Şimdi Ara

Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
16
Favori
30.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bi endüstri müh. adayı olarak bu yazıyı okuduktan sonra intihar etme girişiminde bulunmaktan son anda vazgeçtim.
    yine de ölsem mi acaba diye düşünmeden edememekteyim saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Güren

Bi endüstri müh. adayı olarak bu yazıyı okuduktan sonra intihar etme girişiminde bulunmaktan son anda vazgeçtim.

Kesinlikle Moralini bozma. Bende End.Müh. istiodum
    Bütün konuyu okudum halen inatla istiyorum!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Th3Dreamer

quote:

Orijinalden alıntı: Güren

Bi endüstri müh. adayı olarak bu yazıyı okuduktan sonra intihar etme girişiminde bulunmaktan son anda vazgeçtim.

Kesinlikle Moralini bozma. Bende End.Müh. istiodum
    Bütün konuyu okudum halen inatla istiyorum!

End. Müh. ile alakalı çok uzun ve detaylı bir kaç yorum yazdığımı hatırlıyorum forumda bir başlık altında...

http://forum.donanimhaber.com/m_40902542/mpage_1/f_/key_//tm.htm#41032082

Buna ve alttaki yorumlarıma bir göz atın...

Endüstri Mühendisi olmayanların Endüstri ile alakalı yorumlarını da çok umursamayın derim...

• Özel sektör süründürür. Sonra da kenara atar. Kedi fare

millet devlet sektöründe çalışmak için kendini parçalıyor. malum özel sektörde mesai hak huku hiçbirşey yok .İşine gelirse mantığı var ben 3 seneden beri zam alamıyorum. Devlette çalışıp her yıl 100 tl alsaydım maaşım + 300 artmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi minimalist -- 16 Temmuz 2010; 17:50:47 >
  • KONTROL MÜHENDİSLİĞİ geleceğin mühendisliği . itü tanıtım günlerine bekleriz

http://www.oss.itu.edu.tr/
  • quote:

Orijinalden alıntı: minimalist

Özel sektör süründürür. Sonra da kenara atar. Kedi fare

millet devlet sektöründe çalışmak için kendini parçalıyor. malum özel sektörde mesai hak huku hiçbirşey yok .İşine gelirse mantığı var ben 3 seneden beri zam alamıyorum. Devlette çalışıp her yıl 100 tl alsaydım maaşım + 300 artmıştı.

Diyorum ya, adamına göre değişiyor o özel sektör...

Ben şimdiye kadar çalıştığım yerlerde iş görüşmelerinde sanki ben işyeri beğenmek için ilan vermişim gibi görüştüm hep...

Çalışma şartlarını sordum, şartlarımı söyledim, bunu yaparım, şunu yapmam dedim...
    10 dk ben onları sorguladıysam, 1 dk onlar beni sorguladı...

İlginçtir, neredeyse tüm iş görüşmelerimde de işe alındım... (5-6 firma değiştirdim).

Kafama uymadığında da bastım istifayı gittim...

Zam istediğimde de aldım... 3 işimde ilk 3 ayda %20 ile %65 arasında zam aldım... 4.sünde 1 yıl sonra %35 aldım. 5.sinde zaten 8 ay çalıştım.

Ama geneli sizin dediğiniz gibidir, ona da itiraz etmiyorum...

Özel Sektörde mesele, koltuğunuzun altında kaç karpuz olduğu ve kendinize ne kadar güvendiğiniz...

• Mühendislik Sperm olmak gibidir binlercesi start verir ama 1-2 tanesi zafere ulaşır.
    1-2 örnekle genelleme yapmamak lazım.

Ben Fakir mühendis ve avukat gördüm ama Fakir Doktor Görmedim...

Boşverin mühendisliği Doktor olun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fordon -- 16 Temmuz 2010; 19:14:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fordon

Mühendislik Sperm olmak gibidir binlercesi start verir ama 1-2 tanesi zafere ulaşır.
    1-2 örnekle genelleme yapmamak lazım.

Ben Fakir mühendis ve avukat gördüm ama Fakir Doktor Görmedim...

Boşverin mühendisliği Doktor olun

Mühendisliği de kendi içinde ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bazı arkadaşların da soruları oluyor, "Mühenids mi olayım, doktor mu?" şeklinde. Bu sorulara sadece gülüyorum. Doktorluk belli, her yerde aynı (en azından tus'a kadar) ama mühendisliğin milyon çeşidi var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: iron_moon

Kamuda çalışmak yan gelip yatmak değildir. Ülkemizdeki en büyük projelerin sahibi kamudur. Sizce bunları kim yapıyor peki? Kendiliğinden mi oluyor? Kamu mühendisleri kontrol eder bu projeleri, onlar kabullerini yapar, onaylar. Ben de zaten bu klişe fikirleri yıkmaya çalışıyorum. Arkadaşlar bunlar 20 sen öncesinin söylemi; kamuda herkes yatar, özelde herks deli gibi çalışır. Yok öyle bişey.
    Bir de her kamuya girenin torpili var sanılıyor. Oysa asıl torpil artık özel sektörde. İster beğenin ister beğenmeyin, 850,000 kişinin aynı şartlarda girdiği elimizdeki tek objektif sınav olan KPSS ile giriliyor kamuya. 10 yıldır "hamili kart yakınımdır" işi bitmiş durumda. Lütfen fikirler açısından kendimizi yenileyelim.

Arkadaşımın abisi Ankara'da bir devlet üniversitesinden bilgisayar mühendisliği mezunu. Programlamadan fazla anlamıyor. Devlette çalışıyor. Kendiside elektronik mühendisi. O da kendini zorlamak istemiyor. Devlete gireyimde çalışayım diyor. Çok iyi bir üniversite mezunu.

KPSS'yi bilmem ama KPDS'de torpil dönüyor.

Ben özel sektörde çalışmaktan yanayım. İyi bir mühendisin devlette çalışarak kendini sınırlandırmaması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ata

quote:

Kamuda çalışmak yan gelip yatmak değildir. Ülkemizdeki en büyük projelerin sahibi kamudur. Sizce bunları kim yapıyor peki? Kendiliğinden mi oluyor? Kamu mühendisleri kontrol eder bu projeleri, onlar kabullerini yapar, onaylar. Ben de zaten bu klişe fikirleri yıkmaya çalışıyorum. Arkadaşlar bunlar 20 sen öncesinin söylemi; kamuda herkes yatar, özelde herks deli gibi çalışır. Yok öyle bişey.
    Bir de her kamuya girenin torpili var sanılıyor. Oysa asıl torpil artık özel sektörde. İster beğenin ister beğenmeyin, 850,000 kişinin aynı şartlarda girdiği elimizdeki tek objektif sınav olan KPSS ile giriliyor kamuya. 10 yıldır "hamili kart yakınımdır" işi bitmiş durumda. Lütfen fikirler açısından kendimizi yenileyelim.

Arkadaşımın abisi Ankara'da bir devlet üniversitesinden bilgisayar mühendisliği mezunu. Programlamadan fazla anlamıyor. Devlette çalışıyor. Kendiside elektronik mühendisi. O da kendini zorlamak istemiyor. Devlete gireyimde çalışayım diyor. Çok iyi bir üniversite mezunu.

Ben özel sektörde çalışmaktan yanayım. İyi bir mühendisin devlette çalışarak kendini sınırlandırmaması lazım.

KPSS tamam da, KPDS'de torpil nasıl dönüyor yahu???

Bildiğin İngilizce sınavı değil mi?

Sınav sonuçlarını mı yüksek göstertiyorlar, ne yapıyorlar ki torpil olarak?

• meslek seçerken çok dikkatli olmak lazım gidip üniversitede okuyan mühendislere de sorsanız çok daha iyi bilgi alırsınız çevrenizde de vardır mutlaka meslegi yapan benim birader ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ kamuda çalışıyor mezun oldugu okul kötüde degil İTÜ burada öyle anlatılmış ki belli üniversiteden mezun adamın kamuda ne işi var kariyer peşinde koşar kendini geliştirir özel buna çok izin veriyorda kendini geliştirecek sizin şuanki şartlardan pek haberiniz yok gibime geliyor birde düşünün birader okulu bitireli 10 sene oldu neredeyse onun dönem arkadaşlarının çogu 3-5 sene özelde çalıştı ama nerde simdi sorsanız bin ah işitirsiniz ve onlarda şuan kamudalar bundan 5 sene sonra kimse ne olur bilemez ama şuan herkes birbirini yiyor kamuya girebilmek için okadarını söyleyeyim özelde müh olarak çalışıp belli üniversitelerden mezun olanlar çok iyi paralar alır deniyorda kaç kişi istedigi gibi iyi bir işe girebiliyor o dediniz 5-10 bin tl maaşı kaç kişi alır bu sayısı çok azdır her odtüden boğaziçinden mezun olan çok iyi yerde çalışmıyor çok iyi maaşlarda almıyor
    sadece sevdiginiz meslegi yapın aç bile kalsanız olaya şu üniversiteden mezun olunca şukadar alırım bukadar alırım gibi yaklaşırsanız çok hayal kııklıgına uğrarsınız sonra dersiniz bunun içinmiydi tüm çabam bende üniversite mezunuyum hala kpss uğraşıyorum yok arkadaşlar özel eskisi gibi degil milleti sömürüyor istediginiz bölümü okuyun kimse birşey diyemezde ama piyasadanda haberiniz olsun
    ona bakarsanız benim teyzemin kızı ne müh ne doktor kendisi dokuz eylül sinema televizyon mezunudur bir reklam filmi çekiyorlar 1 haftada 3000 tl alıyor örnek vermeye kalkarsak çok fazla örnek var

• quote:

Orijinalden alıntı: ysselim

quote:

quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ata -- 16 Temmuz 2010; 23:01:27 >

• Katılmıyorum hocam size,Bilgisayar ve Elektrik-Elekronik Mühendisliği kesinlikle esgeçilemez.
  • Bu kadar mühendisi bir arada bulmuşken, genç kardeşlerimiz de konuyu takip ederken şöyle bir soruyu yöneltmek istiyorum;

MF-4 puanı 293 başarı sıralaması 171.000 olan birisi için mühendislik öneriniz ne olurdu?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ysselim

quote:

quote:

Arkadaşımın abisi çok iyi derecede yabancı dil biliyor. Uzun süre yurt dışında okudu. Sınavda derece yaptı. Konuşmayla ilgili mülakat varmış. Orada elenmiş. İki ya da üçüncü girişinde yerleşebildi.

KPDS diyorum KPDS... KPDS ne biliyor musun?

Kamu Personeli Dil Sınavı...

ÖSYM bir sınav yapar, ona girer ve orada bir puan alırsın. Derecelendirme vs. hepsi aynı LYS gibi otomatiktir...

Onda torpil nasıl oluyor çok merak ettim...

Yok doçentlikteki İngilizce sınavı dersen, bizim peder de 5 yılda mı ne geçmişti sözlü kısmını... Ki yazılı olarak süper bilirdi...

Ya da kurumun yaptığı özel dil mülakatı falansa, o da olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysselim -- 16 Temmuz 2010; 22:32:10 >

• Elektronik ve haberleşme mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Üstad ender bilgiler için teşekkürler tüm mesajlarını okudum tecrübelerini bizlerle paylaştığın için çok saol..
  • ASLA INANMAYIN ARASTIRIN..

Klasik odtulu okulunun reklamını yapıp kendini geliştirmekten dem vuruyor vaktinde sql biliyormuş vs.. okadar sığ laflarki bunlar.

1- Özel özel diye bağıranlara sormalı hangi özel sektör şu ülkede bir tane orijinal ve patentli ürün varmı (türkiyede alınan patentlerin hepsi yabancı firma başvurusu) uçak kanadı yapmak araba montajlamak ordan burdan kopyalayıp erp software yapmakmı özel sektör insanları yemeyin.

2- Tubitak aselsan vs... bunların hepsi hikaye vaktinde bizede yok şu bu denmişti, bazılarında öyle bir ego varki şaşıyorum sanki einstein kendini geliştirmiş bilmem ne yapmış geç hepsini bi kalemde senin değerin bu arkadaşım turkiyede kendi çöplüğünde kendi çevrenle rekabet ettiğinde okul adını kullandığında değerin bu çık yurt dışarı yolla cv gör yerini turkiyedeki iş tecrubesinin zerre değeri yok. Abd de avrupada yüzlerce şirket var buralarda çalışmak çok büyük birşey değil zaten birçok hintli kolayca iş buluyor.

3- Dünya küresel oldu inanın harvard stanford mit buraların bütün dersleri hepsi internette var sen yeterki iste öğren çindeki öğrenciyle farkın yok kitaplar desen ebook tarzında beleş dolanıyor nette odtu nun artık hiçbir anlamı yok anlam senin kişiliğinde.

4- Kendini geliştirmek bu ülkede zerre kadar değersizdir çoğu yere girecekler zaten bellidir okadar iyi birisi asla bu ülkede durmaz zaten özel sektor dayına amcana bakar okuluna bakar sen işe alır da ne yaparsın koca bir hiç aselsan ne yapmış bugune kadar yaptıklarının çoğu teknoloji transferi kendi üretimi değil uyanın israil guney koreden transfer.

5- İyi çalışın ve para biriktirip yurt dışında mutlaka yüksek lisans yapın çünkü yurt dışında yüksek o ülkede iş hayatına girişin anahtarıdır yüksek lisansa alırkende odtulu dodtulu diye almaz kimse not ortalamana bakar projelerine bakar.

6- Odtu cs ye gitmeyin açık söylüyorum hedefiniz yurt dışıysa gitmeyin çünkü odtu cs yurt dışına adam yollamada çok zayıf bir okul öğrenciyi kasıp not düşürmakm marifet değil abd de not enflasyonu vardır ve sizin düşük ortalamalarınız size engel olur. 3 altı birisinin girmesi imaknsızdır demiyorum ama çook ama çook zordur o yüzden özelleri tercih edin özellerde bu yoktur notlar daha rahat verilir.

7- Googleda gitmek istediğiniz her okulun bitirme projelerine bakın odtutuye bakın birde bilkente bakın göreceksinizki bilkentten en az 15 20 kişi yurt dışına çıkmışken odtuden 2 3 kişi ancak var yok açın inceleyin bana inanmayın gözünüzle görün.

8- Kendini yırtsanda bu ülkede faydası yoktur planınızı mühendisseniz yurt dışı üzerine kurun çünkü bu ülkede çok tıngırdyan tenekeler makbuldür.

9- Odtu boğaziçi yerine iyi özellere yönelin GELECEK 10 YILDA ODTUDE KALMAYACAK BOĞAZİÇİDE İTUDE. Küresel rekabete uyamayan odtuluyum diyenlerin sonu hüsran.

Hepinizin ruz u ruşen olsun. Selam ve sevgiler.

• ODTÜ'yü yerden yere vurmuş.

Ben kepengimi kapatıp gitmek istiyorum.Hıyar satıcam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: leibniz

ASLA INANMAYIN ARASTIRIN..

Klasik odtulu okulunun reklamını yapıp kendini geliştirmekten dem vuruyor vaktinde sql biliyormuş vs.. okadar sığ laflarki bunlar.

1- Özel özel diye bağıranlara sormalı hangi özel sektör şu ülkede bir tane orijinal ve patentli ürün varmı (türkiyede alınan patentlerin hepsi yabancı firma başvurusu) uçak kanadı yapmak araba montajlamak ordan burdan kopyalayıp erp software yapmakmı özel sektör insanları yemeyin.

2- Tubitak aselsan vs... bunların hepsi hikaye vaktinde bizede yok şu bu denmişti, bazılarında öyle bir ego varki şaşıyorum sanki einstein kendini geliştirmiş bilmem ne yapmış geç hepsini bi kalemde senin değerin bu arkadaşım turkiyede kendi çöplüğünde kendi çevrenle rekabet ettiğinde okul adını kullandığında değerin bu çık yurt dışarı yolla cv gör yerini turkiyedeki iş tecrubesinin zerre değeri yok. Abd de avrupada yüzlerce şirket var buralarda çalışmak çok büyük birşey değil zaten birçok hintli kolayca iş buluyor.

3- Dünya küresel oldu inanın harvard stanford mit buraların bütün dersleri hepsi internette var sen yeterki iste öğren çindeki öğrenciyle farkın yok kitaplar desen ebook tarzında beleş dolanıyor nette odtu nun artık hiçbir anlamı yok anlam senin kişiliğinde.

4- Kendini geliştirmek bu ülkede zerre kadar değersizdir çoğu yere girecekler zaten bellidir okadar iyi birisi asla bu ülkede durmaz zaten özel sektor dayına amcana bakar okuluna bakar sen işe alır da ne yaparsın koca bir hiç aselsan ne yapmış bugune kadar yaptıklarının çoğu teknoloji transferi kendi üretimi değil uyanın israil guney koreden transfer.

5- İyi çalışın ve para biriktirip yurt dışında mutlaka yüksek lisans yapın çünkü yurt dışında yüksek o ülkede iş hayatına girişin anahtarıdır yüksek lisansa alırkende odtulu dodtulu diye almaz kimse not ortalamana bakar projelerine bakar.

6- Odtu cs ye gitmeyin açık söylüyorum hedefiniz yurt dışıysa gitmeyin çünkü odtu cs yurt dışına adam yollamada çok zayıf bir okul öğrenciyi kasıp not düşürmakm marifet değil abd de not enflasyonu vardır ve sizin düşük ortalamalarınız size engel olur. 3 altı birisinin girmesi imaknsızdır demiyorum ama çook ama çook zordur o yüzden özelleri tercih edin özellerde bu yoktur notlar daha rahat verilir.

7- Googleda gitmek istediğiniz her okulun bitirme projelerine bakın odtutuye bakın birde bilkente bakın göreceksinizki bilkentten en az 15 20 kişi yurt dışına çıkmışken odtuden 2 3 kişi ancak var yok açın inceleyin bana inanmayın gözünüzle görün.

8- Kendini yırtsanda bu ülkede faydası yoktur planınızı mühendisseniz yurt dışı üzerine kurun çünkü bu ülkede çok tıngırdyan tenekeler makbuldür.

9- Odtu boğaziçi yerine iyi özellere yönelin GELECEK 10 YILDA ODTUDE KALMAYACAK BOĞAZİÇİDE İTUDE. Küresel rekabete uyamayan odtuluyum diyenlerin sonu hüsran.

Hepinizin ruz u ruşen olsun. Selam ve sevgiler.

Sizin zihniyetinizdekiler yüzünden zaten ülke bugün bu halde ya...

Bu ülkede durulmaz, basın yurtdışına gidin...

Gidip master, doktora yapıp geri gelen birsürü arkadaşım var. Ben de inat ettim gitmedim, gitmeyeceğim de.

Hayatta herşey para değil. Bu vatan da sahipsiz değil...

ABD'ye meraklı olanlar buyursun gitsin. Biz gitmeyeceğiz ve Türkiye dünyada namı yürüyen bir devlet haline gelene kadar da mücadele edeceğiz.

ODTÜ de duracak, İTÜ de, Boğaziçi de... Bugüne kadar çökmedilerse, bugünden sonra hiç çökmeyecekler...

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.