Şimdi Ara

>>Mühendislik Ünvanı İmkansız Olmamalı>>> (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
0
Favori
4.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @dutku_yazdıklarının çoğunda haklı olabilirsin fakat senin görmek istemediğin yada görmediğin bir nokta war...

bir kişinin ne iş yapacağını devlet DEĞİL....

ancak kendisi çalışma ve başarılarıyla seçer...

bu konunun açma sebebimde budur zaten, ders çalışmaktan kaçmayarak bu sistemin bir açığını yakalamak...

başlığın ismi Mühendislik ünvanı bu kadar zor olmamalı değilde, Mühendislik ünvanı imkansız olmamalı...
    gibi bir başlık olmalıydı bu benim hatam kabul ediyorum fakat şunu anlamalısın kişi herzaman harcadığı emeğin karşılığını almalıdır, bende emek vermek ve kazanmak istiyorum hepsi bu... fakat sistem "emek versende sen bunu alamazsın" derse işte o zaman bir haksızlık wardır...

hala sistemin adil olduğunu düşünüyor musunuz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: dutku

Demek istediğim kimse katsayıların adaletsizliğinden şikayet etmesin. Sistem oldukça adildir. Mühendislerin dünyayı kendileri yaratmış gibi davrandıklarını sanmıyorum. Yazdıklarımı alıntı yaparak yorumlamak yerine bütününü yorumla. Sen kendi adına diyorsun ki "Ben mühendis olmak istemiyorum" .. Bugün meslek lisesi son sınıf öğrencilerinde ya da mezunlarda anket yapsak, acaba kaç kişi mühendis olmak isteyecek?

Dikey geçiş sınavı bence daha da zorlaştırılmalı.

Mühendis ya da öğretmen. Herkes kendi işini yapacak. Meslek lisesi mezunları da. (DGS'yi kazanamamış veya DGS'ye hiç girmemiş olanlar)

Mühendislerin tutumlarını "sanki dünyayı kendileri yaratmış havalarındalar" diye aşağılarsan, ben de aynı şekilde cevap veririm. Bizim de ağzımız var!

Bencede dikey geçiş zorlaştırılmalı ve kontenjanı kısıtlanmalı maalesef ortalık müh.diplomasıyla dolu
    tekniker-müh arası bir sınıf oluşmuş sanki.
    Her okuldanmezun olana da müh. ünvanı verilmemeli bence.
    Mühendislerin uygulama konusunda meslek lisesi çıkışlılardan daha kötü olduğu fikrine de katılmıyorum
    bir mühendis isterse 2 ay içinde uygulama olarak teknisyeni geçebilir
    tecrübeyle sabittir.

• HektorSTK'ya:

Sen de söylediklerinde haklısın... Öncelikle şunu dürüstçe söyleyeyim: Yıllarca okul sıralarında diz çürütmüş, gecesini gündüzüne katarak çalışmış, bir hak elde etmişim: Üniversitede okuma hakkı. sonra da yine binbir güçlük çekerek önüme konan bütün sınavları geçmişim. Mühendis olma unvanını elde etmişim. Bir bakıyorum forumda bir başlık: mühendis unvanı bu kadar zor olmamalı..... Başlığın yanlışlığını farkettiysen benim açımdan sorun yok.

Sistem, birkaç yıldır adildir. Ancak şunu söylemek gerekir: katsayı uygulaması olmadan meslek lisesine gidip de sonradan getirilen bir sistemle katsayı uygulamasına maruz kalmış kişiler MADUR durumda kalmışlardır. Yani senin düşüncelerine katılıyorum. Ben de bunu söylüyorum. Ama bundan sonrası için bile bile giden, hiçbir hak iddia edemez.

Sistemin açığı var mıdır yok mudur? DGS (bile bile yapılan bir açık (hukuki açıdan sorun çıkmasını engellemek için bilerek konulmuştur.)) Çok çalışırsın DGSyi kazanırsın olay biter. Çalışanın önünde kimse duramaz.

Herkesten bir ricam var: mesleği ne olursa olsun herkes işinin en iyisini yapsın. o zaman ülke olarak daha hızlı büyürüz...

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dutku -- 19 Ekim 2005, 15:39:06 >

• quote:

Orjinalden alıntı: cncrd

quote:

Demek istediğim kimse katsayıların adaletsizliğinden şikayet etmesin. Sistem oldukça adildir. Mühendislerin dünyayı kendileri yaratmış gibi davrandıklarını sanmıyorum. Yazdıklarımı alıntı yaparak yorumlamak yerine bütününü yorumla. Sen kendi adına diyorsun ki "Ben mühendis olmak istemiyorum" .. Bugün meslek lisesi son sınıf öğrencilerinde ya da mezunlarda anket yapsak, acaba kaç kişi mühendis olmak isteyecek?

Mühendis ya da öğretmen. Herkes kendi işini yapacak. Meslek lisesi mezunları da. (DGS'yi kazanamamış veya DGS'ye hiç girmemiş olanlar)

Mühendislerin tutumlarını "sanki dünyayı kendileri yaratmış havalarındalar" diye aşağılarsan, ben de aynı şekilde cevap veririm. Bizim de ağzımız var!

Bencede dikey geçiş zorlaştırılmalı ve kontenjanı kısıtlanmalı maalesef ortalık müh.diplomasıyla dolu
    Mühendislerin uygulama konusunda meslek lisesi çıkışlılardan daha kötü olduğu fikrine de katılmıyorum
    tecrübeyle sabittir.

sen başından forumu bir daha oku sonra msj yaz...
    kimse mühendis tekniker karışılaştırması yapmıyo zaten

+ pratik bilgi öyle 2 ayda kazanılmaz birde bahsettiğimiz dal, sonu olmayan elektronik...

• Sistemin ilk kurbanlarından biri olarak başlığa kesinlikle katılmıyorum.Mühendislik ünvanı zor olmalı ki herkes mühendis olamasın.
    Öncelikle ben teknik lise çıkışlı biri olarak sistemin ilk kurbanıyım diyebilirim.Sebebi 99 da bu sınnavın yapılacağı bize sınava aylar kala bildirildi ve kazanılmış haklarımız elimizden alındı yani bizden sonra meslek liselerine gidenler başlarına nelerin gelebileceğini bilerek liselere kayıtlarını yaptırdılar... Bize yapılan kesinlikle büyük haksızlıktı yani benim 99 öss de ilk 3000'e giren iki sınıf arkadaşım vardı biri istanbul işletmeye (okul 1. si kontenjanı ile) diğeri ise öğretmenlik dışındaki tek alternatif olan eskişehir uçak elektroniğine girdi.... ben ise o sene 198 puan ile 18. tercihim olan koü dnz. elektroniği bölümüne girdim...
    Ama başlığı açan arkadaşım kadar azimli idim dgs ile koü elo-hab mühe girmeyi başardım..
    Arkadaşalar dgs sınavı iddia ediyorum lgs den daha kolay bir sınavdır.Ama DGS nin puan hesabını öss puanı,diploma notu, sınavda yaptığınız net vb. gibi birçok şey etkiliyor. Yani fikir edilmesi açısından benim girdiğim sene dgs ile koü elohabı kazanan arkadaşların hepsi en az 80 de 76 net yapmışlardı....
    Bana göre sınavı kazanmak intibak programının yanında çocuk oyuncağı idi...İntibak programında biz 2. sınıftan başladık ve meslek liselerinde öğretilen matematik fizik ile mühendilik derslerini geçmek zorunda idik... yani 2.sınıfı bitirmeden 3 den ders alamadık hatta 2. sınıfın derslerini 3 dönemde bitiremeyenler atıldı....
    Çok şükür ben okulu bitirdim ve aralıkta askere gitmek için bekliyorum....
    işin özü gerçekten istersen mühendislik diplomasına sahip olabilirsin fakat o diplomaya sahip olmak inan kolay değildir....Ayrıca diplomayı aldıktan sonra iş yerleri için diplomadan daha çok önem verilen sertifika programları var malesef cisco, mcse falan bunlarda şart.....

• tekrar yineliyorum başlık aslında daha farklı seçilebilirdi ama neyse...
    forumu şöyle bir okuyan anafikri anlayacaktır zaten...
    birde rica etsem yeni yorum yazanlar başlığa göre değilde yazıların gidiş yönünde dewam etsinler, böylece herkes sürekli aynı şeyi söylemiş olmaz...
  • Sana sonuna kadar katılıyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: K@K@

Sistemin ilk kurbanlarından biri olarak başlığa kesinlikle katılmıyorum.Mühendislik ünvanı zor olmalı ki herkes mühendis olamasın.
    Öncelikle ben teknik lise çıkışlı biri olarak sistemin ilk kurbanıyım diyebilirim.Sebebi 99 da bu sınnavın yapılacağı bize sınava aylar kala bildirildi ve kazanılmış haklarımız elimizden alındı yani bizden sonra meslek liselerine gidenler başlarına nelerin gelebileceğini bilerek liselere kayıtlarını yaptırdılar... Bize yapılan kesinlikle büyük haksızlıktı yani benim 99 öss de ilk 3000'e giren iki sınıf arkadaşım vardı biri istanbul işletmeye (okul 1. si kontenjanı ile) diğeri ise öğretmenlik dışındaki tek alternatif olan eskişehir uçak elektroniğine girdi.... ben ise o sene 198 puan ile 18. tercihim olan koü dnz. elektroniği bölümüne girdim...
    Ama başlığı açan arkadaşım kadar azimli idim dgs ile koü elo-hab mühe girmeyi başardım..
    Arkadaşalar dgs sınavı iddia ediyorum lgs den daha kolay bir sınavdır.Ama DGS nin puan hesabını öss puanı,diploma notu, sınavda yaptığınız net vb. gibi birçok şey etkiliyor. Yani fikir edilmesi açısından benim girdiğim sene dgs ile koü elohabı kazanan arkadaşların hepsi en az 80 de 76 net yapmışlardı....
    Bana göre sınavı kazanmak intibak programının yanında çocuk oyuncağı idi...İntibak programında biz 2. sınıftan başladık ve meslek liselerinde öğretilen matematik fizik ile mühendilik derslerini geçmek zorunda idik... yani 2.sınıfı bitirmeden 3 den ders alamadık hatta 2. sınıfın derslerini 3 dönemde bitiremeyenler atıldı....
    Çok şükür ben okulu bitirdim ve aralıkta askere gitmek için bekliyorum....
    işin özü gerçekten istersen mühendislik diplomasına sahip olabilirsin fakat o diplomaya sahip olmak inan kolay değildir....Ayrıca diplomayı aldıktan sonra iş yerleri için diplomadan daha çok önem verilen sertifika programları var malesef cisco, mcse falan bunlarda şart.....

• Ben iki yıllık okuldan DGS ile Ziraat Mühendisliği'ne geçtim, şu anda intibak sınıfındayım ve bir buçuk yıl 1. ve 2. sanıftan eksik derslerimi alacağım, eğer hiç dersim kalmazsan 3. sınıftan devam edeceğim ancak arkadaşlar şunu söyleyeyim, DGS bu yola girmiş bir adamın en kolay günüdür. Esas zorluk ondan sonra başlıyor, siz bir buçuk yıl düşünün üniversite hayatında ve tek bir dersten bile kazara da olsa kalmamanız gereken. Bence DGS sınavında bir şekilde kazanamayan kişi zaten gideceği fakülteden çıkamaz.
  • @ hektorstk, kardeshim şu bashlıı bi editle deishtir de yanlış anlaşılmasın. ikincisi madem ki kendini geliştirmek adına böyle bir yol düşünüyorsun, yapılan yorumları değrlendir kendine göre,tecrübeli arkadashların mesajlarını düşün taşın kararını ver.ama şunu unutma her ne olursa olsun, mühendislik veya öğretmenlik veya herhangi başka bişey, hayatta herşeyin bir bedeli var herkesin bildii gibi, işin gereklerini yerine getirince herşey olur, olmaz die bişi yoktur. ben de sana bir örnek veriim (ve dileğim olumsuz örneklerden ziyade bu örneği aklına getirmendir) benim çok yakın bir abim iki yıllık makine bölümünden çok çalışmak kaydıyla,mühendisliğe geçti ve şu anda okulda asistan olarak görev yapıyo ayriyetten doktorasını da bitirmek üzere. bilmem anlatabildim mi. naçizane tavsiyem bu yönededir, allah zihin açıklığı versin

çok güzel gerçekler dillendirilmiş. mühendis diploması olması önemli değildir. sonra sen bunu sertififkalarla yada başka şekilerde destekleyemessen diplomanın gazete sayfasından farkı kalmas. bu da hakkaten zor bir iştir. amma az önce de dediğim gibi imkansız değildir. die düşünüorum

genel olarak forumda yapılan yorumlardan bazıları dikkat çekici geldi bana.öncelikle bir arkadash uygulamada 2 ayda teknisyeni yakalrsın demish. ben de diyorum o zaman niye usta, çırak, kalfa gibisinden bir ayrım var? bir çırak 2 ay sonra usta seviyesine geliyosa nie herkes işin ustası yada eşdeğri pozisyona gelmek için bu kadar sene çalışıo? sözüm meclisten dışarı, birçoğumuzun yaşından daha uzun zamandır aynı işi yapan ustalar salak mı?

bir diğer mesele bu dgs sitemi yada genel olarak devletin eğitim politikası. bence hiç bir kurumun, insanların yıllardır verdiği emeğine ,yıllardır sıralarda diz çürütmesine, bir ton sınav vererek geldiği bir pozisyonda, öyle üç-beş saatlik sınavla falan gelecekleriyle oynama hakkı yoktur. bazı okulları özendirmek için de katsayıyla göz korkutmak çözüm üretemiyorum anlamında bir ifadedir. abesle iştigaldir .adam gibi eğitim sistemi uygulanır, en baştan okul öncesinden başlanarak eğitime önem verilir ve iş halledilir. yapılamıyosa da kimsenin önüne engel olacak işler yapılmaz. en azından bu benim adalet anlayışıma uymuyor. uyanlarada bişey söylemeye hakkımıs yok elbette herkesin kendi anlayışıdır.

• İntibak programı, arkadaşların da dediği gibi çok zordur. Bir dersten kalırsanız kaza bela güle güle to hayaller dersiniz. Ama iş olayı oraya getirmemekte.. buradan yetkililere sesleniyorum:

DGS'yi zorlaştırın.

minik_jagura arkadaşım söylediklerinin büyük çoğunluğunda haklısın ama bir konuya katılmıyorum: Bir mühendisin teknisyenin pratik seviyesine gelmesiyle, bir işçinin bir ustabaşı pratik seviyesine gelmesini aynı kefeye koyma. Mühendis donanımlı kişidir. Bilgi yüklüdür. Öğrenmeyi öğrenen kişidir. Soruna daha pratik çözüm yolları arayan kişidir. Çok kısa bir süre içinde pratik seviyeyi aşar. Klasik bir deyim vardır, söyleyelim de herkes şimdiden öğrensin:

"Bir mühendis yabancı bir işe girdiğinde teknikerden bilgi alır. Bir süre sonra tekniker mühendisten bilgi alır."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dutku -- 19 Ekim 2005, 20:03:56 >

• quote:

"Bir mühendis yabancı bir işe girdiğinde teknikerden bilgi alır. Bir süre sonra tekniker mühendisten bilgi alır."

eee bende boşunamı yırtınıom

yalnız sende böle dgs yi zorlaştırın fln die dolaşma

biraz düşünceli olmak lazım...
    2 yıllık myo ya girerim, 2. yılımda dgs de değişiklir olur, 4 yıllığa geçişlerde problemler çıkar sonrası ne olur bilmiyorum ama,
    iş iyice çığrından çıkar ve ne hak nede hukuk dinlencek duruma gelir...

sonra kaş yapayım derken gözü çoktan oymuş olacaklar... ben ve benim gibi arkadaşlar mesleklerini severek yapmayacaklar... dolayısıyla verim artmak yerine tam tersine düşecek...

@dutku_ulaşmak istediğin senaryo bu mu?

• dgs sınavı bir arkadaşın dediği gibi lgs'den daha kolay. Ortaokul sınavı gibi. Ben katsayı değişikliği demiyorum. Zorlaşsın diyorum. Sen yine MYO oku. Yetenkliysen geçersin zaten sınavı. Bunun madur durumda kalmakla ne alakası var?

Bir cevap da arkadaşın birine yazacağım: Devlet bu ülke insanları için var. Devlet bir düzen için var. Devletin kimseyi engellediği yok. O düzeni koymuş. Sen de uyacaksın. bu kadar basit. Düzen de adil. (DGS'nini kolay olması dışında) Neyi alıp veremiyorsunuz devletle?

Duygusal değil mantıklı olun....
    Meslek liseleri açmanın bir anlamı var. Ama emin olun bunun anlamı da bu ülkenin ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacını karşılamaktır. Şimdi karasız bazı insanlar bu yanlış diyor. Siz kararsızsanız devlet ne yapsın? Gittin meslek lisesine ne işin var senin üniversitede? Al sana kazık gibi bir DGS diyecek. Bu işin raconu bu olmalı.
  • bana kalırsa
    önce tabiki dene şansını ilk tercihlerde elektronik müh.e

ama
    inşhallah yerleşirsin de
    olmazsa ek kontenjan ile gidebileceğin yere git

bitince dgs ye gir
    ne olursa olsun 1 yıl daha bekleme
    ek kontenjanı unutma
  • quote:

Orjinalden alıntı: hektorSTK

quote:

Orjinalden alıntı: cncrd

quote:

tecrübeyle sabittir.

sen başından forumu bir daha oku sonra msj yaz...
    kimse mühendis tekniker karışılaştırması yapmıyo zaten

+ pratik bilgi öyle 2 ayda kazanılmaz birde bahsettiğimiz dal, sonu olmayan elektronik...

nasıl msj yazacağımı sana soracak değilim senin kapasiten 2 ayda pratik kazanmaya yetmiyorsa ben ne yapayım.
    Elektronik çok geniş haklısın kimsede tüm konularda teorik yada pratik çok iyi olduğunu iddaa edemez.
    kendi konusundaki pratiği dediğim bir sürede bir mühendis edinebilir.

• @cnrd_tamam kardeşim sen öle devam et ben sana burda ne söylesem boş, çünkü bazı şeylerle karşı karşıya gelmeden anlamayacaksın...
    ayrıca benim kapasitemi sorgulayacak kişi de sen değilsin bunu unutma...
    ve şunu bilmeni isterim senin mühendislik anlayışın ile benimki çoook farklı, birşeyler anlatmak için boşuna kendini parçalama,
  • quote:

dgs sınavı bir arkadaşın dediği gibi lgs'den daha kolay. Ortaokul sınavı gibi. Ben katsayı değişikliği demiyorum. Zorlaşsın diyorum. Sen yine MYO oku. Yetenkliysen geçersin zaten sınavı. Bunun madur durumda kalmakla ne alakası var?

Bir cevap da arkadaşın birine yazacağım: Devlet bu ülke insanları için var. Devlet bir düzen için var. Devletin kimseyi engellediği yok. O düzeni koymuş. Sen de uyacaksın. bu kadar basit. Düzen de adil. (DGS'nini kolay olması dışında) Neyi alıp veremiyorsunuz devletle?

Duygusal değil mantıklı olun....
    Meslek liseleri açmanın bir anlamı var. Ama emin olun bunun anlamı da bu ülkenin ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacını karşılamaktır. Şimdi karasız bazı insanlar bu yanlış diyor. Siz kararsızsanız devlet ne yapsın? Gittin meslek lisesine ne işin var senin üniversitede? Al sana kazık gibi bir DGS diyecek. Bu işin raconu bu olmalı.

ben dgs'nin zorlashtırılması hakkında bishi sölicem, bence sınavın zor olması hich bishiyi deishtirmiicek?
    shu anda zaten dgs ile gechish yapabilenler 76 - 77 netten fazla neti olanlar...
    sınav zorlashırsa net sayısı düsher sadece...
    giren adam yine girer ishte dediiniz gibi problem fakülteye girdikten soora bashlıo

• dgs zor olursa, hiçbir şeyin değişmeyeceğini iddia eden arkadaşa:

100 sorudan 90 net minimum baraj. aynı zamanda da kontenjanları yarıya düşür. (Yani maksimum, kontenjan kadar öğrenci alımı yapılsın, 90 netle de bütün kontenjanların doldurulmak zorunda olmadığını göstermiş oluyoruz. Kısaca kimse 90 net yapamazsa kimseyi alma o zaman. bu kadar basit.)

Saygılar...
  • quote:

dgs zor olursa, hiçbir şeyin değişmeyeceğini iddia eden arkadaşa:

100 sorudan 90 net minimum baraj. aynı zamanda da kontenjanları yarıya düşür. (Yani maksimum, kontenjan kadar öğrenci alımı yapılsın, 90 netle de bütün kontenjanların doldurulmak zorunda olmadığını göstermiş oluyoruz. Kısaca kimse 90 net yapamazsa kimseyi alma o zaman. bu kadar basit.)

Saygılar...

baktın olmadı... hala bikaç kişi kazanıyo...

o kazananlarıda vur gitsin

yani abi öle bir yazmışsın ki... nerden ne yapsamda tıkasam die uğraşıon

• valla ben elektronik mühendisliğinden yeni mezun oldum , bizim bölümde dgs ile gelen hersene 2 kişi falan oluyodu minimum , ama onların analarını ağlatıyolar, 1 dersden kalsa adam kovuluyo, yani çokkkk zorrr!!!!!!!!1
    ama bizim bölüm birincisi 2 yıılkdan gelme birisiydi ;)
  • ilkögretimini bitiren bir cocuk ne kadar karar yetenegi kazanacak bi sistemde yetiştirildi ona bakalım.
    neden ülkede nufusa yeterli okul yok ? ki ben bütün ögrencilerin mühendis olabiliecek kapasiteye sahip olacagına iannıyorum ki bu yine eğitim sistemiyle alakalı.

insanlara mühendis doktor falan filan olunmaları ögretiliyor .. nedenleri ögretilmediğinden kaybediliyor.

insanalrımız robotlaşıyor.

peki neden cürüyen bi toplumdayız . işte bu yüzden.

ne somut nede soyut bişeyler üretebiliyoruz. gidiyoz kıyamete. hepimzi 65 yaşını bekliyoruz hadi hayırlısı.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.