Şimdi Ara

Nehalem i7 920 Default ve Hızaşırtmalı test sonuçları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
5.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orjinalden alıntı: AbsoluteZero

8 tane prime açıp yüksek priortiy çalıştırınca ısı tavan yapıyor.. Ben 3.75 GHZ stabil derken böyle 1 saat geçiren bir sistemden bahsediyorum ki biliyorsunuz prime testi en ufak bir işlem hatasında durup uyarı veriyor..

Prime , Orthos gibi programlarda ile 10 saat hata vermeyen OC lu bir sistem ile ben video işlerken birçok hata ve kilitlenme alabiliyorum. Aslında benim en çok üzerinde durduğum konu stabilitedir ve bu konuda en azından işlemci konusunda stabilite için tüm çekirdekleri %100 kullanacak şekilde video işlemek daha net cevap verebiliyor.
  • bişeyi sorabilir miyim ? super pi sonucu düşük değil mi default hızda e8400 defaultta 14xx alıyordum 4 ghz e gelememiştim ama 3.6 da 12-11 oluyordu
  • quote:

Orjinalden alıntı: Junger

bişeyi sorabilir miyim ? super pi sonucu düşük değil mi default hızda e8400 defaultta 14xx alıyordum 4 ghz e gelememiştim ama 3.6 da 12-11 oluyordu

SuperPI tek çekirdek destekli olduğu için yakın MHzlerde ancak bu kadar fark olur. Tabii kullanılan RAMlerin yüksek gecikme sürelerini de hesaplarsak normal bir değer aldığı söylenebilir.

Testler çok güzel. Açıkçası sizden de daha azını beklemiyordum. Helal olsun
  • Testler için teşekkürler.

Zamanın olursa sciencemarktaki BLAS testinin de sonuçlarını tek başına verebilir misin?
  • Testler için çok teşekkürler. Bir kaç dergide yazılarınızı da okumuştum. Gerçekten yararlı ve güzel bilgilerdi. Tıpkı bunlar gibi. Başarılarınızın devamını dilerim. Takip etmeye devam...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Resident

quote:

Orjinalden alıntı: AbsoluteZero

8 tane prime açıp yüksek priortiy çalıştırınca ısı tavan yapıyor.. Ben 3.75 GHZ stabil derken böyle 1 saat geçiren bir sistemden bahsediyorum ki biliyorsunuz prime testi en ufak bir işlem hatasında durup uyarı veriyor..

Prime , Orthos gibi programlarda ile 10 saat hata vermeyen OC lu bir sistem ile ben video işlerken birçok hata ve kilitlenme alabiliyorum. Aslında benim en çok üzerinde durduğum konu stabilitedir ve bu konuda en azından işlemci konusunda stabilite için tüm çekirdekleri %100 kullanacak şekilde video işlemek daha net cevap verebiliyor.

Bunu daha öncede belirtmiştin, bende olayın programdan kaynaklandığını söylemiştim.. Prime 1 saat stabil bir sistemle saatlerce render vb.. işlem yapmayacaksan her türlü stabildir.. Ama bazı programlar vardır, işlemcinin saat hızına göre kendisini ayarlar, senin video render programından bunlardan birisi bence. Örnek vermek gerekirse linuxte bir sürü böyle program var overclock yapınca makinana sapıtıyor.. Video işleme sonuçta işlemcinin belli kısımlarını kullanıyor sadece, ama benim yaptığım bazı testler işlemcideki neredeyse her kısmı kullanıyor aynı anda ve hatasız geçiyor sistem. 10 saat orthos çok abartı bir orthos zaten.. O artık tamamen kasanın, güç kaynağının ve soğutmanın termal dağıtımını test etmek oluyor. Zaten burada benim testlerimin hedef kitlesi oyuncular vb.. güçte makinayı kullanan insanlar.. Konu render vb.. işler olunca çok daha ciddi ayarlar yapmak gerekiyor overclockta.. Mesela senin makinanda problemin nerden kaynaklandığını bulmak gerekiyor, belleklermi? FSB'mi? işlemci çekirdeğimi? güney köprüsümü vb..

@CeFurkan

Bu testlerin arasına Core 2 testlerinide serpiştireceğim.. Sonuçta elimde database oluşmaya başladı ve test yaptıkça bu database büyüyecek..

@Rcox

Testi zamanım olunca yapacağım..

Arkadaşlar özellikle basamaklı overclock olarak istediğiniz başka testler varsa yazın, bağlantı aparatım olmadığı için i7 920 işlemciyi plastik kelepçeler ile bağladım anakarta, söktükten sonra düzgün bir nehalem soğutucu gelene kadar yüksek overclock yapamayabilirim işlemciye.. Yarın i7 965 işlemciyi su soğutmaya bağlamayı planlıyorum.. Ayrıca i7 920 için oyun testlerini yetiştirmeye çalışacağım..

• DH ye yakışan yine yapılmış.eline saglık @AbsoluteZero
    bu arada işlemci eline nası geçti retail bir işlemcimi ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

hocam senin yaptigin soyledigin degerlerde benim en ufak suphem yok ki.4 ghz de test de alirsin ama rock stable dedikleri degeri soylemissin.ben diyorum ki AbsoluteZero boyle yapmisken normal kullanici nasil 4 ghz kullanacak?falan anakart olsun filan anakart olsun mevzu anakart markasi degil.yeni revizyon cikar anakartlar guncellenir 1 sene sonra 4 ghz problem olmaz ama simdi cikacak i920 rahat 4 ghz kullanilmayacak.kullanilmasa ne olacak bu hali ile gucsuz mu mevzu o da degil.retail cipleri gorelim hafta ici belki senin elindekinden kotu olacak belki iyi olacak ama 3.75 yaptin diye ben seni kotulemiyorum tam tersi sen boyle yapmisken normal kullanici bu kadar yapamaz diyorum.

Hız aşırtma olayı biraz da tecrübeden yana iyi bilgi gerektirse de genelde hep maddiyata dayanan bir konu. @AbsoluteZero nun yazılarında birkaç sefer üzerine basa basa bahsettiği bir nokta var.

"Testleri Triple Channel Kingstonlarla yaptım çünkü son kullanıcı maliyetleri" Ama birde şu açıdan bakarsak forumdaki CPU konusunda yada O/C konusunda sürekli takılanların bir çoğu da standart ürün bir bilgisayar bileşenleri kullanmıyor. Hemen hepsinin elini altındaki en kötü psu 600+watt.

Bırak c2d ları quadcore özellikle q6600 ların bile satıldığı genel son kullanıcılar bildiğimiz 30-40 usd dekil psuları ile beraber gelen ne olduğu belirsiz kasaları kullanırken sıradan sayılabilecek bir hızaşırtma yapmalarını bırak cpuların gerçek performanslarını bile alamıyorlar.

İyi bir hız aşırtma işi ciddi sistem bileşenleri gerektiriyor. Kasamın içerisindeki tek bir psu ile bile neredeyse c2d işlemci + anakart + ddr2 bir ram alıp p4 den c2d terfi etmek bile mümkün.

Bence bu tarz bütçe sahipleri muhtemelen iyi bileşenlerle @4 ghz e ulaşabilirler kaldı bu belki revizyonlar gelmeden bile görülebilir.

@AbsoluteZero sanırım @4ghz stabil çalıştırmaktan yani @4ghz için doğru ayar ve bileşenleri bulmaktan çok mesaisini farklı saat hızlarında işlemcinin verdiği performansı ve yatay eğrinin nasıl şekillendiğini görmek/göstermiş olmak istemiş olsa gerek diye düşünüyorum.

@AbsoluteZero gerçekten durum nedir bu konuda ? @4ghz piyasada şu an var olan mevcut bileşenler ile stabil yani günlük değer olarak kullanılabilir olduğunu düşünüyor musunuz ?

• Günumuz işlemcileri olan e8xxx yada q seri leri ile karsılaştırma tablosu eklersenız sevinirim birde sanırım nahalem i o.c etmek biraz daha karısık gibi gorunuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HİPER -- 17 Kasım 2008; 4:06:40 >
  • günümüz işlemcilerinden farkını oyunlarda göremedikten sonra insan niye değiştirsin bir sürü alet edavatı.yada şöyle diyelim yeni rev. gelinceye kadar eski platformlarla devam edilir
    diyelimki 8400 ile ve q6600 ile 3,8 günlük stabil ve crysis da ekran kartı 8800 gt olupta 35 fps alıyorsa bu insan nehaleme geçti aynı hızları stabil yakaladı ve crysis da yine aynı 35 fps yi alırsa niçin hemen hemen tüm bileşenleri değiştirsin bu insan bizler için önemli olan nokta bu.
    ama aynı stabilitede 35 fps almayıp örneğin 45 alıyorsaki bildiğimiz kadarı ile burada gerçek oyuncu işlemci yada platform değil ekran kartıdır o zaman yeni platform alınsın.
    bizleri siz ustalar bu yönde bilgilendirirseni seviniriz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: msamy

günümüz işlemcilerinden farkını oyunlarda göremedikten sonra insan niye değiştirsin bir sürü alet edavatı.yada şöyle diyelim yeni rev. gelinceye kadar eski platformlarla devam edilir
    diyelimki 8400 ile ve q6600 ile 3,8 günlük stabil ve crysis da ekran kartı 8800 gt olupta 35 fps alıyorsa bu insan nehaleme geçti aynı hızları stabil yakaladı ve crysis da yine aynı 35 fps yi alırsa niçin hemen hemen tüm bileşenleri değiştirsin bu insan bizler için önemli olan nokta bu.
    ama aynı stabilitede 35 fps almayıp örneğin 45 alıyorsaki bildiğimiz kadarı ile burada gerçek oyuncu işlemci yada platform değil ekran kartıdır o zaman yeni platform alınsın.

@msamy

Bilgisayar sadece oyundan ibaret bir şey değil. O yüzden sadece oyunlara indexli düşünmek pek mantıklı gelmiyor. İyi bir O/C yapmak için iyi ramler çok iyi psu ve sağlam bir anakart gerektirirken, aynı bileşenleri sadece aynı saat hızlarında çok iyi o/c olmayan benzeri bileşenlerle de fps de öyle muazzam düşme çıkmalar olmayacaktır.

Mesela eş bileşenler ile 19" bir ekranda max 1280x1024 çözünürlülük alabileceğimizi düşünerek, 2bin euro luk bir bileşen grubu ile akıllıca toplanmış 2 usd lik ve 2 bin YTL lik bir sistem arasında çok ta gözle görülebilecek performans farkları hissedilmeyecektir.

Biz hesaplama yaparken tabiri caizse "kıçımıza göre don biçmektense" "aldığımız donu kıçımıza uydurmaya" çalışıyoruz. Ve bu "donu heryerde giymeye" de kalkınca neden o neden bu diye sorular başlıyor.

Gerçek anlamda 4 çekirdeği kullanan oyun sanırım bir iki tane var şu an. ( Belki de gerçekten 1 tane ) Ama q6600 emekli oluyor. Yani 4 çekirdekli bir işlemci piyasadan emekli edilirken hala gerçek manada 4 çekirdek kullanan oyun piyasada yok demek çok yanlış bir ifade olmasa gerek.

Eğer 4 çekirdek gerçeğinden yola çıkarsak, oyunlar da belkide nahlem e şu anda hiç mi hiç gerek yok. Ancak bundan bir süre sonra ihtiyaç duyulup duyulamayacağını da bilemiyorum.

Crysis bence bu yorum biraz iddilı olabilir ancak benim yorumum "nVidia nın piyasa da ATI ile boy ölçüşebilmesinin belkide tek dayanak noktası teknolojik açıdan ve Crysis in nVidia tarafından kendi kartlarında daha iyi sonuç vermesi için bazı kodlamaların sokulduğunu düşünüyorum. Kaldı ki zamanında AMD ile yarışta olan Intel de çok yapmıştı özellikle işletim sistemleri ile. Ve hala büyük üreticileri bu konuda zorluyor. Yine Intel Q6600 ün ön bellek arttırımına gidip, 65 yerine 45 nm yapıp birde fsb yi 1066 dan 1333 e çekip ( belkide biraz daha uğraşıp ) 4 doğal çekirdeğe çekip tekrar piyasa ya sürseydi, Nahlem serinin "YALAN" olması içten bile değildi. Aynen bir ara Nokia nın adam gibi bir model çıkarttıktan sonra eyvah biz ne yaptık diye modelin üretimini durdurup yine sıradan ürünler çıkartması gibi...

Tekrarlayacağız ama bu bir satış ve süreci devam ettirme politikasıdır. Yinede bilgisayarları sadece "oyun" performansları için kullanmadığını da belirtmek gerekiyor. Büyük üreticilerin artık yazılımcıları nasıl yönlendirdiğini biliyoruz, o yüzden yakında 2 çekirdeğin yetmeyeceği ve belkide sadece doğal 4 çekirdeğin kullanılması gerekecek işlemci profiline uygun oyunlar kodlanacak. bu oyun üreticilerinin içerisinde belki de bir - iki büyük firma bu yönde yönlendirip bu tarz oyunlar çıktığında "SÜRÜ" psikolojisisn de verdiği etki ile sektör tamamen bu yönde yazılım ( oyunlarda bir çeşit yazılımdır sonuçta ) geliştirilmeye zorlanmış ve yönlendirilmiş olacak. İşte o zaman Nahlem yada bu süreçte yeni çıkan/çıkartılmış olan ürüne ciddi ihtiyaçlar doğacak.

Sonuçta biz artık istesekte istemesekte, tüketici olarak kendi gerekliliklerimizi iyi bilerek tüketim yapamadığımızdan dolayı, bize sunulanı tüketen bir dünya olduğumuz için, önümüze konulanı alıyoruz ne yazık ki ...

• tşk ederim usta buradan şu sonuç çıkıyor o zaman daha çok ama çok erken nehalem için
  • quote:

Bunu daha öncede belirtmiştin, bende olayın programdan kaynaklandığını söylemiştim.. Prime 1 saat stabil bir sistemle saatlerce render vb.. işlem yapmayacaksan her türlü stabildir.. Ama bazı programlar vardır, işlemcinin saat hızına göre kendisini ayarlar, senin video render programından bunlardan birisi bence. Örnek vermek gerekirse linuxte bir sürü böyle program var overclock yapınca makinana sapıtıyor.. Video işleme sonuçta işlemcinin belli kısımlarını kullanıyor sadece, ama benim yaptığım bazı testler işlemcideki neredeyse her kısmı kullanıyor aynı anda ve hatasız geçiyor sistem. 10 saat orthos çok abartı bir orthos zaten.. O artık tamamen kasanın, güç kaynağının ve soğutmanın termal dağıtımını test etmek oluyor. Zaten burada benim testlerimin hedef kitlesi oyuncular vb.. güçte makinayı kullanan insanlar.. Konu render vb.. işler olunca çok daha ciddi ayarlar yapmak gerekiyor overclockta.. Mesela senin makinanda problemin nerden kaynaklandığını bulmak gerekiyor, belleklermi? FSB'mi? işlemci çekirdeğimi? güney köprüsümü vb.

Ben CPU alt forumuna yılda 1-2 mesaj anca yazarım ki ben böyle yazdığımı hatırlamıyorum
    Şimdi OC li bir sistem 1-2 programda hata verecekse ve o 1-2 program kullandığım bir programsa sistem stabil değil midir? Bana göre sistem stabil değildir ve az biraz daha OC azaltınca o hatalar gidiyorsa ben o ayarı son sınır olarak düşünürüm. Tabii ki benchmark falan alırken daha yüksek değerlerde OC ye çıkılabilir ama ben sadece sayı görmek için OC nin mantıksız olduğunu düşünüyorum.
    Bir de 64 bit işletim sistemi ve 64 bit işlem yapan programlarda OC daha az oluyor, malum 64 bitlik işlemler için CPU nun daha genel bölgesi aktif. Böyle testler varsa eklenebilirse daha iyi olabilir.

quote:

Orjinalden alıntı: msamy

günümüz işlemcilerinden farkını oyunlarda göremedikten sonra insan niye değiştirsin bir sürü alet edavatı.yada şöyle diyelim yeni rev. gelinceye kadar eski platformlarla devam edilir

Mesela ben PC yi Chip tasarım programlarında tasarlanan hücrenin simulasyonu için , Video işleme için ve Müzik programları için daha yoğun kullanıyorum. Bu dediğim yazılımların hepsi 4 çekirdeği tam %100 de kullanabilen yazılımlar ve ramleri tam doldurup işlemci - RAM arası haberleşmenin iyi olmadığı durumlarda kesinti yaşayabilen uygulamalar. Dolayısı ile oyunlarda performasn yükselmeyip bu tür işlemciye dayalı programlarda daha performanslı ise ben ona geçerim. Zaten oyunlardan işlemcinin tüm çekirdeklerini tam utilise edebilenine rastlamadım.

• @X-FİLES hocama katılıyorum bu işlemcileri sırf oyun oynamak için alacak olanlar İsraftan başka bişey yapmaz bencede. Kaldıki Q9550 gibi işlemciyi bile OC yaptıktan sonra ekran kartına limit yapması için 2 tane 4870*2 kullanmak gerekir herhalde. Çok pahalı bi upgrade olur nehalem şuan Denebler başarılı olursa fiyatları düşer gerçi ama esas şuaki q9xxx seri fiyatları düşmesi muhtemel.
  • quote:

Çok pahalı bi upgrade olur nehalem şuan Denebler başarılı olursa fiyatları düşer gerçi ama esas şuaki q9xxx seri fiyatları düşmesi muhtemel.

ben de sana katiliyorum bak.ddr3'du x58'di en dusugu 600+ytl islemciydi milletin derdi nehalem degil diger modellerde indirim.

quote:

Bence bu tarz bütçe sahipleri muhtemelen iyi bileşenlerle @4 ghz e ulaşabilirler kaldı bu belki revizyonlar gelmeden bile görülebilir.

astari yuzunu gecer o zaman.940 alir hic ugrasmam olay nedir yani 920'yi 4 ghz yapana madalya mi veriyorlar?bu aletleri soguttugun surece hizini arttirirsin.4.8 ghz'ye cikarmislar LN2 kullanip.AbsolutZero'un kullandigi hava sogutma da piyasa otesi bir alet fm121+big type 120 kelepceyle filan takmis 3.75 ghz diyor olurunun iyisi bu bence hava sogutmayla.AbsolutZero tester degil rekortmen eminim son haddinde zorlamistir.su sogutma sart bence bu aletlere ama 8400'u 4.2 ghz yapmak icin bu kadar ugrasmak gerekmiyor.oyunlarda mhz onemlidir bence ve far cry 2 haric harbi 4 cekirdek destekli oyun gormedim ben.oyun icin 940 diyim almak su an icin baya bir erken olur.deneb'ler 4 ghz yapar mi, ne rahatlikta yapar?iyi cikar umarim biraz rekabet olur.

• Farcry bile 4 çekirdeği tam kullanmıyor, görmedim ben.. 1. çekirdek %100 2. çekirdek %70 falan 3. çekirdek %30 civarı ..

Bu arada bağlantıda kullandığım yöntemi upgrade ettim, sıvı azotta kullandığımız yöntemi kullandım. Gördüğünüz şey aslında bir tür mengene, asıl ismi "işkence" olarak geçiyor.

Nehalem i7 920 Default ve Hızaşırtmalı test sonuçları

• Dört çekirdeğin farkını gösterdiği oyun olarak bir supreme commander var. Onda da testi yaparken en büyük haritayı açmışlar. Karşıya 3-4 tane AI atmışlar, zorluk seviyesi en üstte. Oyunu bir iki saat oynayıp, haritayı birimlerle doldurmuşlar. Ondan sonra testi yapmışlar.
  • Konuyla pek ilgisi yok ama eline SAS portu olan bi X58 yongasetli anakart geçerse Seagate veya WD hard disk takarak test etmeni rica ediyorum.
  • İntel yine işi sıkı tutmus

Guzel çalışma
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.