Şimdi Ara

Mühendislik isteyenler için (Önemli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
2
Favori
854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Geçen sene ygs1 32k mf4 40k'dan mezuna kaldım. Hedefim ilk 6k'ydı, İTÜ ehm istiyordum.
    Bu sene ygs1 6k, mf4 16k (mf3 22k) geldi. İTÜ'de kontrol ve otomasyon geliyor. Ytü ehm, bilgisayar falan geliyor.

Hal böyle olunca başladım okul, bölüm araştırmaları ve kıyaslamaları yapmaya.
    Önce okuyanlarla konuştum internetten araştırdım falan, herkes okuduğu bölüm için güzel iş şartlarından olanaklardan falan bahsediyor.
    Kendi okulunu övüyor falan.
    Mesela itü kom için burs ve okul lablarını açan (siemens ve abb) şirketlerin doğrudan bu bölümden işe alım yaptığını falan söylediler.

Ama son 2 gündür ağır karamsarlık sardı beni.
    Çünkü 2 gündür iş hayatına atılmış, yeni mezundan tutun 20 senelik iş tecrübesi olan mühendislerle konuşuyorum.
    Bu adamların bir çoğu Odtü, İtü, Bilkent, hacettepe, ytü mezunu.
    Yani mühendislik için anca buralarda okunur denilen üniversiteler.
    Tercih için bir iki fikir sorup soramayacağımı söylememle başlıyor muhabbet ve ilk tepki doğrudan "mühendislik yazma" oluyor şakayla karışık.
    Şakaya vurup gülüyorum tabi.
    Ama sohbetin ilerlemesiyle anlıyorum ki bu fikirleri şaka değil.
    Başta tıp yaz, diş yaz olmadı eczacılık falan yaz diyorlar
    daha sonra sağlık istemediğimi söylediğimde iş şartlarından ve Türkiye'de mühendise verilen değerden (aslında verilmeyen değerden) bahsediyorlar.
    Türkiye'de mühendislik yapılmadığından falan bahsediyorlar.
    Eğer mühendislik okursan yurtdışında master yap, orda kal diyenler oldu.
    Mesela kom mezunları için genelde sahada iş alanları olduğunu ve sahada çalışmanın çok zorladığını, belli bi yaştan sonra yapılmayacağından falan bahsettiler.
    40 yaşına geldin sen artık sahada çalışma diyecek bi işveren de Türkiye'de nadirdir.
    Emeklilik yaşının 64 olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım.

Tabi aralarında sevdiğin mesleği yap diyenler ve mühendislik sevilerek yapılınca güzel meslek diyenler de oldu.
    Ama hemen hepsi Türkiye şartlarından şikayetçi.
    Şunu da göz ardı etmemek lazım, çoğu bi doktor maaşına yakın para alıyor.
    Ama yine de memnun değiller gibi. Yani genel memnuniyetsizliğin maddi açıdan kaynaklandığını düşünmüyorum.

Bunları yazmamın sebebi heves kırmak falan değil lütfen yanlış anlaşılmasın.
    Yaptığım araştırmalardan çıkardığım sonuçları paylaşmak istedim.
    Sizin fikirlerinizi de almak istiyorum.

Ek Bilgi: Konuştuğum kişiler tanıdığım birinin çalıştığı şirkette farklı pozisyonlarda çalışan kişiler,
    araştırdığım bölümlerden mezun olan kişiler, duğrudan tanıdığım kişiler.

• O değil de Nicotinell reyiz nerde acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tıpçılara gitsen tıp yazma mühendislik yaz hayatını yaşa derler...
  • thephantomoftheopera kullanıcısına yanıt
    Kimdi bu abi Odtü mezunu olup yakınıp duran abi miydi?
    Adamı kale almıyordum saçmalıyor diye ama dediklerini son 2 günde o kadar fazla mühendisten duydum ki hala hayal kırıklığı, şaşkınlık içerisindeyim.
  • Ulkenin okumus kesminin cogu yaptigi isi sevmiyor. Gercekten mutsuz bi ulkeyiz ya

• Seninle aynı durumdayım mf3 17.7k mf4 17.2k geldi. Ytü önemli mühendislikler, itü-odtüde kimya müh. veya diş arasından birini seçmemiz gerekiyor. Ytü hakkında genelde olumsuz yorumlar var; kimya müh. hakkında genelde popüler bölümler yüzünden sıralamasının düşük olduğu, yoksa 4 temel müh. biri olduğu ve itü-odtü mezunu makine müh ile benzer maaşları kazanacağı yazılıyor. Diş de zaten garanti meslek maaşı da başlangıç seviyesi olarak 4k civarlarında sanırım. Gerçekten 3ü arasından seçim yapmak zor.
  • Sevdiğin şeyin peşinden git bence bu önemli.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • wolryung kullanıcısına yanıt
    Tamam önemli olan sevdiğin mesleği yapmak ama hayat şartları da önemli.
    10 sene sonra mutsuz olacaksam şimdi sevdiğim mesleği kovalasam ne kovalamasam ne?

• Hayır bence insanları mutlu mutsuz kategorisine sokma çünkü herkesin yolu farklı ve her mezun la değil işini severek yapan la konuş hangi meslek olursa olsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim babamda aile hekimi hangi doktor arkadaşına (ve kendisine) sorsam %90 ı Tıp okuyan maldır. kesinlikle kendine eziyet ediyor vs vs (yalancının ta) sonradan anladım ki bu doktorların çoğu puanı yüksek diye ailesi tarafından tıpa yollanan insanlar.. misal babam uluslararası ilişkiler okumak istiyomus ama aile baskısı yüzünden tıp yazmış.. siz kimseyi dinlemeyin arkadaşlar yok mühendis olmayın yok şu olmayın hep palavra.. istiyosanız en boktan işi yapın ama yeterki siz mutlu olun

• gerçekçi olun
    imkansızı isteyin
    dünyaya bi kere geldik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ygs166

Ulkenin okumus kesminin cogu yaptigi isi sevmiyor. Gercekten mutsuz bi ulkeyiz ya

bunun istatistiği yapılmıştı harbiden en mutsuz ülkelerden biriyiz ne amaçla mühendislik okuduğumu bilmiyorum.
  • kelleros kullanıcısına yanıt
    Kendi yazdıklarında bile çelişki var.
    Gerçekçi olup imkansızı istemek çelişen durumlar.

Herkes Steve Jobs'ı örnek veriyor ama orana bakmak lazım. Kaç mühendisten kaçı bu tarz büyük işler başarıyor?
    En büyük mutsuzluk sebebi de bu bence. Herkes bi facebook, microsoft, apple gibi bir şirket kurabilceği ihtimali ile başlıyor işe ama 5 yıl sonra 4 bin lirayla
    sabah 8 akşam 5 çalışmaya başlayınca otomatik olarak mutsuz oluyor. Çok büyük hayaller kurmamanın daha iyi olacağı düşüncesindeyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Steelpecker

Kendi yazdıklarında bile çelişki var.
    Gerçekçi olup imkansızı istemek çelişen durumlar.

Herkes Steve Jobs'ı örnek veriyor ama orana bakmak lazım. Kaç mühendisten kaçı bu tarz büyük işler başarıyor?
    En büyük mutsuzluk sebebi de bu bence. Herkes bi facebook, microsoft, apple gibi bir şirket kurabilceği ihtimali ile başlıyor işe ama 5 yıl sonra 4 bin lirayla
    sabah 8 akşam 5 çalışmaya başlayınca otomatik olarak mutsuz oluyor. Çok büyük hayaller kurmamanın daha iyi olacağı düşüncesindeyim.

hocam hangi bölümde karar kıldın?
  • Hala kararsızım fakat ytü ehm, bilgisayar ve itü kom yazacam. Mf3 sıralamam çok kötü o yüzden mf3 yazmayacam hiç.

• Arkadaşlar bilgisayar için ytü mü hacettepe mi? Ytü ingilizce değil. Ayrıca bi dezavantaj yaratır mı?

• Kaderin ustunde bir kader vardır hayırlısı

• Schtroumpf kullanıcısına yanıt
    Şehir faktörü çok önemli.
    Eğer savunma sanayi'sinde çalışmak istersen hacettepe daha avantajlı olur.
    Aselsan'da çalışan mühendislerin üniversitesine bakarsan sırasıyla odtü-hacettepe-itü olarak gider.
    Ytü'nün pek adı geçmiyor bu alanda.

Ama özel sektörde başka alanlarda çalışmak istersen İstanbul daha avantajlı olur bence.
    Tabi kendin iyi bi ingilizce edinmelisin.
  • quote:

Şehir faktörü çok önemli.
    Eğer savunma sanayi'sinde çalışmak istersen hacettepe daha avantajlı olur.
    Aselsan'da çalışan mühendislerin üniversitesine bakarsan sırasıyla odtü-hacettepe-itü olarak gider.
    Ytü'nün pek adı geçmiyor bu alanda.

Ama özel sektörde başka alanlarda çalışmak istersen İstanbul daha avantajlı olur bence.
    Tabi kendin iyi bi ingilizce edinmelisin.

Tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Justlikefire8 -- 1 Ağustos 2016; 17:46:17 >
  • quote:

Hala kararsızım fakat ytü ehm, bilgisayar ve itü kom yazacam. Mf3 sıralamam çok kötü o yüzden mf3 yazmayacam hiç.

Hocam kararsızlık bitti mi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.