Şimdi Ara

negatif ve pozitif özgürlük (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
0
Favori
2.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: hesheit

Negatif özgürlük/hak, özgürlüğünüzü kullanmanız içn devletin aktif eylem yapması gerekmeyen hal demektir. Örneğin, herkesin konuşma özgürlüğü vardır. Bunun kanunda yazılı olması gerekmez. Kanunda yazılı olan bu özgürlüğün sınırıdır: hakaret vb. gibi.

Pozitif özgürlük/hak ise, özgürlüğünüzü kullanabilmeniz için devletin harekete geçmesini gerektirir. Örneğin, sağlık hakkını kullanabilmeniz için devletin hastane açması gerekir.

Günümüzde bu iki kavram bir miktar iç içe geçmeye başlamıştır. Ancak, negatif ve pozitif özgürlük kavramlarının kişiler arası ilişkilerle bir ilgisi yoktur. Alıntılanan yazıda yazar kendi düşüncelerini ortaya koymuş ve negatif/pozitif özgürlük kavramlarını da kendi düşünceleri doğrultusunda, yazısını biraz daha etkili kılmak için, yeniden tanımlamış ya da bilemiyorum ama belki bilinçli olarak eğip bükmüş.

Bende kavramlar ile konunu alakasını kavrayamadım.Pozitif özgürlük yanlısı ise devletin kişiye özgürlüğü konusunda alan açmasını savunmuyormu ? Nasıl oluyorda devletin bu inanç konusunda tam tersi bir tutum savunmasını pozitif özgürlüğe veriyor.Diğerlerine mi sağlıyor bu özgürlüğü yasakla.Anlamadım :(

Sanırım diğerleri tarafından kısıtlanan özgürlüğü bu yasakla ortadan kaldırıp bireylere seçim hakkı tanıyor devlet, hem baskı gören birey için hemde baskı altında kalması muhtemel kesim için.Ama o zaman negatif özgürlük yanlısı olmuyormu ? Kavramların iç içe geçmesi normal

• quote:

Orjinalden alıntı: EXCELANCEE28

Türban değil kapanmak dinin gereğidir.Kapanmanın şekli şemali hem Kuranda hem sünnette yer almaktadır.
    Kapanmak FARZDIR.Hem erkeğin hem kadının.
    Bunu kabul edin yada etmeyin.O yazıyı yazan kabul etsin yada etmesin.Bu budur.Değiştirilemez gerçektir.
    Ancak varsa bir yasak bu yasağın kalkması toplumda sorunlar çıkaracaksa değişik varyasyonlar yapılmalıdır.

zaten sorun da o değişik varyasyon kısmında,herkeze uyan bi varyasyon yok ortada...
    din devlet için değişmez tabi de devlet de din için değişirmi?değişmemeli...bunu kabullenmek istemiyolar işte.
    ayrıca engineerin belirttiği gibi bugun turban yarın baska bisey bu sekilde toleranslarla daha çok şey çıkar ilerde
    bir de şu üstteki yazıyı okumanı tavsiye ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: EngineerInDefenceInd

quote:

Orjinalden alıntı: BJKKKKK
    Siz onu bir aksesuar olarak görür, insanları tercihleriyle değerlendirmezseniz, hiçbir şeyin sembolü falan olmaz. Neyse bu konuya son mesajımdır.

ama türban bir aksesuar değil ki ?? türban "dini simge"..

gel anlaşalım süper mini de yasaklansın, türban da yasak kalsın..

Valla ben onu bunu bilmem. Yasakçı zihniyete sahip olan sizsiniz. Ben burada mini etek, süper mini etek, düşük bel pantolon vs. yasaklamaktan bahsetmedim. Kendiniz söylüyorsunuz. Kim nasıl geliyorsa gelsin, isterse bikini ile gelsin, yeter ki herkes istediği şekilde gelsin. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. İnsanları tercihlerine göre değerlendirmemeyi bir gün öğrenirsiniz inşallah

• merak ettiğim ne biliyor musunuz, bu kadar yazıyı yazan sizlerin kaç tanesi bayan?
  • quote:

Orjinalden alıntı: casilo

merak ettiğim ne biliyor musunuz, bu kadar yazıyı yazan sizlerin kaç tanesi bayan?

bayan olmak gerekmiyo ama
  • İnsanları insan yapan tercihleridir..nasıl tercihleri ile değerlendirmem..
    Kişilik tercihleri belirler..

İnsanlar da kişilikleri ile değerlendirilir yani insanlar tercihleri ile değerlendirilir..

quote:

İnsanları tercihlerine göre değerlendirmemeyi bir gün öğrenirsiniz inşallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: 3iks

quote:

merak ettiğim ne biliyor musunuz, bu kadar yazıyı yazan sizlerin kaç tanesi bayan?

sanıyorum yukarıda bunları yazabilmek içib bayan olmak gerekiyor gibi bir tabirde bulunmadım...
    merak ettiğim yazarken kendinizi bayanların yerine koyuyor musunuz?
  • quote:

Rahim yada meme kanserini araştıran insanlarada aynısını sorarmısın ?
  • quote:

quote:

quote:

sanıyorum yukarıda bunları yazabilmek içib bayan olmak gerekiyor gibi bir tabirde bulunmadım...
    merak ettiğim yazarken kendinizi bayanların yerine koyuyor musunuz?

açıkçası hayır,olay kadınlarla ilgili bir olaydan çok din-devlet çekişmesi

• quote:

Orjinalden alıntı: Raskolnikov

quote:

Rahim yada meme kanserini araştıran insanlarada aynısını sorarmısın ?

sence türban konusu da bahsettiğin konular gibi tıbbi bir konu mu?
  • quote:

İnsanları insan yapan tercihleridir..nasıl tercihleri ile değerlendirmem..
    Kişilik tercihleri belirler..

İnsanlar da kişilikleri ile değerlendirilir yani insanlar tercihleri ile değerlendirilir..

quote:

İnsanları tercihlerine göre değerlendirmemeyi bir gün öğrenirsiniz inşallah

Siz ateistsiniz diye sizinle muhattap olmayayım mı yani? Gerçekten anlamsız bir mesaj

• quote:

dinci kısımın getirilmek istendiği paranoya değildir ama sonraki senaryolar paranoyadır...

Yukarıda dedim ki buna paranoya demek saflıktır. Üzerine alınan alınsın. İnsan psikolojisi gereği bir süre sonra otoriteye uyar. Deneyler ve istatistiki veriler ortadadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 27 Ağustos 2008; 16:43:56 >
  • quote:

quote:

Türban değil kapanmak dinin gereğidir.Kapanmanın şekli şemali hem Kuranda hem sünnette yer almaktadır.
    Kapanmak FARZDIR.Hem erkeğin hem kadının.
    Bunu kabul edin yada etmeyin.O yazıyı yazan kabul etsin yada etmesin.Bu budur.Değiştirilemez gerçektir.
    Ancak varsa bir yasak bu yasağın kalkması toplumda sorunlar çıkaracaksa değişik varyasyonlar yapılmalıdır.

zaten sorun da o değişik varyasyon kısmında,herkeze uyan bi varyasyon yok ortada...
    din devlet için değişmez tabi de devlet de din için değişirmi?değişmemeli...bunu kabullenmek istemiyolar işte.
    ayrıca engineerin belirttiği gibi bugun turban yarın baska bisey bu sekilde toleranslarla daha çok şey çıkar ilerde
    bir de şu üstteki yazıyı okumanı tavsiye ederim

Ya hocam biraz zorlasalar bulurlar bence bişeyler.Ben bulamıyorum bu bir gerçek.Ancak ''peruk'' bana biraz daha mantıklı geliyor ki zaten şuandada uygulanan bu.
    ''Din devlet için değişmez devlet için din değişmez''.Çok güzel bir yorum.Bu şekilde olduğuna göre ikisinide aynı anda yürütmesini bileceğiz yada öğreneceğiz.
    Ha tutulupta yok dinde şu yoktur yok dinde bu yoktur gibi yoruma dayalı şeyler, kesinlik arz ettirilir vaziyette insanın önüne sürülürse toplumsal kaos baş kaldırır.Toplum ikiye bölünür ve işte sonuç;çöküştür.
    Kim kimin minisine karışıyorda o yazının sahibi(ilk alıntısı yapılan yazı) İslamda türban(türban=saç kapama) yoktur gibi bir kavramla milletin saçına başına karışıyor.Siz zannetmeyinki bu olay sadece üniversitelerdeki kılık kıyafetle alakalı.Alakası yok,artık o yazı sahipleri gibi insanların temel amacı toplumda kapanmanın önüne geçmek.Hani diyoruzya üni.lerde türban serbest bırakılırsa ucu açık kaldığı için bir çok şeyin önü açılır,işte burdada bu gibi insanların yorumlarıda ilk önce bu tarz şeylerle başlar sonra özel hayata indirgenir.
    Hatırlıyorsanız ''pazar alanı'' kamusal alan ilan edilmişti.Bunun gibi.
    Kimse kusura kalmasın bu memlektte İslam sindirilemez.Bu fiili olarak yapılmak istenirse(bence bu yöne doğru gidiliyor) işte ozaman biz kaosu görürüz.
    Komplo teorisimi oldu?Yorum sizin ozaman.

EngineerInDefenceInd :
    Bana kalsa komple yasaklarım "kıyafet devrimine aykırı olduğu" gerekçesi ile ama tabi bu ülkenin şartlarında bu mümkün değil artık..

''Artık'' değil(''artık'' kelimesini belli bir zamanda sonra olarak algılıyorum),eskidende böyleydi.Biz sizin gazınızı yasaklamıyorsak sizde bizim ALLAH'ımızı yasaklayamazssınız.Bu kadar basit.

• Siyasete DökmeyeLim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _HacıMuro_ -- 27 Ağustos 2008; 16:47:57 >
  • Bu ırka ,dine,dile,milliyete yada cinsiyete bağlı bir sorun değil.Nasıl kanserin kadında çıkan çeşidi ise saydıklarım buda hastalıklı bir öğretinin farklı alanlardaki görüntüsüdür.Söylemi fikir boyutundan olay boyutuna taşımadan daha geniş bir perspektifden değerlendirirsen dediğimi anlayacaksın.

Ama genede varsa farklı bir açılımın söyle bizde bilgilenelim.
  • Amaç yasaklara karşı çıkmaksa, kişisel özgürlükleri savunmaksa, ben özgürlük savunucularının daniskasıyım. Ama türban olayında durum farklı bir boyutta.
  • quote:

EngineerInDefenceInd :
    Bana kalsa komple yasaklarım "kıyafet devrimine aykırı olduğu" gerekçesi ile ama tabi bu ülkenin şartlarında bu mümkün değil artık..

''Artık'' değil(''artık'' kelimesini belli bir zamanda sonra olarak algılıyorum),eskidende böyleydi.Biz sizin gazınızı yasaklamıyorsak sizde bizim ALLAH'ımızı yasaklayamazssınız.Bu kadar basit.

Sizin allahınız türban mı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Raskolnikov

Bu ırka ,dine,dile,milliyete yada cinsiyete bağlı bir sorun değil.Nasıl kanserin kadında çıkan çeşidi ise saydıklarım buda hastalıklı bir öğretinin farklı alanlardaki görüntüsüdür.Söylemi fikir boyutundan olay boyutuna taşımadan daha geniş bir perspektifden değerlendirirsen dediğimi anlayacaksın.

Ama genede varsa farklı bir açılımın söyle bizde bilgilenelim.

3iks'ye katılıyorum..
    sorun artık din devlet çekişmesi... işte bu yüzden bütün erkekler bu konu hakkında konuşuyorsunuz..
    konuşmayın diyen yok aksine konuşulması tartışılması gerektiğini düşünüyorum. ama o kadar çok insan aslında masun gencecik kızları düşünüyor görünüyor ki...
    olayı dini açıdan ele alanlarsa İslam'ın söylediği en önemli şeyleri unutuyorlar.. islamiyet hoşgörü demektir. islamiyette bir insanı ibadete ancak davet edersin, ibadet için kimseye ısrar edemezsin...
    kişiler kendi kararkarını alsınlar, evet yukarıda söylendiği gibi etki altında kalmadan. ama bir erkek "kapanacak efendim ne demek" demesin. kişi kendi hakkını kendi arasın.

• quote:

quote:

EngineerInDefenceInd :

Sizin allahınız türban mı ?

ALLAH'ımızın emri türban(kapanma).
    Gelinen aynı nokta konusunda yanlış hatırlamıyorsam ateistliği açıklamadığınızı söylerken ''kelimelerimin birini yada birakaçını alarak yanlış olduğunu ispatlamaya çalışırsınız'' diye bir söyleminiz vardı.
    Sizin sormuş olduğunuz bu soruda bahsettiğiniz şekilden farkı ne.
    Bunun Kuranda yazdığını göstermiştik.Sünnetten bahsetmiştik.

• quote:

3iks'ye katılıyorum..
    sorun artık din devlet çekişmesi... işte bu yüzden bütün erkekler bu konu hakkında konuşuyorsunuz..
    konuşmayın diyen yok aksine konuşulması tartışılması gerektiğini düşünüyorum. ama o kadar çok insan aslında masun gencecik kızları düşünüyor görünüyor ki...
    olayı dini açıdan ele alanlarsa İslam'ın söylediği en önemli şeyleri unutuyorlar.. islamiyet hoşgörü demektir. islamiyette bir insanı ibadete ancak davet edersin, ibadet için kimseye ısrar edemezsin...
    kişiler kendi kararkarını alsınlar, evet yukarıda söylendiği gibi etki altında kalmadan. ama bir erkek "kapanacak efendim ne demek" demesin. kişi kendi hakkını kendi arasın.

Biz kimseye zorla kapansın demiyoruz.Aksine bunun radikalizm oldğunu,radikalizminde İslamda hiç bir şekilde yeri olmadığını belki 300 dür söylüyoruz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.