Şimdi Ara

neden sabun a yeni vergi geldi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
1
Favori
5.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mugetsuga

Yerli üretime destek.

Yersen
    Yok ya yemeyeceğiz, elimizi sabunlayıp..... koronadan korunacağız.

Onu bunu boşver de kayganlaştırıcıya gelmiş mi ekstra vergi onu söyle.
    Artık kuru kuru zor oluyor, kulaklarımız acıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Yok demedim sembolik dedim! Kiyas yapilacak olursa kurak collerde dolu Izrail deki tarim ihracati, Hollanda in sadece lale uzerinden ihracatkapasitesi, eskiden tarimda kendi kendine yeen Turkiye iken ithalat manyagi yapilmasi...

O saydigin firmalarin uretim girdilerinin cogu yine ithal girdiler ithalata bagli! Gerek hizmet gerek hammade ! ...

Benim bahsettgim ise bu sartlar altinda dramatik kurtulus icraat anca katma degerli urunler ile ihracat yapilmasi..

Lakin bakiyoruz ihrac edilen nice urunler cok ucuza yurtdisina ihrac ediliyor! En dramatik halk urunu ortak payda babinda : Caykur Caylari! Yurtdisinda asiri ucuz!!!

Doviz girdisi olsun diye ederinin ciddi altinda bedava misali surumden kazanma olayina odaklanan Turkiye'de yabanci turistlere ucuz tatil paketlerindeki mantik ta doviz girsin damlaya damlaya anca gol olur misali! ama yazik. Israf ! . Kalitesizlik ... Kotu imaj! .. Agirlik boyle. Elbette luks kaliteli urunler uretenler filan vardir ama azinliktalar ! ...

Unilever filan demissin bunlar zaten yabanci firmalar !

Baskasinin seyi ile sey etmek gibi ifadelerin ...

Hammade zaten ithal her sektorde! Saman bile ! Hatta geridonsumden kagit uretilecek bilinc v altyapisi yeterli olmamasi ile cop bile ithal edilir oldu yillardir! Ama kaliteli yani geridonusumu olan copler yerine rastgele alindi! REzalet! Batinin coplerini dahi dogru duzgun ithal edemiyor Turkiye!

MAhsul veren tarimda tohumlar ve topraklar GDO ile mahsulu tek ve tekrar verilmesi zayif urunler ile topraklar da kirletildi o topraklar asiri buyumu ile mineralleri filan somuruldu yani kuruttu toprak bildiginiz kirletildi! Ilaclamasi da ayni sirketten! Carklari kurmuslar sizi muhtac ettiriyorlar!

Yerli harbi ureticilere destek esasli degil! Yerli uretici de malesef klasikkoylu mmsli profesyonel deigl cahil! Daha da vahimi tarim ilaci filan basiyorlar! Bir de zirai kalintilarla cebellesiyoruz! Anne sutunden bebeklere gecen toksitlerin birikmesi ile kanser hastaliklar da cabasi!

Enerji politikasi planamasi onyillardir yok esasli!

Birkac kisi yurtdisinda yasiyor bu sektorlerde Turkiye de calismasa bile ulkesine vefa filan devlet elemanlarina ulasiyor cabaliyor ucakla gidiyor filan sonuc netice NAFiLE ! ... Turkiye'de yasayanlar dusunmuyor dogru duzugn gavur diyarlarda Turkler dusunuyorsa ve oradaki meslektaaslari da basurt bulmalarina ragmen inatla yillarca cabaliyorlarsa isleri disinda ! Utanilmasi gereken bu ulkeyi yonetenler ve siradan vatandaslardir!

Doviz kuru yuksekti daha da firlamasin diye Enflasyon kozu ile herseye zamlar getirildi! Oncesi elektrik ve petrol idi! Bu iki kalem bile kendi basina zincirlerem her sektore her detayda son urune kadar maliyetleri ciddi kumulatif artiriciydi ve oyle de .. Simdi de yeni vergiler gerci bircogu kalici bir kismi da birkac aylkigina yuksek vergiler denilse de pratiksel olarak fiyatlamada son kullanicilara su ayda vergiler dustu fiyatlrda dusus olacak diye bir naiflige de gerek yok!

Yani ithalatcilara birkac ay sonra da ufaktan ufuktan bir nefes aldirma var!

Sabun filan bunlar ufak detaylar ama onemli de ...
    yine bir sürü şey yazmışsın ama hiç bir şey anlatmamışsın. klasik sen. bir dolu laf kalabalığı.

ne yazmışsın: Yerli üretim sembolik

yerli üretim nedir? ülke içerisinde üretimdir. yerli işçi ile ülke sınırları içerisinde üretimdir. firmanın yabancı olup olmadığı önemli değildir. zaten kâr marjı çok düşük. devasa kâr etmiyor bu firmalar.

sembolik demek ne demektir? ihtiyacı karşılayacak kadar yok, cüzzi bir üretim var demektir.

cüzzi bir üretim yok. hatta ciddi bir üretim var. ortadoğuya ihracatı da buradan yapılıyor global firmaların.

bu nedenle sana diyorum ki yalan yanlış yazıyorsun. piyasada hangi firmalar var? nerede üretiyorlar? ne kadar üretiyorlar? ülkenin toplam tüketimi nedir? üretim tüketimi karşılıyor mu?

bunlara bakmadan bilmeden üfürüyorsun. gerisi laf-ı güzaf. birisi sana detay sorduğunda bilmediğin belli olmasın diye bu kadar uzun cevap yazıyorsun ki insanlar okumasın ki senin attığın anlaşılmasın.

• noktanınsâbiti kullanıcısına yanıt
    O yazdiklarimdna ve daha nice yazmadiklarimdan da uretim sembolik idealden uzak oldugunu sen haric baskalari emin ol ki idrak edecektir veya biliyordur da ...

Ulkede nice fabrikalar kapatildi tasindi AKP surecinde ... Bircogu da baska ulkelerde yatirim yapti ...

Ulker gibi firmalar Ingiltere de cati baska bir firmaya merkezini tasidi .. Yani bircok acidan ulkede guven yok uretim veya merkezi de varsa da tasiniyor . Ya da ortakliklarla satiliyor veya ortakliklarla devri tamamlaniyor ...

Bankacilik sektoru desek zaten paso yabancilarin hatta Katarli bir banka var devlet bankasi Turkye deki bankayi bildiign yillar once satin aldi QN * Finans* Ban* misali ...

HEr acidan ele al varilacak nokta : Turkiye de neden vergiler geliyor boyle anlamsiz sekilde cevabini bulursunuz ...

Fakirlestirme sureci tum hiziyla devam ediyor ...

Bilipte bilmemezlikten geliyorsun. Netice de o kadar da naif veya idrakiyet noksanligi sizde olmasa gerek .....

• endüstriyel temizlik maddeleri var özel amaçlı olarak kullanılan bunların önemli kısmı ithal.

bu gtip numaralarının karşılığı genelde sanayi bazlı ürünleri kapsıyor. son tüketici için ilk başta çok hissedilmez. 2-3 ay sonra sağlam zam furyası gelecektir.
  • Çünkü artık acıtmaması için daha çok sabun gerekiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

O yazdiklarimdna ve daha nice yazmadiklarimdan da uretim sembolik idealden uzak oldugunu sen haric baskalari emin ol ki idrak edecektir veya biliyordur da ...

Ulkede nice fabrikalar kapatildi tasindi AKP surecinde ... Bircogu da baska ulkelerde yatirim yapti ...

Ulker gibi firmalar Ingiltere de cati baska bir firmaya merkezini tasidi .. Yani bircok acidan ulkede guven yok uretim veya merkezi de varsa da tasiniyor . Ya da ortakliklarla satiliyor veya ortakliklarla devri tamamlaniyor ...

Bankacilik sektoru desek zaten paso yabancilarin hatta Katarli bir banka var devlet bankasi Turkye deki bankayi bildiign yillar once satin aldi QN * Finans* Ban* misali ...

HEr acidan ele al varilacak nokta : Turkiye de neden vergiler geliyor boyle anlamsiz sekilde cevabini bulursunuz ...

Fakirlestirme sureci tum hiziyla devam ediyor ...

Bilipte bilmemezlikten geliyorsun. Netice de o kadar da naif veya idrakiyet noksanligi sizde olmasa gerek .....
    atmaya devam ediyor arkadaş durduramıyoruz.

her attığında daha da saçmalıyor.

demişsin ki: "Ulker gibi firmalar Ingiltere de cati baska bir firmaya merkezini tasidi" tamamen yanlış. ingilterede bir firma satın aldı. (united biscuits) genel merkezi hala istanbulda.

demişsin ki: Bankacilik sektoru desek zaten paso yabancilarin hatta Katarli bir banka var devlet bankasi Turkye deki bankayi bildiign yillar once satin aldi QN * Finans* Ban* misali finansbank hüsnü özyeğin tarafından kurulmuş bir bankaydı. o bankayı yunanlılara sattı. yunanlılar da katarlılara sattı. zaten ondan önce de çok yerli sayılmazdı. hüsnü özyeğin ykb kökenli biridir.

ben siyaseti tartışmıyorum seninle. fabrikalar açılmıştır kapanmıştır vs değil tartışma konumuz. senin verdiğin yalan yanlış bilgiler.

yanlış verdiğin bilgiyi düzeltiyorum seni de uyarıyorum, konuyu çevirip başka şeyler söyleyip onda da yanlış bilgiler veriyorsun.

acaba şimdiye kadar bir şeyi gerçekten bilip de paylaştığın oldu mu? yoksa telefon konularında da burada yaptığın gibi atıyor musun nasıl olsa insanlar anlamıyor diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noktanınsâbiti -- 21 Mayıs 2020; 13:33:40 >

• Çünkü Almanlar bizi kıskaniyür.
    http://www.akkalemler.com/turkiye-ye-gocmustuler-simdi-de-ingiltere-ye-goctuler-haber-31462
    https://tr.sputniknews.com/turkiye/201801031031659938-murat-ulker-pladis-satis-aciklama/

İngiltere dahil nice ülkelere göç eden Türklerin başarılarıyla da gurur duyarsın. Ama harbi gururu ilgili ülkelerdeki en tepedeki devlet adamlarından tutun sıradan vatandaşına kadar faydalanacaklardır 😁🤭

• sanıyorum ki tualet ücreti ödenmeye başlayan 70 ler de de boyle bir şaşkınlık olmuştur. temiz kalmamız için ödediğimiz extra vergiler bize normalleştikten sonra kendi helana gidip töt yıkama vergisi ödenmesi neden anormal olsun ki alışıyoruz herşeye
  • 沐浴中的肥皂掉落不会弯曲

''Hamamda düşen sabun eğilip alınmaz'' Çin atasözü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selamivural -- 21 Mayıs 2020; 15:18:52 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

http://www.akkalemler.com/turkiye-ye-gocmustuler-simdi-de-ingiltere-ye-goctuler-haber-31462
    https://tr.sputniknews.com/turkiye/201801031031659938-murat-ulker-pladis-satis-aciklama/

İngiltere dahil nice ülkelere göç eden Türklerin başarılarıyla da gurur duyarsın. Ama harbi gururu ilgili ülkelerdeki en tepedeki devlet adamlarından tutun sıradan vatandaşına kadar faydalanacaklardır 😁🤭
    ülker bisküvinin hisselerinin %51'inin ingiltere merkezli bir şirkete satılması ile ülkerin ingiltereye taşınması arasındaki farkı anlayabilir misin bilmiyorum. ama zor. Ülker Gıda genel merkezi Maltepe Mh., Davutpaşa Caddesi 10, Topkapı İstanbul, Türkiye adresinde. yani hala tüm ekibiyle beraber Türkiyede.

bu arada sadece ülker bisküvinin %51'i satılmış. grubun diğer firmaları şöyle; Godiva, Besler, Kerevitaş, Aytaç, Adapazarı Şeker, Pendik Nişasta, Komili, Şok Marketler, Bizim Toptan, Kümaş Manyezit, Penta, Polinas. bunların merkezi de Ülker'in merkezi gibi Türkiye'de.

bir de okuduğunu anlayabilsen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noktanınsâbiti -- 21 Mayıs 2020; 15:54:16 >

• Yerli üreticiyi ve ihracatçıyı desteklemek için bir alternatifi Türkiye'de üretilen bir ürün varsa ithal edilen aynı sınıf ürünlerin gümrük vergisi artırılacaktır.

Covid-19 salgını yüzünden Dünya'da ticaret daraldı. Türkiye'nin ihracatı da geriledi. Dış ticareti koruma pozisyonu için ithalatı kısmak zorundayız.

Tabi Türkiye'de üretimi olmayan her türlü ürün için ek gümrük vergisi yok. Yani olmamalı.
    Kivirmalara basliyorsun. O zzaman neden o tum tantanalar devirler. Spor olsun filan diye mi ?

Cahil mi kandiriyorsun yoksa kendini mi ? Bence sen kendini kandiriyorsun ...

Sen simdi Turkiye'deki tek tuk global markalarin fabrikalaridan oturu onlari da Turk sayarsin :) .... Bu kafayla ...

Bir baska ornek vereyim : General Mobile ... Mobil cihaz sektorunde. New Yor tadir merkezi .. Turkiye de fabrikasi ufak tefek olsa da var olusu servis agi olmasi onlairn sahiplerin Amerika da sirket kurmus olmalari Milli yerli yapmiyor ...

Artik Turk sirketleri de yurtdisina kayiyorlar.. Ama sen her daim MARKA yerli diye aliyorsun ama aslinda o firmalar merkezi yurtdisina cikmis ....

Sirketlerin Merkezi neresi ona bakarim .. Sen niye fabrikalarin Turkiye de olusuna taktin vurguladin ? Godiva yi aldi da ne oldu kendisi Ingiliz topraklarinda merkezine dondu suanda. Gerci kendisi Kirim TARARLARINDANDIR. Gulen CEmaat i sayesinde de buyudu filan ... Sen neyi kimi savunuyorsun ? Bilen bilir ... Detaylara girmeyelim onda da rezil olursun ...

• quote:

Kivirmalara basliyorsun. O zzaman neden o tum tantanalar devirler. Spor olsun filan diye mi ?

Cahil mi kandiriyorsun yoksa kendini mi ? Bence sen kendini kandiriyorsun ...

Sen simdi Turkiye'deki tek tuk global markalarin fabrikalaridan oturu onlari da Turk sayarsin :) .... Bu kafayla ...

Bir baska ornek vereyim : General Mobile ... Mobil cihaz sektorunde. New Yor tadir merkezi .. Turkiye de fabrikasi ufak tefek olsa da var olusu servis agi olmasi onlairn sahiplerin Amerika da sirket kurmus olmalari Milli yerli yapmiyor ...

Artik Turk sirketleri de yurtdisina kayiyorlar.. Ama sen her daim MARKA yerli diye aliyorsun ama aslinda o firmalar merkezi yurtdisina cikmis ....

Sirketlerin Merkezi neresi ona bakarim .. Sen niye fabrikalarin Turkiye de olusuna taktin vurguladin ? Godiva yi aldi da ne oldu kendisi Ingiliz topraklarinda merkezine dondu suanda. Gerci kendisi Kirim TARARLARINDANDIR. Gulen CEmaat i sayesinde de buyudu filan ... Sen neyi kimi savunuyorsun ? Bilen bilir ... Detaylara girmeyelim onda da rezil olursun ...
    hisse nedir? hisse sahipliği nedir? yönetim ve idare merkezi ile alakası nedir? bir öğren istersen. yönetim kurulu nedir? genel kurul nedir?

şirketin sahibinin nerede ikamet ettiği ile şirketin nerede ikamet ettiği farklı şeylerdir. hisse devir tantanasının sebebini de anlamamışsın. kamuoyu senin uydurduğun gibi şirket yurtdışına gittiği için değil şirketlerin hisselerine Türk hukukuna göre tedbir kararı konamayacağı için hisse devrine tepki gösteriyor. şirket taşınmadı. hisseleri el değiştirdi, artık ingiliz hukukuna tabi. onu bile bilmeden atıyorsun. anlamadığın şeye kendince bir mantık uydurup gerçeğini öğrenmeye zahmet etmiyorsun.

fabrika içeride ise benim işçim benim tedarikçim ile çalışıp üretiyorsa tabi ki yerli üretimdir. vergiyi de burada verir, buranın işçisi ve tedarikçisi de para kazanır.

General Mobile diye bir firma yoktur. Telpa Teknoloji Hizmetleri A.Ş. diye bir firma vardır. General Mobile onun tescilli markasıdır. Şişlide Porfilo AVM'dedir Genel Müdürlüğü. insan bunları yazmadan önce utanır da internet sitesine girip faaliyet raporunu inceler.

Godiva amerikan markasıydı. İngiliz değil. şu anda Üsküdar Kısıklıda genel müdürlüğü. Türkiyeye taşındı yani.

insan her mesajında kendini daha da rezil eder mi? evet eder.

neden eder, kaseden sallarsa eder. demek ki sen samsung forumlarında da buradaki gibi üfürüyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noktanınsâbiti -- 21 Mayıs 2020; 18:26:29 >

• IraArel kullanıcısına yanıt
    hacı şakirin sahibi yabancı evet ama zaten türkiyede üretildiği için gümrük vergisi hacı şakiri kapsamaz.
  • Müslüman adam zaten sabun kullanmaz sizde kullanmayın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • fazla asılmasınlar diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpikom -- 21 Mayıs 2020; 23:49:35 >
  • Zam mam yalan acın biras ahabar isleyin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yerli üretimi desteklemek için. Doğru bir karar. Şu süreçte devlet olabildiğince ithalatı azaltması gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.