Şimdi Ara

Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
16
Favori
30.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yo kıt değilim merak etme, sadece bilkent (BURSLU) bilgisayar mühendislerinde kapasite ne kadar düşmüş bunu anladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BirolAvci

Kıtsın heralde?

mühendis var MÜHENDİS var dedim, kamudada çalışssa birisi çocuklarını özel kolejde okutup vakıfa yollıyıp altına ev imac,vdsl2 sağlıyamaz, hayalinde bile.

ODTÜ,hacettepe,bilkent, buralardan mezun olanlar için kamu 2. sıradadır, özel sektörde tutanımıyanlar kpss ye girer .

Adam haklı aslında, eniştem şu an vodafone da yönetici pozisyonunda (oda ODTÜ EE mezunu)
    Ne kadar aldığını bilmiyorum, ama iki çocuğuda özel üniversitede hukuk, hatta büyüğünün altında son model mersedes var.
  • quote:

quote:

Kıtsın heralde?

mühendis var MÜHENDİS var dedim, kamudada çalışssa birisi çocuklarını özel kolejde okutup vakıfa yollıyıp altına ev imac,vdsl2 sağlıyamaz, hayalinde bile.

ODTÜ,hacettepe,bilkent, buralardan mezun olanlar için kamu 2. sıradadır, özel sektörde tutanımıyanlar kpss ye girer .

Adam haklı aslında, eniştem şu an vodafone da yönetici pozisyonunda (oda ODTÜ EE mezunu)
    Ne kadar aldığını bilmiyorum, ama iki çocuğuda özel üniversitede hukuk, hatta büyüğünün altında son model mersedes var.

Bu forumda eniştelerde çok meşhur yahu,ne hikmetse hep enişte oluyor :)))
    Bende tanıyorum orta 2 terk emrullah turanlı, 45 tane mercedes alacak parası var, onu görüp titreyen 45-50 civarı odtü, itü vs. mühendis var. 10 yaşındaki oğluna şilep aldı bu arada :)

Böyle örneğe böyle cevap :)

• erdenarı alıntılamak istedim hata oldu neyse :)
  • Neyse adamda beyin yoksa, algı ne kadar profosyonel olursa olsun, mesaj yerine ulaşmaz :) Murat bu mesaj senin içindir, İTÜ lüler 800 liraya çalışıyo, evet çalışır, Hacettepelide çalışır, ama sadece işi öğrenirken :D:D:D

Zaten bu adam bu maaşlara biat ediyosa, boşuna girmiş oraya demektir :)
  • quote:

Neyse adamda beyin yoksa, algı ne kadar profosyonel olursa olsun, mesaj yerine ulaşmaz :) Murat bu mesaj senin içindir, İTÜ lüler 800 liraya çalışıyo, evet çalışır, Hacettepelide çalışır, ama sadece işi öğrenirken :D:D:D

Zaten bu adam bu maaşlara biat ediyosa, boşuna girmiş oraya demektir :)

Neyse uzatmayalım, anlayan herkes anladı zaten.
    İyi geceler
  • bu forumdaki kadar mühendisliği ezik gören, sadece odtü itü bitirince işe girilceğini sanan başka forum yok arkadaş. tamam dağılın, boğaziçi mezunu 800 e çalışıyor diğerleride aç geziyor. forum silinebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dOmi

bu forumdaki kadar mühendisliği ezik gören, sadece odtü itü bitirince işe girilceğini sanan başka forum yok arkadaş. tamam dağılın, boğaziçi mezunu 800 e çalışıyor diğerleride aç geziyor. forum silinebilir.

Bu kadar ezik görülmesine rağmen, allahtan millet yine bilidğini okuyo, bu senede ÖSS birincisi mühendislik seçti Zaten işini seven adam bu meslekten iyi paralar kazanabilir, her meslekde olduğu gibi :) Bi mesleğe sırf kamuya atılmak için girerseniz, monoton bi hayatınız olur, kariyerde ilerleme seçenekleriniz olmaz, hep mühendis kalırsınız(%99), ha belki başmühendislik diye bi ünvan verirler

• dağılın gençler, mühendislikte ne kız var ne iş..5 yıldır bu forumdayım bu nesilden nesile bu konu devam ediyor. konuyu ilk açan adam jeofizik bitirip paranın dibine koydu, bunlar hala endüstri aç kalır, itü döver derdinde...

la bi gidinde özel sektörde büyük bir fabrikada çalışın mühendis olarakta göreyim sizi, işe girdiğiniz 2. günden itibaren yaptığınız işe bakar firma kağıt parçalarına değil, bir yerinde ter akıtırlar özelde. yemeyen devlete gider bu kadar basit.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdenar

quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Orman endüstri mühendisliği hakkında bilgisi olan yada bu bölümü okuyan/mezun kişilerden yorum alabilir miyim lütfen.Kulaktan dolma bilgisi olanlar yorum yapmazsa sevinirim.

Mezun olunca en fazla devlete girebilirsin.Ayda 800-1000 lira yiyorum, bilmem kaçbin euroluk laptop kullanıyorum diye hava atan çocukların olmaz bu bölümden mezun olursan.Çocuklarının iftihar edip hava atabileceği iyi mühendis olan bir baba olmak istiyorsan daha fiyakalı bir bölüm seç bence.

Orman mühendisi demedim erdenar bey orman endüstri mühendisi dedim.Birçok meslektaşıma da danıştım iyi iş olanaklarının olduğu söylendi.Sanırım kulaktan dolma bilgiler ile yönlendirdiniz beni yinede sağolun.Ama işin içinde olan biri varsa ondan bilgi almak istiyorum.Dıdımın dıdısı böyle şöyle falan yemiyorum ben açıkcası.Sağolun tekrar

• Bu arada katılıyorum size bu forumda ki kadar mühendisleri aşağalayan bir forum görmedim.Dıdımın dıdısı burdan mezun oldu da 800 lira önerdiler de kabul etmedi de dönercilik yapıyorda.Benim rahmetli babam lise mezunuydu 2milyara yakın parayla işci olarak çalışıyordu.Yani sandığınız kadar basit değil ki herşey.Mühendis adam 800e çalışıyorsa o kendi ayıbı.
  • @lifesgood

gir dostum oku, senin ufkun genişse ilerde ne olacagını çevren ve çalışkanlığın belirler. ne kadar tecrübe o kadar ekmek mühendislikte. burdaki insanlar küçük görebilir kafan rahat olsun, ne olursa olsun dil öğren, bir programlama dilinde usta ol. üniversitedeyken bir tanede müzik aletini gerçekten hakkını vererek çalmayı öğren. hayatta başarılı olursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dOmi

@lifesgood

gir dostum oku, senin ufkun genişse ilerde ne olacagını çevren ve çalışkanlığın belirler. ne kadar tecrübe o kadar ekmek mühendislikte. burdaki insanlar küçük görebilir kafan rahat olsun, ne olursa olsun dil öğren, bir programlama dilinde usta ol. üniversitedeyken bir tanede müzik aletini gerçekten hakkını vererek çalmayı öğren. hayatta başarılı olursun.

Şükür güzel bi yorum.İşte böyle konuşmak lazım önümüzde uzun yıllar var bundan mezun oldun iş bulamazsın demek yerine bu dOmi arkadaşımız gibi yardım etseniz en azından umut verseniz bi insanı mutlu etseniz kendiniz de mutlu olursunuz.Deneyin bence.

• bu insanlar komplekse girmiş, 6-7 ay çalışıpta kazanacağınız 5 şıklı sorular sizin 50-60 yıl gibi bir hayatınızı ne kadar etkileyecek sanıyorsunuz ?etiketini alırsın tamam güzel, 1-2 yılda ismiyle işe girersin ee sonra ? bu kadar kötü olsaydı piyasa, yada hakkaten insanlar acı çekseydi üniversitelerde sınıflarınızda yaşı 25-26 olupta tekrardan 2. üniversiteye girmiş insan sayısı inanılmaz fazla olurdu. üniversite size bir vizyon kazandırır işe diplomanız girmez..
  • Üniversite adı, sadece senin hakkındaki önyargıyı azaltır. Sonra herşey sana aittir, genel müdür senin kağıt parçana bakmaz, şirkette ne kadar para kazandırdığına bakar, eğer niğde mezunu senden daha fazla kar yaptırıyosa, diplomana acımaz, koyar kapının önüne. Özel sektör böyle acımasızdır iyi. Ama genelde üniversitelerden çıkanlar iyi yerlere gelirler, kötü üniversitelerden çıkanlara kıyasen, çünkü adamlar zaten zeka seviyesini belli etmiştir ÖSS sınavında

Pederin patronu çukurova üniversitesi mezunu mesela, yani herşey üniversiteye bakmaz, :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NevFan -- 31 Ağustos 2010; 23:36:30 >
  • Bu arada, birol kardeşimizin dediği herşeye katılmıyorum, ama dediklerinin çoğu doğru :D Uluslararası bi şirketteki yönetici pozisyonundaki mühendisler bi tıp mezunun hayal edemiceği rakamları kazanır.
  • Konu değişik yerlere gelmiş..

İyi üniversiteden mezun, sadece okul derslerine çalışmakla kalmamış; bir diğer söyleyişle kendini geliştirmiş adam komik rakamlarla dolaşmaz. Yeni mezun düşük maaşla başlar evet ama yeni mezun olupta 5 milyar maaş beklememek lazım. Siz okulu yeni bitirdiğinizde daha yolun başında olacaksınız. Çünkü okul sizi mühendis yapmamıştır, sadece bir dünya teorik kavramla düşünce yapınızı değiştirmiştir. Bir kaç yıl geçtikte işi öğrenmeye başlayacaksınız ve o yüksek maaşlar o zaman gelmeye başlayacak. Genelde yeni mezunlar 1000 lira alır ve tüm mühendisler bu maaşla sürünür gibi yanlış bi düşünce var.Aaaaaaaa itü-odtü mezunları bile 1 milyar alıyormuş yazma sakın.. diyen çok adam duydum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walkerx -- 31 Ağustos 2010; 23:46:56 >
  • o kadar vaktim olmadığı için 3 sayfayı full tarayamadım.

benim hayalim bilkent hedeflerim ise odtü ve itüden elektronik,elektronik ve haberleşme veya endüstri mühendislikleri(hepsi yüzde 100 ingilizce).bu bölümleri seçmek için babamı karşıma almayı göze alacam.çünkü o şiddetle hukuk okumamı istiyor.

eğer bu ünilerden kazanırsam bu bölümleri sizce babamı karşıma almaya değebilir mi?teorikde ,tabii ki kendini geliştirmen ve yabancı dil öğrenmen şart iyi paralar kazanabilmek için ama pratikde insan yinede emin olamıyor farklı fikirleriniz veya bu görüş hakkında düşünceleriniz var mı?tavsiye edermisiniz.

bu tercihlerim olmazsa en kötü ihtimalle eczacılığa kayarım gerçi onada bitti diyorlar ama istediğim bölümlerden biri diyebilirim,çünkü diş hekimliği ve tıp gibi meslekleri hiç bir zaman kendime uygun görmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: gelenbevili172hhc

o kadar vaktim olmadığı için 3 sayfayı full tarayamadım.

benim hayalim bilkent hedeflerim ise odtü ve itüden elektronik,elektronik ve haberleşme veya endüstri mühendislikleri(hepsi yüzde 100 ingilizce).bu bölümleri seçmek için babamı karşıma almayı göze alacam.çünkü o şiddetle hukuk okumamı istiyor.

eğer bu ünilerden kazanırsam bu bölümleri sizce babamı karşıma almaya değebilir mi?teorikde ,tabii ki kendini geliştirmen ve yabancı dil öğrenmen şart iyi paralar kazanabilmek için ama pratikde insan yinede emin olamıyor farklı fikirleriniz veya bu görüş hakkında düşünceleriniz var mı?tavsiye edermisiniz.

bu tercihlerim olmazsa en kötü ihtimalle eczacılığa kayarım gerçi onada bitti diyorlar ama istediğim bölümlerden biri diyebilirim,çünkü diş hekimliği ve tıp gibi meslekleri hiç bir zaman kendime uygun görmedim.

İnsan sevdiği iş'de başarılı olur.

• şu an bilgisayar mühendisiyim..
    mühendis olmadan önce java öğrenmeye başlamıştım bir abim sayesinde...
    ve mezun olduktan sonra en az 10bin tl alacağımı sana garanti edebilirim :)
    mesleğini seçip bi kenara atmışsın bence bilgisayar mühendisliğinin hakkını verememiş birisin yada çuvallamışsın bilemem ama yazdığın liste tamamen saçmalık
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.