Şimdi Ara

Limit - Türev - İntegral çalışmak için neleri bilmek lazım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
6
Favori
73.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Limit - Türev - İntegral çalışmak için neleri bilmek lazım?
    #####################################

Hangi konuları bilirsem bu konulara başlangıç yapabilirim ve hangi sırayla çalışmam lazım bu 3 konuyu , onu da söylerseniz sevinirim.

Hangi konuları mutlaka bilmem gerekir , bu yukarıdaki 3 konuyu calısabilmek için , yardımcı olursanız sevinirim.

• Trigonometri ve logaritma yeterli gibi. Bu arada tabi 4 işlem de lazım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: trbattle

Trigonometri ve logaritma yeterli gibi. Bu arada tabi 4 işlem de lazım :)
    Öncelikle 4 işlem...

Trigonometri kesinlikle şart, iyi kavramak gerek. Bir de dönüşüm ve ters dönüşüm formülleri integralde lazım olabiliyor.

Fonksiyonları mutlaka bil. Biraz da parabol bilmek gerek.

Logaritmayı bil.

Mutlak değeri bil.

Sıra ise zaten normal. Önce limit öğrenilmeli. Sonra süreklilik. Sonra türev öğrenilir. Sonra integral. Bir sonraki konuda hep bir önceki konudan ayrıntılar mevcut. Türevin limitli tanımı gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 19 Temmuz 2010; 16:53:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1E9C52E6

Öncelikle 4 işlem...

Trigonometri kesinlikle şart, iyi kavramak gerek. Bir de dönüşüm ve ters dönüşüm formülleri integralde lazım olabiliyor.

Logaritmayı bil.

Mutlak değeri bil.

Sıra ise zaten normal. Önce limit öğrenilmeli. Sonra süreklilik. Sonra türev öğrenilir. Sonra integral. Bir sonraki konuda hep bir önceki konudan ayrıntılar mevcut. Türevin limitli tanımı gibi...

Alıntıları Göster
    Çarpanlara ayırma limitte kullanılıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Öncelikle 4 işlem...

Trigonometri kesinlikle şart,
    iyi kavramak gerek. Bir de dönüşüm ve ters dönüşüm formülleri integralde lazım olabiliyor.

Logaritmayı bil.

Mutlak değeri bil.

Tamam hocam , bundan başka söyleyeceği olan arkadaşlar da yorum yaparsa sevinirim. kendimce işaretledim konuları , bu yaz bunları bilerek calısmanın faydasını sene içinde görürüm umarım.

bi abim dedi yazın mat-1 le ugrasma , limit-türev-integral için gerekli konuları öğren , direkt o 3 lüye dal. sene içinde mat1 i halledersin dedi.

haklılık payı var mı ben onun dediklerine yüzde yüz güveniyorum çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-815DA1408 -- 19 Temmuz 2010; 16:57:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Azazel*

Çarpanlara ayırma limitte kullanılıyor

Alıntıları Göster
    Bu konuları bilmelisin derken en ince ayrıntısına kadar bilmen şart değil.Bu konuları zaten 10 ve 11de gördün.Azıcık bilmen yeterli , çünkü bu konuların kıl yerleri lazım olmayacak sana genelde.Kitaptan konuyu calıs sonra lutfuzorludan dinle.Öncesinde bu konulara tekrar calısmana gerek yok azıcık bilsen yeter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dark1n

Bu konuları bilmelisin derken en ince ayrıntısına kadar bilmen şart değil.Bu konuları zaten 10 ve 11de gördün.Azıcık bilmen yeterli , çünkü bu konuların kıl yerleri lazım olmayacak sana genelde.Kitaptan konuyu calıs sonra lutfuzorludan dinle.Öncesinde bu konulara tekrar calısmana gerek yok azıcık bilsen yeter.

Trigonometriyi yine de çalışmam lazım sanırım hocam. Sorun olmaz çalışırım zaten vakit var önümde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-815DA1408

quote:

Orijinalden alıntı: Dark1n

Trigonometriyi yine de çalışmam lazım sanırım hocam. Sorun olmaz çalışırım zaten vakit var önümde

Alıntıları Göster
    mat-1 temel matematik zaten temelin yoksa lise4 matematiğinden başlama derim en baba konulardır sonra iişin içinden çıkamazsın soğursun bi zaman sonra.Bence bu yaz mat-1 bitir dönem içinde uğraşmak zorunda kalmazsın.Çünkü daha diğer matematik konuları ve bu sene görüceğiniz matematik var ki bence o konuları bi öğretmen eşliğinde öğrenmen en mantıklısıdır.Çünkü tek başına işin içinden çıkmak zor olabilir bi zaman sonra çığrından çıkarsın:)

• quote:

Orijinalden alıntı: Šimay

mat-1 temel matematik zaten temelin yoksa lise4 matematiğinden başlama derim en baba konulardır sonra iişin içinden çıkamazsın soğursun bi zaman sonra.Bence bu yaz mat-1 bitir dönem içinde uğraşmak zorunda kalmazsın.Çünkü daha diğer matematik konuları ve bu sene görüceğiniz matematik var ki bence o konuları bi öğretmen eşliğinde öğrenmen en mantıklısıdır.Çünkü tek başına işin içinden çıkmak zor olabilir bi zaman sonra çığrından çıkarsın:)

Alıntıları Göster
    Bunlar iğrenç konular:)

• quote:

Orijinalden alıntı: Toranammo

Bunlar iğrenç konular:)

Alıntıları Göster
    limit zaten kolay türev azıcık ezber ama integral daha kolay..

türevi iyi bilirsen integral i rahat yaparsın zaten mat2 nin yarısı bu konular..

logaritma

trigononmetri

fonksiyonlar

özellikle fonksiyonları iyi anlarsan gerisi rahat gelir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: adt1

türevi iyi bilirsen integral i rahat yaparsın zaten mat2 nin yarısı bu konular..

logaritma

trigononmetri

fonksiyonlar

Alıntıları Göster
    temel matematiğinin olması gerek.
    onun dışında arkadaşların dediği gibi trigonometri, logaritma, 2 . dereceden denklemler, parabol gibi konuları iyi kavramış olman gerekiyor. dizi seride katıyorlar bazen. mat 2 konularının çoğunu bilmen gerek yani :) polinomuda bilmen gerek tabi.

limit çalışma bence, hocayı dinle yeter. türevle zaten çözebiliyorsun limiti. sonra boşuna çalışmışım demezsin böylece. türevin temeli limit falanda değil, pratikte oyle gozuksede değil.

integral çalışmak için ufaktan türev hesaplamayı bilmek yeterli, integral türevden çok daha kolay bir konu, önce integrali alırsan türevi çok rahat anlarsın. integral, türevin tersidir zaten.

kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: adt1

logaritma

trigononmetri

fonksiyonlar

Alıntıları Göster
    durumunu bilmiyorum ama eğer 40 soruda 30 net falan yapabiliyorsan mat 1'den sadece deneme çöz mesala mat 2 nin yanında her gün 1 tane branş denemesi çözebilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: nbaps3

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    fonk. mutlak değer sayılar(dalga geçiyorm sanabilirsin ama hata yaptıkça hak vereceksin)
  • polinom-parabol bilinmeli
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C9BF64E75

polinom-parabol bilinmeli
    beyler o zaman çok iyi bilinmesi gerekenleri sıralayalım , yani mesela polinom bilinmeli demişsiniz ama konuyu biliyorum yani ama çok mu iyi bilmek gerekir hani biliyorum yani polinomda zaten zor bir şey yok.

anladıgım kadarıyla

trigonometri ve fonksiyon çok önemli bu 3 konu için.

diğerleri nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-815DA1408

beyler o zaman çok iyi bilinmesi gerekenleri sıralayalım , yani mesela polinom bilinmeli demişsiniz ama konuyu biliyorum yani ama çok mu iyi bilmek gerekir hani biliyorum yani polinomda zaten zor bir şey yok.

anladıgım kadarıyla

trigonometri ve fonksiyon çok önemli bu 3 konu için.

diğerleri nedir?

Alıntıları Göster
    Trigonometri
    Fonksiyonlar
    Parabol
    Çarpanlara Ayırma

Bu dördünü iyi bil. Ek olarak şunları da bil:

Mutlak Değer
    Logaritma
    Sayılar

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1E9C52E6

Trigonometri
    Fonksiyonlar
    Parabol
    Çarpanlara Ayırma

Bu dördünü iyi bil. Ek olarak şunları da bil:

Mutlak Değer
    Logaritma
    Sayılar

Alıntıları Göster
    Bu sene gördük ki matematik birikimi olan bir öğrenci için sene içinde Mat-1 çalışmak zaman kaybı oldu. Eğer Mat-1'de konuların inceliklerini biliyorsan sene içinde de deneme içinde çöz, geç vakit kaybetme. Mat-2'ye gelecek olursak Limit-Süreklilik kasmaz. Çabuk öğrenilir. Türevde canını sıkabilecek Türevin Fiziksel Yorumu vardır. Kalanı bulmaca gibidir. Geometrik Yorum biraz parabol temeli gerektirir. Eğer Türevi sağlam bir şekilde halledersen İntegral inanılmaz zevklidir. ÖSYM "a dönüşümünü yapılırsa" şeklinde sorar zaten tan x/2 dönüşümü de müfredatta yok. Ama öğren ufkunu açar. Öyle alışmışım ki açıp bir şeyler çözmemek için kendimi zor tutuyorum. İstediğim gibi ne bir yıl ne de bir sınav geçti. 5k geldi. Temelin varsa yarım dönemde yapabiliyorsun bunu. Eğer sıkı tutarsan inan inanılmaz kolay bir sınav. Çalışırken bazen sonunun gelmeyeceğini düşünsen de, ben şu an o kadar ay nasıl geçmiş hatırlamıyorum bile. Başarılar dilerim. Her şey gönlünce olur umarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: mutluyum mu

Bu sene gördük ki matematik birikimi olan bir öğrenci için sene içinde Mat-1 çalışmak zaman kaybı oldu. Eğer Mat-1'de konuların inceliklerini biliyorsan sene içinde de deneme içinde çöz, geç vakit kaybetme. Mat-2'ye gelecek olursak Limit-Süreklilik kasmaz. Çabuk öğrenilir. Türevde canını sıkabilecek Türevin Fiziksel Yorumu vardır. Kalanı bulmaca gibidir. Geometrik Yorum biraz parabol temeli gerektirir. Eğer Türevi sağlam bir şekilde halledersen İntegral inanılmaz zevklidir. ÖSYM "a dönüşümünü yapılırsa" şeklinde sorar zaten tan x/2 dönüşümü de müfredatta yok. Ama öğren ufkunu açar. Öyle alışmışım ki açıp bir şeyler çözmemek için kendimi zor tutuyorum. İstediğim gibi ne bir yıl ne de bir sınav geçti. 5k geldi. Temelin varsa yarım dönemde yapabiliyorsun bunu. Eğer sıkı tutarsan inan inanılmaz kolay bir sınav. Çalışırken bazen sonunun gelmeyeceğini düşünsen de, ben şu an o kadar ay nasıl geçmiş hatırlamıyorum bile. Başarılar dilerim. Her şey gönlünce olur umarım.

Alıntıları Göster
    bence herseşyden gelir yani kitabı aç o konulara gelene dek herşeyi bilmen gerek bence en azından biraz bilgin olması gerek. yoksa dediğin konuların kendine has kuralları var bişi bilmene gerek yok. ama işte trigonometri sıkıştırıo adam toplam çarpım sıkıstırıo alan koyuo hacım koyuo yani kısacası soruya göre herşeyi koyuyo bence al kitabı elıne baştan çalış en temizi.

• quote:

Orijinalden alıntı: obahadir

bence herseşyden gelir yani kitabı aç o konulara gelene dek herşeyi bilmen gerek bence en azından biraz bilgin olması gerek. yoksa dediğin konuların kendine has kuralları var bişi bilmene gerek yok. ama işte trigonometri sıkıştırıo adam toplam çarpım sıkıstırıo alan koyuo hacım koyuo yani kısacası soruya göre herşeyi koyuyo bence al kitabı elıne baştan çalış en temizi.

Alıntıları Göster
    matematik öyle sözel dersler gibi değildir önce bunu hallet sonra onu arada çıkartırsın adı üstünde temel matematiğin iyi değilse bu sana fayda etmez ezber olur tekrar edilmessede kısa sürede unutulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: burock3699

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Öncelikle 4 işlem...

Trigonometri kesinlikle şart,
    iyi kavramak gerek. Bir de dönüşüm ve ters dönüşüm formülleri integralde lazım olabiliyor.

Logaritmayı bil.

Mutlak değeri bil.

Tamam hocam , bundan başka söyleyeceği olan arkadaşlar da yorum yaparsa sevinirim. kendimce işaretledim konuları , bu yaz bunları bilerek calısmanın faydasını sene içinde görürüm umarım.

bi abim dedi yazın mat-1 le ugrasma , limit-türev-integral için gerekli konuları öğren , direkt o 3 lüye dal. sene içinde mat1 i halledersin dedi.

haklılık payı var mı ben onun dediklerine yüzde yüz güveniyorum çünkü

Doğru söylemiş zaten.
    Ama bunların temeli türevdir(bu 3 konunun).Bunlar için tüm matematiği bilmen gerekir.Ayrıca trigonometriyi yazın ne kadar ezberlesende unutursun o yüzden boşa zaman kaybetme bence.Ben kesinlikle öğreneceğim diyorsan şöyle yap dönüşüm,ters dönüşümleri toplam fark formüllerini odanda(ya da nerde ders çalışıyorsan orda) en çok baktığın yere as.Hergün bakarsın unutmazsın böylece ama şunu da söyliyeyim 2 ay sonra bakmayı da bırakırsın

Yalnız şunu da bil.Sakın ama sakın dershanenin son 2 aya bıraktığı türev ve integrali 2 ayda diğer derslerle beraber bitirebileceğini düşünme(tabii bazıları dönem ortası işliyor onlara birşey diyemem).Ben 2 ayda o 2 konuyu öğrendim ama pratik yapamadım.Yani son hafta ben tamamen oturtmuştum türev ve integrali nitekim sınavda da pek yapamadım.Diğer dersleri daha önceden oturtmaya bak ki son zamanlar bu konular kafanı en çok kurcalayan konular olacak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.