Şimdi Ara

Nedir bu insanlardaki lüks tutkusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
3
Favori
6.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
45 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşe gidip gelmek için suzuki maruti aldim ama nereye gitsem bu ne ufacık bu alinirmi.... Vs bir çok lakirti duyuyorum. Ben takmadiğim için gülüp geçiyorum ama enterasan geliyor ya memleketin parasizliktan ve pahaliliktan anasi ağlıyor ama hala gösterişten vazgecemiyoruz bu memleketin sonunnu bu gösteriş meraki getirecek
    Herkesmi bmw'ye biniyor disarda da bizim mi haberimiz yok adam eski kasa Doğanla yanima yanaşıyor gülüyor olum senin altindaki araç neki...
    Velhasil kelam benmi yanlis düşünüyorum acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi attila24 -- 3 Kasım 2017; 14:28:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu ülkede insanlar 3 şey almak/daha iyileştirmek için uğraşırlar 1- Cep telefonu 2-Araba 3-Ev
    Ve bu 3 şeyinde statü sembolü olduğunu sanarlar o yüzden de bu şeylere fazla ehemmiyet verirler.Hakbuki araban e serisi olsa ne olmasa ne, evin 200 metre kare olsa ne olmasa ne, cep telefonun iphone x olsa ne olmasa ne, ama gel de bunu insanımıza anlat.

Etrafımdaki insanlara bakıyorum birçoğunun hayalleri yukarda saydığım şeylerle sınırlı,
    gelir durumumuzun iyi olmaması başlıca etken bunu kabul ediyorum ama sadece bu değil.
    insanlar hayattan keyif almayı bilmiyorlar, hayatın renklerinin kendi zevklerinin farkında değiller dolaysıyla bakın etrafınıza bir hobisi olan, bir merakı olan, bir sosyal projede yer alan kısacası vaktini dolu dolu geçiren insanlar göremeyeceksiniz.

Oysa insanın hobileri olmalı, keyif aldığı, kendini farklılaştırdığı, geliştirdiği uzmanlaşmaya çalıştığı hobiler bunlar ama yok işte; varsa yoksa benim arabada ısıtmalı koltuk var, evde giyinme odası, telefonda çift kamera vardan öteye gidemeyen zevklerimiz oluşuyor.
    Bu sözünü ettiğim insanlar kendi mutsuzluklarının kılıfını da hayatı dolu dolu yaşayanları ötekileştirerek bastırıyorlar ve yaptıklarınız onlara garip geliyor. Mesela birisinin gidip 100.000 tl ye bir araba alması normalken (bende anormal demiyorum zaten) ne biliyim Norveç fiyordlarını gezmek için 20.000 tl harcaması çok garip geliyor insanlara. Veya 500.000 tl dört duvarı olan bir beton parçasına gömmek çok mantıklı iken çocuklarının eğitimine para harcamak (özel okula gönderdim gibi birşeyden bahsetmiyorum) abes karşılanıyor. 5000 tl ye herkes cep telefonu alıyor bu son derece normal bir şey iken o paraya 1 hafta tatil yapmak müsriflik olarak tanımlanıyor gibi gibi.
    O yüzden boşver hocam adam şahine binse ne s classa binse ne önemli olan o arabayla nereye gittiğidir ne yaptığıdır.
  • Araba bizim ülkede bir Statü oldu artık.

Evin olmasın ama altında son model araban olsun mantığı hakim. İnsanların size davranışları bile değişiyor arabaya göre

• onların çoğuda bu forumda zatendaçyamı teneke facia felan neler neler.hepside fakir aslında .

• Bu aralar herkes araba yerine donanım aldığı için beğenmezler alın teri ve helal parayla alınan, işinizi gören ve size yeten arabanızı.

• Bu biraz kompleks biraz da suru psikolojisi.

Maddi durumu iyi olup,bankasiz,kredisiz bu isi cozenlere lafim yok fakat diger tarafta benim neyim eksik ondan deyip 10 yillik kredi cekip bunu tasita baglamak cok tutarsiz geliyor,ondan sonra yurutme giderleri agir gelince 100 tane topik goruyoruz yakit tuketimini paylasip sevinen,kavga eden koca koca adamlar
  • Mevlananın güzel bir sôzü var hocam

Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok

Nice elbiseler gördüm içinde insan yok

• 48 ay vade ile araç satılırsa olacağı bu, vade sonuna gelmeden zaten araç eskiyor.
  • Bu ülkede insanlar 3 şey almak/daha iyileştirmek için uğraşırlar 1- Cep telefonu 2-Araba 3-Ev
    Ve bu 3 şeyinde statü sembolü olduğunu sanarlar o yüzden de bu şeylere fazla ehemmiyet verirler.Hakbuki araban e serisi olsa ne olmasa ne, evin 200 metre kare olsa ne olmasa ne, cep telefonun iphone x olsa ne olmasa ne, ama gel de bunu insanımıza anlat.

Etrafımdaki insanlara bakıyorum birçoğunun hayalleri yukarda saydığım şeylerle sınırlı,
    gelir durumumuzun iyi olmaması başlıca etken bunu kabul ediyorum ama sadece bu değil.
    insanlar hayattan keyif almayı bilmiyorlar, hayatın renklerinin kendi zevklerinin farkında değiller dolaysıyla bakın etrafınıza bir hobisi olan, bir merakı olan, bir sosyal projede yer alan kısacası vaktini dolu dolu geçiren insanlar göremeyeceksiniz.

Oysa insanın hobileri olmalı, keyif aldığı, kendini farklılaştırdığı, geliştirdiği uzmanlaşmaya çalıştığı hobiler bunlar ama yok işte; varsa yoksa benim arabada ısıtmalı koltuk var, evde giyinme odası, telefonda çift kamera vardan öteye gidemeyen zevklerimiz oluşuyor.
    Bu sözünü ettiğim insanlar kendi mutsuzluklarının kılıfını da hayatı dolu dolu yaşayanları ötekileştirerek bastırıyorlar ve yaptıklarınız onlara garip geliyor. Mesela birisinin gidip 100.000 tl ye bir araba alması normalken (bende anormal demiyorum zaten) ne biliyim Norveç fiyordlarını gezmek için 20.000 tl harcaması çok garip geliyor insanlara. Veya 500.000 tl dört duvarı olan bir beton parçasına gömmek çok mantıklı iken çocuklarının eğitimine para harcamak (özel okula gönderdim gibi birşeyden bahsetmiyorum) abes karşılanıyor. 5000 tl ye herkes cep telefonu alıyor bu son derece normal bir şey iken o paraya 1 hafta tatil yapmak müsriflik olarak tanımlanıyor gibi gibi.
    O yüzden boşver hocam adam şahine binse ne s classa binse ne önemli olan o arabayla nereye gittiğidir ne yaptığıdır.

• otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Demek istediğim aynen bu eğer amaç bir yere gitmekse dolmuslarda zaman harcamakdansa alabildigin en makul araci almak bu o marka bu marka olmus onemli olmamali koye gidiyorum orda bile ayni bakis açısı resmen mahalle basiki yasiyorum😀

Ailece kullandigimiz astra var birtanede ikiside ayni işi yapiyor beni bir yerden biryere taşıyor.Demem oki herseyin aşırısini seviyoruz vesselam

• Otomobil benim için yalnızca A-B noktası arası ulaşım aracı değil,bir zevk ürünü, bir hobi aynı zamanda.Bu sebeple kullandığım araçtan o zevki alabiliyorsam mutlu olurum.İnsanların ne sürdüğü ya da benim hakkımda ne düşündükleri zerre umrumda olmaz.Sizde öyle yapın.

Ayrıca bizim ülke milletinin tasarruf bilincinin olmaması ve cep telefonu,araba gibi ürünlere gereğinin çok üstünde önem yüklemesi bu sorunu doğuruyor.Tasarruf ve tasarruf sonucu kaynak kazanımının bilinçli yatırımlara dönüştürülmesi elzem.Ama bu konuda hiçbir eğitim verilmiyor insanlara...Ülke ve millet kaynakları çok atıl kullanılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ex_silver -- 3 Kasım 2017; 15:44:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: attila24

Demek istediğim aynen bu eğer amaç bir yere gitmekse dolmuslarda zaman harcamakdansa alabildigin en makul araci almak bu o marka bu marka olmus onemli olmamali koye gidiyorum orda bile ayni bakis açısı resmen mahalle basiki yasiyorum😀

Ailece kullandigimiz astra var birtanede ikiside ayni işi yapiyor beni bir yerden biryere taşıyor.Demem oki herseyin aşırısini seviyoruz vesselam

İnsanın daha iyisini istemesi son derece normal ama sınırlı bütçeleri olan insanlar için hayatı ıskalamadan yaşayabilmek için tercihler arasında gelir bölüşümünü iyi yapabilmek gerekir. O yüzden kişi parasının optimum karşılığını aldığını noktada mutludur.
    Eğer daha iyi bir arabaya binmek sizi zevkleriniz/hobileriznden hayat kalitenizden aşağı çekecekse siz aslında standartınızı yükseltmemiş düşürmüş olacaksınız.
    Somut örnek vereyim.
    Mevcut aracınız/eviniz yerine daha lüks daha yeni bir şey almak ve ona sahip olmak karşılığında
    haftada bir sinemaya/tiyatroya giden, hafta sonu dışarda sevdikleriyle vakit geçiren, kitap okuayan, bir kursa giden, maket yapan fotoğraf çeken, gezen birisi bunlar yerine eline geçen parayı krediye ödüyorsa aslında standartını bayağı düşürmüş oluyor ama ilk mesajımda yazdığım gibi o garibim zannediyor ki ben statümü yükselttim.

(bu arada kişi her ikisini birden yapabiliyorsa hem otomobilini/evini iyileştirip hemde hayatı ıskalamıyorsa ona zaten lafımız yok)

• otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Eğitim kalitesi arttıkça bireyler bahsettiğiniz gibi alternatiflere yöneliyor.

Dandik bir üniversitenin sıradan bir bölümünden ortalama düzeyde mezun olan ve kendini hiçbir konuda geliştirmek için çabası olmayan bir kişide böyle bir vizyon olmuyor malesef.

Üniversitede fransız kraliyet ailesinden nişan almış 16. Türk hocam bu hayatta en önemli iki şey var derdi

Birisi hobi diğeri eş seçimi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unknownartist -- 25 Aralık 2017; 13:36:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: unknownartist

Dandik bir üniversitenin sıradan bir bölümünden ortalama düzeyde mezun olan ve kendini hiçbir konuda geliştirmek için çabası olmayan bir kişide böyle bir vizyon olmuyor malesef.

Üniversitede fransız kraliyet ailesinden nişan almış 16. Türk olan ortopedi profesörü hocam bu hayatta en önemli iki şey var derdi

Katlıyorum ama üniversiteden ziyade daha ilkokuldan başlayan/başlaması gereken bir süreç bu, çünkü bu sözünü ettiğimiz şey aslında insanın kendi kendini sorgulaması. Ama bizim eğitim sistemimiz daha ilk okuldan itibaren sorgulamama üzerine kurulu olduğundan yetişkin bireylerinde bu cendereden çıkması çok zor,
    yinede hayatta hiçbirşey için geç kalınmış değil bir an önce silkinip kendini tanımaya çalışmalı insan.

• Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama eğri oturup doğru konuşalım. Suzuki Maruti de gerçekten tercih edilecek bir araç değil. Ben cesaret edemezdim. O mahalle baskısına dayanamazdım. Hatırlarım biz çocukken bile o aracı gördüğümüzde alay ederdik. Sahibi bayandı. Yani sizdeki büyük cesaret. Tercihinize saygı duyuyorum ama ne yazık ki ülkemizde durum bu. Arabaya göre adama muamele ediliyor. Sizin yerinizde olsam en azından Uno bakardım. Niye aldın diyenlere parçası bol ucuz der geçiştirirdim. Marutinin soranlara açıklanabilir savunulabilir bir tarafı yok maalesef.
  • krediyle zorlama bütçeyle lüks segment araç alan için haklısınız ama parası varsa bi daha mı gelecek bu adam dünyaya alıp biniyor işte
  • Farfaraway21 kullanıcısına yanıt
    Sizin mantiginiza gore ben astra binince statulu marutiye binince statusuz birisimi oluyorum . Ayni mantikla bakiyorsunuz bahsettigim kisilerle.Marutide heryere gidiyor az yakıyor parca sikintisida yasamadim simdiye kadar e ozaman bunun uno'dan şahin'den veya başka bir giriş seviyesi arabadan ne farkı var.

• quote:

Orijinalden alıntı: _DIESEL_

Bu biraz kompleks biraz da suru psikolojisi.

Maddi durumu iyi olup,bankasiz,kredisiz bu isi cozenlere lafim yok fakat diger tarafta benim neyim eksik ondan deyip 10 yillik kredi cekip bunu tasita baglamak cok tutarsiz geliyor,ondan sonra yurutme giderleri agir gelince 100 tane topik goruyoruz yakit tuketimini paylasip sevinen,kavga eden koca koca adamlar

var mı öyle gerizekalılar yaa. araba için 10 yıl kredi mi çekilir.vermezler ki 10 yıl kredi arabaya. çeksen çeksen 1 yıl çekersin olur biter. hadi öldüm bittim 2 yıl olsun
  • ayrıca fakirlik falan yok. fakirlik varsa evler neden en ucuz 300 bin. az para mı? kim alıyor bu evleri.projelere bakıyorum en düşüğü 300 bin tl daha inşaattan bitmiş.böyle fakirlik mi olur.
    fakirlik varsa nasıl iki hava yastıklı boklu polo 90 bine kapış gidiyor ? ben fakirlik olduğuna inanmıyorum.o bizim milletin edebiyatı göz değmesin falan ayakları.
  • Hadi siz yine işinde gücünde olanlardan bahsediyorsunuz,işsiz adamlara porsche çıkıyor satmayıp,köyune gidiyor.

https://forum.donanimhaber.com/issiz-birine-porsche-cikmasi--129703675
  • quote:

Orijinalden alıntı: unknownartist

Üniversitede fransız kraliyet ailesinden nişan almış 16. Türk olan ortopedi profesörü hocam bu hayatta en önemli iki şey var derdi

evli biri olarak +1000 diyorum. kulağınıza küpe olsun. bunun önemini insan evlenmeden veya 20 li yaşlarda anlamıyor .
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.