Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
871
Cevap
33
Favori
14.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ultraaslan2700

vinci kendini tatmin etmek icin yapmis olabilir
    Ama insanla tanri kiyaslanamaz ki tutulamaz

Ressam- tablo ilişkisini kuran zaten cevap verdiğim arkadaştı. 'Eser sahibi eserinin görülmesini ister' diye bir yorum yaptı. Bu ilişkinin Tanrı-evren arasında olmayacağını söyleyen benim zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uacellat_62 kullanıcısına yanıt
    Var etmek guzeldir.. boyle bir yetenege sahipsen, davinci gibi karsi koyamazsin.

Bir doktor, hayat kurtardiginda cok mutlu olur. Isi bu oldugu halde nekadar profesyonel olsada cok sevinir.
    Var olani kurtaran bu kadar seviniyorsa.. Bunu yoktan var edenin mutlulugunu tahmin edebiliyormusun?

Islam dini egoya karsidir.
    Bu kuranda yazar yazmaz.. yuz yillar icerisinde olusan islam bilinci bu kulturu yasatmistir.

''Ölmeden once öl''

Kendini bilen bir varligin mutlaka yaratilis sebebi vardir ( ki kitapta belirtilmis)
    diger canlilarin yaratilma sebebi de elbette vardir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryan Oreily kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum diğer canlılardan farkımız beynimizin daha gelişmiş olması ve bu sayede düşünüp sorgulayabilmemizdir. İnsan dediğimiz canlı evrende bir hiç mahiyetindedir.

icimiz temiz olsun bize yeter ya kardesim elbet hak ettigimizi bir gun buluruz

• quote:

Kendini bilen bir varligin mutlaka yaratilis sebebi vardir ( ki kitapta belirtilmis)
    diger canlilarin yaratilma sebebi de elbette vardir

Hangi kitaba göre yorum yapıyorsun ? Ben akıl, mantık,bilim ve felsefe dışında bir yere başvurmuyorum. Din kitaplarına göre değerlendirme yapmadığı söyledim zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Var etmek guzeldir.. boyle bir yetenege sahipsen, davinci gibi karsi koyamazsin.

Bir doktor, hayat kurtardiginda cok mutlu olur. Isi bu oldugu halde nekadar profesyonel olsada cok sevinir.
    Var olani kurtaran bu kadar seviniyorsa.. Bunu yoktan var edenin mutlulugunu tahmin edebiliyormusun?

Islam dini egoya karsidir.
    Bu kuranda yazar yazmaz.. yuz yillar icerisinde olusan islam bilinci bu kulturu yasatmistir.

''Ölmeden once öl''

Tamamen dine göre yorum yaparsan tartışmamın bir anlamı kalmaz zaten. Kaç defa sordum cevap vermedin. Tanrı nın bilinmeye ihtiyacı mı var ? Bundan bir mutluluk bir haz mı elde ediyor ?

Din kitaplarindaki bilgiler diger kitaplarda da var on yargili yaklasmamiz gerekir

• quote:

icimiz temiz olsun bize yeter ya kardesim elbet hak ettigimizi bir gun buluruz

Bir gün diye tabirinden ölümdem sonrası mı kast ediyon ? Bu hayatı güzelce yaşamaya değerlendirmeye bakmalıyız. Ölünce yok oluyoruz zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uacellat_62 -- 6 Eylül 2015; 2:00:10 >
  • quote:

Din kitaplarindaki bilgiler diger kitaplarda da var on yargili yaklasmamiz gerekir

'Kendini bilen varlığın mutlaka yaratılış sebebi gerekir ' Bu cümle hangi kitapta geçiyor ? Hangi düşünür ne zaman demiş bunu ? Neye dayanarak söyleniyor ? Bana göre çok mantıksız ve saçma.

Yaraticiya biz kulluk yapiyoruz
    onun dilediklerini yerine getirmekle gorevliyiz ve bunu kendimiz icin yapiyoruz
    Mesala sinavin var sinava nicin calismalisin bunun hocaya ve ya baska kimseye faydasi var mi

• burada din tartışması yapmak istemiyorum ama canım sıkkın şu sıralar.
    biraz içimi dökeyim, en azından benim için dinler neden "gereksiz" onu açıklayayım.
    Söylediklerimi kimse üstüne alınmasın ben sadece yazmak istiyorum.Herkesin düşüncesine saygım vardır.

bana göre evren din kitapları ile açıklanamayacak kadar geniş.
    yani evreni, bir yaratıcıyı(varsa) dini kitaplarda aramak çok yanlış bence.
    Düşünün biraz, bu evrenin sınırları bilinmiyor.Milyarlarca galaksi var.Evrende kum tanesi bile değiliz.
    ama dini kitapta yazan şey, peygamberin evine o istemeden gitmeyiniz, gidersenizde çok oturmayınız.
    şimdi burda koskoca evrenin yaratıcısından bahsediyoruz.
    Ve son kitap olarak kabul edilen bir kitap var elimizde tanrı tarafından gönderilen.
    Mantıklı düşündüğünüz zaman koskoca evreni yaratan kişi tutupta peygamberin evine ne zaman gireceğimizi söleyen bir ayet göndermez.
    niye?
    yahu bu son kitap ne gerek var buna?
    Daha faydalı şeyler gönderilemez mi?
    Yani koskoca tanrısın gönderdiğin şeye bak...
    bence dini kitaplar Tanrıyı küçümsüyor.Tabi bir yaratıcı varsa...
    önemli olan iyi bir birey olabilmek.
    Yahudi ilede arkadaş olurum, domuz etide yerim, alkolde içerim.
    Bütün yasakları öteki dünyada ödül olarak sunmak niye?
    bilmem kaç tane bakire sözü vermek niye?
    bu kadar sığ mı bu evren bu yaşantı...

belkide asıl sınav budur ha?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ryan Oreily -- 6 Eylül 2015; 2:07:32 >

Ben tanri degilim, tanriya sor.
    Ancak ayda yuruyen adamin aldigi keyfi tahmin edebilirim, tecrubesini aktaramam.

Sifir ego ile tanriyi anlamaya calisabilirsin.
    Bu soru basli basina ego iken, tanriyi nasil anlayacaksin?

Tanriya insan gozuyle bakip, tanrisal kudretini sorguluyoruz. Sencede sacma degilmi?
    Tanriya tanri gozu ile bakabiliyormusun?

Zaten cevap verilmis din kitabinda kulluk etsinler diye yaratmak
    Kulluk nasil olur emir ve yasaklar yerine getirilip

Sence diger galaksileri bilmemizin bize ne faydasi olur
    Ne yapacagini bilmeyen bir sinavda olsaydin hocaya ne yapacaz biz diye sormaz miydin kitaplar bence bunun icin gonderilmis

• quote:

Yaraticiya biz kulluk yapiyoruz
    onun dilediklerini yerine getirmekle gorevliyiz ve bunu kendimiz icin yapiyoruz
    Mesala sinavin var sinava nicin calismalisin bunun hocaya ve ya baska kimseye faydasi var mi

Klasik bir mantık hatasına düşüyorsun. Yanlış benzetme yapıyorsun. Okulda öğretmenlik yapmak o insanın tercihidir. Öğrencinin ise okula gidip gitmemesi bir tercihtir. Üniversite ye ister gidersin ister gitmezsin. Derslere girmek sınavlara girmek hepsi şahısların tercihi. Eğer Tanrı varsa beni yarattıysa bu benim tercihim mi hayır. Eğer sınav için gönderdiyse cennet cehennem varsa bu benim tercihim mi hayır. Fakir-zengin kısa-uzun kör-sağır-dilsiz olup olmamam benim tercihim mi hayır. Kürt-türk-arap-fransız-italyan-afrikalı-brezilyalı olmak benim tercihim mi hayır. Bu çok adaletsiz bir sınav be dostum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uacellat_62 -- 6 Eylül 2015; 2:09:03 >

• quote:

Sence diger galaksileri bilmemizin bize ne faydasi olur
    Ne yapacagini bilmeyen bir sinavda olsaydin hocaya ne yapacaz biz diye sormaz miydin kitaplar bence bunun icin gonderilmis

bence yaratıcı, insanlar arasındaki ilişikiye karışmayacak kadar yüce olmalı.
    bana kaç kadınla evlenebileceğimi , ne yiyip içebileceğimi, kimle dost olup olamayacağımı söyleyen bir tanrı egoisttir.
    Ve ego bir kusurdur.Yaratıcı varsa eğer bunlarla uğraşmayacak kadar yüce olmalıdır.
    Mantik hatasi yok zaten senin ne yapacana sen karar verirsin ama sonuccuna da sen katlanirsin

Bu mantikla insanlara ahiretde, jupiterin uydulari, marsin capi, yildizlarin konumlari gibi sorular sorulurdu.

Dinler, toplumlarin yasam bicimi ve iliskileri, kanunlari gibi konulari duzenlemek icin vardir.

Kiz cocugunu diri diri topraga gomen bir topluma, Hz.Muhammed cikipta gunesin dunyaya uzakligini anlatsaydi cok ilginc bir sessizlik olurdu herhalde.

Kurani kerim bir ansiklopedi yada astronomi kitabi degildir. Aile, devlet, hukuk, iktisad gibi konulari iceren , toplum yasamina hitap eden bir din kitabidir.

• Neden var olmayalım ki?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.