Şimdi Ara

Neden Linux (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
4
Favori
9.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En sonunda Linuxa geçmeye karar verip linux işletim sistemlerine baktım, bana en uygunu mint gibi geldi. fakat mintin sitesinde bir sürü editionu var(KDE, CİNNAMON,MATE,Xfc). bunlardan hangisini indirmeliyim? bir de ben 17.2 mint versiyonunu indirmiş olsam 17.3 çıktığında güncelleme şansım olur mu?
  • Katalikitci kullanıcısına yanıt
    Bu sizin zevkinize ve sisteminize bağlı. Kde ve Cinnammon grafik arayüz olarak daha fazla özelliğe sahiptir. Ancak sistem kaynaklarını Xfce ve Mate'ye göre biraz daha fazla kullanırlar. Bkz:http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1331.0
    17.2'yi güncelleyerek 17.3'e geçirebilirsiniz. Sürüm yükseltmekte oldukça kolaydır.http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=3551.0

• Mate indiriyorum. Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Katalikitci -- 3 Eylül 2015; 19:28:04 >
  • Pardus en gereksiz dağıtım ubuntu kubuntu falan kullanmanı öneriririm
  • Pardus millidir candır. Desteklemek gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Linux üzülerek söylüyorum şişirilmiş bir balondur acayip övülen stabilite acayip övülen Ram kullanımı diye bir olay yoktur ayrıyetten pek çok Linux sürümü Windows'dan çok daha fazla yer kaplar. Daha hiç bir şey kurmadan kullandığım Mint 64 Bit Gnome sürümü 1.2 GB'î gösterince dumur olmuştum W10'da bile 0 kurulumda 1 GB'ı geçmiyordu ayrıyetten program kurulumudur problemlerdir başta hoşunuza gitsede (Terminale kod yazmanın verdiği zevk) daha sonradan sıkmaya başlar bu olay her gün bir yerlerden bir problemler çıkar ve en sonunda anlarsınız ki Linux'un daha kat etmesi gereken bir ton yol var... (Ama umut vaat ediyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SirusBro -- 29 Ocak 2016; 23:08:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: herdogan80

Bunla ilgili Wordpress adresime bir yazı yazacağım ama şimdi biraz anlatayım.

Öncelikle artık bizi sömüren şirketlerden bağımsız olmak gerekiyor.Her sürümü için 250-300 Dolar para alan Microsofttan artık bıktım.Ayrıca burada diğerlerinden öyle ahım şahım abartılacak bir farkı yok ayrıca bence eksileri var.

1-Windows her sürümü için 300 Dolar para alırken Linux sürümlerinden bir çoğu (Redhat paralı) ücretsizdir.Ben para ödedim diyorsan yanılıyor olman kuvvetle ihtimaldir.Niçin çünkü bilgisayar alırken içinde Windows Sürümleri yüklü geliyor.

2-Windowsda yazılımların neredeyse hepsi paralıdır.Paranız yoksa yasadışı yolları denemeniz lazımdır ama Linuxta programların neredeyse hepsi ücretsizdir.

3-Microsofta bağımlı olmak ister misiniz?O zaman Windowsa devam edebilirsin yarın birgün Office için 1000 Dolar isterse ne yapabileceksin?

4-Windowsda her programı için hep aramalar yaparsın ama örneğin Ubuntu Software Center vardır.Burada aradığını tek tıkla kurup isteyince sorunsuz kaldırabilirsin.

5-Her şeyden sonra bilgisayarını yeniden başlatmaktan bıktıysan Linux iyi bir tercihtir.

6-Microsoft Kendi Güncellemeleri sürekli sunuyor ama Ya diğer indirdiğin programlar ne olacak Linuxta tek tıkla tüm programlarını güncelleyebilirsin.

7-Açık kaynak kodlu programlar kullanmak istersen tabi ki Linux'u seçeceksin yoksa her şeyin gizli olmasını istersen (Yani senin hiçbir şey bilmemeni) Windows kullanmaya devam edebilirsin.

8-Microsoft Ürünleri ülkemizin parasını ABD'ye aktarıyor.Ama Linux ücretsizdir bundan dolayı paran ülke ekonomisinde kalır.

9-Virüs-Trojanla uğraşmak isteyenler için Windows en iyi seçenektir.

1 - 300 değil 200$ : $199.00... :http://www.amazon.com/Microsoft-Windows-Pro-Flash-Drive/dp/B01019TDJ8

Hatta gittigidiyor'da çok daha uyguna bulunabilir....

2 - Windows'da Linux'dan kat be kat daha fazla program vardır o yüzden Ücretsiz app. karşılaşmasında her zaman galip Windows olacaktır....

3 - MS böyle bir şart koşmak Windows'da MS e altarnetif pek çok program vardır bknz : Libre Office Office 1000 dolar olsa bile pek çok ücretsiz yazılım bulabilirsiniz (ki olmaz)

4 - Windows'un Store mağazası vardır ayrıyetten internette aradır bir programı Linux'da olduğu gibi her seferinde Terminale en az 3 kod yazmakla uğraşmazsın tek tıklamayla kurulum yaparsın.

5 - Pek çok program yeniden başlatma isteyebilir bu sistemin kurulumdan sonra daha hızlı çalışması ve o programı algılması içindir bu yeniden başlatmayı erteleyebilirsiniz mecburi değildir...

6 - Neredeyse bütün programlar güncellemelerini otamatik olarak tarar bu MS ile ilgili değil uygulama yapımcısı ile ilgili bir problemdir ayrıyetten Store'da indirdiğiniz her şeyi güncelleyebilirsiniz...

7 - Katılıyorum...

8 - Paran bir yerde kalmaz MS inde Türkiye ofisleri ve çalışanları vardır MS Global bir şirkettir...

9 - Bir nevi katılıyorum...

10 - MS'in artılarını yazmaya kalksam 9 dan fazla madde olur Ç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SirusBro -- 29 Ocak 2016; 23:18:04 >

• SirusBro kullanıcısına yanıt
    kodla komutu ayırt edemiyorsun hemde atıp tutmuşsun... ms botu...
    sana öyle gelmiş... asıl balon ms windows 4. millenium faciasınıda başarı ile sattı... ram kullanımıda var stabilitede...
  • quote:

Orijinalden alıntı: trollvenator

sana öyle gelmiş... asıl balon ms windows 4. millenium faciasınıda başarı ile sattı... ram kullanımıda var stabilitede...

9 Maddeden sadece 1 ini cevaplamak afferin sana

cevapladım ya o ona şükret...
  • quote:

Orijinalden alıntı: trollvenator

cevapladım ya o ona şükret...

Yav hehe

• quote:

Orijinalden alıntı: SirusBro

Linux üzülerek söylüyorum şişirilmiş bir balondur acayip övülen stabilite acayip övülen Ram kullanımı diye bir olay yoktur ayrıyetten pek çok Linux sürümü Windows'dan çok daha fazla yer kaplar. Daha hiç bir şey kurmadan kullandığım Mint 64 Bit Gnome sürümü 1.2 GB'î gösterince dumur olmuştum W10'da bile 0 kurulumda 1 GB'ı geçmiyordu ayrıyetten program kurulumudur problemlerdir başta hoşunuza gitsede (Terminale kod yazmanın verdiği zevk) daha sonradan sıkmaya başlar bu olay her gün bir yerlerden bir problemler çıkar ve en sonunda anlarsınız ki Linux'un daha kat etmesi gereken bir ton yol var... (Ama umut vaat ediyor)

2-3 senedir Linux kullanıyorum; başlangıcıyla şimdiki performansı arasında pek fark yok...
    Evet Linux sistemler çoğunlukla daha fazla yer kaplıyor ancak değdiğini düşünüyorum.
    5-6 GB yer kaplaması 500 GB'lık, 1 TB 'lık bilgisayarlar için sıkıntı çıkartmaz...

Ayrıca Linux'u desteklemeyen donanımlar hariç;
    Linux donanım tanımada oldukça iyidir...
    Yazılım yüklemesi vb. gerek kalmadan hemen donanımı tanır.
    Yazılım desteği olarak windows öndedir.
    Fakat bu tamamiyle yazılımcılardan kaynaklanıyor...

Linux performans - güvenlik - kararlılık açısından Windows'a göre çok daha iyidir...
    Nesnel düşünmek gerek; bunun yanında illa ki eksi tarafları da var.
    Ara sıra sıkıntı çıkartabiliyor. Paketlerdeki güncelleme sorunları vs.
    Ancak bunlar genellikle çözülemez sıkıntılar değil...

• Çünkü:
     Neden Linux

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıpçak Beği -- 14 Şubat 2016; 14:19:50 >
    1- Biri bedava iken biri 200Dolar ne kadar uygun değil mi?

2- Alakası bile yok. Kat be kat fazla program olması neyi gösterir? Aptal aptal milyonlarca uygulama var hangilerini kaç kişi kullanıyor?

3- Ben bunu genel olarak devlet kurumlarında dayatılan MS ve Office için kullanmıştım aslında kaç tane devlet dairesinde Office kullanılmıyor?

4- Windows Store ne zaman ortaya çıktı? Terminale 3 satır kod yazmaya üşenen zaten pc kullanmasın bana göre ki zaten Software Manager'ler ile terminale ihtiyaç duymadan tek tıkla program kurabilirsin.

5- Algılaması için demek daha doğru olur bana göre. Ertelersen eğer o programı yeniden başlatana kadar kullanamıyorsun.

6- Store konusu yine. İlk mesajı yazdığım tarih için böyle bir yaygınlık söz konusu olmadığı için cevap vermeyeceğim.

7- Doğru yoldasın.

8- Buna sadece güldüm.

9- Aferin.

10- Ben burada aklıma gelenleri yazdım eğer üşenmezsen açıp uzun uzun bu konu hakkındaki detayları okuyabilirsin.

Hadi Kolay Gelsin.

• Merhaba elimde bir nettop var bunu en azindan hd flm izlenecek duruma getrmek istiyorum islemcisi n230 1 gb ram eger gerekliyse ram takviyesi yapabilirm
    Hangi surumu onerirsiniz.?driver sikintisi olmayan

• Linux hafif (bazı sürümleri),güçlü,sade kullanımlar içindir.*
    Windows güçlü,kurumsal veya geliştirici kullanıcılar içindir.
    *Linux'un bazı sürümleri hacker için falanda yani.
    Ama sana bağlıdır.
    Ben Windows derim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bedava,çok hızlı,şık tasarımlı,pratik kullanımı var... ha birde hiç virüs yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdulhamit_celik -- 28 Şubat 2016; 11:33:04 >
    şişirilmiş oln sensin sürücüler ve bazı uygulamalar yüzünden yer kaplıyor... sürücü sorunu olmasa az yer kaplardı... süzük müsün be... CD + ram üzerinde çalışan dağıtımlar var... onları bilmeden salla ancak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kıpçak Beği

Çünkü:
     Neden Linux

İyi güldüm hocam +1
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.