Şimdi Ara

Neden Linux (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
4
Favori
9.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar yukarıdaki arkadaşın verdiği linkten flash belleğe linux mint kurayım diyorum ama nolur nolmaz bi sorayım dedim... doğrudan anlatabilecek olan var mı... yanlışlıkla c ya da d yi silmeyelim...
  • @ronaldinho26 teşekkürler usta, sorunsuz yükledim flasha linuxminti... bazı sorularım var arkadaşlar yine, öncelikle bu minti notebookta mouse olmadan kullanıyorum... ve touchpade tıkladığımda işlem yapmıyor... her seferinde sol tıka tıklamam gerekli... bu durum harbi sorun uğraşıp duruyorsunuz... bunun bir çözümü var mıdır acaba... bir de flashtan linux kullandığımız zaman bilgisayarda hiçbir kalıntı bir iz bırakmıyor değil mi... yani bir nevi bilgisayaramızı yanımızda taşıyormuşuz gibi değil mi...
  • sorunu çözdüm arkadaşlar... yalnız sanırım usbden kullanmak sadece deneme oluyor, yaptığım ayarlar hemen sıfırlanıyor çünkü... ille harddiske mi kurmak lazım... yanlışlıkla c ya da d yi silmekten korkuyorum... dikkat edeceğim noktaları birisi anlatabilir mi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: McMannes

sorunu çözdüm arkadaşlar... yalnız sanırım usbden kullanmak sadece deneme oluyor, yaptığım ayarlar hemen sıfırlanıyor çünkü... ille harddiske mi kurmak lazım... yanlışlıkla c ya da d yi silmekten korkuyorum... dikkat edeceğim noktaları birisi anlatabilir mi...

Sanırım çalışan mint i kurmuşsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoDeR006

quote:

sorunu çözdüm arkadaşlar... yalnız sanırım usbden kullanmak sadece deneme oluyor, yaptığım ayarlar hemen sıfırlanıyor çünkü... ille harddiske mi kurmak lazım... yanlışlıkla c ya da d yi silmekten korkuyorum... dikkat edeceğim noktaları birisi anlatabilir mi...

çalışan mint derken usta, yukarıdaki arkadaşın verdiği linki indirdim ve onu flash belleğe kurdum, yanlış mı yapmışım...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CoDeR006

quote:

çalışan mint derken usta, yukarıdaki arkadaşın verdiği linki indirdim ve onu flash belleğe kurdum, yanlış mı yapmışım...

çalışan yani denenmek için kullanılan linux sürümü
    linux dağıtımlarının genelde çalışan/kurulan sürümleri olur.

çalışan linux sürümünde kaydettiğiniz dosyalar yeniden başlattığınızda silinir..
    Sistem varsayılan halde başlar.

Kurulan sürümde kaydettiğiniz belgeler, ayarlar, yapılandırmalar kaydedilir..

Fakat linux u kurmadan önce çalışan sürümden deneyip alışmak daha doğrudur

mint i usb ye kurdum derken iso dosyasını mı yazdırdınız yoksa mint i usb ye mi kurdunuz ?

• minti usbye kurdum usta, universal usb installer kullandım... isoyu ve usbyi seçtim o da kurdu... ama usbden açınca yine install linuxmint yazıyor, masaüstünde...
  • quote:

minti usbye kurdum usta, universal usb installer kullandım... isoyu ve usbyi seçtim o da kurdu... ama usbden açınca yine install linuxmint yazıyor, masaüstünde...

Sizin USB'ye kurduğunuz büyük ihtimalle çalışan Mint, kurulan değil. Linki veren arkadaşın mesajında öyle yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: merhaba80

quote:

minti usbye kurdum usta, universal usb installer kullandım... isoyu ve usbyi seçtim o da kurdu... ama usbden açınca yine install linuxmint yazıyor, masaüstünde...

Sizin USB'ye kurduğunuz büyük ihtimalle çalışan Mint, kurulan değil. Linki veren arkadaşın mesajında öyle yazıyor.

peki kurulan mint linki verme şansınız var mı usta...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: merhaba80

quote:

peki kurulan mint linki verme şansınız var mı usta...

Hocam galiba o hem kurulan hemde çalışan ikisi birlikte.(hiç mint kullanmadım sadece pardus ve ubuntu kulandım mint hakkında fazla bilgim yok)
    O usb ile kurulum yapabilirsiniz. Şurada kurulum anlatılmış:http://wiki.linuxmint.org.tr/Linux_Mint_14_nadia_kurulumu

Şurasıda işinize yarayacaktır:http://wiki.linuxmint.org.tr/Ana_Sayfa

• quote:

yani iso dosyasını usb ye çıkartmışsınız
    mint in kurulan ve çalışan sürümleri ları aynı iso da mevcutsa usb yi takıp mint in ekranından kurulan minti seçerseniz mint i kurabilirsiniz.
    ubuntu da öyle yapılıyor
    ama pardusta ki gibi kurulan ve çalışan sürümlerin iso ları farklıysa büyük ihtimalle çalışan mint i usb ye çıkartmışsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: fklayve

Şuradakilerihttp://seminer.linux.org.tr/seminer-videolari/ izlemeni tavsiye ederim. Bi iki tanesi seyrettim.

Ben de yeni yeni alışmaya çalışıyorum. Daha acemiyim. Gördüğüm kadarıyla herşey güllük gülistanlık değil. Mesela dandik bi zipi çıkarırken bile hata veriyor. konsola gidip unzip -r yazıp açıyorsun. Yine geçen skydrive a birşeyler atmak istedim, yükleyeceklerimi böleyim, şifre koyayım diye 7zip komutlarını öğrenmek zorunda kaldım. Uzatmayayım amma dertliymişim be :) Yani olmadık zamanlarda olmadık problemler çıkarıyor. Neyseki forumlar ve yardım sever insanlar var. Bi şekilde problemini çözüyorsun.

Hemen çekinip bırakmamak lazım. Biraz sabreder ve tolerans tanırsan alışıyor ve anlıyorsun. Şöyle ki her sistemin iyi ve kötü tarafları var. Eğer mecburiyeti yok ise sıradan birisi için windows kullanmak gerçekten gereksiz. Mesela çevrenden dikkat et pek bilgisayar kullanmamış amca dayı hala teyze anne vs. tipler facebooka girmekten biraz daha karmaşık birşeyle karşılatılar mı windows olsa bile ağız burun bükerler. Bükmekte haklılar çünkü bilmiyorlar. Yani demek istediğim windowsa aşina olduğumuz için kolay geliyor. Bizde linux u bilmediğimiz için dudak büküp çekiniyoruz. :)

Dün netbook u fabrika ayarlarına aldım. Windowsun updateleri daha bitmedi. Bilgisayarı yapan firmanın yüklediği bir sürü çöp program var. Onlardan kurtulması ayrı mesele. antivirüs, firewall, bot zımbırtısını kurmak, 7zip, codecler, vlc, ofis envai çeşit programı bulup kurmak, kurmayı bırak hangisini kuracaktım diye hatırlaması bile ayrı dert. Ben ubuntu kullanıyorum ve tamam onda da herşey hazır gelmiyor fakat windowstan çok daha az uğraştırıyor. Vay flashı taktım virüs girdi, antivirüs cpumu ramlerimi sömürdü, vay botlar makinemi yavaşlattı derdi yok. :)

+1

• quote:

arkadaşlar, şu ana kadar hiç linux kullanmadım... daha doğrusu bir kere kurmayı denedim, kurdum çok kastı makinayı, sonra kaldırdım, bir gün sonrasında artık ne kadar alakalı bilemem ama, işlemcim yandı ya tesadüf ya da linuxla alakalı...

sorum şu, neden linux kullanmalıyım, windowstan vazgeçip neden linuxa geçilir, artıları eksileri nelerdir, kısaca paylaşırsanız sevinirim... teşekkürler şimdiden...

Merhaba,
    cevabım biraz geç oldu sanırım ama yinede yazmak istedim çünkü bende yeni bir linux kullanıcısıyım.

Öncelikle ben neden windowstan göç ettim onu söylemek istiyorum;
    Virüslerden ve anti-virüz programlarından kurtulmak için; ben virüz programının her yıl lisans aidatını yatırırken bi dost bana "neden linux kullanmıyorsun? virüs programına ihityacın olmaz" demişti. Tabi o zamanlar linuxun bi işletim sisteminden olduğundan başka bi bilgim yoktu. Virüs programsız işletim sistemi mi olurmuş canım hadi sende dedim, düşünsene internette dolaşıyosun hem de virüs programsız kulağa çılgınca geliyor.

Ayrıca linux kurarsam ekstra sürücü falanda kurmayacağımı söyledi bu da çok ilginçti çünkü bildiğin üzere biz windowsu kurar kurmaz hemen sürücülerin cd'sini takar ve kurarız.
    Bende iyi bakalım diyerekten kabul ettim ve bana çantasından Fuduntu adında bi linux dağıtımı DVDsi verdi. Oturup kurduk beraber.

Kurulum bittikten sonra kullanmaya başladık ufak tefek keşif ve tanıma amaçlı küçük ayarlar yaptık. Buruaya kadar herşey iyi gidiyordu ama sıra program kurmaya geldiğinde hiç birşey yapamadım. Çünkü ben olayı windowstaki gibi sanıyordum; yani çift tıkla ve next next diyerek kurmak gibi. Zaten şuan linux bilmeyen birisine sorsan program kurmaya ne var canım der :)
    Çünkü böyle gördük ve böyle alıştık, yani biz gözümüzü windowsta açtık. Bir kişiye bilgisayar kullanmasını biliyor musun diye sormak aslında windows kullanmasını bildiğini sormaktır.

Ama bunu biz tercih etmedik; şartlar öyleydi ve halende öyle niye mi çünkü teknoloji mağzalarında Linux yüklü satışa hazır bir cihaz ben görmedim daha. varsa yoksa Windows. işte bu yüzden biz tercih etmedik diyorum.

İlk başlarda öğrenemeyeceğime karar verdim çünkü Linuxu windows gibi evirip çeviremedim, altından girip üstünden çıkamadım. İşin içinde terminal ya da diğer adıyla uç birim ve komutlarda girince pes ettim. Belli bir süreye kadar ölçüp biçtim ve kafamda oluşturduğum tabloya göre aslında Linux ağır basıyordu ve tekrardan araştırmaya koyuldum; felaket derecede hırs yaptım ;benim gibi biri için linux mint ya da ubuntu tavsiye ediliyordu. Bende her ikisini denedim ve gönlüm, gözüm, zevkim Linux mint dedi ve onu seçtim. Şuan halen kullanıyorum.

Şimdi senin durumuna gelince;
    Belki de linux öğrenmek senin ve benim gibilerin işine yaramayacak ilerde zorunluluk olarak karşımıza çıkmayacak bu durumda linux merak ve zevk işi oluyor. Linux öğrenmekle birşey kaybetmezsin.

Sana tavsiyem öğrenmek istiyorsan ve benim gibi merak ve yüksek derecede hırs yaptıysan;
    1. Öncelikle bol bol döküman oku
    2. Windows zihniyetine göre yorum yapma; karşındaki faklı bi işletim sistemi,
    3. Mümkün olduğunca windowsu açmamaya açlış;
    4. Asla pes etme, sıkılma ve linuxte birşeyi yapamadığında moralini bozma ; linux bilenlerin hepsi doğuştan öğrenmiş değil.
    5.Terminal ve komutlardan korkma; kabul ediyorum terminal zevkli ve heyecanlı değil.
    6. Kullandığın sistemin forum sitesine üye ol ve oradaki yazıları ve tavsiyeleri oku.

Başarılar dilerim dostum

• Kurma kardeşim kurma Windows'un dursun yaşa linuxu 2 gün kullandım 2 günde çıkmadığı sorun kalmadı (flash video ve oyunların kasması,sürücü yetersizliği vb.) daha öncede kullandıklarımda aynıydı hala aynı denemeye bile değemez ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: 55SuperSpy55

Kurma kardeşim kurma Windows'un dursun yaşa linuxu 2 gün kullandım 2 günde çıkmadığı sorun kalmadı (flash video ve oyunların kasması,sürücü yetersizliği vb.) daha öncede kullandıklarımda aynıydı hala aynı denemeye bile değemez ;)

Windows'un hiçbir problemi yok kullanıcıyı hiç uğraştırmıyor öyle mi?
    Yukarıda fklavye ismli arkadaşın mesajını okusaydınız bari:
    quote:

Şuradakilerihttp://seminer.linux.org.tr/seminer-videolari/ izlemeni tavsiye ederim. Bi iki tanesi seyrettim.

Ben de yeni yeni alışmaya çalışıyorum. Daha acemiyim. Gördüğüm kadarıyla herşey güllük gülistanlık değil. Mesela dandik bi zipi çıkarırken bile hata veriyor. konsola gidip unzip -r yazıp açıyorsun. Yine geçen skydrive a birşeyler atmak istedim, yükleyeceklerimi böleyim, şifre koyayım diye 7zip komutlarını öğrenmek zorunda kaldım. Uzatmayayım amma dertliymişim be :) Yani olmadık zamanlarda olmadık problemler çıkarıyor. Neyseki forumlar ve yardım sever insanlar var. Bi şekilde problemini çözüyorsun.

Hemen çekinip bırakmamak lazım. Biraz sabreder ve tolerans tanırsan alışıyor ve anlıyorsun. Şöyle ki her sistemin iyi ve kötü tarafları var. Eğer mecburiyeti yok ise sıradan birisi için windows kullanmak gerçekten gereksiz. Mesela çevrenden dikkat et pek bilgisayar kullanmamış amca dayı hala teyze anne vs. tipler facebooka girmekten biraz daha karmaşık birşeyle karşılatılar mı windows olsa bile ağız burun bükerler. Bükmekte haklılar çünkü bilmiyorlar. Yani demek istediğim windowsa aşina olduğumuz için kolay geliyor. Bizde linux u bilmediğimiz için dudak büküp çekiniyoruz. :)

Dün netbook u fabrika ayarlarına aldım. Windowsun updateleri daha bitmedi. Bilgisayarı yapan firmanın yüklediği bir sürü çöp program var. Onlardan kurtulması ayrı mesele. antivirüs, firewall, bot zımbırtısını kurmak, 7zip, codecler, vlc, ofis envai çeşit programı bulup kurmak, kurmayı bırak hangisini kuracaktım diye hatırlaması bile ayrı dert. Ben ubuntu kullanıyorum ve tamam onda da herşey hazır gelmiyor fakat windowstan çok daha az uğraştırıyor. Vay flashı taktım virüs girdi, antivirüs cpumu ramlerimi sömürdü, vay botlar makinemi yavaşlattı derdi yok. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: 55SuperSpy55

Kurma kardeşim kurma Windows'un dursun yaşa linuxu 2 gün kullandım 2 günde çıkmadığı sorun kalmadı (flash video ve oyunların kasması,sürücü yetersizliği vb.) daha öncede kullandıklarımda aynıydı hala aynı denemeye bile değemez

"Adobe Linux için Flash desteği vermeyi bırakmış, bu konuda Google ile bir anlaşma yapmış; Chrome dışındaki tarayıcılarda geçen yıldan beri güncellenmiş bir Flash sürümü yok" diye okumuştum. Bende flash videoları Windowsta da Linuxta da %90-%100 arası işlemci kullanabildiği için genelde flash kullanmadan video oynatıcı programlarla videoları izliyorum; bu şekilde işlemci kullanımı %30-%40 civarına düşebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hbeton -- 26 Mart 2013; 6:31:36 >
  • Konu başlığındaki soru ile ilgili açtığım bir konu vardı, ilgilenenler orada yazılanlara da bakabilirler:http://forum.donanimhaber.com/m_57248732/tm.htm
  • uzun zaman olmus ama ben gene yazacam :) neden linux cunku bosuna para vermeye gerek yok ve ben ciddiyim .....
  • quote:

Orijinalden alıntı: herdogan80

Bunla ilgili Wordpress adresime bir yazı yazacağım ama şimdi biraz anlatayım.

Öncelikle artık bizi sömüren şirketlerden bağımsız olmak gerekiyor.Her sürümü için 250-300 Dolar para alan Microsofttan artık bıktım.Ayrıca burada diğerlerinden öyle ahım şahım abartılacak bir farkı yok ayrıca bence eksileri var.

1-Windows her sürümü için 300 Dolar para alırken Linux sürümlerinden bir çoğu (Redhat paralı) ücretsizdir.Ben para ödedim diyorsan yanılıyor olman kuvvetle ihtimaldir.Niçin çünkü bilgisayar alırken içinde Windows Sürümleri yüklü geliyor.

2-Windowsda yazılımların neredeyse hepsi paralıdır.Paranız yoksa yasadışı yolları denemeniz lazımdır ama Linuxta programların neredeyse hepsi ücretsizdir.

3-Microsofta bağımlı olmak ister misiniz?O zaman Windowsa devam edebilirsin yarın birgün Office için 1000 Dolar isterse ne yapabileceksin?

4-Windowsda her programı için hep aramalar yaparsın ama örneğin Ubuntu Software Center vardır.Burada aradığını tek tıkla kurup isteyince sorunsuz kaldırabilirsin.

5-Her şeyden sonra bilgisayarını yeniden başlatmaktan bıktıysan Linux iyi bir tercihtir.

6-Microsoft Kendi Güncellemeleri sürekli sunuyor ama Ya diğer indirdiğin programlar ne olacak Linuxta tek tıkla tüm programlarını güncelleyebilirsin.

7-Açık kaynak kodlu programlar kullanmak istersen tabi ki Linux'u seçeceksin yoksa her şeyin gizli olmasını istersen (Yani senin hiçbir şey bilmemeni) Windows kullanmaya devam edebilirsin.

8-Microsoft Ürünleri ülkemizin parasını ABD'ye aktarıyor.Ama Linux ücretsizdir bundan dolayı paran ülke ekonomisinde kalır.

9-Virüs-Trojanla uğraşmak isteyenler için Windows en iyi seçenektir.

1- Artık ucuzladı hatta Windows 10 ücretsiz olacak Windows 7 ve 8 sahiplerine. Ayrıca öğrenciler bedava alabiliyordu/alabiliyor Windowsları. Ayrıca üniversite öğrencileri için daha rahat. Direkt onthehub'dan lisans alabiliyorlar. Bu lisansların süresi yok yani öğrencilik bitince bitmiyorlar. Ben mesela oradan Windows 8 ve 8.1 aldım.

2- Hayır neredeyse hepsi paralı değil. Bu iş tamamen geliştiriciye bağlı. Açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımlar da var Windows için.

3- Merak etme istemez. Hem isterse birçok alternatif var, daha çok linux camiasında kullanılan libre office mesela.

4- Windows Store var artık.

5- Windows 8 ile bu iyice düzeltildi ve artık Windows 10 ile çok iyi olacak. Ayrıca işin bitene kadar yeniden başlatmana gerek yok Windows 7'de. Erteleyebilme imkanı veriyorlar.

6- Bunu zaten yukarıda söylemişsiniz. Windows Store diyorum tekrardan.

7- Alakası yok, yukarıda da dedim. Açık kaynaklı yazılımlar var Windows için.

8- Sanki paramızı kaçırıyor gibi konuşmuşsunuz. ABD firması olduğu için böyle. Buna göre sizin hiçbir yabancı üretimli bir malı almamanız gerekir(keyfi olarak)

9- Eh evet buna pek bir şey diyemeyeceğim ama biraz bilgilendikten sonra ya da tecrübe ettikten sonra sorun olmuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PeerNet* -- 2 Şubat 2015; 18:43:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: herdogan80

Bunla ilgili Wordpress adresime bir yazı yazacağım ama şimdi biraz anlatayım.

Öncelikle artık bizi sömüren şirketlerden bağımsız olmak gerekiyor.Her sürümü için 250-300 Dolar para alan Microsofttan artık bıktım.Ayrıca burada diğerlerinden öyle ahım şahım abartılacak bir farkı yok ayrıca bence eksileri var.

1-Windows her sürümü için 300 Dolar para alırken Linux sürümlerinden bir çoğu (Redhat paralı) ücretsizdir.Ben para ödedim diyorsan yanılıyor olman kuvvetle ihtimaldir.Niçin çünkü bilgisayar alırken içinde Windows Sürümleri yüklü geliyor.

2-Windowsda yazılımların neredeyse hepsi paralıdır.Paranız yoksa yasadışı yolları denemeniz lazımdır ama Linuxta programların neredeyse hepsi ücretsizdir.

3-Microsofta bağımlı olmak ister misiniz?O zaman Windowsa devam edebilirsin yarın birgün Office için 1000 Dolar isterse ne yapabileceksin?

4-Windowsda her programı için hep aramalar yaparsın ama örneğin Ubuntu Software Center vardır.Burada aradığını tek tıkla kurup isteyince sorunsuz kaldırabilirsin.

5-Her şeyden sonra bilgisayarını yeniden başlatmaktan bıktıysan Linux iyi bir tercihtir.

6-Microsoft Kendi Güncellemeleri sürekli sunuyor ama Ya diğer indirdiğin programlar ne olacak Linuxta tek tıkla tüm programlarını güncelleyebilirsin.

7-Açık kaynak kodlu programlar kullanmak istersen tabi ki Linux'u seçeceksin yoksa her şeyin gizli olmasını istersen (Yani senin hiçbir şey bilmemeni) Windows kullanmaya devam edebilirsin.

8-Microsoft Ürünleri ülkemizin parasını ABD'ye aktarıyor.Ama Linux ücretsizdir bundan dolayı paran ülke ekonomisinde kalır.

9-Virüs-Trojanla uğraşmak isteyenler için Windows en iyi seçenektir.

1-Windows Profesyonel bir işletim sistemidir ve istedikleri parayı hizmet olarak size geri veriyorlar.
    2-Windowsda Linuxdan daha fazla özgür yazılım mevcuttur ve Ücretli dediğiniz yazılımlar özgür yazılım değildir Profesyonel yazılımlardır
    3-Officeye bağımlı olunmaz çünkü LibreOffice Windowsda da kullanılabiliyor ve Office ile uyumlu keyfinize bağlı istediğinizi kullanın.
    4-Googleye Windows Format Sonrası yazarsanız eğer karşınıza istemediğinizden çok depo benzeri oto kur programları çıkar ve Tamindir ve Gezginler gibi binlerce site vardır girip istediğiniz yazılımı kurabilirsiniz.
    5-Windows da bilgisayarı yeniden başaltmak yaptığınız değişikliğin sizin güvenilirliğiniz açısından bilgisayara tam olarak kaydedilmesini sağlar
    6-Windows programları arka planda kendilerini otomatik güncelliyorlar
    7-Açık kaynak kodlu programlar Windowsda daha çoktur. Arka planda ne yapıp ne ettiğinide Görev Yöneticisinden rahatlıkla görebilirsin.
    8-Microsoft şirketiyle alakalı birşey bilmiyorum farkında mısın ama Ubuntu depolarında da Ücretli Yazılımlar mevcut onlarıda alırsan yabancı ülkeye nakil oluyor paran
    9-Bilgisayarı mantıklı kullanan insanın virüs derdi olmaz bütün programları Tamindir gibi güvenilir sitelerden indirirsen tarayıcınada Add Block kurarsan hiç bir şey olmaz
    Combofix ile de ayda bir taratırsın(ücretsiz) güvenilirlik açısından o kadar.

Oldu mu?
    Linux özelleştiriliyor olması kullanıcıları cezbediyor

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.