Şimdi Ara

Neden Türkçe oyun için birleşemiyoruz? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
198
Cevap
1
Favori
7.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
342 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kesinlikle dile getirilmesi gereken bir konu.

Mail kampanyasi ya da steam uplay uzerinden oyun yorumlarinda olumsuz oy kullanip Türkçe destek istemeliyiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: unsatisfied

quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Millet hala altyazı diyor ya. Senin ülkenden kaç kişi alıyorki oyunu Türkçe yapsınlar? Demekki yeterince kişi almıyor. Bu kadar basit. Bir de 12 senedir İngilizce öğrenemeyen adam yani afedersiniz ama ... şeydir yani. Hiç boşuna eğitim sistemi demeyin öğrenen nasıl öğreniyor? 13 yaşında iyi derecede, 15-16 yaşında ise su gibi konuşuyordum İngilizceyi. Problemi kendinizde arayın bence.

Burada kimse ingilizce öğrenmekle ilgili sorunu yok öncelikle konuyu anlayın nasıl orjinal oyun alinmiyor? coluk cocuk bile steam hesabina sahip hic bir sey olmasa ucuz oyun aliyor keza bu ulkede konsol hala yasiyor ve bir cogu storeden aliyor.Kimse senin nasil ingilizce konustugunlada ilgilenmiyor lehce vb gibi dillerin oyunda olup türkçenin olmamasını satisla falanda aciklayamazsin belli ki bir art niyet var burada

Evet art niyet var dış mihraklar oyun üzerinden ülkemizi yıkmak istiyor . Ya anlamıyor musunuz demekki Türkiye pazarı bu kadar da önemli değil onlar için. Demekki AZ satılıyor. Ayrıca İngilizce problem değilse oynayıverin İngilizce hem orjinal dilinde anlam kayması olmaz?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: unsatisfied

quote:

Millet hala altyazı diyor ya. Senin ülkenden kaç kişi alıyorki oyunu Türkçe yapsınlar? Demekki yeterince kişi almıyor. Bu kadar basit. Bir de 12 senedir İngilizce öğrenemeyen adam yani afedersiniz ama ... şeydir yani. Hiç boşuna eğitim sistemi demeyin öğrenen nasıl öğreniyor? 13 yaşında iyi derecede, 15-16 yaşında ise su gibi konuşuyordum İngilizceyi. Problemi kendinizde arayın bence.

Burada kimse ingilizce öğrenmekle ilgili sorunu yok öncelikle konuyu anlayın nasıl orjinal oyun alinmiyor? coluk cocuk bile steam hesabina sahip hic bir sey olmasa ucuz oyun aliyor keza bu ulkede konsol hala yasiyor ve bir cogu storeden aliyor.Kimse senin nasil ingilizce konustugunlada ilgilenmiyor lehce vb gibi dillerin oyunda olup türkçenin olmamasını satisla falanda aciklayamazsin belli ki bir art niyet var burada

Evet art niyet var dış mihraklar oyun üzerinden ülkemizi yıkmak istiyor . Ya anlamıyor musunuz demekki Türkiye pazarı bu kadar da önemli değil onlar için. Demekki AZ satılıyor. Ayrıca İngilizce problem değilse oynayıverin İngilizce hem orjinal dilinde anlam kayması olmaz?

sen bana dunyada 10 milyon insanin kullandigi ki oda muamma genc nufusunun 100 bini zor buldugu bir dil neden cikan oyunlarin yuzde 90 inda var once bunu acikla turkiye pazarı gayet de onemli bir pazar para veriyorsak neden anadilimizi isteyemiyoruz az satilmiyor kardesim bir cok avrupa ulkesine neredeyse yaklasti ki bu insanlar ONLARDAN DAHA PAHALIYA ALIYOR sen talep etmezsen adam vermez ticaretin kanunu bu

edit: witcher 3 ornegi var onunde oyun turkiyede cok sevildigi tutuldugu icin turkce getirildi ki bu firma ea ubisoftdan hacim olarak daha dusuk bir firma ama insana deger veriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-151CCB885 -- 4 Aralık 2017; 1:7:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: FIRST

Aydınlatda bizde bilelim cahiligimizi aydın arkadaşım.

İnsanların Türkçe yama yapması en az 6 ay sürüyor. Bak o da EN AZ.

Film dediğin 2 saat sürer. Oyun da senaryosu, menüsü, oyun içi bilgilendirmeler vs. bir de open world oyunsa ana görevler kadar yan görevler vs.

Konuya gelince bende isterim Türkçe olmasını ama şirket ülkeden bi ilgi olduğunu görürse yapıyor genelde Türkçe çıkan yada sonradan eklenen oyunlara bakılırsa.

Mesela geçen hafta The Gold Rush adlı oyuna güncellemeyle Türkçe geldi. Oyun ucuz olduğu için ülkede alınabiliyor.

Gta v geliştirme aşamasındayken bir çok dil için eleman aranıyordu. İlan verilmişti. Bunların arasında Türkçe de vardı. Tabi Gta v için mi bilinmiyordu ama bazı dillerin ilanları kalkarken Türkçe duruyordu maalesef. Eleman bulamadılar demekki. İşin bu boyutu da var maalesef.

• 5 Milyonluk Norveç nüfusu 85 Milyonluk Türk Nüfusundan daha mı çok oyun satın alıyor yani ? E Ubisoft oyunlara Norveç dilini ekliyor ama ?

Pesi dünyada bir Latinler bir de Türkler oynuyordu ama nedense 2012'de geldi oyuna.

BU İŞİN SATIŞ MİKTARI İLE ALAKASI YOK.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MDemirbas14 -- 4 Aralık 2017; 3:20:29 >
  • Her oyunu almaya çaba sarf ederdim eskiden şimdi Tr olmayan oyunu benim için çok önemli bi ifadesi yoksa almıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: MDemirbas14

5 Milyonluk Norveç nüfusu 85 Milyonluk Türk Nüfusundan daha mı çok oyun satın alıyor yani ? E Ubisoft oyunlara Norveç dilini ekliyor ama ?

Pesi dünyada bir Latinler bir de Türkler oynuyordu ama nedense 2012'de geldi oyuna.

kesinlikle öyle ama bazı kafası farklı çalışan arkadaşlar bunu nedense anlamak istemiyor

• bide ülkede bu sorun kaldı ekonomi düzeldide sanki,
  • çok güzel bir konu sonuna kadar destekliyorum.
  • Evet Türkçe altyazı veya dublaj kim istemezki.
    Ama şunu unutmayın ingilizce öğrenmek için en iyi yol sevdiğiniz oyundan öğrenebilirsiniz.
    PS2 ve PS3 dönemi çoğu oyunu ingilizce oynadım zaten Türkçe şansım yoktu ama iyiki ingilizce oynamışım.Bana katkısı çok oldu.

PC kullanıcıları şanslı ki türkçe yama zaten bir şekilde çıkıyor.
  • FIRST kullanıcısına yanıt
    Ceviri isini bilmeden lutfen konusmayin. Oyun cevirisi ozellikle cok zor bir istir.

3-4 kitap uzunlugunda oluyor buyuk oyunlar, 10 kisi ceviriyor, hepsinin her yerde ayni terimi kullanmalari gerekiyor. Bazen bir cumle 20 dakikani aliyor. Sonra bunun kontrolu var. Oyunu 10 kere oynayip her kucuk kismina bakman lazim, not alman lazim.

Kolay is degil, buna degecek parayi odemiyor firmalar, sony kime ne kadara yaptiriyor bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MDemirbas14 kullanıcısına yanıt
    Bu kadar bos bir yorum gormedim.

Adamlarin alim gucu bizim 10 katimiz, demekki daha fazla kar getiriyor.

Bir de iskandinav ulkeleri arasi ceviri kolay, yani dancaya ceviriyorsan onu kucuk degisikliklerle norvecce ve isvecceyede cevirebiliyorsun.

• Up onemli konu

• Football manager için yıllarca uğraşıp türkçe desteği getirmiştik.
    biz türkçe yapın orjinal alalım diyorduk, onlar orjinal alın türkçe yapalım diyordu
    en nihayetinde türkçe desteği getirdiler. ve gördüğüm kadarıyla türkiye satışları çok iyi.
  • Kesinlikle katılıyorum.Saçma sapan diller varken neden Türkçe yok.Hayır satışlarda kötü değil ülkemizde.Bence bu konuda lobi yapılmalı.200lira verdiğim oyunda dilim olmalı.

• Düşünün ben bile bu Steam sonbahar indirimlerinde oyun satın almayı düşündüysem (tabi kartım elime ulaşana kadar indirimler bitti ne yazık ki) bu ülkede artık ciddi ciddi orijinal oyun satılıyordur ve dilimize altyazı desteği vermeliler bu sebeple.

• FIRST kullanıcısına yanıt
    isin icinde olan biri olarak sunu soylemeyim ki, o is oyle yurumuyor be abi.

Oyunlardaki yerellestirme calismalari satis rakamlari ile orantilidir. Tr dildestegi alabilmesi icin pnce onun masraflarindan fazla satilmis olmasi gerekiyor.

Yerli oyun yapan insanlarla konusmustum. Seslendirme masrafini bile.karsilamiyor diye bir geri donus almistim.

Tr de bir oyun sektoru yok. Sektor icin oyun uretilmesi ve ihrac edilmesi lazim. Trde sektor icin ortalama 5 yil daha var. Genc nufus avantaji ile oldukca kisa bie sure. Oyunlari ihrac etmeye baslarsak( disari satmaya. Karistirmis olabilirim) ,bir kac sirketten bahsediyorum bu arada, ulkemize.gelen oyunlarda da yerellestirme ve ya dil destegi alabiliriz.

Ceviri ve seslendirme isleri hem zor hem maliyetli hemde.gelistiren insan icin hamballik diye bilirim.

Genel onerim dil destegi konusunda ayrima girmemeniz tabi zevkinize bisey diyemem. Tr indie yapimlara destek verilmesi de ayri bir onem arz ediyor. Pc tarafinda ozellikle.

Tesekkurler.

• quote:

Orijinalden alıntı: wakari_mayo

Hocam yapma etme eğitim sisteminin 12 yılda öğretemediği İngilizce'yi 6 ayda oyun oynayarak cayır cayır konuşan öğrenciler gördükten sonra aslında bu durum acaba yararımıza mı diye düşünmeye başladım.

Benden bahsediyorsun kardeş. Kolejlerde öğrenemedigim ingilizceyi cod serisini sp modunda her oyunu 5 kere bitirerek çatır çutur konuşuyorum. Oyundaki her diyaloğu birebir aksanda söyleyebilirim :)

• gorkemnalbant G kullanıcısına yanıt
    Aynen haklisiniz katiliyorum.

Sacma sapan dediginiz diller de oyunu satin alan cok fazla insan var .

Bizimde oyunumuz cikarsa ilk yapacagim sey ingilizce seslendirme icerik, diger birkac dil ve tr icin alt yazi.

Orada tr diye satin alan ve oynayan kitlenin analizi onemli. Istemek hakkimiz tabiki.

• quote:

Orijinalden alıntı: MDemirbas14

5 Milyonluk Norveç nüfusu 85 Milyonluk Türk Nüfusundan daha mı çok oyun satın alıyor yani ? E Ubisoft oyunlara Norveç dilini ekliyor ama ?

Demek ki getiriyor. Ustune bi de milletimizin hirsizlik oranini alirsak digerlerinin bizden cok daha gelir getirdiklerini soyleyebiliriz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.