Şimdi Ara

Ne sıklıkla format atıyorsunuz ? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
2
Favori
4.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni aldığım bilgisayara 6 aydır format atmadım. SSD kullandıktan sonra formata gerek olmadığını düşünüyorum. HDD resmen işkenceymiş.

• Bu biraz da tecrübe işidir. Bilgisayarı bol bol çökertmeden, bol bol virüs yemeden bilgisayarınızı nasıl koruyacağınızı öğrenemezsiniz. Zaman içinde virüs bulaştırabilecek siteleri ve dosyaları bir bakışta tanıyacak hale geliyorsunuz ve kaçınıyorsunuz. Ama laga luga yapma, tavsiye vereceksen ver diyorsan birkaç madde sıralayayım:

1) Bilgisayara gerekmedikçe sürekli program kurup kaldırma. Kuracaksan kaliteli bir üreticinin programı olsun ki sağa sola dosya atmasın.

2) Optimizer ve driver bulma temalı programlardan uzak dur. Alayı sahtekar bunların.

3) Kafana göre kayıt defteriyle oynama.

4) Her kafadan bir ses çıkar, bilen bilmeyen herkes konuşur. Cmd komutu yazacaksan dikkatli ol, mutlaka teyit et.

5) Boot dosyalarıyla oynama. O kadar saçma bir sebepten bilgisayarın açılmaz duruma gelir ki çıldırırsın.

6) Bilgisayarın akıcı çalıştığı bir anda mutlaka sistem yedeği (image) al. Tavsiyem bu yedeği temiz bir format atıp temel programlarını kurduktan sonra alman. Gerektiğinde geri dönüş yaparsın, bilgisayarın elinin altında hazır olur.

7) Harici disk takmaktan kaçın. Seninkinden önce kim bilir nasıl bir bilgisayara takıldı...

8) HDD takılı bir laptop kullanıyorsan sert hareketler yapmamaya ve düşürmemeye özen göster. Hard diskin kafası diski çizip bad sector oluşturabilir, bunun neden olduğu yavaşlığı formatla da çözemezsin.

9) Hard diski ağzına kadar doldurma. Özellikle gereksiz programları barındırma

10) Ara ara disk birleştiricisini çalıştır

11) Sistemde ani bir yavaşlama sezersen sebebi dosya sistemi veya disk hatası olabilir. Direkt formata yönelmeden önce DISM aracını ve chkdsk komutunu dene, beni defalarca kez kurtarmıştır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• JourneyToTheWest kullanıcısına yanıt

Sonunu düşünen kahraman olamaz

• quote:

Orijinalden alıntı: War Rock

İnanmam no ss no güven

Alıntıları Göster

O mesajı attıktan sonra bilgisayar mavi ekran vermeye başladı ve ekran kartı GG.

Bir daha mesaj atmam artık.

• 3 ayda 6 ay da 1 format atmak sağlıklıdır....

• son 4 yılda 2 en son 1.5 yıl önce format attım tam format sayılmaz aslında 4 yıl önceki aldığım temiz win 10 imagesini 1.5 yıl önce tekrar kurdum yaklaşık 10 dk sürdü kullandığım program vs herşeyin geri gelmesi internetim hızlı olduğu için 2017 sürümden güncel sürüme gelmesi pek zaman almıyor

• disk değişikliğine gerek duyduğumda veya işletim sistemini değiştirmek istediğimde format atar yeni kurulum yaparım hiç dert etmem.Tüm yedeklerim ayrı bir 3,5 ve harici 2,5 inçte yedeklidir.

En son xp den win 7 ye geçtiğimde format ve kurulum yaptım henüz bir yılını doldurmadı Ne sıklıkla format atıyorsunuz ? 

• ozanbey86 kullanıcısına yanıt

kesinlikle yanlış bir düşünce windows o kadar sorun çıkartıyor ki durduk yere size denk gelmemiş olabilir ama saçma sapan bir güncelleme ile binlerce kişi destek forumlarına koşuyor maalesef.

• hiç bir şey yok bende. çoğu uygulamayı kaldırdım, notepad++ kullandığım için not defteri uygulamasını bile kaldırdım;

Ne sıklıkla format atıyorsunuz ?

hava durumudur, haritalardır o dur şudur hiç bir şey istemiyorum arkadaş. sadece benim istediğim özellikler mevcut şuanda, gram sıkıntı yok..

• İki yıldır format atmıyordum bir ara çocuklara verdim laptop u ondan sonra format atmak zorunda kaldım. Benim nacizane görüşüm yüklediğiniz uygulamalar lisanslı uygulamalar olduktan sonra hiç bir problem çıkmaz. Yeter ki abidik gubidik ne idüğü belirsiz uygulamalar yüklemeyin. İlk mesajda arkadaş bayağı detaylı anlatmış zaten bu tip uygulamaların bir işe yaramadığını. Virüs programı bile kullanacaksanız lisanslı güvenilir uygulamalar olacak.

• Eski bilgisayarımda rekor Win 7 ile 4 seneydi. Yeni bilgisayarımı da 2016'dan beri 4 kere formatladım. Hiçbiri keyfi değildi sorun yaşadığım için attım. ( Teşekkürler Win 10 )

• Windows'u ahlaklı hale getirmeye çalışırken attığım format sayısı bu konuda bahsedilen tüm formatların 50 katından fazladır, ama çok bilgi edindim değer mi değmez mi zaman gösterecek.

Bill amcanin mikrosoft ürün geliştirme programına veri göndermeyi kesmem en büyük adımım oldu, performans zaten aya çıktı. Ama Windows bir türlü ahlaklanmadı.

Özetle Windowsa karışmazsanız uxun seneler çökmeden kullanabileceğiniz iyi bir işletim sistemi ama benim gibi sataşıp ahşap rendesine tutarsanız delik deşik edersiniz ve format kaçınılmaz olur.

• Ortalama 1.5 sene gibi bir zaman aralığında format atıyorum bende.

• Hiç bir zaman

• zn_volkan Z kullanıcısına yanıt
    Hocam o kadar format attıysanız birkaç tavsiye verebilir misiniz? Ntlite ile iso tasarlamak mantıklı mı, revios gibi performans sürümleri yüklemek mantıklı mı vs.
  • bertan1907 B kullanıcısına yanıt

Merhaba, NTlite tarzı uygulamalar ile kendiniz bir iso oluşturmanız daha sağlıklı, ben kendim oluşturuyorum.

Özellikle servis silme işlemi, nereyi kapatacağınızı nereyi sileceğinizi bilirseniz çok faydasını görürsünüz, tek problem başkalarının düzenlediği dosyalar onların sistemleri sürücülerine göre şekil alabiliyor, ben orijinal iso'lar kadar sorunsuz uzun süre hiç birini kullanamadım, illa bir yerden yırtılıyor.

Windows 10 ile NTlite tarzı uygulamalara biraz neşter atılmış malesef, n

özellikle defender kaldırılınca-silinince sistem sapıtıyor, nereye dokunsan hatalar veriyor zamanla format kaçınılmaz oluyor, kurcalama sana verdiğimiz gibi kullan deniliyor.

Windows 7-8.1'e daha rahat müdehale ediliyor.

Özellikle sistemin driverleri programları kurulduktan ve Dism++ ile komple install.wim yedeğini aldıktan sonra müdehaleler daha eğlenceli hale geliyor, tabi bunları yaparken kesinlikle bir deftere not etmekte fayda var, ciddi zaman kazandırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zn_volkan -- 6 Nisan 2021; 14:38:18 >

• @zn_volkan Hocam o zaman direkt kendi isosuyla kurmak daha mantıklı Ntlite gibi şeylerle ugraşmadan?

• bertan1907 B kullanıcısına yanıt

Evet, rehberler var aslında iso ile uğraşmadan kurulum sonrasında rahatlıkla yapılabilir, her zaman orijinal tavsiye ederim.

• Çökmedikçe,yada yeni sistem kurmadıkça
    yeni sistem kurunca yedek (backup) alıp geri yükleme yapıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.