Şimdi Ara

Neden sakalsız çalışmak-NEDEN? EDİT:Change.Org Kampanyası EKLENDİ.. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
2
Favori
4.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kampanyamız hazırlandı sizden ricam zamanınızı ayırıp imzalamanız.
  • Kurumsal imaj diye birşey var. Bu olay kurumsallaşmış bir firmanın dışarıdan iyi intiba bırakması adına bir dizi kurallar bütününü belirlemesi ve işçilerini ''ama güzellikle ama zorla'' bu kurallar ekseninde çalışma zorunda bırakmasıdır.

Kurumsallığın en büyük ilkelerinden biri de ''İMAJ''dır. İmaj, en basit anlamda çalışanların dış görünüşü ile alakalıdır. Firma çalışanların dış görüşününe göre piyasaya karşı kendi imajını belirlemiş olur kabaca. Daha açık konuşmak gerekirse çalışanda imaj ne kadar iyiyse firma da o kadar saygındır, olmasa bile buna önem gösteren bir firmadır.

Daha açık olursak, A ve B firmasının aralarında bir ticaret anlaşması yapılacağını varsayalım. Uluslararası veya yerel bir ticaret anlaşması. Anlaşma için düzenlediğiniz toplantıya aynı bireyin iki farklı kılıkla geldiğini düşünün;

1. Saçı sakalı salmış, kendisine özen göstermeyen, evden çıktığı gibi iş toplantısına gelmiş olan birey
    2. Gran tuvalet(Slim), sinek kaydı(özellikle istenen) veya yüz hatlarına uygun çok sırıtmayan bir sakal, çok düzenli bir biçimde taranmış veya kısa kesilmiş(özellikle istenen) saçlar, boyanmış deri kösele ayakkabılar

Ben hemen size sonucu söyleyeyim, aynı arkadaşın 2. versiyonu işi defalarca alır.

Burada sakalı, bıyığı hakir görmüyorum kesinlikle. Bu olay ''Kurumsal imajdır'' ve iş yerleri (Küçük-büyük olsun farketmez) bu genel kabul görmüş şarta göre işçi alımını gerçekleştirir.

Bunu bilmeyen arkadaşlar da henüz lise veya üniversite okuyordur. Buradan da, hayatın sadece kitaplardan ibaret olduğu görüşünde takılı kaldıkları sonucunu çıkarabiliriz.

Ayrıca bu olay Change.org ile değişecek bir olay değil. Türkiye'de, ya kardeşim geç türkiye'yi dünyada bu şartlara göre işçi alıyorlar halen. Kaldı ki bu kuralların kanuna aykırı bir tarafı yok.

''İş alımı yapacak olan şahıs veya firma, kendisine en uygun olan personel portföyünü kendisi belirleme hakkına sahiptir''

O yüzden boşuna kendinizi yırtmayın.

• yarım santimetre sakala izin verilmesi lazım ben sakalı kesince ergenlere benziyorum çevremdeki kızlar bile kesmemi istemiyor bizden küçük görünüyorsun psikolojimizi bozuyorsun diyorlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wmsnickers

hocam yapmayin el kaide ile ne alakasi var gidipte haci dedeler gibi sakal birakalim demiyoruz bahsettigimiz top sakal vb diyorum ama onlarda bazi yerlerde izin haklari mevcut.suan calistigim ozdilekte yasak mesela.

Hocam bu düzenleme II.Mahmut döneminde başlamış memuriyetin yüksek ve ayrıcalıklı bir konum olduğunu göstermek,saygın bir kurum olduğunu belirtmek ve devleti temsil ettiği için nizama uygun olması için amaçlanmış düzenlemelerdir.Ve o eski dönemlerde sakalı uzun olan insanların sözü daha çok dinlenildiği için cahil kesimin sakallılara ayrıcalıklı görmemesi için ayrı bir sebebidir.Mantıklıdır

• Abd ye bosuna özgürlük ülkesi demiyorlar. Adamlar birakiyorlar isteyen istedigi gibi sakalini uzatsin istedigi kıyafeti giysin kimse karismasin (tabi elbette olcuyu kacirmadan ) bizde daha hala yok isid li gibi yok multeci gibi ayrim yapanlar var. Kafa yapimizin degismesi lazim . Ve tabiki katılıyorum konuyu acan arkadasa serbest birakilmali bencede kimse kimsenin saçına sakalina karismamali.( Tabi uzataninda bakim yapmasi ve temiz tutmasi gerek.)

Sonucta sakal uzatmak sunnet :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • RuthlessRiu kullanıcısına yanıt
    Neden ilk açıklamada saç sakalı salmış halde dediğinde kendine özen göstermeyen şekilde hitap ediyorsun ? Bizim bahsettiğimiz olay da şudur Saç sakal uzun ya da topsakallı herneyse kesinlikle bakımlı bir erkekten bahsediyoruz. Eğer adam zaten bakımsızsa giyiminede özen göstermez ne kadar tıraş olursa olsun.
  • quote:

Neden ilk açıklamada saç sakalı salmış halde dediğinde kendine özen göstermeyen şekilde hitap ediyorsun ? Bizim bahsettiğimiz olay da şudur Saç sakal uzun ya da topsakallı herneyse kesinlikle bakımlı bir erkekten bahsediyoruz. Eğer adam zaten bakımsızsa giyiminede özen göstermez ne kadar tıraş olursa olsun.

Teşbihte hata olmaz hocam. Onu geçelim, en sonda belirttiğim şu açıklamayı anlayamamışsın galiba;

''İş alımı yapacak olan şahıs veya firma, kendisine en uygun olan personel portföyünü kendisi belirleme hakkına sahiptir''
  • quote:

Hocam bu ülkede 35 milyon erkek yaşıyor sen düzenli tutacaksın o tutacak ama 35 milyon insanın hepsi sizin gibi sakalı düzenli tutmayacak.Daha çöpü çöpe atmayı öğrenmemiş insanlara saç sakal serbest demek (düzenli dahi olsa) çok büyük yanlıştır hatadır.Çünkü biri çıkar aman yarın kısaltırım yok işim vardı müdürüm düzeltemedim gibi bahanelerle geçer böyle bir serbestlik en azından bizim ülkemiz toplumsal kurallara uymaya başlamadığı sürece yanlış olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: AydoSkull99

quote:

Hocam bu ülkede 35 milyon erkek yaşıyor sen düzenli tutacaksın o tutacak ama 35 milyon insanın hepsi sizin gibi sakalı düzenli tutmayacak.Daha çöpü çöpe atmayı öğrenmemiş insanlara saç sakal serbest demek (düzenli dahi olsa) çok büyük yanlıştır hatadır.Çünkü biri çıkar aman yarın kısaltırım yok işim vardı müdürüm düzeltemedim gibi bahanelerle geçer böyle bir serbestlik en azından bizim ülkemiz toplumsal kurallara uymaya başlamadığı sürece yanlış olacaktır.

Birincisi, aynı bahaneler sakal kesmemek için de kullanabilir, düzgün sakal ile bakımsız sakal rahatça ayırt edilebilir. Çöpü nereye atması gerektiğini bilmez ama her sabah kalkıp sinek kaydı tıraş olur, bu da güzelmiş.

İkincisi, kendilerine yol gösterilmediği süreceği millet toplumsal kurallara uymayacak, saçına sakalına önceden nasıl dikkat ediyorsa daha sonra da yine aynı şekilde o özeni gösterecek

Üçüncüsü, nick entry

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Punk

quote:

quote:

Birincisi, aynı bahaneler sakal kesmemek için de kullanabilir, düzgün sakal ile bakımsız sakal rahatça ayırt edilebilir. Çöpü nereye atması gerektiğini bilmez ama her sabah kalkıp sinek kaydı tıraş olur, bu da güzelmiş.

İkincisi, kendilerine yol gösterilmediği süreceği millet toplumsal kurallara uymayacak, saçına sakalına önceden nasıl dikkat ediyorsa daha sonra da yine aynı şekilde o özeni gösterecek

Üçüncüsü, nick entry

İşte hocam cevabı kendiniz verdiniz.Sakal kesme zorunluluğu var ve bahaneyle sakalını kesmeyenler çok.Daha sakal kesme zorunluluğu varken böyleyse yasak kalktığında düşünemem.Cahil bir milletiz ki hala yol gösterici arıyoruz.Birileri hala birşeyleri bilmek görmek için bir bahane arıyorsa cehalettendir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AydoSkull99 -- 22 Temmuz 2015; 12:57:08 >

• Desteklemiyorum, memur dediğin halkına hizmet ederken sakalla hizmet etmemeli. Temizlik göstergesidir gerçekten bu. Sen eğer sakalı serbest bırakırsan ortalık işid sakalı bırakmış insanlarla dolar.

• 170 bin imza boşa gittiydi geçen.Umarın arkasında durursun

• quote:

quote:

quote:

quote:

Üçüncüsü, nick entry

İşte hocam cevabı kendiniz verdiniz.Sakal kesme zorunluluğu var ve bahaneyle sakalını kesmeyenler çok.Daha sakal kesme zorunluluğu varken böyleyse yasak kalktığında düşünemem.Cahil bir milletiz ki hala yol gösterici arıyoruz.Birileri hala birşeyleri bilmek görmek için bir bahane arıyorsa cehalettendir.

@wmsnickers, Hocam konuyu boşuna açmışsınız çoğu kişi kurallara uymayarak sakalını uzatabiliyormuş

@AydoSkull99 Tamam, bu dediklerin sakalın iş etiğinde bir sorun teşkil etmediğini gösteriyor, madem bu kadar kişinin sakal uzatması, patronların veya başkalarının gözünden kaçıyor o zaman kurala uymuyorlar demek, buna neden kimse ses çıkarmıyor? Kurallara uymayanlar kadar uymayanlara göz yumanlarda da sorun var, demek ki bu kurallar işlemiyor, biz de bunlar yerine daha serbest kurallar istiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Punk -- 22 Temmuz 2015; 13:07:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben olsam ben de saçı sakalı birbirine karışmış herifi işe almam, düzenli disiplinli yani verimli çalışan eleman alırım, kaldı ki çoğu ofis işinde bir ürün/hizmet satılıyorsa müşteriye de iyi görünmek istersin, eleman oradan Tarzan gibi çıkıp gelse müşterinin gözünde kim bilir ne duruma geleceksin,
    Kaldı ki kimseyi zorla çalıştırmıyorlar, kimsenin yeri doldurulamaz değil, işine gelmiyorsa çıkar gidersin.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Üçüncüsü, nick entry

@wmsnickers, Hocam konuyu boşuna açmışsınız çoğu kişi kurallara uymayarak sakalını uzatabiliyormuş

@AydoSkull99 Tamam, bu dediklerin sakalın iş etiğinde bir sorun teşkil etmediğini gösteriyor, madem bu kadar kişinin sakal uzatması, patronların veya başkalarının gözünden kaçıyor o zaman kurala uymuyorlar demek, buna neden kimse ses çıkarmıyor? Kurallara uymayanlar kadar uymayanlara göz yumanlarda da sorun var, demek ki bu kurallar işlemiyor, biz de bunlar yerine daha serbest kurallar istiyoruz.

Hocam orduya katılırken gözü 0.25 den bozuk olanları almazlar ama ordudaki komuta ve erbaş kademesindeki insanların yarısı gözlük kullanır (sonradan bozulmuştur).
    Zeki birisiniz umarım anlamışsınızdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leonardo DiCaprio.

Gayet iyi bir şey. Ne öyle at hırsızı gibi dolanıyor herkes.

+1

• Konu altında istenilen şeyi hala mağara adamı gibi sakal bırakmak olarak algılayanlar var, bu tip serbestlik isteyenleri ben de desteklemiyorum. Fakat sakal bırakmak dediğimiz şey aylarca dokunmadan çayıra salmak falan değil, zaten bu şekilde olanlar kendini hemen belli ediyor. Belli kriterler altında serbest bırakırsın mesela, top sakal gibi, hafif kirli sakal gibi. Bıyık serbest normalde, ama uçları dudakların sağı soluna sarktığı an uyarılıyorsunuz, bunu takip eden adam sakalın bakımını da takip edebilir, uymayan uyarılır. Şirketin imajı açısından uzun metalci saçı da imaj bozar mesela, ama açın bir bakın Haluk Bilginer'ın sakallı hali bozuk bir imaj mı veriyor, Brad Pitt'in, Robert Downey'nin, Johnny Depp'in sakallar mağara adamı gibi mi? Ben şirket patronu olsam sakallı Leonardo di Caprio ve sakalsızı gelse sakallıyı alırım. Erkeğe kirli sakal yakışıyor arkadaşlar, bu artık zevk meselesini aştı, kendisine yakışmayanın kıskançlığı haline geldi. Burada Cübbeli Ahmet Hoca sakalını savunan varsa ben seni desteklemiyorum kardeş, abartmayın o kadar da.

Bunun dışında change.org kampanyası saçma, kapat onu. 200000 imzayla akk'ye bir şey yapılamıyor, sakalı serbest mi bıraktıracaksın? Hem istediği tipte insanı almak patronun insiyatifindedir. Benim eleştirdiğim bu patronların dar kafalılığı, patronların bunu kendi arzusuyla kaldırması gerek. Hiçbir patronu devlet yaptırımıyla sakallı çalışan istihdam etneye zorlayamazsın. Ama patronu dar kafalı olarak nitelendirebilirsin, ki benim yaptığım da bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leonardo DiCaprio.

Gayet iyi bir şey. Ne öyle at hırsızı gibi dolanıyor herkes.

Bana da sakalsız adamlar eşek hırsızı gibi geliyor. Siz beğenmiyorsunuz diye sakal bırakmayacakmıyız? Ne kadar sığ bir görüş.

• Yazılım sektörünün bir güzel yanı bu. Saça sakala bakılmıyor, resmî kıyafet falan yok. Sadece üst düzey birimlerdeki kişiler dikkat ediyor buna, iş yerinin geri kalanı için bir kısıtlama yok.

Düzenleme: Kuruma göre değişir yine de tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 22 Temmuz 2015; 14:05:41 >
  • erkeklere sakal yasak ama bayanların makyaj yapmasına karışılmıyor. Bu ülkede her şey saçmalıktan ibaret.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.