, WLAN ve WAN'da dahil bütün networkumu ZyXel VMG8924-B10A üzerinden yönetiyorum.Buna DHCP sunucusuda dahil.Kablo modemin interneti cihazın WAN portundan alıp daha sonra DHCP sunucusu olarak dağıtıyorum, hem kablolu hemde kablosuz.

Sistem konfigürasyonum şöyle :

Router sonrada networku dağıtan bir yönetilebilir D-Link DGS-1210-16 Switchim var.
    Şu an Netmaster kendini kilitlemediği sürece hiçbir sorunum yok.Dosya transferleri, vidyo stream gayet güzel ve stabil bir şekilde çalışıyor.Bazen 10 günde bir, bazen ayda bir modemin donma durumları oluyor.
    Ancak şu durumda memnunum diyebilirim.Bu arada ZyXel'in kablosuz çekim alanı 15m civarında, 20m'de de problem yok ancak 25-30m arası sinyal zayıflığını hissetmeye başlıyorum.Gerçi Netmaster'ın 3'lik çekim alanından sonra bu bile cennet gibi geliyor. ;)

Herkese kolay gelsin.

• Charmlander kullanıcısına yanıt
    Sayın Kullanıcımız,

Kablosuz haberleşmek için modemin önünde çalışacak cihazda AP özelliği olması gerekmektedir, ancak Ethernet bağlantısı ile internet paylaştırabilir. Ancak çok ciddi bir sinyal kirliliği söz konusu değilse kısa mesafede sorun yaşayan kullanıcılarımızın öncelikle ayar kontrolü için 0216 366 66 96 numaralı destek hattımızla iletişime geçmesini öneririz.

Saygılarımızla,
    NetMASTER
  • Sayın üreticimiz,

Modemin önünde kablosuz olarak çalışacak cihazda AP özelliği olması gerektiğini söylüyorsunuz.@ne0c0de adlı üyede zaten demiş ki elimde eskiden kalma kablosuz ADSL modemler var.Heriki kablosuz modeminde aynı zamanda router özellikleri var.Sadece modem değiller yani.Gerçi son 5-6 yıldır piyasaya çıkmış olan neredeyse hiçbir kablosuz ADSL modemde router özelliği olmayan yok.

Sonuçta bir kablosuz adsl modem hele ki zaten router özelliğide varsa çok kolay bir şekilde AP (Access Point) görevini görebilir.Bu özelliği zaten içinde entegredir.Bunu benim size anlatmama gerek yok zaten.Yapılması gereken; DHCP sunucusunu devre dışı bırakacak, yada Relay DHCP agent olarak seçecek ve router özelliğini kapatıp köprü (bridge) moduna alacak.Bunda olmayacak bir durumsöz konusu bile olamaz ki zaten bilfiil ben kullanıyorum şu an.

Saygılarımla.

charmlander

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 16 Nisan 2015; 0:22:51 >

• quote:

Sayın üreticimiz,

Modemin önünde kablosuz olarak çalışacak cihazda AP özelliği olması gerektiğini söylüyorsunuz.@ne0c0de adlı üyede zaten demiş ki elimde eskiden kalma kablosuz ADSL modemler var.Heriki kablosuz modeminde aynı zamanda router özellikleri var.Sadece modem değiller yani.Gerçi son 5-6 yıldır piyasaya çıkmış olan neredeyse hiçbir kablosuz ADSL modemde router özelliği olmayan yok.

Sonuçta bir kablosuz adsl modem hele ki zaten router özelliğide varsa çok kolay bir şekilde AP (Access Point) görevini görebilir.Bu özelliği zaten içinde entegredir.Bunu benim size anlatmama gerek yok zaten.Yapılması gereken; DHCP sunucusunu devre dışı bırakacak, yada Relay DHCP agent olarak seçecek ve router özelliğini kapatıp köprü (bridge) moduna alacak.Bunda olmayacak bir durumsöz konusu bile olamaz ki zaten bilfiil ben kullanıyorum şu an.

Saygılarımla.

charmlander
    Sayın @NetMaster_

Keşke biraz teknik bilginiz olsaydı.

Zyxel ADSL modemimi AP Router olarak ayarlayıp bağladım en sonunda. Birkaç ince ayarla çok şükür artık IP sorununu aştım. Gelgelelim modem aşırı yüklenme durumunda ısınmadan mıdır nedendir çözemediğim bir şekilde kitlenip bir süre cevap vermeyi durdurabiliyor. Bunu da zamanla aşamazsam en sonunda modemi değiştirmeye karar vereceğim ama şimdilik bu haliyle devam ediyorum.

• quote:

Sayın @NetMaster_

Keşke biraz teknik bilginiz olsaydı.

Zyxel ADSL modemimi AP Router olarak ayarlayıp bağladım en sonunda. Birkaç ince ayarla çok şükür artık IP sorununu aştım. Gelgelelim modem aşırı yüklenme durumunda ısınmadan mıdır nedendir çözemediğim bir şekilde kitlenip bir süre cevap vermeyi durdurabiliyor. Bunu da zamanla aşamazsam en sonunda modemi değiştirmeye karar vereceğim ama şimdilik bu haliyle devam ediyorum.
    Arkadaşlar selam.

Özellikle Dark'ın pek çok ürünü var, kablosuz verici/access point işlevi gören. Hiç kullanan oldu mu?
    Portatif, ufak, 300mbit cihazlarını gördüm hoşuna gitti, fiyatları da 60tL civarı.
  • tersagun T kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar merhaba,

Ben Dark WRT-150'yi kablosuz ağı kabloluya çevirmek için kullanıyorum. Cihazı çok yoğun kullanmıyorum ama bence başarılı. Gayet memnunum. Cihazın birden fazla işlevi / çalışma modu var. Eğer elinizde eski modem vb. yoksa ve Netmaster'ın kablosuz performansından memnun değilseniz bu ürünü kullanabilirsiniz. Cihazda WAN girişi mevcut. Kendim denemedim ama Netmaster'a ethernet kablosu ile bağlayarak, interneti kolayca kablosuz olarak dağıtabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca, eğer bir gün Netmaster'ın sorunu çözülür de Dark boşa çıkarsa, o zaman Dark'ı kablosuz ağın kapsama alanını genişletmek üzere yineleyici olarak da kullanabilirsiniz. Bence ihtiyacınız varsa alın, rahat edersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zcv

Arkadaşlar merhaba,

Ben Dark WRT-150'yi kablosuz ağı kabloluya çevirmek için kullanıyorum. Cihazı çok yoğun kullanmıyorum ama bence başarılı. Gayet memnunum. Cihazın birden fazla işlevi / çalışma modu var. Eğer elinizde eski modem vb. yoksa ve Netmaster'ın kablosuz performansından memnun değilseniz bu ürünü kullanabilirsiniz. Cihazda WAN girişi mevcut. Kendim denemedim ama Netmaster'a ethernet kablosu ile bağlayarak, interneti kolayca kablosuz olarak dağıtabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca, eğer bir gün Netmaster'ın sorunu çözülür de Dark boşa çıkarsa, o zaman Dark'ı kablosuz ağın kapsama alanını genişletmek üzere yineleyici olarak da kullanabilirsiniz. Bence ihtiyacınız varsa alın, rahat edersiniz.
    Merhaba,

Son 3-4 haftadır CBW383Z-4'ün arayüz şifresini değiştirememe problemi yaşıyorum.

Reset attıktan sonra default kullanıcı/şifre : admin/password
    Ancak 192.168.0.1'den arabirime girip şifremi değiştirince ne eski (default) şifreyle nede değiştirmiş olduğum şifreyle hiçbir şekilde giriş yapamıyorum.
    Daha doğrusu şifremi değiştirdiğim anda modeme hiçbir şekilde giriş yapamıyorum.Mutlaka reset atmak durumunda kalıyorum.Önceden ısınıp şişince reset atıyordum şimdi bu durumdan ötürü reset atıp duruyorum.

Bu sorunla karşılaşan var mı benim gibi?

• quote:

Ben Netmaster'ın modem özelliği dışında başka hiçbir özelliğini kullanmıyorum/kullanamıyorum.Çünkü ne zaman kullanmaya kalksam bir süre sonra (en geç 2 gün) kilitlenip kalıyor.
    Bu yüzden LAN, WLAN ve WAN'da dahil bütün networkumu ZyXel VMG8924-B10A üzerinden yönetiyorum.Buna DHCP sunucusuda dahil.Kablo modemin interneti cihazın WAN portundan alıp daha sonra DHCP sunucusu olarak dağıtıyorum, hem kablolu hemde kablosuz.

Sistem konfigürasyonum şöyle :

Router sonrada networku dağıtan bir yönetilebilir D-Link DGS-1210-16 Switchim var.
    Şu an Netmaster kendini kilitlemediği sürece hiçbir sorunum yok.Dosya transferleri, vidyo stream gayet güzel ve stabil bir şekilde çalışıyor.Bazen 10 günde bir, bazen ayda bir modemin donma durumları oluyor.
    Ancak şu durumda memnunum diyebilirim.Bu arada ZyXel'in kablosuz çekim alanı 15m civarında, 20m'de de problem yok ancak 25-30m arası sinyal zayıflığını hissetmeye başlıyorum.Gerçi Netmaster'ın 3'lik çekim alanından sonra bu bile cennet gibi geliyor. ;)

Herkese kolay gelsin.

Merhaba,

Ben de Netmaster Modem (CBW-383ZN) mağduruyum maalesef.

Modemin yanı başındayken açmaya çalıştığım web sitesi açılmayıp, telefonumun üzerindeki kablosuz bağlantı simgesinin yanında soru işaretini görmekten, daha önce uzak odadan sorunsuz bağlanan wifi yazıcımı her açtığımda yeniden ağa tanıtmaya uğraşmaktan sıkıldım gerçekten.

Daha önce TTNet için kullandığım Zyxel (VMG33112-B10B) modemi aynen sizin gibi bağlamayı planlıyorum.

Yine bu sayfada paylaşılan (@zcv rkadaşa teşekkürler) aşağıdaki adımlar yeterli olur mu, yönlendirme yapabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla,

- Zyxel Modemi Resetlemek,
    - Mevcut bağlantıları tamamen silmek,
    - PPPOE statik yeni bir bağlantı oluşturmak,
    - IP, Netmask, DNS ayarlarını yapıp, firewall off, ve otomatik VCI seçmek,
    - Ayarları kaydedip modemi kapatmak, bu arada Netmaster lan portlarından herhangi birinden Zyxel WAN portuna bağlanarak Modemi açmak,

Bu arada kablolu bağlantıları da Zyxel üzerinden sağlamak istiyorum.

Sizin konfigürasyonunuza benzer olduğu için yardımınızı rica ediyorum.

Selamlar.

• aligulhan A kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Senin cihazda WAN portu var diye gözüküyor, o yüzden VCI PPoE ayarı falan yapmana gerek yok.
    Netmaster CBW383-ZN'yi bridge moda al.Ethernet portunun birinden ZyXEL'in WAN (mavi) portuna ethernet kablosuyla bağla.
    ZyXEL modemden internet ayarlarına gir ve internet kaynağı olarak WAN/ETH seçeneğini tıkla.MAC klonlamayı aktif et.LAN ayarlarında DHCP sunucu açık olmalı.İsteğe bağlı DNS elle yada otomatik girebilirrsin.
    İki cihazıda kapat.Tekrar başlatma, kapat.
    Önce Netmaster'ı aç, ona online sinyali geldikten sonra ZyXEL modemi aç.
    İnternet sinyali ZyXEL'e gelmediyse MAC klonlama yerine Netmaster'ın MAC adresini elle gir.Sonra cihazları deminki gibi sırasıyla tekrar kaptıp aç.

Bu şekil olması lazım.
    Tabi sen bunları yaparken her iki cihazada kablolu olarak bağlanmalı ve network kartın otomatik yapılandırmada olmalı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.