Şimdi Ara

Necip Fazıl Kısakürek'in böyle bir sözü var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
22.231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ''Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer.Perdesiz ev de ya satılıktır ya da kiralık''

• Bazı sitelerde sadece Necip Fazıl Kısakürek'i kötülemek amacıyla söylendiği yazılıyor ve elime de kesin bir kaynak geçmedi hala merak içindeyim.
  • Eğer doğruysa ki doğru olduğunu düşünüyorum, adice bir laf.
  • Necip fazıla ait oldugunu düşünmüyorum. O, fikirlerini, daha kibarca ve pek kırmadan belirtir.
  • Sam u sukut kendi kendisinden muhteriz olanlanlar için en iyi meslektir. der Mahmud Ekrem. Pek iyi der ki; bilmeyip de bilir gibi konuşmak gerçekten pek fenadır. Ayrıca soruya düşüncelerin karışması çok garip. Zira soruyu soran sayın kişi düşünce sormamış, var mıdır yok mudur demiş.

Necip Fazıl'ın görüşleri beğenilir, beğenilmez burası kişinin kendi takdiridir. Lâkin edipliğine ve haysıyetine gölge düşürmek öncelikle edebiyata haksızlık ve ayıptır. Gerçi ülkemizde çok yapılır bir düşüncenin, kişinin, olayın karşısında durulunca nedense hiçbir bilgi sahibi olunmaz körü körüne radikal bir şekilde karalama veya saldırı kampanyası yapılır. Bir şeyin karşısında durmak da bilgi ister; bu sayede karşıt görüşün yanlışlıkları ortaya çıkarılır zaten.

Necip Fazıl'ın kendi kitaplarında böyle bir söz yoktur, konuşmalarında da böyle bir söz yoktur. Gerçi zaten bu söz 'evet var; ona ait' diyenler hiçbir kaynak gösteremiyorlar. Yani çıkıpta bakın şu kitabında şu sayfada yazılı diye gösteremiyorlar ki gösteremezler çünkü böyle bir söz Necip Fazıl'a ait değil.

Zaten şahsını bir nebze bilen böyle ucuz laflar etmeyeceğini bilir. Bu lafı her kim ortaya çıkardıysa polemikçi ve ucuz bir üsluba sahipmiş.

Necip Fazıl'ın böyle bir şeyi dememesini kitaplarını hayli fazladır bu yüzden belki araştıracak kişiler hemen sorunun cevabını alamazlar. Bu yüzden kısa bir anektod aktarayım;

Neslihan Kısakürek, yani Necip Fazıl'ın refikasının bırakın örtüyü başı dahi açıktır. Şimdi bir kişinin hele de N. Fazıl'ın eşine hakaret edeceğini sanıyor musunuz? Malum lafı ortaya atan kişi Neslihan Kısakürek'ten bihaber olduğu için bu ayrıntıyı düşünememiş.

Yanındaki eşidir;

Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mültezim -- 7 Aralık 2010; 7:22:07 >

• evet bu laf ona ait diyen arkadaşlar da bi zahmet ciddi bi kaynak gösterirlerse iftira atmamış olurlar...

ama ben ona ait bir söz yazayım:

dinde zorlama yoktur, insan hürdür elbette... ister dünyada pişer ister ahirette...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senefro -- 7 Aralık 2010; 11:15:04 >
  • Zaten düşünce anlamında bakarsak bu sözün savunulacak hiçbir yanı yok.Eşinin de başını örtmediğini göz önüne alırsak bu kadar şerefsizce bir mantıkla söylenen bu sözü Necip Fazıl Kısakürek söylememiştir diyebiliriz.Cevaplarınız için teşekkür ederim.
  • kitabın ismini de verebilirsen hemen kontrol edebilirim
  • isim olmayınca kontrol etmem de pek mümkün değil
  • zannetmiyorum ki "üstad" böyle bir laf edecek :)
    bir konferansta verdiği güzel bir sözle devam ediyim bari bende, boşa yorum yazmamış oluyum.
    "haramsa yakıyorum, helalse içiyorum"
  • quote:

Orijinalden alıntı: silverscreen

zannetmiyorum ki "üstad" böyle bir laf edecek :)
    bir konferansta verdiği güzel bir sözle devam ediyim bari bende, boşa yorum yazmamış oluyum.
    "haramsa yakıyorum, helalse içiyorum"

• http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=1778.0

birileri bişler karalamış ama hiç okuma havasında değilim..sonra bakarım..
  • Kesinlikle yalan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mültezim

Sam u sukut kendi kendisinden muhteriz olanlanlar için en iyi meslektir. der Mahmud Ekrem. Pek iyi der ki; bilmeyip de bilir gibi konuşmak gerçekten pek fenadır. Ayrıca soruya düşüncelerin karışması çok garip. Zira soruyu soran sayın kişi düşünce sormamış, var mıdır yok mudur demiş.

Necip Fazıl'ın görüşleri beğenilir, beğenilmez burası kişinin kendi takdiridir. Lâkin edipliğine ve haysıyetine gölge düşürmek öncelikle edebiyata haksızlık ve ayıptır. Gerçi ülkemizde çok yapılır bir düşüncenin, kişinin, olayın karşısında durulunca nedense hiçbir bilgi sahibi olunmaz körü körüne radikal bir şekilde karalama veya saldırı kampanyası yapılır. Bir şeyin karşısında durmak da bilgi ister; bu sayede karşıt görüşün yanlışlıkları ortaya çıkarılır zaten.

Necip Fazıl'ın kendi kitaplarında böyle bir söz yoktur, konuşmalarında da böyle bir söz yoktur. Gerçi zaten bu söz 'evet var; ona ait' diyenler hiçbir kaynak gösteremiyorlar. Yani çıkıpta bakın şu kitabında şu sayfada yazılı diye gösteremiyorlar ki gösteremezler çünkü böyle bir söz Necip Fazıl'a ait değil.

Zaten şahsını bir nebze bilen böyle ucuz laflar etmeyeceğini bilir. Bu lafı her kim ortaya çıkardıysa polemikçi ve ucuz bir üsluba sahipmiş.

Necip Fazıl'ın böyle bir şeyi dememesini kitaplarını hayli fazladır bu yüzden belki araştıracak kişiler hemen sorunun cevabını alamazlar. Bu yüzden kısa bir anektod aktarayım;

Neslihan Kısakürek, yani Necip Fazıl'ın refikasının bırakın örtüyü başı dahi açıktır. Şimdi bir kişinin hele de N. Fazıl'ın eşine hakaret edeceğini sanıyor musunuz? Malum lafı ortaya atan kişi Neslihan Kısakürek'ten bihaber olduğu için bu ayrıntıyı düşünememiş.

Yanındaki eşidir;

Saygılarımla.

Çok teşekkürler bu bilgilendirici mesaj için. Sadece eşinin başının açık olması bile Necip Fazıl'ın böyle bir söz söylemeyeceğini kanıtlamaya yeter diye düşünüyorum.

Zaten toplumumuzda bu tip karalamalar, kutuplaşmalar oldukça popüler ne yazık ki. Bunun son örneklerini de Nazım Hikmet ve Necip Fazıl için görüyoruz. Oyunlara, yalanlara gelmeyin arkadaşlar. Böyle büyük iki sanatçıyı sahip çıkalım.

• Artık günümüzde sözleri insanlara tfetme o kadar basit bir hale geldi ki. Bunun birinci yolu da facebook'tan geçiyor. Bir söz yazılıyor, sonuna bir isim eklenip bir de fotoğraf koyuldu mu tamam, söz o kişiye ait.
    Bu şekilde bir sürü söz var. Atatürk'e ait olmayan ama O'nun gibi gösterilen, Mevlana'ya ait olmayan, Mehmet Akif'e, Yunus Emre'ye, Necip Fazıl'a vs vs vs. Ama öyle bir algı oluşuyor ki sonda ismi gördü mü insanlarımızın çoğu hemen inanıveriyor malesef.
    Ben de doğru olduğunu düşünmüyorum, evet NFK muhafazakar bir insandı belki ama hakaret etmezdi, karşısındakini kötü sözle değil ince ve kibar sözle alt ederdi.

Şöyle de bir yazı buldum
    http://www.arastiralim.com/necip-fazil-kisakurekin-kadin-hakkindaki-dusuncesi.html

• Ustad islamcidir o yüzden yobazvari söylemler yıkılmak istenir üstüne.ancak okuyan bilen özgürlükçü olduğunu bilir.ben hiç rastlamadım.ona ait olgunu savunanlar ispatlarsa sevinirim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Artık günümüzde sözleri insanlara tfetme o kadar basit bir hale geldi ki. Bunun birinci yolu da facebook'tan geçiyor. Bir söz yazılıyor, sonuna bir isim eklenip bir de fotoğraf koyuldu mu tamam, söz o kişiye ait.
    Bu şekilde bir sürü söz var. Atatürk'e ait olmayan ama O'nun gibi gösterilen, Mevlana'ya ait olmayan, Mehmet Akif'e, Yunus Emre'ye, Necip Fazıl'a vs vs vs. Ama öyle bir algı oluşuyor ki sonda ismi gördü mü insanlarımızın çoğu hemen inanıveriyor malesef.
    Ben de doğru olduğunu düşünmüyorum, evet NFK muhafazakar bir insandı belki ama hakaret etmezdi, karşısındakini kötü sözle değil ince ve kibar sözle alt ederdi.

Şöyle de bir yazı buldum
    http://www.arastiralim.com/necip-fazil-kisakurekin-kadin-hakkindaki-dusuncesi.html

“Bugün güya gasp edilmiş haklarını kendisine verdiği için herkesten fazla devrimci geçinen Türk kadını bilmelidir ki, aynı devrim kendisine de kadınlığını kaybettirmiştir.”

hanımının başının acık olması acıkcası pek birseyi değiştirmiyor.. sonucta insanın özü sözü bir olmuyor gercekten... zihniyet olarak cok da sempati duymadım acıkcası.. kadınları özelliklede hakkını arayanları aşağılık görüyor .. muhafazakarların şişirmesi işte yav... üstada diyen adamları şiirini sorsan hayt hikayesini sorsan bilmez...bir kısım onu düşman olarak görüp yerine dibine sokmay calışırken bir kısım onu kahraman gib görüp şişirmeye çalışmış... sadece şair.. daha fazlası değil... acıkcası o perdesiz ev zırvalığınıda söyleme potensiyeline sahip biri gibi..tabi bası açık kadınlara değilde daha cok minili yıtmaclı kesimlere söylemiş olması muhtemel..

bu arda yazıyı okudktan sonra yan taraftaki evrim teorisi konusu dikkatimi cekti ..onuda okudum..aslında ayrı bir başlık acabilirim..ama biliyorsunuz konu ucuruluyor..yinede bu konuya bakan arkadaşlar abd deki evrim sürecini okuyabilirler.. evrim nedir diye anlatılmıyor konuda ..farklı olarak 1920 lerde verimin okullarda yasaklanmasıyla başlayab 80 yıldan faz süren hukuki mücadelelre anlatılıyor... kim ne dava acmış..ne ile sonuclanmış falan..çook uzundeğil..tavsiye ederim..http://www.arastiralim.com/tag/evrim-teorisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koçari -- 21 Aralık 2010; 22:25:01 >

• hanımının başının acık olması acıkcası pek birseyi değiştirmiyor.. sonucta insanın özü sözü bir olmuyor gercekten... zihniyet olarak cok da sempati duymadım acıkcası.. kadınları özelliklede hakkını arayanları aşağılık görüyor .. muhafazakarların şişirmesi işte yav... üstada diyen adamları şiirini sorsan hayt hikayesini sorsan bilmez...bir kısım onu düşman olarak görüp yerine dibine sokmay calışırken bir kısım onu kahraman gib görüp şişirmeye çalışmış... sadece şair.. daha fazlası değil... acıkcası o perdesiz ev zırvalığınıda söyleme potensiyeline sahip biri gibi..tabi bası açık kadınlara değilde daha cok minili yıtmaclı kesimlere söylemiş olması muhtemel..

Bu nasıl bir zihniyet.Minili,yırtmaçlı veya dekolte giyinenlere söylemesi hiçbir şeyi değiştirmez.Yapılan terbiyesizliği hafifletmez.
  •  Necip Fazıl Kısakürek'in böyle bir sözü var mı?

Üstadın en nitelikli kitabıdır bu. Düşünce dünyasını ve Büyük Doğu idealini bütün tafsilatıyla bu eserde anlatmıştır. Kadına ve bütün konulara dair düşüncelerini bu eserde bulabilirsiniz birinci ağızdan. Böylece sahih bir malumat geçer ele. Aksi takdirde internet sitelerinde, dergilerde ve forumlarda gördüğümüz isnatlarla insanları yanlış tanır ve değerlendiririz. Üstadı tanımak isteyen bu 560 sayfalık eseri okumalıdır.

Necip Fazıl sadece şair diyen arkadaş. Sen neye dayanarak bunu iddia ediyorsun? Bu adam büyük bir düşünce adamıdır. Reis Bey, Bir Adam Yaratmak, Tohum gibi müthiş piyeslere imza atmıştır. Tohum'un ilk perdesinde usta oyuncu Muhsin Ertuğrul oynamıştır. Üstadın Büyük Doğu ideası bile yeter düşünce adamlığına. Kendisine atfedilen bu sözleri şiddetle kınıyorum. Kendisi İslam'ı çirkin gösteren sözde radikallere verip veriştirir her defasında. İdeolocya Örgüsü'nü okuduğumuzda en çok bu adamları eleştirdiğini görürüz ve bu adamları 'kaba softa' tabiriyle isimlendirir. Kadına dair de özgürlükçü bir görüşü vardır. Allah'ın tesettür emrini söyler ama ne tesettürlüleri cennetlik ne de başı açıkları cehennemlik görür. Birileri maalesef isnad ediyor. Mesela Mevlana'ya dair siteler ve birkaç kitap var. İçinde Allah'a küfür sayılabilecek ifadeler var. Şimdi insanlar bunu okuyup Allah dostu Mevlana'ya kızabilir. Yani bu oyunlara gelmemek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi De-Niro -- 26 Aralık 2010; 4:09:17 >

• batıyı cekemeyen ,Atatürkün devrimlerinden rahatsız ,muhafazakar islamcı denilecek türden bir adammıs... boş boş nutuk cekmiş.. üstad müstad bu adam için fazla sıfatlar..şair... bencede şair... sadece şair...sırf islamcı diye kucaklayıp yüceltimliş gibi geliyor... osmanlıdan öncesini saymıyor...

“Bugün güya gasp edilmiş haklarını kendisine verdiği için herkesten fazla devrimci geçinen Türk kadını bilmelidir ki, aynı devrim kendisine de kadınlığını kaybettirmiştir.”

böyle bir lafı etmiş adamdan konu başındaki söz söylemesini cok da sasılacak bir durum olarak görmem acıkcası...

içeriği az bucuk tahmin ediyorum..ama özet gecsen fena olmaz...ne diyor ne dşünüyor söyle bakalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olağan_şüpheli -- 29 Aralık 2010; 20:51:30 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.