Şimdi Ara

Mühendis Abinizden Tercih Önerileri, Hayat Dersi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
16
Favori
30.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Devlete bagli olmak istemiyorum,o yuzden beni baglamiyor
  • Devlete girip mühendislik yapmak istemeyen, sabit bir gelir elde etmek isteyenler için doğru bir yazı olmuş. Keşke böyle düşünen herkes bahsi geçen, kontenjanları dolmayan mühendislikleri seçse de diğerlerine yer açılsa.
  • Orijinalden alıntı: Anarchitekt

Forum gene kurbağa oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARTER_10 -- 15 Temmuz 2010; 23:42:23 >
  • Bak içim karardı yine
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anarchitekt

Devlete girip mühendislik yapmak istemeyen, sabit bir gelir elde etmek isteyenler için doğru bir yazı olmuş. Keşke böyle düşünen herkes bahsi geçen, kontenjanları dolmayan mühendislikleri seçse de diğerlerine yer açılsa.

Katılıyorum
  • Devlet gibisi yok bu devirde.Son zamanlarda işsiz kalanların hepsi özel sektörden çıkarılanlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iron_moon

Ben bilgisayar mühendisiyim. ÖSS, KPSS konularını yakın takip eden tecrübe sahibi bir abinizim. Tercih yapacak arkadaşlara kamu alım sayılarına ve KPSS'den kaç puanla devlette çalışabileceklerine dikkat etmelerini öneriyorum. Emeğinizin karşılığını insanca şartlarda, itibar sahibi olarak ve iş güvencesi problemi yaşamadan alabileceğiniz tek yer kamudur. Özel sektör ise sizi yıllarca "kendini geliştirirsen iyi para alırsın" masalıyla uyutur ve sömürür. O yüzden yazdıklarımı dikkate alırsanız siz karlı çıkarsınız. Almazsanız da -kendi düşen ağlamaz diyorum :)

Bence mühendislik yazacak birisi için TOP 5:
    1-) Elektrik Mühendisliği
    Türkiye'de çok az üniversitede olduğu için mezun sayısı az. Kamu alımlarında puanları 60'lara 50'lere kadar düşüyor.
    2-) Harita Mühendisliği
    Mezun sayısına oranla alım çok olduğu için ve mezunları fazla yüksek puan alabilen kişiler olmadığından 70'lerle alım yapılıyor.
    3-) Orman Mühendisliği
    Çok sayıda alım yapılıyor. 75'lere kadar düşüyor puanlar. Üstelik tüm Türkiye için alım yapılıyor. Memeleketinizde çalışma ihtimaliniz yüksek.
    4-) Jeoloji Mühendisliği
    Alım çok, yüksek puanlı aday az. Puanlar 70-80'lerde.
    5-) Makine Mühendisliği
    Kamuda alım oldukça fazla ama mezun da fazla. Fakat yine de 78-80'lere kadar düşebiliyor zaman zaman. Ayrıca kamu olmazsa özel sektör şansı olan eski bir disiplin.

Aşağıdaki mühendislikleri de ASLA yazmamalı. Puanlarının yüksek oluşunaa, adlarındaki şaşalığa, çoğu üniversitede yüksek puanlı oluşlarına aldanmayın. Bitirince iş bulabilecek misiniz ona bakın. Bu söylediklerim inandırıcı gelmiyorsa bir örnek vereyim. Benim liseyi bitirdiğim yılda (1994) Tekstil Mühendisliği bölümü (mesela İTÜ'de) o kadar yüksek puanlıydı ki örneğin EGE Tıp'a 56-60 puan fark atıyordu. Şimdi tekstil mühendisi abilerinize bir dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bir tane bile tekstil mühendisinin kamuya alındığını görmedim. O yüzden dediklerimi yabana atmayın. İşte ASLA yazılmaması gereken

WORST (en kötü) 4 listem:
    1) Endüstri Mühendisliği
    LYS puanı/iş bulma şansı oranı en kötü mühendisliktir. Çok az sayıda alım yapılır ama bu bölümü bişey sanıp giren zeki öğrenci çokluğundan 90 alan bile atanamayabilir. Özel sektör ise bu mühendisliği ne ciddiye alır, ne anlayabilmiştir ne de işe alır :) Yüksek puanına yazık etmek isteyenler yazsın.
    2) Elektrik-Elektronik Mühendisliği
    O kadar çok mezun var ki puanlar 85-90'larda. Üstelik her ne kadar adları Elektrik-Elektronik mühendisi de olsa kamudaki Elektrik Mühendisliği alımlarına başvuramazlar. Yani devlet elektrik mühendisi olarak kabul etmez bu arkadaşları. Uzak durun. Boğaziçi, ODTÜ'den bile uzak durun derim. Kamu alımlarında üniversite adının hiçbir önemi yoktur. Puanın neyse o'sundur.
    3) Elektronik Mühendisliği
    Bkz. madde 3.
    4) Bilgisayar Mühendisliği
    Yeni açılan her üniversitede açılması sanki bir kanuni hükümmüş gibi her üniversiteye açılan bölümdür. Öğrenci adayları en çok da "bilgisayar mühendislerine çok ihtiyaç var, açık çok fazla" yalanıyla kandırılır. Kamu alımlarında bu arkadaşlar da yüksek puan aldıklarından 80-85'le ancak atanabilirler. Özel sektörde de ben aylık 700 alan da gördüm 900 alan da. Lise mezunu hemşire ya da ebeler devlette 1600 civarı maaş alırlar. O yüzden şaşalı ismine kanıp yaarsanız bunalıma girersiniz. Uzak durun derim.

Şaşırdınız değil mi? Karar sizin elbette ama şunu unutmayın; hayatta en değerli bilgi tecrübedir. Çünkü yaşanmış sınanmış bilgidir. Dolayısıyla birinin sizle tecrübesini paylaşması sizin yerinize o durumu yaşamış, siz o durumdan zarar görmeden size bilgi veren kişi gibidir. Siz yaşamış olsanız iş işten geçmiş oluyor zaten.

Bu listeyi hazırlarken poplüler dalları dikkate aldım. Ayrıca dipnot olarak mekatronik (bu aralar çok gaz veriliyor ama aslında iş dünyasında karşılığı SIFIR), moleküler biyoloji ve genetik, seramik, tekstil, uzay vs. yazmayın sakın. Bir de uçak, gemi inşaat vb. mühendislikleri yazabilirsiniz ama sadece özel sektör için.

Herkese başarılar.

Arkadaşım (muhtemelen yaşıtız, o yüzden arkadaşım diyorum), kusura bakma da, çok yanlı yorumlar yapmışsın... Tek pencereden bakmışsın... Üstüne bir de "Abinizim, sözümü dinleyin" diyerek biraz suyunu çıkarmışsın...

Bu söylediklerin sadece KPSS-B kadroları için devlette çalışmayı düşünenlere geçerli olabilir... Onun dışında ne KPSS-A kadrolarına, ne Özel Sektöre ne de diğerlerine uymaz...

Veya şöyle diyeyim... İlk 5-10'bindeki tanınmış-marka haline gelmiş mühendisliklerde tutmaz...

Ama 50bin. olup da Erciyes Endüstri falan yazıyorsanız, o zaman ayrı...

Tekstil de 94'te 570le falan alıyordu hatırladığım. O zamanlar gözdeydi de, şimdilerde rezil olması Avrupa kotalarının kalkması ve Çinliler'in piyasayı boğması yüzünden... Bir de bizim Tekstilcilerin atadan kalma iş sahibi köylüler olması ve vizyon sahibi olamamalarından...

WORST diye yazdığın 4 bölüm de aslında BEST bölümlerdir. Ama BEST okullarda okursan... Yoksa orta veya kötü-orta bir okulda okuyup da kamuda çalışmayı düşünen için yaklaşık senin dediğine gelir...

Ayrıca senin yazdığın sıralamanın maaşları hiçbir zaman mevcut piyasada 3-4 bin lirayı geçmez... Yani hayatta çok yükseği hedeflemeyenler içindir...

Evet, 2-3 yıl tecrübeli KTÜ mezunu bir İnşaat Mühendisi piyasada 1500 lirayı anca alırken, 2-3 yıl tecrübeli Harita Mühendisi 2500 lira alabilir...

Ama o Harita Mühendisi 40 yıl tecrübeli de olsa 4000'den fazlasını alamaz...

Bizim mühendis arkadaşlar arasında da (Çoğu ODTÜ'lü, gerisi Bilkent-Boğaziçi) bildiğim kadarıyla 4000'den aşağı alan çok nadir... En düşük 2500-3000'e çalışan var...

30 yıl tecrübeli 1/4 kadrolu bir Prof.'un maaşı da 3800 civarı idi hatırladığım... Ona göre kıyaslarsınız...

Dediğim gibi, "Düşük Puanlı Üniversiteler İçin" diye bir düzeltme yaparsan, doğruya yakın bir yorum olur... Yoksa manasız...

• quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Devlet gibisi yok bu devirde.Son zamanlarda işsiz kalanların hepsi özel sektörden çıkarılanlar.

Bir ara devletin de özel sektör gibi olacağı söyleniyordu. Yani memur olarak bir yamuk yaptığınız zaman devlet sizi patron gibi işten atabilirmiş. Saçma geliyor kulağa; ama yakın zamanda ciddi ciddi bu sistemin geleceği söyleniyordu. Ben sanmıyorum bu sistemin geleceğini.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: thereisno_spoon

KPSSde az puanla bir yere girmek için orman mühendisi olmaktansa, kendi bölümümde özel sektörde çalışmayı tercih ederim. Bu bölümlerden mezun olanların yüzde kaçı kpss'ye girip devlette çalışıyor ki? Ayrıca bir tercih yapılırken bir ömür boyu bu mesleği yapacağını bilmeli herkes. Buraya bakıp da "aaa x mühendisliği kamuya daha kolay giriyormuş" diye düşünüp daha okurken sınıntıdan bayılacağınız bir bölümü seçmeyin.
    Ayrıca en altta Moleküler biyolojiyi önermişsiniz, bölüm çok güzel fakat ülkemizde iş imkanı SIFIR. Bu öneriden sonra yazınıza biraz şüpheli bakıyorum açıkçası.

2008 KPSS'de 2800 Bilgisayar mühendisi, 4000 küsür Elektrik-Elektronik Mühendisi KPSS'ye girdi ve hepsi de devlete girmek için birbirini yiyorlar. Örneğin ben de bilgisayar mühendisiyim (Yıldız Teknik, 2 dil biliyorum) ve ben de kamuda çalışıyorum. Asla da özelde çalışmam (orada da çalıştım kıyaslama yapabilecek durumdayım yani)
    Moleküler biyoloji ve genetik benim ÖNERMEDİKLERİM arasında yer alıyor. Tekrar okursanız görebilirsiniz. Sanırım gözünüzden kaçmış.

Şunu da ekleyeyim... 2004'te İnşaat Sektörü krizdeydi... Biz de tutup KPSS'ye girmiştik...

Ben 97.5 puanla TR 21.si olmuştum... A tipi kadro açılana kadar B tipi bir kadroya gireriz, sonra A tipine geçiş yaparız dedim... Ankara içi 5 tercih yaptım... Ve boşta kaldım...

İlk 20'de 5 tane ODTÜ'lü İnşaat Müh. varmış...

Ama o sene Bilgisayar ve Elektronik kadrolarında boş kadrolar vardı bir sürü...

Bir de hatırladığım, o sene ODTÜ'lü Bilgisayar ve Elektronik mühendislerinin KPSS'yi hiç sallamadığı, ama İnşaatçıların suyunu çıkardığı idi...

2005-6'dan sonra İnşaat sektörü iyi açıldı... Öyle eskisi gibi rağbet de kalmadı...

Ha ben ne mi yaptım? Bastım yurtdışına gittim... Tertemiz...

Geri geldiğimde de EPDK kadro açmıştı... Bir arkadaş "Bana bırak" deyince, ben girmedim ve özel sektöre geçtim...
    Şimdi O EPDK'da, ben özel sektördeyim... Benim maaşım ondan yüksek ama, ikimiz de halimizden memnunuz...

• quote:

Orijinalden alıntı: ysselim

quote:

Ben bilgisayar mühendisiyim. ÖSS, KPSS konularını yakın takip eden tecrübe sahibi bir abinizim. Tercih yapacak arkadaşlara kamu alım sayılarına ve KPSS'den kaç puanla devlette çalışabileceklerine dikkat etmelerini öneriyorum. Emeğinizin karşılığını insanca şartlarda, itibar sahibi olarak ve iş güvencesi problemi yaşamadan alabileceğiniz tek yer kamudur. Özel sektör ise sizi yıllarca "kendini geliştirirsen iyi para alırsın" masalıyla uyutur ve sömürür. O yüzden yazdıklarımı dikkate alırsanız siz karlı çıkarsınız. Almazsanız da -kendi düşen ağlamaz diyorum :)

Türkiye'de çok az üniversitede olduğu için mezun sayısı az. Kamu alımlarında puanları 60'lara 50'lere kadar düşüyor.
    2-) Harita Mühendisliği
    Mezun sayısına oranla alım çok olduğu için ve mezunları fazla yüksek puan alabilen kişiler olmadığından 70'lerle alım yapılıyor.
    3-) Orman Mühendisliği
    Çok sayıda alım yapılıyor. 75'lere kadar düşüyor puanlar. Üstelik tüm Türkiye için alım yapılıyor. Memeleketinizde çalışma ihtimaliniz yüksek.
    4-) Jeoloji Mühendisliği
    5-) Makine Mühendisliği
    Kamuda alım oldukça fazla ama mezun da fazla. Fakat yine de 78-80'lere kadar düşebiliyor zaman zaman. Ayrıca kamu olmazsa özel sektör şansı olan eski bir disiplin.

Aşağıdaki mühendislikleri de ASLA yazmamalı. Puanlarının yüksek oluşunaa, adlarındaki şaşalığa, çoğu üniversitede yüksek puanlı oluşlarına aldanmayın. Bitirince iş bulabilecek misiniz ona bakın. Bu söylediklerim inandırıcı gelmiyorsa bir örnek vereyim. Benim liseyi bitirdiğim yılda (1994) Tekstil Mühendisliği bölümü (mesela İTÜ'de) o kadar yüksek puanlıydı ki örneğin EGE Tıp'a 56-60 puan fark atıyordu. Şimdi tekstil mühendisi abilerinize bir dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bir tane bile tekstil mühendisinin kamuya alındığını görmedim. O yüzden dediklerimi yabana atmayın. İşte ASLA yazılmaması gereken

1) Endüstri Mühendisliği
    LYS puanı/iş bulma şansı oranı en kötü mühendisliktir. Çok az sayıda alım yapılır ama bu bölümü bişey sanıp giren zeki öğrenci çokluğundan 90 alan bile atanamayabilir. Özel sektör ise bu mühendisliği ne ciddiye alır, ne anlayabilmiştir ne de işe alır :) Yüksek puanına yazık etmek isteyenler yazsın.
    O kadar çok mezun var ki puanlar 85-90'larda. Üstelik her ne kadar adları Elektrik-Elektronik mühendisi de olsa kamudaki Elektrik Mühendisliği alımlarına başvuramazlar. Yani devlet elektrik mühendisi olarak kabul etmez bu arkadaşları. Uzak durun. Boğaziçi, ODTÜ'den bile uzak durun derim. Kamu alımlarında üniversite adının hiçbir önemi yoktur. Puanın neyse o'sundur.
    Bkz. madde 3.
    Yeni açılan her üniversitede açılması sanki bir kanuni hükümmüş gibi her üniversiteye açılan bölümdür. Öğrenci adayları en çok da "bilgisayar mühendislerine çok ihtiyaç var, açık çok fazla" yalanıyla kandırılır. Kamu alımlarında bu arkadaşlar da yüksek puan aldıklarından 80-85'le ancak atanabilirler. Özel sektörde de ben aylık 700 alan da gördüm 900 alan da. Lise mezunu hemşire ya da ebeler devlette 1600 civarı maaş alırlar. O yüzden şaşalı ismine kanıp yaarsanız bunalıma girersiniz. Uzak durun derim.

Şaşırdınız değil mi? Karar sizin elbette ama şunu unutmayın; hayatta en değerli bilgi tecrübedir. Çünkü yaşanmış sınanmış bilgidir. Dolayısıyla birinin sizle tecrübesini paylaşması sizin yerinize o durumu yaşamış, siz o durumdan zarar görmeden size bilgi veren kişi gibidir. Siz yaşamış olsanız iş işten geçmiş oluyor zaten.

Bu listeyi hazırlarken poplüler dalları dikkate aldım. Ayrıca dipnot olarak mekatronik (bu aralar çok gaz veriliyor ama aslında iş dünyasında karşılığı SIFIR), moleküler biyoloji ve genetik, seramik, tekstil, uzay vs. yazmayın sakın. Bir de uçak, gemi inşaat vb. mühendislikleri yazabilirsiniz ama sadece özel sektör için.

Herkese başarılar.

Arkadaşım (muhtemelen yaşıtız, o yüzden arkadaşım diyorum), kusura bakma da, çok yanlı yorumlar yapmışsın... Tek pencereden bakmışsın... Üstüne bir de "Abinizim, sözümü dinleyin" diyerek biraz suyunu çıkarmışsın...

Bu söylediklerin sadece KPSS-B kadroları için devlette çalışmayı düşünenlere geçerli olabilir... Onun dışında ne KPSS-A kadrolarına, ne Özel Sektöre ne de diğerlerine uymaz...

Veya şöyle diyeyim... İlk 5-10'bindeki tanınmış-marka haline gelmiş mühendisliklerde tutmaz...

Ama 50bin. olup da Erciyes Endüstri falan yazıyorsanız, o zaman ayrı...

Tekstil de 94'te 570le falan alıyordu hatırladığım. O zamanlar gözdeydi de, şimdilerde rezil olması Avrupa kotalarının kalkması ve Çinliler'in piyasayı boğması yüzünden... Bir de bizim Tekstilcilerin atadan kalma iş sahibi köylüler olması ve vizyon sahibi olamamalarından...

WORST diye yazdığın 4 bölüm de aslında BEST bölümlerdir. Ama BEST okullarda okursan... Yoksa orta veya kötü-orta bir okulda okuyup da kamuda çalışmayı düşünen için yaklaşık senin dediğine gelir...

Ayrıca senin yazdığın sıralamanın maaşları hiçbir zaman mevcut piyasada 3-4 bin lirayı geçmez... Yani hayatta çok yükseği hedeflemeyenler içindir...

Evet, 2-3 yıl tecrübeli KTÜ mezunu bir İnşaat Mühendisi piyasada 1500 lirayı anca alırken, 2-3 yıl tecrübeli Harita Mühendisi 2500 lira alabilir...

Ama o Harita Mühendisi 40 yıl tecrübeli de olsa 4000'den fazlasını alamaz...

Bizim mühendis arkadaşlar arasında da (Çoğu ODTÜ'lü, gerisi Bilkent-Boğaziçi) bildiğim kadarıyla 4000'den aşağı alan çok nadir... En düşük 2500-3000'e çalışan var...

30 yıl tecrübeli 1/4 kadrolu bir Prof.'un maaşı da 3800 civarı idi hatırladığım... Ona göre kıyaslarsınız...

Dediğim gibi, "Düşük Puanlı Üniversiteler İçin" diye bir düzeltme yaparsan, doğruya yakın bir yorum olur... Yoksa manasız...

aslında selim abi senle aynı düşündüğüm ve düşünmediğim şeyler var öncelikle aynı düşündüğüm dediin gibi harita mühendisi en fazla devlet memuru olur ki bunu bütün meslekler bi şekilde yapabilir.ve de mesleki olarak hafif bi meslek havası var.
    diğer konuların bazılarında katılmıcam mesala sen sadece odtü boğaziçi mezunları örneği vermişsin.bunlar eyvallah doğru örneklerdir ama sende gözünü açsana bi bunlar senn cevende 4 lirayı beğenen odtü boğaziçililerken bu rakamların cok daha üstüne çalşn ne makina inşaat mühendisleri var üni adı da boğazçi olmayanından.
    bu konuda haksızlk yapıyorsun.bak burda bi ardkş şimdi ilk 5 mi 7 binde mi ne gecen sene sınavda 30 küsürbinlerdeymiş
    bende ilk senem ve 30 küsürbinlerdeyim.ve sınava dersaneye fln gitmeden fen lisesinde yatılı okuyarak kendi çapmda etütle fln hazırlandm abartılı kasmadan çünkü lise2 den sonra artık bana daraltı geldi tamam mı?
    şimdi sen öss gibi sınavla ölçülen boğaziçi öğrenci modelini liseyede vurursan ozmn asıl seçimler 14 yaşndakiler derim bende.
    yani hocam benim bu sene gitmem gerekiyor sıralamam da orta halli yerlere yetişcek ama gitmeliyim boğaziçi lüxüm yok ki olsa bile o puanı çeksem mühendislk okumazdm onu da açık açık söyleyim.
    herneyse ben bu bakış açsını hiç sevmiyorum.ne yani ben şimdi imkanım olsa kalsam bi sene gitsem boğaziçiye ozaman süper zeka mı olacağım?
    yani bu şekilde bakış yüzünden inan ki bizim ülke hayatta ilerlemez önüne geleni küçümsemeye çalşıorsunda o erciyes üniden seni 10 a katlıcak adamda cıkmştır merak etme.hem bilgi hem maaş olarak.ve bana göre türkiyede iyi üni de yok.istediğin kadar var de yok çünkü benm matemtkde ciddi ciddi farka ttığım adam beni eğer sosyalden türkçeden fen1den yada okul puanından geçebiliyorsa türkiyede iyi üni de yok demektir ;)burdaki ben temsilidir.
    neyse ben bu sene basıp gidecem uludağ eskişhr akdeniz gibi bi yere.siz beğenmeyebilirsiniz belki ama ben gayet kazndktan sonra havalarada uçacam.

• Bazı arkadaşlar ilk bilmem kaça girmiş ODTÜ'lü, Boğaziçili ne yapsın devleti gibi bazı yorumları yapmışlar. Bakın bunun geçersizliğini ıspatıyla göstereyim size.
    Çok vaktim olmadığı için çok araştırma imkanım olmadı ama yine de en azından bir tane buldum. Diğerlerinin de buna benzer olduğundan şüpheniz olmasın çünkü ben bu sınavların çoğuna girdim ve diğer adaylarla sohbet ettim. Hepsi de en elit üniversitelerdendi. ODTÜ'lü, İTÜ'lü, Hacettepeli, Bilkentli'ydi hepsi ama mesela hiç Dumlupınar, Akdeniz'e rastlamadım. Çünkü onları mülakata katılacak puanı alamamışlardı.
    2008 yılında EPDK Enerji Uzmanı alımında başvuranlar arasında puan üstünlüğüne göre mülakata katılmaya hak kazanan 43 kişiden (Elektrik-Elektronik Mühendisi, bu kişilerin neredeyse hepsi ilk 500'de üniye girenler);

15 kişi ODTU
    7 kişi Bilkent
    4 kişi Eskisehir Osmangazi
    4 kişi Gazi
    3 kişi Hacettepe
    2 kişi Çukurova
    2 kişi İTÜ
    1 kişi Anadolu
    1 kişi KTÜ
    1 kişi Dokuz Eylül

mezunu. ODTÜ'lülerin sayısına dikkat ettiniz mi? (Kaynak :http://forum.memurlar.net/konu/510299/?page=30- EPDK'daki sayfa yayından kalktığı için forumdan link verdim. Ama siz bu yılki sınav sonuçları açıklandığında da görebilirsiniz aynı manzarayı)

Emin olun bir bu kadar da hatta üç katı kişi bu elit ünilerden başvuruyor ama listeye bile giremiyor.
    Ben naçizane yol göstermeye çalıştım. Herkes elbette kararında özgür. Ben de ünide okurken ASLA devlete girmem, ne işim var memurlukla derdim. Ama şimdi keşke mezun olur olmaz girseymişim diyorum.
    Bir de şunu unutmayın, özelde astronomik rakamlar alanların büyük çoğunluğu devlette yöneticilik geçmişi olup sonradan özele geçenlerdir. Sıfırdan özelde başlayıp da astronomik rakamlar alanların oranı çok düşük.
    Yine de herkesin gönlünce olsun.

• quote:

2-) Harita Mühendisliği
    3-) Orman Mühendisliği
    4-) Jeoloji Mühendisliği
    5-) Makine Mühendisliği

1) Endüstri Mühendisliği
    Bkz. madde 3.

Herkese başarılar.

Mekatronik gerçekten sıfır mı yaa nie bu kadar övüyolar ki ozman anlayamadım ben bu işi

• quote:

Bazı arkadaşlar ilk bilmem kaça girmiş ODTÜ'lü, Boğaziçili ne yapsın devleti gibi bazı yorumları yapmışlar. Bakın bunun geçersizliğini ıspatıyla göstereyim size.
    Çok vaktim olmadığı için çok araştırma imkanım olmadı ama yine de en azından bir tane buldum. Diğerlerinin de buna benzer olduğundan şüpheniz olmasın çünkü ben bu sınavların çoğuna girdim ve diğer adaylarla sohbet ettim. Hepsi de en elit üniversitelerdendi. ODTÜ'lü, İTÜ'lü, Hacettepeli, Bilkentli'ydi hepsi ama mesela hiç Dumlupınar, Akdeniz'e rastlamadım. Çünkü onları mülakata katılacak puanı alamamışlardı.
    2008 yılında EPDK Enerji Uzmanı alımında başvuranlar arasında puan üstünlüğüne göre mülakata katılmaya hak kazanan 43 kişiden (Elektrik-Elektronik Mühendisi, bu kişilerin neredeyse hepsi ilk 500'de üniye girenler);

15 kişi ODTU
    7 kişi Bilkent
    4 kişi Eskisehir Osmangazi
    4 kişi Gazi
    3 kişi Hacettepe
    2 kişi Çukurova
    2 kişi İTÜ
    1 kişi Anadolu
    1 kişi KTÜ
    1 kişi Dokuz Eylül

mezunu. ODTÜ'lülerin sayısına dikkat ettiniz mi? (Kaynak :http://forum.memurlar.net/konu/510299/?page=30- EPDK'daki sayfa yayından kalktığı için forumdan link verdim. Ama siz bu yılki sınav sonuçları açıklandığında da görebilirsiniz aynı manzarayı)

Emin olun bir bu kadar da hatta üç katı kişi bu elit ünilerden başvuruyor ama listeye bile giremiyor.
    Ben naçizane yol göstermeye çalıştım. Herkes elbette kararında özgür. Ben de ünide okurken ASLA devlete girmem, ne işim var memurlukla derdim. Ama şimdi keşke mezun olur olmaz girseymişim diyorum.
    Bir de şunu unutmayın, özelde astronomik rakamlar alanların büyük çoğunluğu devlette yöneticilik geçmişi olup sonradan özele geçenlerdir. Sıfırdan özelde başlayıp da astronomik rakamlar alanların oranı çok düşük.
    Yine de herkesin gönlünce olsun.

Abicim bak alakasız bir örnek verip milleti yanıltıyorsun...

EPDK senin bahsettiğin B-Tipi kadrolardan sayılmıyor. A-Tipi kadroların en krallarından.

EPDK, SPK, BDDK, KİK gibi kurumlara tabi ki başvururlar. Yeni mezun adam bile 2.75-3 arası bir maaşla uzman yardımcısı olarak başlıyor, bir kaç sene içinde uzman, daha sonrasında da üst düzey bürokrat oluyor...

Ayrıca bu kurumlara 80 üzeri KPSS ve 70 üzeri KPDS ile anca başvurabiliyorsun. Onların da 10ar puan üzeri anca ilk 50 listesine girebiliyor. (5 miydi kısa liste bilmiyorum da).
    Dolayısıyla listede ODTÜ'lü sayısının çok olması normal.

B-Tipi kadrolarda kaç tane ODTÜ Elektronik mezunu varmış, bir de onları saysan bana...

Bak ben sana daha geniş bir araştırma yaptım:

Açtım Facebook'u, 101 kişilik arkadaş listemi tek tek saydım... (Account 1 aylık)

87 ODTÜ, 3 Boğaziçi, 3 Bilkent, 2 İTÜ, 6 tane de ilkokul vs. döneminden adam var.

Bunların 25 tanesi yurtdışında (Çoğu ABD, gerisi Avrupa) (%25)
    Geri kalanların çoğu özel sektörde. 6-7 tane devlette çalışan var.
    Onlar da MFİK, EPDK, TÜBİTAK gibi üst düzey kurumlarda.
    1 tane DSİ, 1 tane de TSE'de çalışan var.

Yani senin bahsettiğin KPSS-B kadrosu ile çalışan sadece %2... Onlar da İnşaat Müh. Onlar da zaten bahsettiğim en düşük maaşlı mühendisler. (TSE'deki 3 alıyor bildiğim kadarıyla).

Bunların 13 tanesi Elektronikçi. Bunların 6sı yurtdışında. Diğer 7si de Tübitak-Savunma Sanayi-Özel Sektör...

Peki sen ne yapıyorsun? Tek EPDK'ya girenleri örnek gösterip "Bakın ODTÜ'lü bile Devlete girmeye göbek atıyor" diye milleti yanıltıyorsun...

Rica ederim, filin sadece bacağını tutarak "Fil dediğin sütun gibi birşeydir" diyerek insanları yanıltma...

• ya arkadaşlar sizn mantığınız alıyor mu şimdi elektronik müh dururken orman yazmayı. benim amcam özel sektörde çalışıyor şuan ve kendi pazarında işin içinde olduğu için diyor ki elektronik müh. bilg müh. mekatronik müh çok iş var hemde dolgun maaşla. ek olarak yeni bir meslek enerji sistemleri müh şuan kapış kapış ve enerji ihtiyacı günden güne artan dünyada bir numaralı meslek.
  • -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata_34 -- 2 Kasım 2011; 15:24:47 >
  • +bu abimiz kamuya geçmiş, karamsarlığa kapılmayın arkadaşlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata_34 -- 2 Kasım 2011; 15:38:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ata_34

+bu abimiz kolayı seçip kamuya geçmiş(bir de bilgisayar mezunu )bir espirisi kalmadı zaten bilgisayarın herkes yapıyor onların işlkerini o yüzden karamsarlığa kapılmayın arkadaşlar..

ben inanmıyorum bilg.müh.ün işinin herkesin yaptığına..tabi yaptığı işi word kullanmak falan gibi görüyosanız orası başka..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

quote:

+bu abimiz kolayı seçip kamuya geçmiş(bir de bilgisayar mezunu )bir espirisi kalmadı zaten bilgisayarın herkes yapıyor onların işlkerini o yüzden karamsarlığa kapılmayın arkadaşlar..

ben inanmıyorum bilg.müh.ün işinin herkesin yaptığına..tabi yaptığı işi word kullanmak falan gibi görüyosanız orası başka..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata_34 -- 2 Kasım 2011; 15:25:53 >
  • quote:

öncelikle bu konuyu açan arkadaşımız kamuda çalışıyor ona göre yorumlar yapmış
    İTÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK-TELEKOM-KONTROL(İTÜ EE FAKÜLTESİ BÖLÜMLERİ)Nİ TANITAYIM BİRAZ
    İTÜ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ:itünün en eski bölümlerinden bir tanesi..türkiyede elektrik-elektronik müh.yerine sadece elektrik sadece elektronik müh.eğitimi sadece itüdedir..zaten elektrik elektronik müh.4.sınıfta alanlara ayrılıyor(ya elektrik ya elektronik)
    3 üniversitede var ama itü dışındakilerin (yıldız teknik-kocaeli)sözü geçmiyor maalesef piyasada puanı da 340civarı idi(eski puanlama)şimdi sanırım 517 idi
    özelde ve devlette çalışılıyor tabi her müh.gibi ama bu puanı yapıp itü gibi yerlerden mezun olanlar genelde özel sektörde çalışıyorlar(ytü ve kocaeli mezunları da kamuya yönelmiş durumda)
    elektronun geçtiği her yerde elektrik müh.vardır telekominikasyon-sistem-otomasyon-enerji-inşaat yani çok geniş bir alanı var
    türkiyenin önde gelen firmalarının GENERAL ELECTRIC-SEIMENSE-ARÇELİK-ENERJİSA-MOELLER-PHILIPS-AVEA-TT-FORD-ABB-AREVA...gibi )iş ilanlarında elektrik müh.görebilirsiniz ve artık firmalar yalnız elektrik müh veya yalnız elektronik müh.alıyorlar elektrik elektronik müh.espirisi bitti yanialanında uzmanlaşmış eleman alıyorlar bakın:KARİYER.NET(ELECTRICAL ENGINEERING yazın görürsünüz)yani iş yelpazesi baya baya geniş bir bölüm makinadan sonra ama her tarafta elektrik müh.yok3 üniversitede var ve gerçek anlamda İTÜ DE var..itü elektrik mühendisliği mezunlarından bir kaç tane TURGUT ÖZAL-TOFAŞ FIAT GENEL MÜDÜRÜ-SEIMENSE GENEL MÜDÜRÜ-ENERJİSA CEO..yani gerçek anlamda elektrik müh.olarak özel sektörde ÇALIŞMAK İSTİYORSANIZ kesinlikle İTÜ ELEKTRİK MÜH.DERİM.. iş ilanlarına bakın bence gerçeklik için ve artık BOĞAZİÇİ-ODTÜ-İTÜ mezunları tercih edilir gibi ilanlar arttı çünkü o kadar özel üniv.ve devlet üniv.var ki...bir itü lü olarak tanıtmak istedim kolay gelsin..

Siz benim söylediklerimi desteklemişsiniz zaten. Ben Elektrik Mühendisliğini en başa koydum. Şiddetle tavsiye ederim.

Beni kolayı seçmekle ithaf etmişsniz. Zoru seçmek nedir anlatabilir misiniz? Yani şunu mu yapmalıydım: Mesai mevhumu olmadan (iş bitene kadar çalışma), bayram tatil demeden, aileme vakit ayıramadan (çocuğunuz olunca anlarsınız aileye vakit ayırmanın ne demek olduğunu, eve geldiğinizde minik kızınız uyumuş olacaksa onun en sevimli yıllarını siz patronun işini yetiştirmekle geçiriyorsunuz demektir), yıllık izinlerimi gereği gibi kullanamadan, sigortamın asgari ücretten yatırılmasına ses çıkarmadan, acaba bu işyerinden atılmadan emekli olabilecek miyim kaygısına aldırmadan, üstelik de bütün bunlara katlanırken kamudaki meslektaşlarımdan DAHA DÜŞÜK bir ücrete çalışarak Özel Sektörü mü seçmeliydim?

Bir de bir konuya açıklık getireyim. Benim önerilerim ortalama insanlar için. Yoksa siz gider bir bilgisayar mühendisi olarak öyle bir proje yaparsınız ki katınız yatınız olur, ya da elektrik elektronik mühendisi olarak bir haberleşme şirketinde maliyetleri çok düşürecek bir buluşa imza atmışsınızdır el üstünde tutulursunuz. Ya da bir tanıdığınız ALCATEL'de işe girmiştir de bilmem ne kadar maaş alıyordur. Bunlar işin istisnası, en iyiler ve en kötüler benim konum değil. Ben %95'e hitaben yazdım bu konuyu. Ve şunu bilin ki %95'iniz istisna olan grupta olmayacak.

Son olarak şunu söyleyeyim, meslek rehberi adı altında yayınlanan kitapçıklar filan vardır. Dersaneler, gazeteler verir. Bu rehberlerden de mutlaka uzak durun. O rehberlere göre her meslek süperdir zaten. Bir tanesi için bile menfi bişey yazmaz. Mesela Fen Bilgisi Öğretmenliği başlığını açıp okursunuz, hemen yazasınız gelir. Oysa devlet az sayıda alım yptığı için çoğu dersanelerde 200 TL maaşla, ya da MEB'de aylık 300-400 TL alarak ücretli öğretmen olarak çalışırlar.

Neyse ben çok uzatmayacağım. Dediğim gibi; her koyun kendi bacağından asılır. İnşallah 5 sene sonra bu yazdıklarım aklınıza geldiğinde derin bir pişmanlık yaşamazsınız seçiminizden dolayı. Ben sadece tecrübelerimi paylaşmak istedim.
    Hepinizin tercihleri hakkınızda hayırlı olsun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

quote:

onu bilmiyorum ama her yıl dibe doğru gidiyor puanlar..ayrıca piyasada en düşük çalıştırılan müh.haline geldi maalesef bil.müh.

sadece bilgisayar değil ki her üni.de olan(makine,inşaat...) hepsi o durumda..işini iyi yapan her koşulda parasını alır...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.