Şimdi Ara

-----------NEDEN VARIZ------------

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
872
Cevap
36
Favori
13.902
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> -----------NEDEN VARIZ------------
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    883 Mesaj

Niye akilliyiz demissin akilli olmasak varligimizdan haberdar olamaz varligimizin kendimiz icin bir anlami olamazdi ve baskalari icin yaratilmis olabilirdik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    kesnek kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tanrı varsa insanların kendisini bilmesine ihtiyacı mı var? İhtiyacı varsa sonsuz kudretli bir Tanrı olmuyor o zaman. İhtiyacı yoksa insanları eğlence olsun diye mi yarattı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    speederly kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Var olmak guzeldir.. Bunu gormen icin yaratmis olabilir.

To be or not to be...

Konuyu açtığıödan beri beklediğim yanıtlardan biri.Bece gyet güzel ve fsrklı bir bskış açısı.

Hicbir ressam, kimse gormesin diye tablo yapmaz..

|
    |
    Uacellat_62 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: kesnek

quote:

Orijinalden alıntı: DANAKAÇIRAN

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DANAKAÇIRAN

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JackGhosen

quote:

Özet: Neden varız? Niye akıllıyız?

Öncelikle adminlerden ricam konunun kapatılmaması.Yorum yapacak arkadaşlardan da ricam konunun kapatılmasına sebep olacak şeyler yazmamaları. Sadece biraz kafa yoralım istiyorum.

1-yaratıldığımızı varsayalım. Yaratıldık ama neden? Niçin bir yaratıcı bizi yaratma gereği duydu? age of empires oynamak gibi bir şey mi bu. Can sıkıntısı mı nedir ?
    islama göre Kuranda ancak bana kulluk etsinler diye yarattım deniyor. Ama nedenbir Tanrı insanların ona kulluk etmesini istedi? Tanınmak mıydı amaç. Özellikle semavi dinlerde ödüle ulaşmanın koşulu iyi işler yapmaktan ziyade Tanrıyı tanımak,onun rızasını kazanmak. Bu koşul sağlandıktan sonra iyi işler yapıp kötülüklerden kaçınmamız isteniyor

2-Evrim. Eğer canlılık herhangi bir şekilde kendiliğinden başladı diyelim. Evrildik ve bizler oluştuk.Yani en mükemmel zekaya sahip canlı biziz şuan dünyada.Peki bu bilince nasıl sahip olduk.Şuan sorgulayan gelişen bir biz varız dünyada.Dünyayı evreni sorguluyoruz ama neden? Evrim hakkında çok detaylı bilgim olmdığını belirteyim. Sadece şöyle bir teori duymuştum. Bir kaplanın keskin dişlri.bir çıtanın hızı vs. Doğada yaşamda kalması için gerekli özellikler ama insan hızlı koşmasıyla veya güçlü kollarıyla hayatta kalamazdı bu yüzden zekası geliştikçe gelişti ve kendini koruyacak aletler falan ysptı... ama burada da aklımıza şu geliyor. Neden bir king konga evrilmedik. Çok güçlü devasa bir canlı olabilirdik. Ya da ortak atalarımız iki kola ayrılmayıp sadefe şempanze yönünde evrilebilirdi

Şuan biz neden varız? Neden düşünebiliyoruz? Niye sorguluyoruz? Eğer biz de dşünemeyen varlıklar olsaydık bu dünyanın anlamı olur muydu? Ortalıkta dolaşan aslanlar zürafalar yaşayıp gidecekti. Ve hiçbiri yanımızdaki galaksileri bilemeyecekti. Hiçbir güneş sistemini bilmeyeceklerdi.Böyle de olsaydı çok anlamsız olurdu. Yani dnyanın ve evrenin akıllı bir varlık için oluşmuş-oluşturulmuş olması gerekiyor

Bir de şu ihtimal var. İnsan daha uzuuun yılkar evrlmeye devam edip çok üstün varlıklr haline grlebilir. 1-2 milyar yıl sonraki insanlar evrene hükmedebili bile belki.

Müslümanım çok şükür ama şunu düşününce kafayı yer gibi oluyorum beyin kıvrımlarım acıyor resmen...

"Allah doğurmamış ve doğurulmamıştır" İhlas Suresi

Allah insanları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Eğer melekler, şeytanlar ve cinler varsa onları yaratmadan önce ne yapıyordu ?

Hiç birşey yokken bile tek başına var olan bir varlık düşünüyorum sonra 1 milyar yıl geri gidiyorum, 1 daha...

Onu doğuracak bir varlık bulamıyorum, daha geri gidiyorum, daha geri gidiyorum, en geriye gidiyorum.

Zihnim daha geriye gidemiyor ama o varlığın nasıl oluştuğunu düşünürken kafayı yer gibi oluyorum.

Düşünsenize zaman kavramı yok, yok kavramı bile yok ama bizleri yaratan yaratıcı var ve nasıl var oldu bilmiyoruz.

Bu durumda VAR olmak ya da YOK olmak kavramı da yok demek geliyor içimden ama şuan klavyeye bastığım parmakları görüyorum.

Şimdi bir ateistin bana zaten YARATICI diye birşey yok diyeceğini biliyorum o yüzden onlar da şunu düşünsün.

İnsanlar evrim geçirmeden önce, dinazorlardan önce, big bangden önce, ilk maddeden önce ne vardı ?

İlk madde yokken var olan yokluğu bana resmedebilecek ateist buyursun gelsin.

Ben de şimdlik müslümanım ama varoluşumuz hakkında en akla yatan teori evrim diye düşünmye başladım. Yaratılış fikri çok basit. Yaratıcı insanı yarattı dünyaya koydu.bu kadar.Şempanzelerle maymunlarla dna ımızın bu kadar benzemesi tamamen bir imtihan vs. Saçma gelmeye başladı. En basitinden lisede solunumu öğrendiğimizde glikoliz enzimlerinin tüm canlılarda bulunması aynı kökten geldiğimize bir delil diye düşünmüştüm.Evrimi evreni araştırdıkça her şey akla uygun gelmeye başlıyor. Üstelik o raslantısal olaylar sanıldığı kadar ihtimal dışı şeyler de değil.

Bütğn bunların yanında bir de felsefeyle ilgilendim.Genelngeçer ahlak yasaları,vicdan.Vs. aslında iyi insanlar olmak için bir tanrıya bir cehennee inanmamıza gerekte yoktu.

Son olarak son cümlen için de şunu söyleyeyim.Evren hep vardı. Ezeli ve ebedidir. Yani evreni de sonsuz kabulnediyoruz günümüzde dimi? Aynu tanrı gibi. Düşnünce tanrıda pek farkınyok gibi.Tanrıyı sadece doğrulmamıştır kabul ederek kökenini arayamıyoruz diye işin içinden çıkıveriyoruz. Evren =tanrıdır belki. Panteizm.

Bayım veya bay, evren ezeli ve ebedi değildir.

quote:

Evren hep vardı. Ezeli ve ebedidir. Yani evreni de sonsuz kabulnediyoruz günümüzde dimi? Aynu tanrı gibi. Düşnünce tanrıda pek farkınyok gibi

Big bang anında oluştu ve şuan ki anımız da sonu. İnsan gibi, belli bir yaratıldı ve hala var fakat sonsuza kadar sürmeyecek. Ben de çok düşünmüştüm Big bang anından önce ne vardı ondan bir trilyon yıl önce ne vardı ve ondan bir trilyon yıl önce ne vardı ve bunu bin trilyon kere yaptığımızda ne vardı? Bu beynimizin kapasitesinin yetmeyeceği bir şey, fakat şunu diyim Allah için zaman kavramı yoktur. Yani 100.000.000^100.000.000 yıl önce şu kadar yıl bekleyip evreni yaratayım dememişdir. Çünkü O hem şuana hükmederken hem de o bahsettiğim zamandadır ve de 100.000.000.000 yıl sonraki zamandadır. Akla ne kadar uç gelsede böyle olduğunu düşünüyorum.

Yani insan yokken melekler yokken hiçbir yaratılmış yokken ne yapıyordu dememeliyiz çünkü o aynı zamanda yarattığı dönemde ve hepimizin ahirete çekildiği dönemde. Zaman kavramı yok.

Niye yaratıldık sorusu gerçekten zor bir soru, bazı arkadaşlar demiş tanınmak istemiş, kulluk etmemizi istemiş, ben de hep bu cevapları okudum. Ben de çok uzun süre bu soruyu merak ettim. Açıkçası sizi tatmin eden bir cevap bulursanız bende dinlemek isterim ama niye yarattı sorusu bana göre inanmama engel değil çünkü varlığına kesin olarak inanıyorum, önemli olanın bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü düşünsenize Büyük Patlama evrenin oluşumuna sebep veriyor fakat o patlamadan önce ne vardı? Yokluk var ise yokluktan bu kadar büyük bir enerji nasıl oluştu?

O zamanda tanrı nasıl oluştu sorusu akla geliyor.Buna yanıt olarak da Tanrı ezeli ve ebedidir diyolar.Belki evren de aynı şekildeydi yani zaten hep vardı belkide.
    Hep bir çıkmaz var

Bu arada bende sınava girdim, şükür istediğim üniversiteyi de kazandım. Senin de umarım iyi geçmiştir.

Sağol. Ben de istediğim yeri kazandım.

Neresi?
    |
    |

Steam:frequiem11

Origin:frequiem11

• Yüzbaşı
    883 Mesaj
    Konuyu tartisacak olan pm atsin veya burdan konusalim

|
    |

Hicbir ressam, kimse gormesin diye tablo yapmaz..

Soruma yeterli cevap vermedin.Ressamın yaptığı tabloyu başkası görüp değerlendirince ressamın bundan çıkarı olabilir. Ressam para kazanabilir, itibar kazabilir, egosunu tatmin edebilir, yaptığı eserin yüzyıllar boyunca unutulması istemez. Peki Tanrı nın bunlara ihtiyacı var mı ? Benim Tanrı ya inanmamdan Tanrı nın çıkarı var mı ? Varsa Tanrı sonsuz kudret ve güçte değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uacellat_62 -- 6 Eylül 2015; 1:12:59 >

Ustteki mesajimi oku istersen
    Kendimizi gormemiz icin yaratilmis olabiliriz

|
    |
    Sana bunu sorgulaman için beyni bile Allah c.c vermiş. Hala gelmiş burda tatava yapıp az da olsa milletin bilinç altına baş kaldırıyı sokuyorsun. Hesabını veremiyeceksiniz bunların. Muhattap olmak istemem seninle bilinç altıma sokamam düşüncelerini.

Allah hidayet versin..

Orijinalden alıntı: ultraaslan2700

Ustteki mesajimi oku istersen
    Kendimizi gormemiz icin yaratilmis olabiliriz

Bana göre var olmak bir özellik ayrıcalık değil. Diyelim ki var olmak bir özellik hatta canlılar için bir lütuf Tanrı bana bu lütfu neden sundu ?

Var olmak kadar, var etmekte guzeldir.

Var olmak kadar, var etmekte guzeldir.

Tanrı evreni ve insanları var edince egosu mu tatmin oluyor ? Vay be nasıl güzel yaptım mı diyor ?

Sadece sana sunuldugunu nerden bileceksin
    Yaratilmanin sonu var midir
    Biz en iyisi faydali olan seyleri yapalim ve halimize sukur edelim

|
    |

Sol elin verdigini sag el gormeyecek , fikrini temel alan dinin hakiminin ego sahibi olacagini sanmam...

Herseyi cikar iliskisi icinde yapan bizlere ne kadar da garip geliyor degilmi?

Ve ayrica, Davinci nin mona lisa tablosunu ovunmek yada para kazanmak maksadiyla yaptigini sanmiyorum.

Var etmek guzeldir.

|
    |

Sadece sana sunuldugunu nerden bileceksin
    Yaratilmanin sonu var midir
    Biz en iyisi faydali olan seyleri yapalim ve halimize sukur edelim

Ben derken tüm canlılığı kast etmiştim. Var olmak bazı canlılara sadece acı keder getiriyor. Bu Tanrı nın lütfu mu ? Bazı canlıların var olmadan önce bir seçenek hakkı olsaydı belki de var olmayı seçmeyeceklerdi.

Sana yasamadigin bir olay icin karar verilse kabul edermiydin
    Hem insanlar disindaki diger canlilar hangi amacla yaratilmis olabilir

|
    |

Sol elin verdigini sag el gormeyecek , fikrini temel alan dinin hakiminin ego sahibi olacagini sanmam...

Herseyi cikar iliskisi icinde yapan bizlere ne kadar da garip geliyor degilmi?

Ve ayrica, Davinci nin mona lisa tablosunu ovunmek yada para kazanmak maksadiyla yaptigini sanmiyorum.

Var etmek guzeldir.

Dinlere göre konuşmuyoruz burda İncil in bir ayetinde İncil in doğru ve gerçek olduğu yazıyor. Ve ne kadar ironik ki bu ayet İncil in kanıtı olarak gösteriliyor. Tanrı, evrim, evren ve daha birçok konu ile ilgili olarak din kitaplarına göre yorum yapmıyorum. Ayrıca Da vinci nin o tabloyu kendini tatmin etmek, rahatlamak ve huzura ermek için yapmadığını bilemezsin.

vinci kendini tatmin etmek icin yapmis olabilir
    Ama insanla tanri kiyaslanamaz ki tutulamaz

|
    |

Sana yasamadigin bir olay icin karar verilse kabul edermiydin
    Hem insanlar disindaki diger canlilar hangi amacla yaratilmis olabilir

Eğer Tanrı varsa beni yaratırken bana sormadı veya sordu ama bunun bilincinde olmamı istemedi. Ek olarak insan dahil bütün canlıların var olmasında bir amaç görmüyorum.

eskiden sadece ciftlesmek ve soyumuzu devam ettirmek icin cabaliyorduk.
    gelisen beynimiz ile sorgulamaya ve dusunmeye basladik.
    vir baligin ben neden varim dedigini dusunun.
    iste bizde o sebeple variz.tek farkimiz bunu dusunup sorguluyor olabilmemiz.
    bu sebeple intihar etmeyi dusunen tek canliyiz.
    bazilarimiz katlanamaz, bazilarimiz katlanir.
    artik dertlerimiz ciftlesmekten cok daha fazla...
    kaosum icindeyiz, kimisi dine tutunur kimisi kendi basina birseyler arar.
    elinde sonunda ölecegiz ve bizi taniyan son kisi öldugu zaman bu dunyada hic var olmamis gibi olacagiz...
    en azindan siradan(unlu olmayan) insanlar icin bu gecerli.
    yani yasiyoruz ama yasamasakta kimse birsey kaybetmez.
    amac burda bunu kabul edip, olene kadar yeni bilgiler edinmek ve onyargili olmamak.
    ancak bu sekilde kendimize birseyler katariz
    ha birde ne katarsan kat, yinede herseyi bilemeyecegiz...

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
192.168.1.1
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.