Şimdi Ara

muhabbet kuşu ile ilgili sorularım var bakın hele.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
17.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • odada bir adet aynalı dolap var. bu hayvanı ne zaman salsam gidip orda bir yere tutunup aynayı gagalayıp ötüyor. başka bir işle uğraşmıyor. ve ağzından yem(?) dökülüyor. bunun sakıncası derti var mı? anormal bir durum mu?

bir de ben ilgilenemediğim için okul-dersane vs. derken bir eş almak istiyorum. herhangi bir eş alsam olur mu neye dikkat etmeliyim. bunu da bir anlatırsanız sevinirim.

• Kaç aylık kuş ? Yetişkin bir kuş ise kızgınlık döneminde demektir,bu yüzden yansımasına yem kusuyor.Yetişkin kuş değilse yansımasını eş olarak kabul etmiş demektir,bir nevi oyun.Normal bir durum kuşlar yansımalarına yem kusabilir.

Kendisine yakın bir yaşta aylıkta alabilirsin bir kuş,tabi karşı cins olmasına dikkat et.
    Tavsiyem öncelikle hemen alma,aynayı uzak tut kuştan yani yansımasını unutsun.Veya salma 2 hafta kadar.Sonra aynı renkte bir eş alman daha iyi olacaktır.Sonuçta yansımasında kendisini görüyor,başka bir renkli kuşu yadırgayabilir,işi garantiye al kendi renginde eş seç.
    Kuş evcil ise eş tutması biraz zor olabilir ama belli de olmaz.Yani garantisi yok :)
    Salmaya kuşunu at,kendisi seçsin eşini,belki başka renkte bir kuşta seçebilir.Zaten erişkin bir kuşsa hemen bir eş seçer kendisi.Tabi seçtiği eşin buna ilgisi olup olmadığını iyice gözlemle,hemen akrar verme.Uzunsüre gözlemlersin kuşu salmada.
    Alacağın kuşun cinsiyetine,yaşına,sağlıklı olup olmadığına da dikkat et.

• quote:

Orijinalden alıntı: antienflamatuvar

Kaç aylık kuş ? Yetişkin bir kuş ise kızgınlık döneminde demektir,bu yüzden yansımasına yem kusuyor.Yetişkin kuş değilse yansımasını eş olarak kabul etmiş demektir,bir nevi oyun.Normal bir durum kuşlar yansımalarına yem kusabilir.

Kendisine yakın bir yaşta aylıkta alabilirsin bir kuş,tabi karşı cins olmasına dikkat et.
    Tavsiyem öncelikle hemen alma,aynayı uzak tut kuştan yani yansımasını unutsun.Veya salma 2 hafta kadar.Sonra aynı renkte bir eş alman daha iyi olacaktır.Sonuçta yansımasında kendisini görüyor,başka bir renkli kuşu yadırgayabilir,işi garantiye al kendi renginde eş seç.
    Kuş evcil ise eş tutması biraz zor olabilir ama belli de olmaz.Yani garantisi yok :)
    Salmaya kuşunu at,kendisi seçsin eşini,belki başka renkte bir kuşta seçebilir.Zaten erişkin bir kuşsa hemen bir eş seçer kendisi.Tabi seçtiği eşin buna ilgisi olup olmadığını iyice gözlemle,hemen akrar verme.Uzunsüre gözlemlersin kuşu salmada.
    Alacağın kuşun cinsiyetine,yaşına,sağlıklı olup olmadığına da dikkat et.

e şimdi alıcaksam kuşçuya gidip alıcam. nelere dikkat ediyim sizce? kuşun iyi olup olmadığını nerden anlarım. her açıdan. hasta falan olmasın yani.

• Yaşına dikkat etmelisin.Cinsiyetine.Bunlar hakkında net bilgin yoksa netten araştırmanı öneririm yaş ve cinsiyet öğrenmekle ilgili.Dişi kuş alacaksan tavsiyem ceresi kahverengi olmasına dikkat et,kızışmış kuş demektir :)
    Hareketlerine bakarsın,canlı duruyormuş diye.Ayak ve tırnaklarına bak mantar varmı diye.Poposuna bak dışkı yapışıklılığı varmı diye.Kanatlarda kopukluk,tüy eksikliği vs. bunlarada dikkat et tüy dökme hastalığı varsa genediktir çünkü,yavrularda da meydana gelir.
    Uzun süre gözlemle kuşu.Satıcıdana garanti al değiştirmr imkanıyla ilgili.
    Ayrıca yutkunma olayınada bak,kuş arada bir yutkunurmuş gibi hareket ediyorsa boğazında sorun var demktir,dikkat et buna çoklu ortamda bulunana kuşlarda çok rastlanır.
    Kuşunun fotosunu koyarsan ona ne denli bir kuş gider ona yakın bir foto koyarım örnek olarak.
  • şuan resim koyamıyorum

ama kuş dişi - 1-1.5 yaşında. - sapsarı - tombul - hareketli - poposu temiz - dediğiniz gibi yutkunma olayı yok.

ayrıca diyelim kuşu gittim aldım geldim. 2 si bu kafese sığmaz gibi. kafes biraz küçük. ayrıca diyelim çiftleşicekler. yumurtalarını koyacağı ayrı bir yer de ayarlamam lazım sanırım. bunlar hakkında da bilgi verir misiniz. bir de mesela kuşu aldım getirdim. ikisini de dışarı mı salayım yoksa ikisini direk kafese mi sokayım ne yapayım.
  • Erkek alcaksın yani.
    O zaman ceresinin masmavi olmasına dikkat et.
    Üstü beyaz altı mavi alma.Masmavi olsun,koyu lacivert hatta.
    Gözlerine bak kuşun,siyahlığın etrafında beyaz iris olacak veya gri olacak.Gri iris olnını al daha genç olur.Beyaz iris olanın yaşı 1 ve üstü ama 5 yaşındakininde beyazdır.Yaş olayını çözemem diyorsan gri irisli al.Simsiyah gözlü alma küçük gelir yaş olarak.
    Yani şu şekilde olcak iris:http://img542.imageshack.us/img542/9062/aaale.jpg

Bende çift kuş için uygun kafes var fazla geldiği için satıyorum.Uygun fiyata verebilirim eğer İst'de isen.
    Çift kapılı kafes,altında çekmecesi var,ızgaralı,2 ay kadar kullandım tertemiz.Yavru kuş çıkınca koyuyorum satana kadar o kadar :)
    Kafes bu:http://img856.imageshack.us/img856/6939/3000f.jpg
    Kuşlar yanıltmasın sattım onları.

Yumurtalar için fotoda gördüğün gibi yuvalık alman lazım.

Kuşu asla salma,özellikle yeni gelen kuşu,ortama ve yeni kuşa alışması zaten zaman alacaktır.Yavru almak amaçlı alıyorsan kuşların ikisinide asla salmamalısın.
    Kafese koy direk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antienflamatuvar -- 31 Aralık 2011; 21:00:42 >

• son olarak yiyecek-ek besin ve içecek konusunda tavsiye verebilir misiniz? bir de kum meselesi tabi

ben yemini buradaki bir kuşçudan açık olarak alıyorum. bir ara marul vermiştim sanırsam tam hatırlamıyorum. sulu sulu yapmaya başladı tuvaletini. bir daha vermedim. bir kaç gündür elma veriyorum. hareketleniyor ve seve seve yiyor. sizce neler vereyim.
  • Marka yem almana gerek yok.Bravo veya Vivid ürünü olan açık yem alabilirsin.İçlerinde sarı-kırmızı-yeşil taneleri olmayanlardan olsun ama,onlara meyvediyorlar amahiç bir faydası yok.
    Vivid veya Bravo nun açık yemleri gayet iyidir,ucuzdur ayrıca.Gidip 500 gr'lık pakete dünya para bayma.

Dal darı verebilirsin ayda bir tane.

Boş yemliğin birine kum koy elbet.Vitasand veya Witte Molen markası iyidir.Kumu eksik etme.

Gaga taşı koyma.Onun yeine kalamar kemiği al koy,bu hep bulunsun.

Yumurta maması yapabilirsin.

Ortadan yarılmış çarliston biberi,doğranmış havuç bunları da verebilirsin,soğuk havalarda fazla verme,uzunsüreli aralıklarla ver.
    Elma ve armut dahil.
    Marulu yazın veriyorum ben sık olmamak kaydıyla.
    Taze taze ver.
  • meraba arkadaşlar benımde bır muhabbet kuşum var 3 gundur yem yemıo tek su ıçıo ama çok haraketlı kısa surede ıgleşmesı ıcın ne yapabılırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: mazlumcelo

meraba arkadaşlar benımde bır muhabbet kuşum var 3 gundur yem yemıo tek su ıçıo ama çok haraketlı kısa surede ıgleşmesı ıcın ne yapabılırım

Burada kimse muhabbet kuşunu görmeden net yorum yapamaz, veterinere,kuşçuya gidin ve kuşunuzu gösterin, bilgili bir veterinere ya da kuşçuya rastlarsanız size gerekli tavsiyeleri verecektir.Hasta olabilir, vitamin eksikliği olabilir.
    Erkek kuşumuzda daha önce kanat titremesi vardı, vitamin eksikliği var dedi veteriner,şimdi Allah'a şükür sağlıklı gözüküyor.Ben yaklaşık 4 yıldır besliyorum ve bende hata yapıyorum çok narin hayvanlar ve bazen hastalıklarını göstermiyorlar ya da geç gösteriyorlar.
  • Aynalı odada salma ve kafesine ayna koyma aynadaki kuşa aşık olduğu için yem kusuyo aynadaki kuşa aynadaki kuşa aşık olduğu için yeni alacağınız kuşlarla kavga edecektir.

Yanına bir kuş alırken dikkat etmen gereken en önemli şey kuşunu alacığın kuşçuya götür orda 4-5 tane erkek kuşun olduğu kafese atsın senin kuşu yarım saat kadar dursun kafeste en iyi anlaştığı kuşu alırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mazlumcelo

meraba arkadaşlar benımde bır muhabbet kuşum var 3 gundur yem yemıo tek su ıçıo ama çok haraketlı kısa surede ıgleşmesı ıcın ne yapabılırım

3 gündür yemek yememesi gibi bi durum söz konusu olamaz çünkü uzun bir süre ölür kuş 3 gün aç kalamaz siz görmeden yiyodur. gün içindeki davranışları fotoğrafı gibi bilgileri yazarsan daha net kesin cevaplar verebiliriz.
  • saolun ark lar vitamın+aspırın+ısal ılacı karıştırıp kullanıorum 2 gundur yem yedını goruorum kuş harelde yenı yerıne alışamamış ondan şey bıde kuş benım eşli muhabbetlerın yanına gıdıo sureklı dışarı çıkarınca onun nedenı ne arklar
  • merhaba daha bugün ve ilk defa muhabbet kuşu aldım elime alıp oynadım benden sürekli kaçıyor elimi içine sokup filan bekletiyorum saat 16.00 gibi saldım evde daha yeni içeri aldım ışıkları kapatıp şimdi bana alışmaz diye korkuyorum alışır mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: trk.

şuan resim koyamıyorum

ama kuş dişi - 1-1.5 yaşında. - sapsarı - tombul - hareketli - poposu temiz - dediğiniz gibi yutkunma olayı yok.

ayrıca diyelim kuşu gittim aldım geldim. 2 si bu kafese sığmaz gibi. kafes biraz küçük. ayrıca diyelim çiftleşicekler. yumurtalarını koyacağı ayrı bir yer de ayarlamam lazım sanırım. bunlar hakkında da bilgi verir misiniz. bir de mesela kuşu aldım getirdim. ikisini de dışarı mı salayım yoksa ikisini direk kafese mi sokayım ne yapayım.

sarılar nedense hep dişi oluyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxbaturayxx

merhaba daha bugün ve ilk defa muhabbet kuşu aldım elime alıp oynadım benden sürekli kaçıyor elimi içine sokup filan bekletiyorum saat 16.00 gibi saldım evde daha yeni içeri aldım ışıkları kapatıp şimdi bana alışmaz diye korkuyorum alışır mı ?

Nie ışıkları kapatıyon kizamanla alışır, 1 hafta sonra gelcinsiyeti ne

• quote:

Orijinalden alıntı: ArcherCavalry

quote:

Orijinalden alıntı: xxbaturayxx

merhaba daha bugün ve ilk defa muhabbet kuşu aldım elime alıp oynadım benden sürekli kaçıyor elimi içine sokup filan bekletiyorum saat 16.00 gibi saldım evde daha yeni içeri aldım ışıkları kapatıp şimdi bana alışmaz diye korkuyorum alışır mı ?

Nie ışıkları kapatıyon kizamanla alışır, 1 hafta sonra gelcinsiyeti ne

başka türlü yakalayamazdık cinsiyeti erkek ve kafesin içinde elime geliyor dışarda gelmiyor zaman lazım

• erkekler daha az ısırır ve daha kolay evcilleşirler, dişileri fesat
  • arkadaşım öncelikle kuşlar ( tek yaşayanlar ) dişi bir kuş ister.aynaya bakınca kendini dişi kuş sanar.BUNA DİKKAT kuşun etrafında ayna olmamasına dikkat et neden mi ?
    1.aynaya kusmasının sebebi karşısındaki dişi kuşu beslemeye çalışmasıdır.Kuş aynayla oynarken kusar.ve aynada normal olarak yemez ve kuş depresyone girer ve etrafına saldırır.AYNAYI KALDIR.
    2.Eş alman iyidir ama eş alırsan senle hiç ilgilenmez.
    3.Ben kuşuma aynayı yasaklamadım.
    4.PC DE DOLAŞIRKEN ELİME GELİP TECAVÜZ EDİYO. :D Adı çapkın
    Bunlar tecrübe

• Arkadaşlar 1 aylık muhabbet kuşu aldm daha 2 gün oldu ne hareket etti hiç hareket etmiyor yemek yemiyor erkek kuş gayet sağlıklı gördüm de aldım dışkısı acık yeşil hafif sulu üstü beyaz bi sorun varmı sizce ne su içti ne yemek yedi uçmayı beceremiyor duvara çarpıyor diğer kuşlarım kafesin içine elimi sokturmuyodu bu kuşu aldığım gün kafesin içine elimi soktum kaçmadı irkilmedi bile sevdirdi kendini acaba hastalıktanmı böyle yapıyor görünüşü gayet sağlıklı geriniyr gaga altını ve ayağının ordaki tüyleri kabartıyor bi cevap yazarsanız sevinirm
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.