Şimdi Ara

Nesilden Nesile Devredilebilecek Klasik Saat Önerileriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
1
Favori
4.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar, @Polemik rumuzlu arkadasın önerisiyle sorumu bu başlık altında yineliyorum, bu konuda uzman arkadaşların önerilerini merak ediyorum. Benim zihnimde, hayal dünyamda tasarladığım bir saat var ama markası ve modeli yok,hani tabiri caizse babadan oğula gecen bir saat olsun istiyorum. Kaliteli ve klasik birsey olsun istiyorum,bugünden yarına demode olmayacak bir saat olmalı. Şimdi sormak isterim cok iyi markalar var fiyatlarıda
    oldukça uçuk ama bütçeyi bir sekilde ayarlamayı düşünüyorum. İlk aklıma gelen almayı düşündüğüm markalar Longines ve Omega bu markalardan yada başkaca markalardan hangi modelleri önerirsiniz, nelere dikkat etmeliyim, nerden almalıyım, yurtdışında İngiltere ve Avusturya'da tanıdığım var oralarda almak dahamıuygundur. Morhipo bazen indirimli satışla iyi markaları satabiliyor geçenlerde Rado, Longines sattılar buralardan alınırmı. Buna benzer ne gibi önerileriniz olabilir tavsiyelerinizi bekliyorum. İlk basta belirttiğim gibi marka ve model ısrarım yok her marka olabilir ama kesinlikle İsviçreli ve otomatik
    (kurmalı ve bilek hareketiyle çalışan modellerde olabilir) olmalı. Böyle bir saat için bütçe ne kadar olmalı ne kadara kadar çıkabilirim bunu önerilere göre değerlendireceğim, bütçeyi 5 bin civarında tutsak bu amaca ulasabilirmiyiz. Öneri ve tavsiyelerinizi merakla bekliyorum iyi forumlar.

Edit: Satır düzenleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_Beyrek -- 29 Ocak 2013; 12:54:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 5000 TL civarı bir meblağ gayet iyi bir rakam. Sanıyorum 2. el düşünülmüyor. Sıfır olacaksa gayet güzel model seçenekleri mevcut. Longines, Breitling, Omega, Tag Heuer menzil içinde ki markalar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Can-KSK

5000 TL civarı bir meblağ gayet iyi bir rakam. Sanıyorum 2. el düşünülmüyor. Sıfır olacaksa gayet güzel model seçenekleri mevcut. Longines, Breitling, Omega, Tag Heuer menzil içinde ki markalar.

Evet ikinci el düşünmüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_Beyrek -- 29 Ocak 2013; 14:06:20 >
  • Ayrıca belirtmek isterim, içindeki elmastan bilmem ne taşından dolayı değilde makinesinden dolayı fiyatını haketmeli, bu amaçla ona para vermeliyim.

• 5000 tl bütçe ile Longines Master serisi oldukça çeşitli modeller var
    bunun yanında Omega De Ville serisi de bütçe içinde
    bu iki seri de klasik modası geçmeyen tasarıma sahipler dediğiniz gibi
    tabi nesilden nesile geçmesini istiyorsanız saatin kendi kadar kullanımı ve bakımları da önemli
    zamanında bakımları yapılmış çok yıpratılmamış 150 liralık Seiko 5 'ler bile nesilden nesile geçer
  • "Bugünden yarına demode olmayacak bir saat olmalı." diyorsanız öncelikle olabildiğince sade ve klasik bir saat olmalı. Ne kadar çok detay ve renk o kadar demode olma ihtimalini arttırır. Kasa kesinlikle çelik olmalı; rose gold, gold, titanyum v.s. olmamalı. Kordon da aynı şekilde deri v.s. değil çelik olursa güzel olur, deri olacak ise de mutlaka lugları standart tip olmalı. Saatin çapı max 41-42 mm olmalı. Saatin kadranı olabildiğince sade olmalı hatta mümkünse kadranda day/date dahi olmamalı. Saat diver/pilot v.s. değil, dress watch konseptinde olmalı.

Aklıma gelen özellikler bunlar şimdi marka ve bütçe konusuna gelirsek; evet 5000 tl civarı ile bu amaca ulaşabilirsiniz hatta 800-900 tl civarı ile de ulaşabilirsiniz. Şuan 800-900 tl ye alacağınız güzel bir mekanik saat düzenli bakımları yapıldığı sürece rahatlıkla babadan-oğula hatta deden-toruna geçebilecek kalitede. Lakin işin bir de marka prestiji ve saatin değer kaybı var tabii ki..

Mesela örnek vermek gerekirse Rado ve Zenith markalarını ben bu amaca uygun markalar olarak görmüyorum zaten hali hazırda sallantıda olan eski ihtişamından uzak markalar, bundan 50 yıl sonra ne halde olurlar belirsiz. Longines dersek tamam güzel marka ama şuan dahi alt-orta sınıf bir İsviçre markası yani ne denli prestijli bir saat olmasını istiyorsunuz bunu sizin belirlemeniz lazım.

Omega, IWC, JLC güzel markalar lakin bunlarda aranan kriterlerde ki modelleri 5000 tl ye bulunabilir mi bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eddy -- 29 Ocak 2013; 12:40:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zaman Ötesi

5000 tl bütçe ile Longines Master serisi oldukça çeşitli modeller var
    bunun yanında Omega De Ville serisi de bütçe içinde
    bu iki seri de klasik modası geçmeyen tasarıma sahipler dediğiniz gibi
    tabi nesilden nesile geçmesini istiyorsanız saatin kendi kadar kullanımı ve bakımları da önemli
    zamanında bakımları yapılmış çok yıpratılmamış 150 liralık Seiko 5 'ler bile nesilden nesile geçer

Tabiki daha ucuza hedeflediğim saati alabilirsem bu beni mutlu eder :) Bakım konusunda şüpheniz olmasın hem iyi kullanırım hemde gerekiyorsa periyodik bakımlarını yaptırırım. Evet seikolar isimi görür ama birazda prestijli birsey istiyorum malum bizim toruna kalacak :) teşekkür ederim onerilerizi dikkate alacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: eddy

"Bugünden yarına demode olmayacak bir saat olmalı." diyorsanız öncelikle olabildiğince sade ve klasik bir saat olmalı. Ne kadar çok detay ve renk o kadar demode olma ihtimalini arttırır. Kasa kesinlikle çelik olmalı; rose gold, gold, titanyum v.s. olmamalı. Kordon da aynı şekilde deri v.s. değil çelik olursa güzel olur, deri olacak ise de mutlaka lugları standart tip olmalı. Saatin çapı max 41-42 mm olmalı. Saatin kadranı olabildiğince sade olmalı hatta mümkünse kadranda day/date dahi olmamalı. Saat diver/pilot v.s. değil, dress watch konseptinde olmalı.

Aklıma gelen özellikler bunlar şimdi marka ve bütçe konusuna gelirsek; evet 5000 tl civarı ile bu amaca ulaşabilirsiniz hatta 800-900 tl civarı ile de ulaşabilirsiniz. Şuan 800-900 tl ye alacağınız güzel bir mekanik saat düzenli bakımları yapıldığı sürece rahatlıkla babadan-oğula hatta deden-toruna geçebilecek kalitede. Lakin işin bir de marka prestiji ve saatin değer kaybı var tabii ki..

Mesela örnek vermek gerekirse Rado ve Zenith markalarını ben bu amaca uygun markalar olarak görmüyorum zaten hali hazırda sallantıda olan eski ihtişamından uzak markalar, bundan 50 yıl sonra ne halde olurlar belirsiz. Longines dersek tamam güzel marka ama şuan dahi alt-orta sınıf bir İsviçre markası yani ne denli prestijli bir saat olmasını istiyorsunuz bunu sizin belirlemeniz lazım.

Omega, IWC, JLC güzel markalar lakin bunlarda aranan kriterlerde ki modelleri 5000 tl ye bulunabilir mi bilmiyorum.

Önerilerinizi şimdi tek tek not alacağım değerlendirme aşamasında hepsine göz atacağım. Sizde belirtmissiniz yani illaki pahalı olsun diye bir düşüncem yok ama şuda bir gercek iyi saatler pahalı ve erişilmesi güç oluyorlar. Belki sade gereksiz az özellikli gereksiz maden metal desteksiz iyi bir makineli saat hedefimi bu nedenle uygun fiyata elde edebilirim. Bende metal kordon istiyorum ama deri olsun diyen olursa onuda değerlendirebilirim. Teşekkür ederim.

• Biraz fazla soru sormuş olacağım ama kimse kusura bakmasın :) Ben bu konuyu hiç bilmeyen biriyim şimdiye kadar böyle üst seğment bir saat deneyimim olmadı şöyle bir soru sormak istiyorum. Sanırım Omega Longinesten daha iyi bir marka peki örnekleyecek olursak 1 liralık en ucuz omegamı daha iyidir alınmalıdır, yoksa 1 liralık Longines orta derecede pahalı yada pahalı bir modelmi alınmalıdır. Daha öncede belirttim marka takıntım yok ama bu iki markaya biraz sempatim var fakat illaki bunlar olacak demiyorum.
  • @eddy mesajının büyük bölümüne katılsam da Zenith hakkında katılmıyorum size
    Bence halen eskisi gibi kaliteli ve segmentlerinde üst seviye markalar ile rekabet eden saatler üretiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: B_Beyrek

Biraz fazla soru sormuş olacağım ama kimse kusura bakmasın :) Ben bu konuyu hiç bilmeyen biriyim şimdiye kadar böyle üst seğment bir saat deneyimim olmadı şöyle bir soru sormak istiyorum. Sanırım Omega Longinesten daha iyi bir marka peki örnekleyecek olursak 1 liralık en ucuz omegamı daha iyidir alınmalıdır, yoksa 1 liralık Longines orta derecede pahalı yada pahalı bir modelmi alınmalıdır. Daha öncede belirttim marka takıntım yok ama bu iki markaya biraz sempatim var fakat illaki bunlar olacak demiyorum.

Omega her durumda Longines yerine tercih edilmeli bence
    Omega in-house yani kendi tasarımları ve üretimleri olan mekanizmalar kullanırken (Co-Axial yeter :))
    Longines mekanizmalarını ETA'dan almakta (ETA isviçrede ki büyük bir mekanizma üreticisi bir çok alt-orta marka bu mekanizmaları kullanır)

Bunun yaninda Oris ve Mido markalarıda düşünülebilir bütçe dahilinde

• Zenith'e ben kesinlikle kalitesiz demedim zaten benim bahsettiğim şey kalite değil, ilerde ki marka değeri. En son Zenith iflasın eşiğine gelmiş diye duymuştum yeni modelleri tutulmuyor, bir kaç model harici üst seviye markalar ile rekabet eden saatler üretemiyor ki zaten bu cümle bile yeterli değil mi? Eskiden orta-üst seviye markalar Zenith ile rekabet etmeye çalışırdı şimdi Zenith onlarla ;) El Primero efsanesi de bitecektir elbet bir gün :) ama tabii ki belli olmaz sadece marka olarak Zenith'in ufak bir risk taşıdığını düşünüyorum.

B_Beyrek 1 liralık Omega mı? 1 liralık Longines mi? soruları biraz tuhaf olsa da amacınızı göz önüne alınca kesinlikle 1 liralık Omega derim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: B_Beyrek

Biraz fazla soru sormuş olacağım ama kimse kusura bakmasın :) Ben bu konuyu hiç bilmeyen biriyim şimdiye kadar böyle üst seğment bir saat deneyimim olmadı şöyle bir soru sormak istiyorum. Sanırım Omega Longinesten daha iyi bir marka peki örnekleyecek olursak 1 liralık en ucuz omegamı daha iyidir alınmalıdır, yoksa 1 liralık Longines orta derecede pahalı yada pahalı bir modelmi alınmalıdır. Daha öncede belirttim marka takıntım yok ama bu iki markaya biraz sempatim var fakat illaki bunlar olacak demiyorum.

Omega her durumda Longines yerine tercih edilmeli bence
    Omega in-house yani kendi tasarımları ve üretimleri olan mekanizmalar kullanırken (Co-Axial yeter :))
    Longines mekanizmalarını ETA'dan almakta (ETA isviçrede ki büyük bir mekanizma üreticisi bir çok alt-orta marka bu mekanizmaları kullanır)

Bunun yaninda Oris ve Mido markalarıda düşünülebilir bütçe dahilinde

Teşekkür ederim söylemiş olduğunuz De ville serisi saatlere bakıyorum gerçekten çok güzeller ama nedense ben hep deri kordon olanlara denk geldim fakat istediğim tarzda saatler diyebilirim. Diğer önerilerinizide dikkate alacağım o markalarıda detaylıca inceleyeceğim.

• quote:

Zenith'e ben kesinlikle kalitesiz demedim zaten benim bahsettiğim şey kalite değil, ilerde ki marka değeri. En son Zenith iflasın eşiğine gelmiş diye duymuştum yeni modelleri tutulmuyor, bir kaç model harici üst seviye markalar ile rekabet eden saatler üretemiyor ki zaten bu cümle bile yeterli değil mi? Eskiden orta-üst seviye markalar Zenith ile rekabet etmeye çalışırdı şimdi Zenith onlarla ;) El Primero efsanesi de bitecektir elbet bir gün :) ama tabii ki belli olmaz sadece marka olarak Zenith'in ufak bir risk taşıdığını düşünüyorum.

B_Beyrek 1 liralık Omega mı? 1 liralık Longines mi? soruları biraz tuhaf olsa da amacınızı göz önüne alınca kesinlikle 1 liralık Omega derim.

Üstat rakam belirterek tam bir modeli hedef göstermek istemediğim için öyle yazma gereği duydum, isterseniz şöyle sorayım. Geçenlerde incelemiştim Longines modellerinin en pahalısı, yani baktığım yerde 13 bin tl falandı 2-3 bin liraya saatlerde vardı ama Omega ya bakıyorum 5 bin Tl den başlıyorlar yani bu 5 bin tl yi Omega için minimum seviye olarak kabul etsek, Longines saat içinde bu seviyeyi alt seviyeden biraz daha yukarı bir seviye olarak kabul etsek ve bende varsayalım 5 bin tl verecek olsam alt seviye fiyat aralığında daha az özellik barındıran omega mı seçmeliyim, yoksa biraz daha özellikli gibi görünen ve fiyat sıralamasında marka içinde daha yukarda duran Longinesmi diye sormak istedim. Yani İşin içine marka girer,prestij girer Omega her halukarda daha öndedir derseniz o zaman sizi daha iyi anlamış olurm. Konunun acemisi olduğum için sorum biraz garip gelmiş olabilir ama aşağı yukarı bu amaçla bir soru sormak istedim ;)

• quote:

Zenith'e ben kesinlikle kalitesiz demedim zaten benim bahsettiğim şey kalite değil, ilerde ki marka değeri. En son Zenith iflasın eşiğine gelmiş diye duymuştum yeni modelleri tutulmuyor, bir kaç model harici üst seviye markalar ile rekabet eden saatler üretemiyor ki zaten bu cümle bile yeterli değil mi? Eskiden orta-üst seviye markalar Zenith ile rekabet etmeye çalışırdı şimdi Zenith onlarla ;) El Primero efsanesi de bitecektir elbet bir gün :) ama tabii ki belli olmaz sadece marka olarak Zenith'in ufak bir risk taşıdığını düşünüyorum.

valla çok geniş bilgim yok ekonomik durumları nedir yanlış anlamışım az önce mesajınızı

• quote:

quote:

valla çok geniş bilgim yok ekonomik durumları nedir yanlış anlamışım az önce mesajınızı

Zaten Zenith'in en büyük handikapı da bu. Belirli sevilebilecek modellerini devamlı üretip tanınırlık oluşturmadılar. Bugün belki bir Respirator'den bahsedebiliriz yıllardır süregelen.

Ama yine de Zenith modelleriyle olmasada marka olarak insanların aklındaki efsanevi yerini koruyacaktır.
    En azından benim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burbank -- 29 Ocak 2013; 14:42:40 >

• http://img7.imageshack.us/img7/7241/4311041210100120.png

Arkadaşlar doğru yoldamıyım diye sormak isterim, bu saat çok hoşuma gitti bir kaç siteye baktım 8.500 tl civarında görünüyor, acaba yurttışı fiyatı nedir daha ucuza alabilirmiyiz. Bu rakama çıkmam şu an için çok zor, buna benzer modeller uygunmudur görsel olarak beni tatmin etti. Zaten bu amaçla böyle her zaman demode olmayacak bir model istiyorum yoksa 200-500 tl ye Casio Fossil hatta Seiko gibi günün modasına uygun şık saatler var onlar gündelik kullanım amacıyla alınabilir ki ben zaten o amaçla bu markaları tercih ederim. Bilemiyorum sizler neler söylemek istersiniz bu model çok hoşuma gitti hem deri hemde çelik kordonlu olan modelleri mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_Beyrek -- 29 Ocak 2013; 14:56:52 >

• B_Beyrek Bu arada bahsettiğiniz türde saate örnek olarak belirttiğiniz bütçe dahilinde
    Tag Heuer Monaco uygun gibi görünüyor. Monaco'daki Le Mans yarışlarının akla geldiği model,
    1971 tarihli Le Mans filminde Steve McQuinn'in kolunda endam etmesiyle de ünlüdür.

Bu ara seyrettiğim "Breaking Bad" dizisinde de Walt amcamızın hediye aldığı Monaco'yu sık sık görüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burbank

B_Beyrek Bu arada bahsettiğiniz türde saate örnek olarak belirttiğiniz bütçe dahilinde
    Tag Heuer Monaco uygun gibi görünüyor. Monaco'daki Le Mans yarışlarının akla geldiği model,
    1971 tarihli Le Mans filminde Steve McQuinn'in kolunda endam etmesiyle de ünlüdür.
    Bu ara seyrettiğim "Breaking Bad" dizisinde de Walt amcamızın hediye aldığı Monaco'yu sık sık görüyorum.

Teşekkür ederim değerlendirme listeme alıyorum :)

Edit: Fotoğraf silinmesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_Beyrek -- 29 Ocak 2013; 15:02:31 >
  • Eğer daha düşük bütçe ayırmayı düşünürseniz de pekala 7002 serisinin yıllardır sürdürdüğü saltanatı devam ettiren Seiko SKX007'de aynı hizmeti yıllarca verecektir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.