Şimdi Ara

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
369
Cevap
5
Favori
11.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: METİN KIRCA

Arkadaşlar MXM slot ebatı 3 müdür?

NE demek istediniz?
  • PanikAtak kullanıcısına yanıt
    Ekran kartının değiştirilebilmesi için dominatorlarda MXM slotu var ama mxm 1 , mxm 2 , mxm 3 diye ebatına göre ayrılıyor diye biliyorum Ama dominatörde hangi ebat onu bilmiyorum
  • METİN KIRCA kullanıcısına yanıt
    Bu ayırma işlemi ne için miş 1 olsa ne oluyor 3 olsa ne oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: PanikAtak

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü

6 7 derece farketti termak pad siz ne yaptnız ?

Bende çekik gözlü lerden sipariş geçtim. 10 cm x 10 cm lik bir termal pad olarak farklı kalınlıklarda . Çekik gözlüler göndermiş ama bizim postacılar hala getiremedi.

Bu arada yaz sıcaklarından mıdır nedir bilmiyorum. ilk aldığım zamanlara kıyasla laptop üzerinde dokunmatik mouse nun yan tarafında ısı daha fazla. Sağ elim oraya koyduğumdan elime ılık sıcaklık sürekli geliyor.

Bu ısıyı biraz atmak için turbo fanları açıyorum. 5 dakika sonra normale geliyor ilerleyen zamanlarda yine orda ılık bir sıcaklık hissediyorum.

Son durum da içine samsung 850 evo ssd 1tb (eski mekanik diskin yerine koymuştum.)
    1tb mekanik hitachi diski yerinden alıp dvdromu söküp oraya takılan dvdrom içine harddisk takılan parçadan alıp oraya taktım

Acaba bu disklerde eklenince var olan sıcaklığı artırmış mıdır.
    yoksa 512 gb m.2ssd samsung 950 pro mu o sıcaklığı artırdı

Şu anda o sıcaklığı hissediyorum fan açmadım. bir de fan açtım o sıcaklık tablosunu da ekleyeyim.

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü intel ekran açıkken normal kullanımda içinde yukardaki diskler varken ki sıcaklık değerleri

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü 7 dakika turbo fan çalıştırdıktan sonra sıcaklık değerleri

• Bu arada laptopu açılı olarak yukarı kaldıran ve içinde fan olan standlardan ucuz yollu bir tane aldım. içindeki fanlar 5 tane idi. Ortada bir tane 14 cm lik , 4 tanede küçük köşelerinde vardı .fan kısma düğmesi de vardı. usb den enerji aldığı için çok cılız bir fan üflemisi geliyordu. (5 v enerji tüm fanları çalıştırıyor düşünün artık )bu tür testlerde bir tane kağıt havlusunu kesip üzerine koyduğunuzda ordan direk atmıyorsa fanlar yetersiz demektir.

Bende o fanların hepsini söktüm. Aslında önce ortadaki fanı direk 12 v adaptorden çalıştırayım dedim. pc de fanları 5v ve 12 v çalıştırabiliyorsunuz. bende öyle yapayım dedim. fan biraz çalıştı ve sonra puffff yandı .

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü Bende ordaki fanı çıkardım. yerine 14 cm lik akasa fan taktım . bende daha önce vardı. işe yarasın dedim. (12 v adaptör bağladım standa. )

laptopu üstüne koydum. direk laptopun altına geldiği halde sıcaklık değerleri çok değişmedi. (hava az geliyordu. ilk testte kağıt havluyu baya oynattı .havlu yerinde durmuyor. akasa 14 cm lik fan çok manyaktır. kullanan bilir.)

Standın üzerinde ki metal kafesli görüntüyü de cıkardım. laptopu üzerine tekrar koydum. yine istediğim şekilde laptop soğutmaya yaramıyor.

taki laptopun kendi turbo fanlarını manuel açınca laptop bir şekilde soğutuluyor. stand bizim msi laptoplar başarısız arkadaşlar. sadece laptopu açılı olarak yukarda tutmaya yaradı o stand bende. msi nin soğutması beni hayran bırakıyor. alttan hava verdiğim halde çok başarılı değil. ama içindeki turbo fanlar devrede iken (sesi duymak sorun değilse sizin için ) çok güzel soğutma yapıyor.

mesala son bir oyun oynadım mad max diye. laptop fişe takılı green modda kullanarak oynadım. yani vites değiştirmeden minimum performansta turbo fanı manuel açmazsam 83 derece kadar laptop çıktı. (turbo fanlar devreye giriyor mu ne zaman giriyor tam kestiremiyorum. )
    Ben laptopa zarar gelmesin diye direk o turbo fanları her zaman açarım. ses beni çok rahatsız etmez. 83 derece iken açtım. 63 derece ye kadar oyun oynarken düştü.

mad max bu şekildeki ayarlarda 60 ile 75 arası fps verdi. çok akıcı oynadım. hatta oyunu bitirdim. hiçte takılmadı. makineyi zorlayıp vites artırıp işlemciyi overclock yapma bence çok saçma . zaten iyi bir şekilde grafikler highte çalışıyor. (ekran kartı 980m belki bu ekran kartının da biraz iyi olmasından olabilir. ama bence laptopu overclockta çalıştırıp vites artıtırıp yormanın anlamı yok .tabii bence )

sizce bu sonuçlar güzel midir. bana iyi gibi geldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: METİN KIRCA

Ekran kartının değiştirilebilmesi için dominatorlarda MXM slotu var ama mxm 1 , mxm 2 , mxm 3 diye ebatına göre ayrılıyor diye biliyorum Ama dominatörde hangi ebat onu bilmiyorum

Senin dediğin mxm ile ilgili ekran kartı değişim kısmında internete farklı boylarda mxm ürettikleri belirtiliyor. hatta bazı markaların kendi mxm ekran tasarımları yaptıkları belirtiliyor.

Bizdeki mxm boyutu kare şeklinde ama boyutunu tam nedir diye bulamadım. sadece metre ile ölçüp boyutu budur diyip piyasada üretilen mxm boyutları (mxm 1,2,3, ) arasında kıyaslama yaparak öğrenebiliriz.

İnternette bir kaynakta bu bilgiler varhttp://www.notebookcheck-tr.com/Notebook-Grafik-Karti-Yenileme-ve-Degistirme.10104.0.html

Bir de resim olarak bu tasarımı adamlar açıklamış
     MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü  MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü bir siteden alıntı .

Bu konuda msi kendi bir video yayınlamış .mxm upgrade diye bir bölümü var.http://event.msi.com/gt72mxm/ https://www.youtube.com/watch?v=QZZ5hGDZpI8

• braveman B kullanıcısına yanıt
    Evet Hocam yeni çıkan pascal ekran kartları mxm 3 ebatında olacak diye okudum bir yerde de onun için size sorayım dedim teşekkür ederim :D
    Havalardan kaynaklanıyor ama yanlız 1. resimde sıcaklıkları yüksek gibi geldi bana. Benimde işlemsiz boşta dururken olan sıcaklıklar.
    Ben laptop altı soğutuculara karşıyım içine toz dolduruyor bende BU ÜRÜNDEN VAR 2 tane fan vardı çıkardım stand olarak kullanıyorum metal olmasıda 2 5 derece farkettırıyor sıcaklıkta. Ekran kartınından da fark var kart güçlü ve güzel fazla oyunda yormuyorsa problem değıl. Zaten makınanın yorulduğunu görmedim ben suan kadar.
    Bu ekran kartı değiştirme olayında acaba direk al değiştir mi yapıyoruz bizim modellerde. Mesela benım 970 var üstünde 980 kart alsam direk soğutucu almadan takabilecekmiyim kartı acaba ?

Birde 2. HDD takmaya yarayan apart lazım olursa alırsınız.

https://www.amazon.com/MSI-GT72-Second-Drive-Upgrade/dp/B015G463CS?ie=UTF8&colid=K2X04QSSC71L&coliid=I1IPN6F3VZGKP5&ref_=wl_it_dp_o_pC_S_ttl

• PanikAtak kullanıcısına yanıt
    Ekran Kartını sanırım servis takabilir diye bir ibare var diye hatırlıyorum
  • METİN KIRCA kullanıcısına yanıt
    Yok ya ne servisi oraya götürülürmü takmak için bile 100dolar para isterler.
  • quote:

Ben laptop altı soğutuculara karşıyım içine toz dolduruyor bende BU ÜRÜNDEN VAR 2 tane fan vardı çıkardım stand olarak kullanıyorum metal olmasıda 2 5 derece farkettırıyor sıcaklıkta. Ekran kartınından da fark var kart güçlü ve güzel fazla oyunda yormuyorsa problem değıl. Zaten makınanın yorulduğunu görmedim ben suan kadar.

senin sıcaklık değerlerin benim cihaz dan düşük. o zaman şu ortaya çıkıyor. içine eklediğim diskler sürekli laptop açık kaldığı sürece elektrik altında olduğundan laptopun iç sıcaklığına etki ediyor.

sendeki laptop soğutucusu diye geçen üründe stand olarak iyi durur. yüksekliği yeterli.

bir de bende silikon klavye koruyucusu var acaba o da sıcaklık konusunda etki ediyor mudur. mantıksız ama şu aşamada bazı şeyler deniyorum. her türlü bilgiye açığım

Ben laptop klavyesini kullanmamıyorum ama klavyede ufak bir işim oldugunda ısınma gerçekleşiyor inceden. Ama silikon kılıfın sıcaklığa etkisi ne olur tabi düşündürücü. Stand iyi yerden yuksekte tuturoyr cihazı. Birde bulunduğu yerde önemlı cihazın. Şu silikonlu koruyucunun resmını atarmısın.
  • quote:

Bu ekran kartı değiştirme olayında acaba direk al değiştir mi yapıyoruz bizim modellerde. Mesela benım 970 var üstünde 980 kart alsam direk soğutucu almadan takabilecekmiyim kartı acaba ?

Birde 2. HDD takmaya yarayan apart lazım olursa alırsınız.

https://www.amazon.com/MSI-GT72-Second-Drive-Upgrade/dp/B015G463CS?ie=UTF8&colid=K2X04QSSC71L&coliid=I1IPN6F3VZGKP5&ref_=wl_it_dp_o_pC_S_ttl

bu üründen alacam kafayı taktım. ama sadece ebayda ve amazonda var. ben aliexpress ciyim. amazondan hiç ürün almadığım. 30 dolar gibi bir ücreti var.

benim şu anda dvd rom sökük ve dvdrom içine takılan disk kutusundan olduğundan aslında almasam da olur. ama sırf denemek için alınabilir.

bu parçanın bir sıkıntısı var. o sata kabloları yüzünden arka kapak zor kapanıyor. videolarında da gösteriyor.

buradan msi üreten adamlara söylüyorum. oraya ikinci disk yeri hazırlayıp nasıl olurda soket kısmını hazır bırakmazlar. zaten laptopu alınca kutudan mouse dışında başka bir şey çıkmıyor ona sinir oluyorum.

ekran kartı yükseltme olayında da bildiğim modele yakın yeni ekran kartı ile beraber eski soğucu uyumlu oluyor. sadece termal macunların yerini değiştiriyorsun. teknopat eskibir modelin ekran kartını değiştirmişlerdi.

https://www.youtube.com/watch?v=gLEgh6oNVyo

• quote:

Ben laptop klavyesini kullanmamıyorum ama klavyede ufak bir işim oldugunda ısınma gerçekleşiyor inceden. Ama silikon kılıfın sıcaklığa etkisi ne olur tabi düşündürücü. Stand iyi yerden yuksekte tuturoyr cihazı. Birde bulunduğu yerde önemlı cihazın. Şu silikonlu koruyucunun resmını atarmısın.

oyun oynarken usb klavye takıyorum. hatta a4tech bir klavyesi var . yemede yanında yat. sadece oyunlarda çok kullanılan tuşları koyuşlar. tüm fps oyunlarında on numara oluyor. resmin yarısı çıkmamış gibi görülebilir. klavye yarım klavye. harika bir tasarım. laptop tuşları çok hassas onlar bozulmasın diye bunu kullanıyorum oyun oynarken. başka usb klavyede var. yazı yazarken kullanışlı olsun diye onuda takıyorum. oyun için ayrı yazı için ayrı. çok da pahalı ürünler değil.

bunlarda klavye silikon koruyucusu diye geçen ürün. klavye üzerine tam oluyor. aliexpressten aldım. aslında dengesiz msi ucuz modellerinde bu ürünü veriyor. pahalı modellerinde vermiyor.
     MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü  MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü

ne işe yarıyor. yıkanabilir ,tuşları tamamen yağlı ellerden korunuyor. tuşların arasına toz ve cisim girmesini engelliyor. biraz yazımı zorlaştırıyor. ama hızlı yazabiliyorum. şu an o şekilde yazıyorum.

Almak istersen yardımcı olabilirim. Evet o kadar saçma bir şey görmedim bende 2. hdd yeri için niçin güç girişi koymazsın be adam. Elimdeki 970 ekran kartını satabileceğim bir yer olsa düşünürüm değiştirmeyi aslında.
    O klavyeyi biliyorum. Bir ara alacaktım ama sonra K70 aldım. O silicon koruyucudan bende alıcam toz oluyor çok klavye bezi var onu örtüyom
  • quote:

O klavyeyi biliyorum. Bir ara alacaktım ama sonra K70 aldım. O silicon koruyucudan bende alıcam toz oluyor çok klavye bezi var onu örtüyom

Ekran kartını satışa çıkar .Bazen ummadığın bir anda talep eden çıkıyor. Bazen de uzun bir zaman alıcı çıkmıyor. Bu 2.el satış konularında ben cok bahtsızım. İstediğim zaman çıkmıyor alıcı.

Klavye silikon koruyucu hakkında bir bilgi vereyim. Bizim klavyelerdeki enter tuşu yarım. Üstünde virgül işareti var ayrı tuş olarak . Piyasada satılanlar bizim modele göre genelde. ama alırken satıcı iki modeli de sana söylüyor. sitesinde o şekilde şatış linki açıyorlar. bir kaç örnek link atarım.

Mac bilgisayarlar içinde satılan bir klavye koruyucu var. aliexpress tamamı bu mac kullanıcılar için. lanet mac. sanki dünya mac ile yatıp kalkıyor. acayip ürün aksesuar fazlalığı var. gıcık oluyorum.

Mac ler için yapılan silikon klavye koruyucusu çok yumuşak .bildiğin silikondan ( jel ) yapılmış. Bizim msi için üretilen tip tek. Çok yumuşak silikon lastik tadında değil.
    (benim şu an kullandığım burada TPU diye bir ibare var. İşte bu çok yumuşak olmayan modelhttp://tr.aliexpress.com/item/For-MSI-17-3-or-15-inch-Keyboard-Cover-Protector-For-MSI-GE60-GE70-GT60-GT70/32627628138.html?spm=2114.49010208.4.1.Tx9uqn )

İşte bende bunu fark edince örtü gibi serilen bir silikon koruyucu da almıştım. (http://tr.aliexpress.com/item/Universal-17-inch-laptop-keyboard-Covers-Protector-silicone-gel-17-1-17-3-keyboard-cover-for/32504783401.html?spm=2114.49010208.4.15.Tx9uqn ) asıl malzeme bu . sitesinde jel diye geçiyor. bunu örtüyorsun klavye. malzemenin ağırlığından öylece duruyor. bunda yazı yazmak daha yumuşak ve kolay . sıkıntısı var mı. arada bir örtü gibi yan yamuk duruyor. arada bir düzeltiyorsun.

Denemek için alırsan ikisinden de birer tane al. tek tek ayrı ayrı kullanacaksın.

Bez gibi olandan alırım ama üyeliğim yok. Sizin varsa bana alın ben size atayım ücretini olur mu
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.