Şimdi Ara

Ne alayım ne yapayım kararsız kaldım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Malum yükselen benzin fiyatlarıyla birlikte her geçen gün yakıt tüketimim artmakta. Yakın zamanda da günlük katettiğim mesafe arttığı için yakıt masrafım iyice yükseldi. Ben de aracımı değiştirmeye karar verdim. Evet arkadaşlar bu sebeple sürekli araştırma içerisindeyim. Ancak bir türlü kafama uygun bir araç bulamadım. Bu yüzden siz arkadaşlardan yardım istiyorum. Arkadaşlar şu anki aracım golf 6 1.6 dsg. Araçtan bir çok konuda memnunum yakıt tüketimi hariç. Bu sebeple bu aracı arattırmayacak en azından beni aldığıma pişman etmeyecek bir araç arıyorum. Aylık yapacağım km ortalama 1300-1500 km civarı. Alacağım araç kesinlikle otomatik olacak. Ben dizel düşünüyorum ancak dizele yakın oranda az yakacak bir araç olursa da neden olmasın. Şanzıman konusunda dsg kadar iyi bir şanzıman olacağını sanmıyorum (ki birçok markanın otomatiğini kullandım ve çok azı dsg yi aratmadı) ancak gene de idare eder bir şanzıman olursa sevinirim. Buna ek olarak aracın içi geniş olmalı. Bagaj çok çok büyük olmasa da olur. Dediğim gibi temel önceliklerim yakıt tüketimi (ki 4lt yakan dizel araçlar var ve alacağım araç bu kadar olmasa da buna yakın olmalı), otomatik vites (dsg kadar olmasa da iyi bir şanzıman olsun) ve geniş bir iç mekan. Ortalama bütçem kendi aracımın üstüne koyacağım meblayla 40.000 TL civarı. Maalesef bunun çok üstüne çıkamam ki zaten 6 ay öncesine bu fiyatın çok az üstüne güzel bir c sınıfı alabiliyordum ve o zaman değiştirmediğim için pişman değilim desem yalan olur.
    Kafamdaki araçlar :
    Opel corsa
    Vw polo (ki bu benim bütçemi aşıyor)
    renault clio
    mitsubishi colt
    fiat punto evo
    honda jazz
    toyota yaris (yeni kasa)

Arkadaşlar belirtmeyi unuttum 0 düşünüyorum.

Sizin önereceğiniz araçlar varsa tabii ki onları da düşünebilirim. İşin aslı bütçe problemi olmasa ve ellerinde araç olsa alacağım araç polo. Ancak fiyat yüksek ki çok fazla indirim yapacaklarını sanmıyorum. Sonuç olarak kararsız kaldım arkadaşlar. Ne yapacağım, ne edeceğim bir fikrim yok? Bütçe belli, isteklerim belli fakat buna uygun araç seçemedim. Sizin önerileriniz nedir arkadaşlar? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byatunga -- 8 Ekim 2011; 19:26:21 >

• golf mpi ise lpg donusum kiti taktirin, fsi ise de mümķün ama bir az pahali

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lervolerto

golf mpi ise lpg donusum kiti taktirin, fsi ise de mümķün ama bir az pahali

Yok hocam normal 1.6 lpg ile en uyumlu olanı ancak bana dizel kadar tasarruflu gelmedi. Yoksa bu da düşündüğüm seçeneklerden biriydi. Ancak bundan caydım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: byatunga

quote:

Yok hocam normal 1.6 lpg ile en uyumlu olanı ancak bana dizel kadar tasarruflu gelmedi. Yoksa bu da düşündüğüm seçeneklerden biriydi. Ancak bundan caydım.

aracınızdan memnunsanız araca lpg takıp devam edin zira lpg ile dizel araç yakıt farkı için bildiğiniz bir aracı bırakıp dizel ikinci el otomatik bir maceraya girmek oldukça riskli olur önce lpg seçeneğini kullanın baktınız hala olmuyor o zaman bir değişime gidersiniz...en iyi araç bildiğiniz bindiğiniz arabadır zira piyasa yalancı ve dolandırıcı dolu.....

• arkadaşların dediğini gibi + lpg yi bir düşünün onun dışında leon bakabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pulpa

quote:

quote:

aracınızdan memnunsanız araca lpg takıp devam edin zira lpg ile dizel araç yakıt farkı için bildiğiniz bir aracı bırakıp dizel ikinci el otomatik bir maceraya girmek oldukça riskli olur önce lpg seçeneğini kullanın baktınız hala olmuyor o zaman bir değişime gidersiniz...en iyi araç bildiğiniz bindiğiniz arabadır zira piyasa yalancı ve dolandırıcı dolu.....

Ben de lpg seçeneğini düşündüm hocam. Hatta baya bir hesap yapmadım da değil. Dizellerin bazıları lpgye göre daha karlı. Hani en basitinden lpg nin yakıt masrafı 4x ise dizelin 3x şeklinde. Aslında aradaki fark çok fazla değil. Ancak dizel biraz daha çekici geldi. Diğer yandan kafama uygun bir dizel bulamazsam bu seçenek hala bir kenarda. Piyasadaki dolandırıcılar konusunda haklısınız ki bence bu yüzden 2. el düşünmüyorum. Sıfır araç için seçeneklerimi zorluyorum. Önce lpg seçeneğini deneyip sonuç alamama durumunda ise bu bana ekstra zarar olacak. Sonuçta lpg parası, işletme muayene vs derken o parayı araba değiştirmek için de kullanabilirim. Tabi gene de hiç bir çözüm bulamazsam lpg hala bir kenarda. Gene de ilginiz için teşekkür ederim.

• Seat İbiza 1.2 lt TDI CR 75 hp Reference modeline bir bakın. Almayı düşündüğünüz Polonun Seat yorumudur. Bu motor aynı zamanda VW'nin Bluemotion diye adlandırdığı motordur. Yani yakıt tüketimi inanılmaz düşüktür. 1.2LT TSi DSG versiyonu da bulunmaktadır.

Ayrıca Nissan Note 1.5dci 'a da bakmanızı öneririm içi ve bagajı gerçekten çok geniş. Aynı zamanda yakıt ekonomisi de çok güzel. Motoru Renault'un ve Nissan'ın her arabasında kullandığı kendini kanıtlamış sorunsuz bir motordur. Dizel versiyonlarında otomatik yok sadece 1.6 benzinli versiyonlarında bulunuyor.

Honda Jazz almayı düşündüğünüz araçlar içerisinde içi en geniş olanıdır. Daha cuma günü İst. Damla'da test etme imkanı buldum gerçekten güzel bir araç özellikle i-shift'ten tekrar CVT'ye geçişi çok güzel bir haber. Ancak yakıt tüketimi bir dizele yaklaşamıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: atrin

Seat İbiza 1.2 lt TDI CR 75 hp Reference modeline bir bakın. Almayı düşündüğünüz Polonun Seat yorumudur. Bu motor aynı zamanda VW'nin Bluemotion diye adlandırdığı motordur. Yani yakıt tüketimi inanılmaz düşüktür. 1.2LT TSi DSG versiyonu da bulunmaktadır.

Ayrıca Nissan Note 1.5dci 'a da bakmanızı öneririm içi ve bagajı gerçekten çok geniş. Aynı zamanda yakıt ekonomisi de çok güzel. Motoru Renault'un ve Nissan'ın her arabasında kullandığı kendini kanıtlamış sorunsuz bir motordur. Dizel versiyonlarında otomatik yok sadece 1.6 benzinli versiyonlarında bulunuyor.

Honda Jazz almayı düşündüğünüz araçlar içerisinde içi en geniş olanıdır. Daha cuma günü İst. Damla'da test etme imkanı buldum gerçekten güzel bir araç özellikle i-shift'ten tekrar CVT'ye geçişi çok güzel bir haber. Ancak yakıt tüketimi bir dizele yaklaşamıyor.

Hocam ibizanın dizelinin dsg si yok diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltin ancak olsa ilk bakacağım araçlardan. 1.2 Tsi in dsg si var ancak onun yakıt tüketimi maalesef bir dizel kadar tasarruflu değil. Hatta benim aracımla arasında öyle çok büyük bir fark yok diye biliyorum.

Nissan note da keza aynı şekilde dizelinin otomatiği yok. Benzinli de otomatik var ancak o da yakıt tüketimi konusunda pek iyi değil.

Honda jazzın iç genişliği konusunda cidden üst segmentteki araçlara yaklaşacak genişliğe sahip olduğu söyleniyor. Dizel motor söz konusu değil. Yakıt tasarrufu konusunda dizele yaklaşamayacağı konusunda hemfikirim. Tabi gene de başarılı bir tüketime sahip. Başka önereceğiniz araçlar varsa özellikle dizel otomatik çok memnun kalırım. Teşekkürler.

• golften sonra bu araçların hiçbiri kesmez bence seni!ben olsam C sınıfı arabayı satıp B sınıfı dizel alacağıma LPG ile tam uyumlu olan golfe kaliteli bi lpg kiti taktırır devam ederdim!dizelinde kendine has sorunları var sonuçta.bakım aralıkları daha kısa!yüksek maliyetli arıza verme riski benzinliye göre daha fazla!
  • quote:

Hocam ibizanın dizelinin dsg si yok diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltin ancak olsa ilk bakacağım araçlardan. 1.2 Tsi in dsg si var ancak onun yakıt tüketimi maalesef bir dizel kadar tasarruflu değil. Hatta benim aracımla arasında öyle çok büyük bir fark yok diye biliyorum.

Nissan note da keza aynı şekilde dizelinin otomatiği yok. Benzinli de otomatik var ancak o da yakıt tüketimi konusunda pek iyi değil.

Honda jazzın iç genişliği konusunda cidden üst segmentteki araçlara yaklaşacak genişliğe sahip olduğu söyleniyor. Dizel motor söz konusu değil. Yakıt tasarrufu konusunda dizele yaklaşamayacağı konusunda hemfikirim. Tabi gene de başarılı bir tüketime sahip. Başka önereceğiniz araçlar varsa özellikle dizel otomatik çok memnun kalırım. Teşekkürler.

Dostum aradığın araç hem dizel, hem 0km, hem otomatik, hem geniş hem de 40.000TL olacaksa baktığın özelliklerde üzgünüm ama araç neredeyse yok. Geçen sene olsaydı bir sürü araç alabilirdin ancak ciddi fiyat yükseltti üreticiler. İçlerinden en az 1 seçeneği elemelisin ki sana bir araç önerebileyim.

Misal dizel olmasın dersen ciddi anlamda çok seçenek ortaya çıkacak. otomatik olmasın dersen yine bir sürü seçenek ortaya çıkacak, 0km olmasın dersen yine ciddi seçenekler ortaya çıkacak. ufak araç da olur dersen yine ciddi seçenekler ortaya çıkabilir (ama otm ve dizel olmuyor genelde bu segmentte). benim tavsiyem temiz 2. ellere yönelmen eğer olmaz dersen de aracına LPG takıp kafan rahat devam etmendir.

2. el düşünecek olursan 2006-2011 arası dizel, otm, focus, 308, golf, megane, laguna, 407, passat, i30, cee'd, citroen c5 (örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-hatasiz-boyasiz-ilk-el-dizel-c4-60443039/detay/) gibi araçları rahatlıkla bulabilirsin.

• quote:

quote:

Dostum aradığın araç hem dizel, hem 0km, hem otomatik, hem geniş hem de 40.000TL olacaksa baktığın özelliklerde üzgünüm ama araç neredeyse yok. Geçen sene olsaydı bir sürü araç alabilirdin ancak ciddi fiyat yükseltti üreticiler. İçlerinden en az 1 seçeneği elemelisin ki sana bir araç önerebileyim.

Misal dizel olmasın dersen ciddi anlamda çok seçenek ortaya çıkacak. otomatik olmasın dersen yine bir sürü seçenek ortaya çıkacak, 0km olmasın dersen yine ciddi seçenekler ortaya çıkacak. ufak araç da olur dersen yine ciddi seçenekler ortaya çıkabilir (ama otm ve dizel olmuyor genelde bu segmentte). benim tavsiyem temiz 2. ellere yönelmen eğer olmaz dersen de aracına LPG takıp kafan rahat devam etmendir.

2. el düşünecek olursan 2006-2011 arası dizel, otm, focus, 308, golf, megane, laguna, 407, passat, i30, cee'd, citroen c5 (örn:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-hatasiz-boyasiz-ilk-el-dizel-c4-60443039/detay/) gibi araçları rahatlıkla bulabilirsin.

Gayet güzel yaklaşım arkadaşlarım demiş zaten bu modellerden beğendiklerini söyle biz daha fazla sana yardımcı olabiliriz

• quote:

quote:

Evet dediğiniz konuda haklısınız. Geçen sene bir çok araç vardı ki o zamanlar almayı düşünüyordum ancak çok km yapmadığım için o zamanlar vageçmiştim. Fakat artık hergün yapmam gereken km arttığı için daha az yakan bir araç aramaya karar verdim. Bu sebeple böyle bir arayışa girdim. Aradığım kriterlerden otomatik vites tercihimden vazgeçemem çünkü sabah akşam istanbul trafiğinde maalesef düz vites çekilmiyor. Dizel seçeneğinden vazgeçebilirim ancak alacağım araç dizel kadar olmasa da az yakmalı. Bunun dışında çok temiz olması kaydıyla sıfırdan da vazgeçebilirim. Geniş araç olmasından vazgeçeyim diyeceğim ancak boy-kilo sebepleriyle geniş araçtan vazgeçmem pek mümkün değil. Tabi bir corsanın ya da getzin içine sığabiliyorum o da ayrı. Yani iç genişliği bu şartlarda olan bir araba da olabilir. Bu şekilde bana öneri de bulunursanız sevinirim. Kafamdaki fikirlere gelince colt, corsa, punto fiyatı biraz düşük olsa polo vs. şeklinde. Bir de yeni yaris uygun olursa o. Bana bunlara göre öneri de bulunursanı sevinirim. Teşekkürler.

• Dostum boy 188/kilo 120 bir kişi olarak ben de sizin bütçenizde araçlar bakıyorum. İstanbul trafiğinde manuel Polo kullanıyorum ve ciddi anlamda iç hacim sıkıntısı yaşıyorum. Bir sonraki arabamı kesinlikle b sınıfı almak istemiyorum. O kadar para veriyoruz hiç olmazsa biraz rahat edelim değil mi?

Bence dizelden feragat ediyorsan Jazz dışında bir araca bakma. Git yeni gelen CVT'li (otm. vites) seriden en dolu donanım panoramik camlı, 8 airbagli, vsa'lı falan bir Jazz Fun+ al ve konuyu kapat. Dizel kadar olmasa da gerçekten başarılı yakıt tüketim değerleri vardır ve ilk sahibi olacağın için seni neredeyse hiç üzmez. iç tasarımı süper ve 400LT bagajı var inanılır gibi değil.

Dizelden değil de iç hacimden vazgeçiyorum dersen Punto Evo 1.3 multijet dynamic dualogic al. Ya da iç malzeme kalitesinden ödün verip gerçekten geniş ve tutumlu bir araç olan Linea al.

Sıfır km sevdasından vazgeçersen önünde inanılmaz büyük bir pencere var... Biraz açmak gerekirse;

2. el olarak 2010-11-12 yılları içinde 20-30-40.000km'nin altına bulabileceğin mantıklı ve garantili araçlar şöyle;

Citroen c4 1.6hdi attraction
    Fiat bravo 1.6hdi active
    Hyundai i30 1.6 crdi mode / prime 2. el ( bu araba ceed ile birlikte gerçekten başarılı)
    Kia Cee'd 1.6 crdi motion (i30 ile aynı araçtır)
    Opel Astra 1.3 Cdti essentia ve enjoy ( favorilerimden biri)
    Yeni kasa Opel Corsa enjoy 1.3 cdti 111.yıl (bu araç b segmenti)
    Peugeot 308 1.6hdi comfort pack (yakıt tüketimi, iç ve bagaj hacmi en geniş araç ben de bundan düşünüyorum)
    Renault clio 1.5 dci expression (opel pejo varken ben bakmazdım açıkcası)
    Toyota auris 1.4 d-4d comfort (denk getirebilirseniz alın sorunsuz kullanırsınız)

Kişisel yorumuma gelirsek... Bu zamanda para kolay kazanılmıyor. 0km aldığımızda kontağı çevirdiğimiz zaman uçan 3-8K TL arasındaki paraları kazanmak için çok çalışıyoruz. C sınıfı araçlarda rahat etmek varken Yaris gibi Corsa gibi araçların içerisinde sıkışmak bana (özellikle benim boyutlarımda bir kişiysen) mantıklı gelmiyor. Bu paraya C sınıfı alınabilecekse bana kalırsa C sınıfı alınır. Dizelden de vazgeçmemen gerektiğini düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Konuşmak istersen pmden gtalk adresini atarsan daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım.

• nedir benzinli jazzın bukadar önerilmesi bir türlü anlam veremedim. aya 1200km yol yapan birine benzinli araç tavsiye edemem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eylülnisaeyvaz

nedir benzinli jazzın bukadar önerilmesi bir türlü anlam veremedim. aya 1200km yol yapan birine benzinli araç tavsiye edemem.

Önceki yazdıklarımıza baktığınızda göreceksiniz ki arkadaşımızın bazı şeylerden feragat etmesi durumunda farklı araç seçenekleriyle karşılaşacağını yazmıştım. Dizelden vazgeçiyorsa arkadaşımız ve donanım, iç hacim ve sorunsuzluğu ön plana çıkarıyorsa Jazz başarılı bir tercih olabilir dedim. Lütfen başka bir fikriniz varsa paylaşın. Mitsubishi Colt ve Lancer da önerebilirdim ancak gördüğünüz gibi tutumluluk konusu var ortada.

Ayrıca Jazz yorumumdan bir alt satırda dizelden vazgeçmiyorsa Evo ve Linea modellerinin de alınabilecek seçenekler olduğunu belirttim.

Mesajlarımın genelinde belirtmek istediğim şey ise arkadaşımızın istediği her şeyi bulabilmesi için 2. ele yönlenmesi gerekliliğiydi. Mesajlarımda açıklayabildiğimi sanıyorum. Forumda bir çok arkadaşa tavsiyede bulunuyorum. Fanatik gibi bir markanın ürünlerini değil, çalıştığım firmanın değil (ki reklamcıyım ve oto firmalarıyla çalışmıyorum), kullandığım aracın değil (ki VW kullanıyorum), sadece ve sadece kişilerin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tavsiye veriyorum.

Daha önce polo, evo, c-max, octavia, 308 vs bir çok kişiye ihtiyaçları doğrultusunda tavsiyelerde bulundum. Ben de benzinli önermiyorum sadece dizel alma durumu ortadan kalkarsa yine en az harcayan ve dolu paketlerden biri olduğu için aklında olsun diyorum.

Umarım anlaşılabilmişimdir.

=)

• Ha aklıma geldi 2. el bulabilirseniz Renault Fluence Business 1.5 dci de işinizi rahatlıkla görür. Oldukça büyük, geniş ve tutumlu bir araçtır. Ayrıca yeni çıktı sayılır piyasada da oldukça tutuluyor.
  • arkadaşlar yazdıklarınıza birşey demedim. Bir çok konuda jazz tavsiye ediliyor nedir bu aracı bu kadar özel yapan. Hiç deneme fırsatım olmadı nasıl bir araçtır güç olarak yakıt geröekten o civarda mı ende punto evo var walla fabrika değerlerini 1litre aşıyor. rahat 400lt bagaj hacmi olan b sınıfı bir araç birde aklımda hep ? işareti olarak duruyor bu araç
  • quote:

Orijinalden alıntı: eylülnisaeyvaz

arkadaşlar yazdıklarınıza birşey demedim. Bir çok konuda jazz tavsiye ediliyor nedir bu aracı bu kadar özel yapan. Hiç deneme fırsatım olmadı nasıl bir araçtır güç olarak yakıt geröekten o civarda mı ende punto evo var walla fabrika değerlerini 1litre aşıyor. rahat 400lt bagaj hacmi olan b sınıfı bir araç birde aklımda hep ? işareti olarak duruyor bu araç

Bana kalırsa aracı özel yapan şey akılcı çözümleri. elin japonu iç hacmi öyle bir kullanmışki aracın içi neredeyse Golf'ten daha ferah. Güvenlik olarak ise gerçekten çok başarılı eksik olan hiçbir şey yok. perde airbagleri, yan airbagler, vsa(esp), edc vs. şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.7 gibi bir tüketimi var. Otomatik vites ve panoramik cam tavan artılarından bahsetmiyorum bile. Denedim, gerçekten güzel bir araç.

http://honda.com.tr/pdf/jazz_brosur.zip buradan broşürünü alın kendiniz inceleyin. Teknik özelliklerinde bagajı, yakıtı boyutları falan her şey yazıyor. =)

Ha güç arıyorsanız 1.4 motoru ile pek doğru seçim değildir. Ama şehir içi kullanımda gerçekten optimum bir araçtır.

• passat al
  • quote:

Dostum boy 188/kilo 120 bir kişi olarak ben de sizin bütçenizde araçlar bakıyorum. İstanbul trafiğinde manuel Polo kullanıyorum ve ciddi anlamda iç hacim sıkıntısı yaşıyorum. Bir sonraki arabamı kesinlikle b sınıfı almak istemiyorum. O kadar para veriyoruz hiç olmazsa biraz rahat edelim değil mi?

Bence dizelden feragat ediyorsan Jazz dışında bir araca bakma. Git yeni gelen CVT'li (otm. vites) seriden en dolu donanım panoramik camlı, 8 airbagli, vsa'lı falan bir Jazz Fun+ al ve konuyu kapat. Dizel kadar olmasa da gerçekten başarılı yakıt tüketim değerleri vardır ve ilk sahibi olacağın için seni neredeyse hiç üzmez. iç tasarımı süper ve 400LT bagajı var inanılır gibi değil.

Dizelden değil de iç hacimden vazgeçiyorum dersen Punto Evo 1.3 multijet dynamic dualogic al. Ya da iç malzeme kalitesinden ödün verip gerçekten geniş ve tutumlu bir araç olan Linea al.

Sıfır km sevdasından vazgeçersen önünde inanılmaz büyük bir pencere var... Biraz açmak gerekirse;

2. el olarak 2010-11-12 yılları içinde 20-30-40.000km'nin altına bulabileceğin mantıklı ve garantili araçlar şöyle;

Citroen c4 1.6hdi attraction
    Fiat bravo 1.6hdi active
    Hyundai i30 1.6 crdi mode / prime 2. el ( bu araba ceed ile birlikte gerçekten başarılı)
    Kia Cee'd 1.6 crdi motion (i30 ile aynı araçtır)
    Opel Astra 1.3 Cdti essentia ve enjoy ( favorilerimden biri)
    Yeni kasa Opel Corsa enjoy 1.3 cdti 111.yıl (bu araç b segmenti)
    Peugeot 308 1.6hdi comfort pack (yakıt tüketimi, iç ve bagaj hacmi en geniş araç ben de bundan düşünüyorum)
    Renault clio 1.5 dci expression (opel pejo varken ben bakmazdım açıkcası)
    Toyota auris 1.4 d-4d comfort (denk getirebilirseniz alın sorunsuz kullanırsınız)

Kişisel yorumuma gelirsek... Bu zamanda para kolay kazanılmıyor. 0km aldığımızda kontağı çevirdiğimiz zaman uçan 3-8K TL arasındaki paraları kazanmak için çok çalışıyoruz. C sınıfı araçlarda rahat etmek varken Yaris gibi Corsa gibi araçların içerisinde sıkışmak bana (özellikle benim boyutlarımda bir kişiysen) mantıklı gelmiyor. Bu paraya C sınıfı alınabilecekse bana kalırsa C sınıfı alınır. Dizelden de vazgeçmemen gerektiğini düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Konuşmak istersen pmden gtalk adresini atarsan daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam ben de sizin ölçülerinize yakınım. Bu durumda poloda ben de sıkıntı çekeceğim demektir. Jazz konusunda gidip ciddi ciddi incelemede bulunacağım. Çünkü araç cidden yakıt konusunda başarılı ve dediğiniz üzere sınıfının en geniş iç hacimlerinden birine sahip.

Önerdiğiniz ikinci el araçlar konusunda hyundai ile ceed konusunda aslında iki aracı da beğeniyorum ki aynı altyapıya sahip iki araç. Fakat yakın bir arkadaşımda ceed mevcut ve dizel şehir içi 8 lt yakıyor. Bu her ne kadar şimdiki aracıma göre iyi bir değer olsa da umduğum dizel tasarrufundan hayli uzakta. Citroen C4 motor olarak çok başarılı. Ancak 6 ay öncesine yeni kasasını biraz daha fazla farka alabileceğim aracın şu anda eski kasasını almak ki pek de beğenmiyorum bu kasayı (3 sene evvel bu aracı alma imkanım varken ki bayiye gidip incelemiştim tasarım sebebiyle vazgeçmiştim) bana çekici gelmiyor. Bravo konusunda pek bir fikir beyan edemiyeceğim. Tasarımı güzel ancak bu aracı hiç kullanmadım. Bir test sürüşüne çıkarsam daha net fikirlerim olabilir. Aurisin motoru gayet başarılı fakat o motorda kullandığı otomatik şanzıman için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Gerçekten çok şikayet alan sorunlu bir şanzıman. Diğer yandan auris de başka bir arkadaşımda var ve iç mekan falan olarak başarılı bir araç. Son olarak peugeot 308 yakıt olarak çok çok başarılı (zaten citroenle aynı motoru kullanıyorlar) ki gene araç değiştirirken incelediğim bir araçtı ve eski aracıma umduğumdan daha aşağı bir bedel verdikleri için bu araçtan vazgeçmiştim. Ancak şu anda durumlar değiştiği için tekrar inceleyeceğim. Şanzımanı konusunda, ki 3008 le aynı şanzımana sahip diye biliyorum, 3008 testinden aldığım izlenimde her ne kadar çok seri ve dsg kadar olmasa da çok kötü bir şanzıman değildi. Bu sebeple beni çok bıktıracak bir şanzıman olduğunu düşünmüyorum.

Sonuç olarak yakın boyutlardayız ve siz b sınıfı bir aracın içinde sıkıntı çekiyorsanız bu benim için de sorun olabilir (tabi jazz hariç). Bu durumda kafamda son olarak oluşturduğum liste şu şekilde olabilir:

Honda jazz (sıfır)
    Peugeot 308 (2.el)
    Fiat Bravo (test etmem gerek ki 2.el olacak bu da)

Ve bunların hiçbiri olmazsa kendi aracıma lpg taktırma fikrine döneceğim. Tabi öncelikli tercihlerim bunlardan biri olacak gibi. Hoş başka önerilere de açığım.

Not: Hocam gtalk kullanmıyorum (ki yavaş yavaş kullanmak lazım artık) ancak pmden tabiiki konuşabiliriz. İlginiz için teşekkürler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.