Şimdi Ara

Mühendislikte Üniversite Adı Çok Önemli midir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
2
Favori
30.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Benim merak ettiğim bir konu mühendislik alanlarında üniversite çok önemli midir ?Açıkcası bu konu hakkında bilgim olmadığı için bu konuyu açtım.He şöyle tabi Odtü, itü, ytü, bilkent ve bunun gibi üniversiteler ilk sıralardadir.Ancak geriye kalan o kadar üniversite ve o kadar öğrencinin iş bulma durumu nasıl olur?Sonuçta büyük üniversiteler dışındakilerin hepsi açıkta kalmıyor.Ama yılda o kadar kişi mezun olduğuna göre hepsi de iş bulamıyordur bu da bir gerçek :)Normal bir anadolu şehrinde üniversitede okumanın kişiye getireceği dezavantajlar nedir? Mühendislik alanlarına göre farkediyorsa benim merak ettiğim endüstri, inşaat ve bilgisayar mühendisliğidir.

Bir başka merak ettiğim konu da yatay geçiş durumu tam olarak nedir.Yani 1 sene tekrar dersaneye gitmek yerine herhangi bir üniversiteden yatay geçiş ile bir başka üniversiteye geçmek nasıl olabilir? Bilgisi olan arkadaşlar vardır illaki.Şimdiden teşekkürler arkadaşlar :)

• bilgisayar mühendisliğinde imkanın varsa kendini geliştirebilmen çok önemlidir. büyük üniversiteler bunu sana sağlar ama anadoluda bir üniversiteye gittin diyelim burda iş biraz da sana düşüyor. mesela istanbulda olmasına rağmen istanbul üniversitesi bilgisayar mühendisliği bana göre bir eskişehir ya da ankarayla aynıdır. eğitimi hiç bir zaman itü vs. ile kıyaslanamaz. ya da laboratuvar olanakları.. ben de bu yıl bilgisayar mühendisliği istiyorum eğer istanbul üni. gelirse kurslarla bir şekilde kendimi geliştirmeye çalışacağım. inşaat ve endüstri de ise bence okul adı önem kazanır. bilgisayar mühendisliğinde birkaç program fazla bilerek vs. öne geçme imkanın vardır ama endüstri ve inşaatta ismi olan okullar öndedir diye düşünüyorum.
  • Ben Sivas Cumhuriyet Üniversitesi inşaat bölümü mezunuyum kardeşim.Geçen yıl mezun oldum ve kpss de bu sene şansımı denemek adına işe girmeyi düşünmedim.
    Sınav hakkında malumatın var mı bilmiyorum,iki yılda bir yapıldığı için bu sene şansımı denemek istiyorum.Hem işe girerim hem ders çalışırım diyen arkadaşlarım var ama sınav zamanı yaklaştıkça çok zor olduğunu söylemeye başladılar.Çoğu derse dönüp bakamıyorlar bile.Genellikle şantiyede çalışıyorlar ve eve kendilerini zor attıklarını söylüyorlar.Ben de ilk başlarda yanlış mı yaptım acaba diyordum ama onların iş dönüşü yorgun hallerini görünce iyi yapmışım diyorum.

Aynı dönem mezun olduğum arkadaşlarımın arasında bir tek ben böyle istedim.Aramızda işe girmeden önce askerliği halletmek isteyen 2-3 arkadaşım oldu.Önümüzdeki haftaiçi hepsi tezkeresini almak üzereler.Ben ve askerdeki arkadaşlarımın dışında kalanlar ise şu an hepsi çalışıyor.Üstelik geçen yıl haziran-temmuz dönemlerinde mezun olduk ve ekim ayının başında hepsi işe girmişti.Dediğim gibi birtek ben düşünmedim,dersaneye yazıldım,sene başından beri kursa gidiyorum.

Esas senin demek istediğin meseleye gelirsek mühendislikte eğitim açısından teknik üniversitelerin yeri tabiki farklıdır.Adı üzerinde özellikle teknik eleman yetiştirmeye yönelik açılmıştır bu okullar.Puanlar elveriyorsa ve mühendislik düşünüyorsa tabiki ilk olarak teknik okullar yazılmalı diye düşünüyorum.Diğer okullara nazaran,labaratuvar anlamında,akademisyen anlamında bir nebze önde oldukları kanısındayım.

İş bulmada karşılaşılabilecek olası sıkıntılara denk gelirsek,kendi bölümüm adına konuşayım;herhangi bir sorun yaşayan arkadaşım olmadı.Kendi dönemim ve öncesinde tanıdığım benden birkaç dönem eski arkadaşların söylemi bu yönde.İş bulmada tabiki mezun olunacak okulların dışında başka kriterlerde var.Bizim bölümüze yönelik iş alanlarında özellikle şantiye kısmı diğerlerine göre daha canlıdır.Ülkemizde ve dünyada son yıllarda inşaat sektörü çok faal.İnşaat yapımı tekniğinin teknolojiyle gelişmesi nedeniyle daha önceleri kısa yani sadece ilbahar-yaz dönemlerinde yapılan işler,şimdi tüm yıla yayılmış durumda.Kış dönemleri ister istemez bir durgunluk oluyor.Dikkat edersen her sokakta,mahallede,şehir dışı gözüyle bakılan fakat zamanla şehir içi konumuna gelecek bölgelerde inşaat yapımı çok hızlı.Bir de patronların işin ucunda büyük para var gözüyle baktıklarından eli biraz para gören inşaat işine soyunuyor.

Dolayısıyla bunların hepsi bize zamanla iş kapısı oluyor.

Ama yeni mezun olarak bu işte sabretmek lazım.Şu kadar maaş veriyorlarmış,benim ne işim olmaz diye düşünmeyeceksin.Haftada şu kadar izin versinler gibi kriterin olmayacak.Şöyle söyleyim;22 gün üstüste izin yapmadan çalışan arkadaşım var Bursa'da.Meslekte yol almak,ileri yaşlarda adından söz ettiren,piyasada tanınan bir mühendis olmak için iş hayatının ilk 10 yılını feda etmelisin.

Ayrıca bir inşaat mühendisine iş bulmada ve iş hayatında katkı sağlama da staj eğitiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum.2.,3. sınıflarda staj yaptığı yerlerde,kalfalarla,ustabaşlarıyla,mühendislerle kurduğu iyi ilişkiler sayesinde okulu bitirince direk aynı yerlerde çalışmaya başlayan arkadaşımda var.Bunun dışında da günlük hayatta bile katkı sağladığını düşünüyorum.Özellikle son sınıfa tam anlamıyla stajını tamamlamış bir öğrenci olarak başlamak derslerdeki başarı açısından çok önemli.

Diğer mühendisliklerinde az çok bizimkine benzer yanı olabileceğini düşünüyorum.Yani demek istediğim bizim işimizde azim çok önemli.İş imkanı var ama bıkmadan,sıkılmadan başladığın işte devam etmen lazım.Zaten bahsettiğim o 10 yıllık süreci atlattıktan sonra 3 bin liraya burun kıvırır hale gelen mühendisler var ve benim gözümdede haklılar.O aşamadan sonra bir yerlere iş için cv bırakma dertleri kalmıyor.Aksine bazı patronlar/müteahhitler fıldır fıldır öyle mühendisleri arıyorlar.

Yani mezun olduğun okulun en azından bizim mesleğimizde pek bir öneminin olmadığı kanısındayım.

Tabi meslektaşlarımın ya da diğer meslekten arkadaşlarımızında farklı düşünceleri olabilir.Sonuçta bunları öğrencilik hayatımda ve sonrasında çevremde çalışanlardan ve onların iş hayatlarından edindiklerime göre yazdım.

Uzun bir yanıt oldu ama sabırla okumanı diliyorum.Şimdiden yolun açık olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: oznk40

Ben Sivas Cumhuriyet Üniversitesi inşaat bölümü mezunuyum kardeşim.Geçen yıl mezun oldum ve kpss de bu sene şansımı denemek adına işe girmeyi düşünmedim.
    Sınav hakkında malumatın var mı bilmiyorum,iki yılda bir yapıldığı için bu sene şansımı denemek istiyorum.Hem işe girerim hem ders çalışırım diyen arkadaşlarım var ama sınav zamanı yaklaştıkça çok zor olduğunu söylemeye başladılar.Çoğu derse dönüp bakamıyorlar bile.Genellikle şantiyede çalışıyorlar ve eve kendilerini zor attıklarını söylüyorlar.Ben de ilk başlarda yanlış mı yaptım acaba diyordum ama onların iş dönüşü yorgun hallerini görünce iyi yapmışım diyorum.

Aynı dönem mezun olduğum arkadaşlarımın arasında bir tek ben böyle istedim.Aramızda işe girmeden önce askerliği halletmek isteyen 2-3 arkadaşım oldu.Önümüzdeki haftaiçi hepsi tezkeresini almak üzereler.Ben ve askerdeki arkadaşlarımın dışında kalanlar ise şu an hepsi çalışıyor.Üstelik geçen yıl haziran-temmuz dönemlerinde mezun olduk ve ekim ayının başında hepsi işe girmişti.Dediğim gibi birtek ben düşünmedim,dersaneye yazıldım,sene başından beri kursa gidiyorum.

Esas senin demek istediğin meseleye gelirsek mühendislikte eğitim açısından teknik üniversitelerin yeri tabiki farklıdır.Adı üzerinde özellikle teknik eleman yetiştirmeye yönelik açılmıştır bu okullar.Puanlar elveriyorsa ve mühendislik düşünüyorsa tabiki ilk olarak teknik okullar yazılmalı diye düşünüyorum.Diğer okullara nazaran,labaratuvar anlamında,akademisyen anlamında bir nebze önde oldukları kanısındayım.

İş bulmada karşılaşılabilecek olası sıkıntılara denk gelirsek,kendi bölümüm adına konuşayım;herhangi bir sorun yaşayan arkadaşım olmadı.Kendi dönemim ve öncesinde tanıdığım benden birkaç dönem eski arkadaşların söylemi bu yönde.İş bulmada tabiki mezun olunacak okulların dışında başka kriterlerde var.Bizim bölümüze yönelik iş alanlarında özellikle şantiye kısmı diğerlerine göre daha canlıdır.Ülkemizde ve dünyada son yıllarda inşaat sektörü çok faal.İnşaat yapımı tekniğinin teknolojiyle gelişmesi nedeniyle daha önceleri kısa yani sadece ilbahar-yaz dönemlerinde yapılan işler,şimdi tüm yıla yayılmış durumda.Kış dönemleri ister istemez bir durgunluk oluyor.Dikkat edersen her sokakta,mahallede,şehir dışı gözüyle bakılan fakat zamanla şehir içi konumuna gelecek bölgelerde inşaat yapımı çok hızlı.Bir de patronların işin ucunda büyük para var gözüyle baktıklarından eli biraz para gören inşaat işine soyunuyor.

Dolayısıyla bunların hepsi bize zamanla iş kapısı oluyor.

Ama yeni mezun olarak bu işte sabretmek lazım.Şu kadar maaş veriyorlarmış,benim ne işim olmaz diye düşünmeyeceksin.Haftada şu kadar izin versinler gibi kriterin olmayacak.Şöyle söyleyim;22 gün üstüste izin yapmadan çalışan arkadaşım var Bursa'da.Meslekte yol almak,ileri yaşlarda adından söz ettiren,piyasada tanınan bir mühendis olmak için iş hayatının ilk 10 yılını feda etmelisin.

Ayrıca bir inşaat mühendisine iş bulmada ve iş hayatında katkı sağlama da staj eğitiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum.2.,3. sınıflarda staj yaptığı yerlerde,kalfalarla,ustabaşlarıyla,mühendislerle kurduğu iyi ilişkiler sayesinde okulu bitirince direk aynı yerlerde çalışmaya başlayan arkadaşımda var.Bunun dışında da günlük hayatta bile katkı sağladığını düşünüyorum.Özellikle son sınıfa tam anlamıyla stajını tamamlamış bir öğrenci olarak başlamak derslerdeki başarı açısından çok önemli.

Diğer mühendisliklerinde az çok bizimkine benzer yanı olabileceğini düşünüyorum.Yani demek istediğim bizim işimizde azim çok önemli.İş imkanı var ama bıkmadan,sıkılmadan başladığın işte devam etmen lazım.Zaten bahsettiğim o 10 yıllık süreci atlattıktan sonra 3 bin liraya burun kıvırır hale gelen mühendisler var ve benim gözümdede haklılar.O aşamadan sonra bir yerlere iş için cv bırakma dertleri kalmıyor.Aksine bazı patronlar/müteahhitler fıldır fıldır öyle mühendisleri arıyorlar.

Yani mezun olduğun okulun en azından bizim mesleğimizde pek bir öneminin olmadığı kanısındayım.

Tabi meslektaşlarımın ya da diğer meslekten arkadaşlarımızında farklı düşünceleri olabilir.Sonuçta bunları öğrencilik hayatımda ve sonrasında çevremde çalışanlardan ve onların iş hayatlarından edindiklerime göre yazdım.

Uzun bir yanıt oldu ama sabırla okumanı diliyorum.Şimdiden yolun açık olsun.

Gayet güzel bir yazı olmuş.Tamamını okudum teşekkür ederim verdiğin bilgi için.Gerçekten bilmediğim şeylerden söz etmişsin:)

• Peki,koç,sabancı,bilkent,tobb dışında mühendislikte en iyi vakıf üni.si hangi üni.dir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: efesliefe

Peki,koç,sabancı,bilkent,tobb dışında mühendislikte en iyi vakıf üni.si hangi üni.dir?

Yeditepe
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyfriend712

quote:

Peki,koç,sabancı,bilkent,tobb dışında mühendislikte en iyi vakıf üni.si hangi üni.dir?

Yeditepe

Bahçeşehirin slikon vadisine staja gönderdiği,fatihinde elektronik lab.larının çok üst düzey olduğu söyleniyo,birde diğer 3 ü tartışılmaz da yeditepe tobb a yakın sayılır mı
  • quote:

quote:

Yeditepe

Neden Yeditepe olduğunu anlatırmısın?

• quote:

Özyeğin'in Mühendislik Fakültesi genel olarak iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslan26

quote:

özyeğin iyidir ama hem ücreti hem puanları beni aşar başka önerin var mı?

• anadoluda okuyacaksan sayet ankara ist izmir fln dusunmuyosan gaziantep universitesinin muh. fakultesi ozellikle cok saglam ve zordur.
  • quote:

quote:

quote:

Ücret konusunda yorum yapamam ama puanları düşük aslında genel olarak.

Bu 5 vakıf üniversitesi dışında genel olarak pek sıcak bakmıyorum vakıf üniversitelerine. İyileri varsa da bilmiyorum malesef.

• Gaziantep in odtüye bağlıydı sanırım fakülte olarak,oradan kalma bir taşağı vardır mutlaka,gayet iyi olduğu duydum bende birçok kişiden
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ücret konusunda yorum yapamam ama puanları düşük aslında genel olarak.

Bu 5 vakıf üniversitesi dışında genel olarak pek sıcak bakmıyorum vakıf üniversitelerine. İyileri varsa da bilmiyorum malesef.

Lys fene hazırlanmadığım için en fazla 270_280 alırım,özyeğinin puanlarıda 300 ün altında olmadığı için özyeğin büyük ihtimalle olmaz

• Sakarya Üniversitesi Endüstri Müh Okuyorum.
    Öncelikle mühendislikte herşey kendini geliştirmene bakar eğer odtü, itu gibi köklü okullarda okumuyorsan aradaki farkı kapatmak için kendini çok iyi geliştirmelisin. Ben gerçekten kendine güvenen ve kendini yeterli seviyeye getiren düzgün ve mantıklı konuşabilen hiçbir mühendisin işsiz kalacağını düşünmüyorum.
    Ayrıca şunu görüyorum, özellikle mühendislik konusunda şehrin önemi çok büyük yani bir sanayii şehrindeki bir üniversitede okumak ile kırsal da sanayisiz bir şehirde üniversite okumak arasında dağlar kadar fark var. En basitinden sakaryada çok köklü kuruşlar var Goodyear,otokar,ülker,lassa vs ve bu o şehrin üniversitesini ve öğrencilerini kesinlikle olumlu yönde etkiliyor. Konferanslar olsun, geziler olsun ve oraları gördüğünde sana olumlu yönde şeyler katıyor. Ayrıca bu kurumlar üniversiteler ile ortak projeler yürütüyo ve öğrencileri de bu işe dahil ediyor. ford da hem çalışıp hem okuyan bilgisayar mühendisi arkadaşlarım var. Eğer sanayii olmasa kimsenin böyle bir şansı olamazdı emin ol. bu sadece bir örnek bunun gibi bir sürü örnek mevcut. Umarım yazdıklarımla yardımcı olmuşumdur

• quote:

quote:

quote:

Yeditepe

İmkanları oldukça iyidir.Hocalarının çoğu zaten üst düzey üniversitelerden mezun.Teknik üniversitelerden aşırı bir farkı olmamasına rağmen adında teknik üniversite geçmediği için prestij kaybettiğini düşündüğüm okullardan birisidir. Ayrıca bölümlerinin çoğu taban puan sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır(diş hekimliği,gıda mühendisliği vs.vs.) ancak her özel okul gibi bursun yoksa sana oldukça pahalıya patlayacaktır...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yeditepe

İmkanları oldukça iyidir.Hocalarının çoğu zaten üst düzey üniversitelerden mezun.Teknik üniversitelerden aşırı bir farkı olmamasına rağmen adında teknik üniversite geçmediği için prestij kaybettiğini düşündüğüm okullardan birisidir. Ayrıca bölümlerinin çoğu taban puan sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır(diş hekimliği,gıda mühendisliği vs.vs.) ancak her özel okul gibi bursun yoksa sana oldukça pahalıya patlayacaktır...

İşverenin gözünde ,diğer üçlüyü saymazsak bi tobb kadar değerlimidir,yine işe girerken en azından hangi devlet ünilerine eşit sayılabilir?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yeditepe

İşverenin gözünde ,diğer üçlüyü saymazsak bi tobb kadar değerlimidir,yine işe girerken en azından hangi devlet ünilerine eşit sayılabilir?

bu soruna ne yanıt verirsem vereyim yalan olur.işverenden işverene göre değişir.ama genel olarak konuşmak gerekirse ülkemizde teknik üniversite olsun çamurdan olsun gibi bir anlayış hakim.puanı düşük olan arkadaşlar(bu sene bende düşük puan aldım) genelde önemli olan kendini geliştirmek der.yanlış mıdır?hayır değildir.lakin ülkemizde geleceğim güzel olsun istiyorsan alinin misketlerinin ayşenin bebeklerine oranını bulmak zorundasın.yoksa milyonlar içinde kaybolur gidersin...

• ülkede 150 tane üniversite var. tabiki okul adı önemli.
  • İyi bir yerlere gelmek için önemlidir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.