A

Yüzbaşı
15 Şubat 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 393 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin metrealtı çözünürlüğe sahip ilk yerli ve milli gözlem uydusu İMECE’yi inceledi. İMECE’nin 15 Ocak 2023’te başlayacağı uzay yolculuğu takvimini açıklayan Bakan Varank, “Yakın zamanda bu uydu kapatılacak son testlerine girecek ve fırlatılmak üzere ABD’ye gönderilecek. Kasım ayı itibariyle fırlatmaya hazır hale gelecek.” dedi. Varank, İMECE’nin kamerasının kilogram başına ihracat değerinin 86 bin avro olduğunu ifade ederek “Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındıracağız.” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millete Sesleniş konuşmasında İMECE’nin 15 Ocak’ta uzay yolculuğunun başlayacağını açıklamasının ardından Bakan Varank, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi USET’i ziyaret etti. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Akıncı Tesislerinde bulunan USET’e ziyarette Bakan Varank’a TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Mesut Gökten eşlik etti.

 

Bakan Varank, yerli ve milli imkanlarla TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından geliştirilen İMECE’yi ve TÜRKSAT 6A’yı inceledi. İncelemelerinin ardından İMECE’nin fırlatma takvimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Varank özetle şunları söyledi:

 

KAMERASI DA YERLİ: Sayın Cumhurbaşkanımızın 15 Ocak 2023 tarihinde uzaya fırlatılacağını ilan ettiği İMECE gözlem uydusunun şu anda önünde bulunuyoruz. İMECE gözlem uydusu 680 kilometrede hizmet verecek ve Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılayacak kendi mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz tarafından tasarlanıp, geliştirilip, üretilmiş yerli ve milli gözlem uydumuz. Tabii bu uydunun en önemli özelliği ortasında gördüğünüz kameranın da bizim tarafımızdan yine açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı OPMER Optik Araştırmalar Merkezinde üretilmiş olması.

 

ABD YOLCUSU: Yakın zamanda bu uydu kapatılacak son testlerine girecek ve fırlatılmak üzere ABD’ye gönderilecek. İnşallah 15 Ocak 2023’te de kendi yerli ve milli gözlem uydumuzu uzaya fırlatmış olacağız. Türkiye uzay alanında önemli kabiliyetleri olan özellikle uydu geliştirme anlamında TÜBİTAK UZAY ile beraber önemli kabiliyetleri olan bir ülke. Yerli ve milli haberleşme, yerli ve milli gözlem uydumuz da bu kabiliyetleri bir üst noktaya taşımak üzere başlatılmış projeler.

 

YERLİ VE MİLLİ KOMPONENT: Burada İMECE uydumuzda kullanılan yerli ve milli komponentleri görüyoruz. Bir uyduyu tasarlamak önemli. Ama bunun içerisinde kullandığınız komponentleri, ürünleri de yerli ve milli olarak geliştirmek aslında o uyduya katma değer sağlayan işler oluyor. İşte bu gördüğünüz uydudaki bütün bu komponentler yıldız izlerden, tepki tekeline, x bant vericiye, elektrikli itki motoruna, uçuş bilgisayarına ve en önemlisi kamerasına kadar bütün ürünler yerli ve milli olarak geliştirildi, üretildi ve bu uyduyla beraber de uzayda kullanılmış olacak.

 

İHRACAT POTANSİYELİ VAR: Uzaydan gözlem yapabilmek, görüntü ihtiyacını karşılamak ülkelerin milli güvenlik stratejileri ile de yakın ilişkili ama bunu bir tarafa bırakıyorum. Burada geliştirdiğiniz bütün komponentlerin aslında bir ihracat potansiyeli var. Şu anda İMECE uydusunda kullandığımız kameraya yurt dışından sipariş vermek isteyen ülkeler var. Bu uyduya benzer uyduları bizimle beraber yapmak hatta hazır sipariş vermek isteyen ülkeler var. Aslında kamera satışı ile ilgili bir ön anlaşmayı da imzaladık. Ama bunlar somutlaştığında kamuoyuna ilan edeceğiz.

 

SİNERJİYLE HAREKETE GEÇİRECEĞİZ: Biz yerli ve milli uydu kabiliyetlerimizi Türkiye’deki bütün firmaların katılımıyla geliştirmeye çalışıyoruz. Bu manada da Milli Uzay Programımızda tüm bu faaliyetleri sinerji ile harekete geçirmek üzere bir hedef koyduk. Milli Uzay Programımızın önümüze koyduğu hedefleri Türkiye’deki bütün kabiliyetlerle beraber ama başta TÜBİTAK UZAY olmak üzere bakanlığımızın bağlı ve ilgili kuruluşları ile beraber hayata geçirmeye devam edeceğiz. Türkiye'yi katma değerli üretimle ekonomik anlamda kalkındıracağız.

 

UZAYLA İLGİLENMEYE DEVAM EDECEĞİZ: Şu örneği vermek isterim; Türkiye’nin kilogram başına ihracat değeri 1,5 dolar seviyesinde ama böyle bir kamerayı üretip sattığınızda, kilogram başına 86 bin avroya ulaşma şansına sahipsiniz. 1 buçuk dolar nerede? 86 bin avro nerede?  Neden uzayla ilgileniyorsunuz diye soranlara bu örneği gösteriyoruz. Hem yerli ve milli yüksek çözünürlüklü uydumuzu yaparak kendi güvenlik ihtiyacımızı karşılıyoruz ama burada elde ettiğimiz kabiliyeti, mühendisliği, ürünleri sattığımızda çok büyük bir ihracat geliri elde edebiliyoruz. Onun için uzayla ilgilenmeye, Milli Uzay Programı’nı sıkı sıkıya takip etmeye devam edeceğiz.

 

KASIM’DA HAZIR OLACAK: Şu anda uzaya gönderilecek uydunun çalışmaları devam ediyor. Bu ay içerisinde buradaki kapakların kapandığını, uydunun toplandığını ve çevresel testler ile beraber bir dizi teste gireceğini biliyoruz. İnşallah Kasım ayı itibariyle fırlatmaya hazır hale gelecek. Ocak ayında da Amerika’dan uzaya fırlatılacak.

 

48 SAAT İÇİNDE GÖRÜNTÜ VERECEK

İMECE ile birlikte Türkiye ilk kez metrealtı çözünürlüğe sahip Elektro-Optik bir uydu kamerasına sahip olacak. Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını yerli imkanlarla karşılayacak olan İMECE, 15 Ocak’taki fırlatmanın ardından 48 saat içerisinde görüntü verecek.

 

TECRÜBE İLE DONATILDI

Gözlem uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen tecrübe ile donatıldı. 680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak İMECE’nin tasarım, üretim, montaj, entegrasyon ve testleri, yer istasyonu anteni ve yazılımları yerli imkânlarla geliştirildi.

 

TÜBİTAK İMECE’Sİ

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ekipmanlara TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) Manyetometre ve Manyetik Tork Çubuğu ile, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) da Sabit Güneş Paneli ile katkı verdi.

 

ÇOK AMAÇLI GÖREV

Coğrafi kısıtlama olmaksızın Dünya’nın her yerinden yüksek çözünürlüklü görüntü elde edecek olan İMECE, tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda Türkiye’ye hizmet verecek. Sivil ve güvenlik amaçlı kullanılabilecek uydunun tasarım görev ömrü 5 yıl olarak planlandı.

 

YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ

İMECE’den elde edilecek tecrübe, Türkiye’nin ileride geliştireceği uydulara altyapı oluşturacak. Türkiye bir yandan bu tür kritik teknolojilere sahip olurken diğer taraftan da uzay alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi elde edecek.

 

İMECE İLE GELİŞTİRİLEN KOMPONENTLER

İMECE ile geliştirilen komponentler şöyle: KKS Alıcı, Güneş Algılayıcı, Yıldızizler, Tepki Tekeri, Tepki Tekeri Arayüz Ekipmanı, Elektro-Optik Kamera, X Bant Verici Yönlendirilebilir Anten, S Bant Antenler, Veri Sıkıştırma Kayıt Formatlama Ekipmanı, S Bant Alıcı Verici, Elektrikli İtki Motoru ve Yakıt Besleme Ekipmanı ve X Bant Verici.https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/milli-gozlem-uydusu-imeceyi-inceledi

 - ASPİLSAN Lityum İyon pil fabrikası üretime başlayacak


- Ramjet füze motoru seri üretime başlayacak


- Milli Elektrikli oto TOGG seri üretime geçecek


- Bilecik altın madeninde ilk külçe altın dökümü yapılacak


- Milli Dikey Atım Sistemi ilk atış testleri yapılacak


- 2022'de zırhlı araçlar ilk kez yerli motorla teslim edilecek


- SUNGUR alçak irtifa hava savunma füzesi, AKYA torpido, MAM-T ve ATMACA teslimatları başlayacak


- ATAK-2 prototipi, ilk uçuşunu gerçekleştirecek


- Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA envantere girecek


- Türk Tipi Hücumbot ilk prototipin inşası başlıyacak


- 10. A-400M envantere girecek


- Gökbey yerli motorla havalanacak


- TCG Anadolu Gemisi envantere katılacak


- HİSAR-U'nun ilk prototipi tamamlanacak


- HÜRJET ilk uçuşunu gerçekleştirecek


- Milli KTJ-3200 Turbo Jet Motoru entegre edilen SOM Seyir Füzesi'nin ilk atışı gerçekleştirilecek


- KARAPINAR GES tam kapasite devreye geçecek


- BORKARBÜR üretim tesisleri faaliyete geçecek


- Milli seyir füzesi SOM milli motorla ilk vuracak


- Milli Elektrikli Tren raylarda olacak


- Milli uydu İMECE uzaya fırlatılacak


- DAG teleskopu devreye alınacak


- Türksat 6A uydusu uzaya gönderilecek


- Yüzde 100 yerli TÜMOSAN PUSAT seri üretime geçecek


- Milli Muharip Uçağın parça üretimi tamamlanacak


- TUSAŞ ses altı rüzgar tüneli devreye girecek


- TS1400 Turboşaft motoru ilk uçuşunu gerçekleştirecek


- İHA-SİHA ve İKA'lar çeşitlenecek


- TCG Piri Reis DKK teslim edilecek


- Hızır Reis denizaltısı havuza çekilecek


- STM500 denizaltının inşasına başlanacak.

Kemal Kılıçdaroğlu'da geçenler seloyu serbest bırakacağız falan diyordu.


Bunlar iyice zıvanadan çıktı.
kirmasti tekfuruyoutube
#chp #hdp #pkk Selahattin #Demirtaş'ın içinde bulunduğu durum hukuksuzluktur. Demirtaş siyaset adamıdır, barış insanıdır. Selahattin Demirtaş cezaevinde değil politika üreten bir lider olarak önümüzdeki günlerde #TBMM'de yerini alacaktır. CHP İzmir Milletvekili #tuncayözkan #SelahattinDemirtaş #selo #selahattindemirtaşteröristtir
https://www.youtube.com/watch?v=u1dlJKgiB5c

Türk Telekom tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, pay satın alım sözleşmesinin imzalanmasına ilişkin detaylara ver verildi.


Açıklamaya göre, Türkiye Varlık Fonunun Türkiye’deki stratejik sektörlere yatırım yapma misyonu doğrultusunda, TVF ile LYY arasında Türk Telekom’un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak için Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı.

Açıklamada, şu ifadelere verildi:


“17 Aralık 2021 tarihinde yapılan açıklamada belirtildiği üzere LYY ile gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, işleme konu paylar için satın alım bedeli 1 milyar 650 milyon ABD Doları olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak, bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılı konsolide mali tabloları esas alınarak Türk Telekom’un Genel Kurulu tarafından dağıtımına karar verilecek temettü tutarından LYY’nin yüzde 55 payına denk gelen kısmı LYY’ye ödenecektir.

Bu satın alma, Türk Telekom’un sektördeki güçlü pozisyonunun, marka değerinin, üstün varlık ve insan kalitesinin ve çeşitlendirilmiş iş modelinin yanı sıra sağlam finansal ve operasyonel performansının sürdürülebilirliğine ve Türkiye telekomünikasyon sektörünün uzun vadeli cazip görünümüne olan inancımızı yansıtmaktadır.


İşlemin tamamlanması ilgili düzenleyici otoritelerinin onaylarının alınması dahil sözleşmede yer alan kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak gerçekleşecektir.”


Ermut: "Değer oluşturmaya odaklanıyoruz"


Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Ermut ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye Varlık Fonu olarak varlığa dayalı bir kalkınma fonu misyonumuzla değer oluşturmaya odaklanıyoruz. Bizim öncelikli hedeflerimiz arasında bünyemizdeki varlıkların değerini en üst seviyeye çıkarmak ve Türkiye’deki şirketlerden bölgesel ve küresel liderler çıkmasına destek olmak var. Türk Telekom da sahip olduğu potansiyel ve marka değeriyle stratejilerimize ve hedeflerimize oldukça uyumlu bir şirket. Bu kapsamda, sadece Türkiye’de değil, global anlamda da büyük bir marka olan Türk Telekom'un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak üzere Pay Satın


Alım Sözleşmesi imzaladık.”


Hem Türkiye'deki hem de dünyadaki telekom sektörünü çok yakından takip ettiklerini belirten Ermut, "Teknolojik gelişimin ve dönüşümün çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde ilerleyeceği yeni döneme bir adım daha atmış oluyoruz. Türkiye Varlık Fonu olarak ülkemizin teknolojik alt yapısını daha da güçlendirme çalışmalarına odaklanırken, dijitalleşme sürecine katkı vererek telekomünikasyon sektörüne ilave değer katacağımıza da inanıyoruz.” diye konuştu.
www.aa.com.tr
Türk Telekom’un çoğunluk paylarının satın alınmasına yönelik Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/turk-telekom-un-cogunluk-paylarinin-satin-alinmasina-yonelik-pay-satin-alim-sozlesmesi-imzalandi/2530861

Tubitak Başkanı paylaşmış.İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle birçok bölgede yollar kapandı, sürücüler saatlerce yolda mahsur kaldı.


Kuzey Marmara Otoyolu'nda da gerekli çalışmaların yapılmaması nedeniyle sürücüler sorun yaşadı.

Görüntülerin de kamuoyuna yansıması üzerine işletmeci firmaya yönelik ceza kesilmesi bekleniyordu.


ÜCRETLER İADE EDİLDİ


Kuzey Marmara Otoyolu işletmesi, 24 Ocak'ta kar yağışı nedeniyle kapanan kesimlerde beklemek zorunda kalan ve mağduriyet yaşayan sürücülerin otoyol geçiş ücretlerini iade etti.


6,8 MİLYON LİRA CEZA


Ayrıca, otoyolda bazı kısımlarının trafiğe kapalı kalması nedeniyle işletmeci firmaya 6,8 milyon lira ceza kesildi.


cnn türk
SON DAKİKA: Kuzey Marmara Otoyolu'nu işleten firmaya ceza
https://www.cnnturk.com/ekonomi/son-dakika-kuzey-marmara-otoyolunu-isleten-firmaya-ceza

Helal olsun emeği geçenlere. Durmak yok arı gibi çalışmaya devam.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderildi.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderildi.

İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirtildi.

Ayrıntılar gelecek...

“Terör propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası verilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü.

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 268
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.381
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 16.239 (Bu ay: 434)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.763 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.