Şimdi Ara

NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi] (81. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.753
Cevap
4
Favori
46.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-C72FBB06E

bahsetiğim şey şu ;

bu da dürbün için yapılmış olanı ;

bu iki resimde ki üründen 1. si ufak bir matkap çalışması ile tripoda uyumlu hale getiriliyor ben türkiye de bulamamıştım dönem kendim yapmıştım

Alıntıları Göster
    Evet şimdi anladım ne demek istediğinizi ama ben kafayı p1000’e taktım bir kere...
    Videolar gerçekse şayet zaten o ayarda bir teleskop ile ancak Nikon kadar görebiliriz yanılıyor muyum?

Daha büyük bir teleskopda ise taşıması, ayarlaması ayrı bir dert olur.

P1000’de ise hem çekim yapar hem istediğimiz yere taşıyabiliriz...

Bu arada hep aklıma takılıyordu. Bu Mars fotoğraflarının siyah beyaz olmasının özel bir sebebi mi var?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: BLacKeLDiaBLo

Evet şimdi anladım ne demek istediğinizi ama ben kafayı p1000’e taktım bir kere...
    Videolar gerçekse şayet zaten o ayarda bir teleskop ile ancak Nikon kadar görebiliriz yanılıyor muyum?

Daha büyük bir teleskopda ise taşıması, ayarlaması ayrı bir dert olur.

P1000’de ise hem çekim yapar hem istediğimiz yere taşıyabiliriz...

Bu arada hep aklıma takılıyordu. Bu Mars fotoğraflarının siyah beyaz olmasının özel bir sebebi mi var?

Alıntıları Göster
    P1000 makinayı mercekli bir teleskoba takın aparatı ile emin olun mest olursunuz youtube da buna benzer pek çok video var derin uzay fotoğrafçılığı yapabilirsiniz nasipse kesin bir ürün alıcam ama durumumu ayarlayamadım

• Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) 2004 yılında uzaya fırlattığı Rosetta, tam 10 yıllık uzay macerasının ardından 2014'te 67P kuyruklu yıldızının yörüngesine yerleşmişti. Tarihi bir başarıya imza atan uzay aracı, kuyruklu yıldızın yörüngesinde yaklaşık iki yıl görev yaptı ve bu süre boyunca 400 binin üzerinde fotoğraf çekti. Christian Stangl isimli bir sanatçı ise işte bu binlerce fotoğrafı bir araya getirip aşağıdaki büyüleyici videoyu ortaya çıkarmış:

https://www.donanimhaber.com/67P-kuyruklu-yildizinin-bu-buyuleyici-videosuna-bir-goz-atin--113210

• NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi]

NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi]

• NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi]

• Fotoğraflar güzel
  • 2020 mars aracı

• Mars'dan yeni resimler;

• Mars fotoları çok güzel

Keşke su falan da bulunsa gezegende. Büyük keşif olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galaxy.

Mars fotoları çok güzel

Keşke su falan da bulunsa gezegende. Büyük keşif olur
    "İsrail'de kar amacı gütmeyen SpaceIL adlı organizasyonun İsrail hükümetinin sahibi olduğu Israel Areospace Industries şirketiyle birlikte Ay'a yolladığı Beresheet aracının inişi başarısızlıkla sonuçlandı."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzgünK -- 22 Ocak 2020; 21:46:11 >
  • ÖzgünK kullanıcısına yanıt
    1950'li yıllardan itibaren sinema teknikleri ve film hileleri gelişmeye başladı yani 1960'larda bu iş için gerekli film seti hazırdı. Aya yolculuk filminin sahnelerini 1965'ten itibaren cekmeye başladılar 1969 yazında füze fırlatması sonrası filmleri TV'den yayınlayarak aya çıkılmış gibi bir illüzyon seyrettirdiler. O gün bu gündür filmler sanatsal ve teknolojik açıdan ilerledi, Bu iş büyük bir sektöre döndü. Uzay filmi sektörü. Fakat bu filmi Hollywood filmlerinden ayıran yanı, gerçek sanılması.

Film sektörü bircok alana el atmış durumda. Örneğn NG bir belgeselinde okyanusun tabanında petrol kuyusu kazacak sondaj başlığı vardı, o sondaj başlığı okyanusa doğru taşındığı andan bir kare. Videonun bir CGI animasyon olduğu o kadar belli ki. Bakın siz karar verin, bu resim gerçek mi CGI mı:

• quote:

Orijinalden alıntı: ÖzgünK

"İsrail'de kar amacı gütmeyen SpaceIL adlı organizasyonun İsrail hükümetinin sahibi olduğu Israel Areospace Industries şirketiyle birlikte Ay'a yolladığı Beresheet aracının inişi başarısızlıkla sonuçlandı."

Alıntıları Göster
    iki hafta kesintisiz video çekip internete yükleseler iki hafta kesintisiz olarak nasıl izlemeyi düşünüyorsun?

• @Öner

480p 1 günlük video boyutu 10-12GB. 15 günlük boyutu 150-200GB.

İndirebilirim. 200GB çok değil.

@vonderplanitz

Resime baktım ama gerçek mi değil mi anlamadım. 1080p kalitesinde baksam belki anlarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzgünK -- 22 Ocak 2020; 21:45:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖzgünK

@Öner

480p 1 günlük video boyutu 10-12GB. 15 günlük boyutu 150-200GB.

İndirebilirim. 200GB çok değil.

@vonderplanitz

Resime baktım ama gerçek mi değil mi anlamadım. 1080p kalitesinde baksam belki anlarım.
    Nasil indireceksin diye sormadim ki.
    Nasıl izleyeceksin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Günümüz teknolojisinde 480 değil 4k video bile yaparlar, sorun değil. Ne de olsa CGI. Asıl konu, aya gidilmesinin yalan olması değil, asıl mesele senin yalan olman.

• Yıl olmuş 2019 hala uzaya araç gönderildiğine inanan var. Kızdırmayın dünyayı 2 boynuzu arasında tutan öküzü...

Genelde CGI animasyonlarda çözünürlüğü düşük tutuyorlar veya düşük çözünürlüğü sırf Youtube ta 720p, 1080p seçenekleri de olsun basitçe upscale yapıyorlar ki o da tabi ki gerçek çözünürlük olmuyor. Fakat son yıllarda yepyeni bir CGI animasyon tekniği sayesinde videoları gerçek Full HD yayınlamaya başladılar. Onlardan bir örnek (1080p kareden alıntıdır) Bu resme dikkatle bak. Gerçek mi, CGI mı? İpucu: Antilopların yerden çıkardığı toz bulutunun kontorüne dikkat. Soldaki yavru antilopun silik görüntüsü. Antiloplar hızlı hareket ediyor izlenimi vermek için görüntülerini flu yapmak; fakat 1080p cekim yapan kamera öyle flu cekmez!

• 
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.