Şimdi Ara

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
370
Cevap
5
Favori
11.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burn Recovery arkadaşlar programın adı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IbraKadabrA

Burn Recovery arkadaşlar programın adı.

ismi önemli değil önemli olan işlevi.
  • adigeonur kullanıcısına yanıt
    hocam yanı ssd renderda hıc bır ıse yaramıyor mu? :D
  • Dostum işte saniyede kaç mb veri renderladığınla hddnin yazma hızını kıyasla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • braveman B kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun hocam güzel olmuş :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Ansroad

Farklı bir bakış açısı ile yorum yapayım. Paran varsa ssd al. paran yoksa da biriktirmeye çalış yine ssd al.

Render yapsan da ssd al. render yapmasan da ssd al.

Ssd disk herhangi bir program ve oyun açılışında hız kazandırır. dosya kopyalarken hız kazandırır. render işleminde işlemci ve ekran kartı ön plandadır.

Şu an kulandığım makine de benim M.2 ssd var. render da makine uçmuyor. (sony vegas kullanmaya çalışıyorum. en hantal program. bu makine den önceki laptopta sadece ssd vardır. m.2 ssd yoktu . ama m.2 ssd renderda uçmadı .normal ssd ile performans aynı . ama renderladığım video kopyalama aşamasında farkını gösteriyor.

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü

Soldaki disk 256 gb m.2ssd raid 0 , ortadaki disk 1 tb samsung evo ssd, sağdaki disk 1 tb hitachi 7200rpm sata disk

Ssd candır gerisi heyecan.

Ölümlü dünyada mekanik disk ile uğraşılmaz. usb 3.0 1 tb iki tane disk var . inan sistemi oraya yedeklerken gına getiriyordu. şimdi ssd varken bir nebze iş kolaylaştı.

• quote:

Orijinalden alıntı: braveman

quote:

Farklı bir bakış açısı ile yorum yapayım. Paran varsa ssd al. paran yoksa da biriktirmeye çalış yine ssd al.

Ssd disk herhangi bir program ve oyun açılışında hız kazandırır. dosya kopyalarken hız kazandırır. render işleminde işlemci ve ekran kartı ön plandadır.

Şu an kulandığım makine de benim M.2 ssd var. render da makine uçmuyor. (sony vegas kullanmaya çalışıyorum. en hantal program. bu makine den önceki laptopta sadece ssd vardır. m.2 ssd yoktu . ama m.2 ssd renderda uçmadı .normal ssd ile performans aynı . ama renderladığım video kopyalama aşamasında farkını gösteriyor.

Soldaki disk 256 gb m.2ssd raid 0 , ortadaki disk 1 tb samsung evo ssd, sağdaki disk 1 tb hitachi 7200rpm sata disk

Ölümlü dünyada mekanik disk ile uğraşılmaz. usb 3.0 1 tb iki tane disk var . inan sistemi oraya yedeklerken gına getiriyordu. şimdi ssd varken bir nebze iş kolaylaştı.

Hocam simdu ben pek anlamiyomda solda ki ssd cok iyi sanirim 950 pro mu? Su raid terimi nedir. Benım pcde super raid 4 mu nr varmıs 3600 mb/sn mı ne destekliyor sanırımda bılgısızım bu konularda.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: braveman

quote:

Hocam simdu ben pek anlamiyomda solda ki ssd cok iyi sanirim 950 pro mu? Su raid terimi nedir. Benım pcde super raid 4 mu nr varmıs 3600 mb/sn mı ne destekliyor sanırımda bılgısızım bu konularda.

msi gaming laptopların da model model değişiyor. ama gt72 , gt72s serilerinde m.2 ssd takma yeri var. bu m.2 ssd yeni teknoloji ama bunun yüksek hız vermesi için pci yuva desteği olması lazım. kısa yazılışı "nvme" .

benim laptopta aldığımda içinde toshiba iki tane 128 gb m.2 ssd (nvme disk var. bunlar anakartın bios yazılımı desteği ile birleştiriliyor. sistem 256gb diye algılıyor. (bu olaya raid 0 deniyor.)

raid 0 da mantık şu. DONANIM kelimesini dosya olarak düşün.bütün bir dosya diyelim. raid0 yapılı olayda DNNM Kelimelerini bir diske geri kalan OAI kelimelerini bir diske yazdığını düşün. dosyaları çok hızlı kopyalıyor.

riski var mı var. bir raid 0 yapıdaki disk bozulursa. diğer disk dosyayı tanımsız olarak görüyor. yarıya bölüyorya. ondan sakat deniyor. (ama bu illa bozulacak diye bir durum yok . şans yani)

3600 mb/sn hız program testlerinde kendini gösteriyor. ama sürekli o hız lar devamlı olmuyor. düşüyor tekrar yükseliyor. mesala ben 200 gb veri kopyaladım. azım açık kaldı. çok kısa sürelerde bitti. şimdi tam süreyi hatırlamadım. yalan olmasın yazmıyorum bir süre.
    (bundan önceki arızalanan laptopta 512 gb m.2 ssd vardı nvme raid0 bu hızı orda test etmiştim. vuuuuuuuu inanılmaz )

tabi nereye kopyaladığın önemli . mekanik diske ne kopyalarsan kopyala 120 mb /sn . mekanik disk le işlem yapmayı unut. senin yazdığım 3600mb/sn okumadır . okuma için 400mb/sn bile yeterli bence. öenmli olan yazma hızı.

yine bir örnek windows açılışım 13sn.açıldığı gibi kablosuz interne gir o derece.çat çat herşeyhızlı. kapanışım 7sn .bu süreler lanet windows 10 yüzünden bazen yükseliyor. neymiş güncelleme gelmiş. seveyim güncellemesini en sonunda komple kapatacam güncellmeyi.
    (güncelleme kapatılınca. başlat ve mağaza uygulamaları kısa bir süre sonra hata verdi .bir kere denedim.bir de böyle bir pislik var.adamlar kapanmasın diye herhaltı yiyorlar. Makine güncelleme alarak windows bizden bilgi sızdırıyor. bu benim şehir efsanem .ama neden olmasın. bu kadar uzun ne yapıyor makine de gizli gizli)

• Braveman bende senin laptopdan almayı düşünüyorumhttp://www.ebrarbilgisayar.com/msi-gt72s-6qe-dominator-pro-g-215tr-gtx-980m-notebook-pmu347396 .
    İşlemcinin Overclock olabiliyor ve rahatlıkla extra sogutmaya gerek kalmadan ile 4.0ghz cıkabiliyor deniliyor.
    Sen çıkardınmı ya da çıkarmayı denedinmi 4.0Ghz'e eğer çıkardıysan gercektende sogutma sıkıntı olmadan rahatca oyun vs oynayabiliyormusun .
    Birde gt72s 6QE den mutlu musun var mı eksik yanları .
  • quote:

Orijinalden alıntı: FirSt_SlaYeR

Braveman bende senin laptopdan almayı düşünüyorumhttp://www.ebrarbilgisayar.com/msi-gt72s-6qe-dominator-pro-g-215tr-gtx-980m-notebook-pmu347396 .
    İşlemcinin Overclock olabiliyor ve rahatlıkla extra sogutmaya gerek kalmadan ile 4.0ghz cıkabiliyor deniliyor.
    Sen çıkardınmı ya da çıkarmayı denedinmi 4.0Ghz'e eğer çıkardıysan gercektende sogutma sıkıntı olmadan rahatca oyun vs oynayabiliyormusun .
    Birde gt72s 6QE den mutlu musun var mı eksik yanları .

Merhaba. Bu msi Gt72s 6qe modeli ni tavsiye ederim. bundan sonra ki gt72s 6qf modeli ile başlayıp bir alt versiyona döndüm. (forumda yazdığım konularda var. Bir talihsizdir gitti. ekran kartında sorun vardı. )

işlemci overclock oluyor. Bios tan izin veriyor. elle değiştiriyorsun çarpan değerini.öyle kaydedip çıkıyorsun. ama uzun süreli kullanmadım. bu işlemin aynısı diye düşündüğüm bir de vites modu var. laptop adaptorde iken vites modu devreye girebiliyor. confort ve sport diye iki mod açıyor. sport modda çarpan değerini mouse ile windows üzerinden değiştiren bir ekran açıyor. aşağıya resim olarak ekliyorum. internet açıkken ara ara fanı açmışım kapamışım.bak değerler ortada. ben bittiyorum bu laptopa. vuuuuuuuuuuuuuu

4.0 ghz hızı unut bir kere. 3.7 diyelim. ama çok yüksek çarpan değerinde çok uzun süre kullanmayı bu tarz bir laptop kullanan olarak tavsiye etmiyorum. ya adaptor ilerde yanar yada laptop.

aslında tü tüt ttüüt maşallah. bu değerlere çıkınca hiç bir şey yapmıyorsan 88 derece gibi bir rakamda kendini sabitliyor. (nasıl yapıyor anlamıyorum ama yapıyor)
    (ama turbo fan devreye giriyor. 3300 gibi rpm lerde dönüyor fan. baya bir sesli. )

çoğu yeni oyunu rahat rahat high ayarda turbo moda geçmeden oynuyorsun.

sport moda geçtiğin an oyundaki fps kilidi kalkıyor. inip çıkan fps ile high üstü değerleri görüyorsun. (çarpanı kendi maksimuma çıkartıyor)
    sport moda almazsan fps yi sabitliyor. en minimum high değeri ne ise ona yakın değere sabitliyor.

ben genelde render yaparken sport moda alıyorum. oyunlarda istersem alıyorum. ama ben kulaklık takıp her ihtimale karşı laptop ısınmadan elle fanı devreye alıyorum. aldığım maksimum değer bu şekilde 65 . soğutmalar iyi ama son ayarda döndürürsen fanları yada sistem sıcaklığına göre laptop döndürürse. fanlar sadece biraz sesli. ona da alışıyor insan.
     MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü fanı açmadan bir de açınca laptop normal kullanımda değerler. vuuuuuu

• Laptopun açılış kapanış süresi ile ilgili bir video çektim.

Süreler daha iyi olurmu bilmiyorum ama o kadar program yüklü. windows 10 lanet güncellemeler olmadığı sürece hızlar şu şekilde

Açılışı :13 saniye ortalama
    Kapanışı : 9 saniye ortalama

Linki: video için yazıya tıklayın

msi gt72s 6qe açılış kapanış süresi
  • eyw saolasın hocam ins 15 hazirandan sonra alıcam yeni kartlar cıkınca bunlar biraz düşer fiyatları diye bekliyorum
  • MSI GT72S 6QE Dominator Pro G-215TR GTX 980M Notebook daha 2 gün önce ebrar bilgisayarda 7533 tl idi. VBen almayı düşünüyordum ve kampanya süresi 6 hazirana kadar devam ediyordu. şimdi fiyat bu şekilde olmuş.Ne yazıkki bu firmaya güvenim sarsıldı.Yazdıkları süreye uymadıkları için http://www.ebrarbilgisayar.com/msi-gt72s-6qe-dominator-pro-g-215tr-gtx-980m-notebook-pmu347396
  • quote:

Orijinalden alıntı: the-sakal

MSI GT72S 6QE Dominator Pro G-215TR GTX 980M Notebook daha 2 gün önce ebrar bilgisayarda 7533 tl idi. VBen almayı düşünüyordum ve kampanya süresi 6 hazirana kadar devam ediyordu. şimdi fiyat bu şekilde olmuş.Ne yazıkki bu firmaya güvenim sarsıldı.Yazdıkları süreye uymadıkları için http://www.ebrarbilgisayar.com/msi-gt72s-6qe-dominator-pro-g-215tr-gtx-980m-notebook-pmu347396

İnternette bir bilgi vardı. Doğruluğu tartışılır. Msi bazen kdv indirimine gidip belli haftalarda indirim yapıyormuş

Belki o internet satış firması da bu şekilde fiyat vermiştir.

Mesela fiyat olarak bakıp kıyaslamayacağınız iki firma . vatan bilgisayar ve hepsi burada. bu iki firma zaten yüksek fiyat veriyor. diğer gördüğünüz bilgisayar firmalarından alınabilir.

Benim favorim . eksen bilgisayar ve sanal marketim siteleri. diğer siteler hep fiyat artışı yapıyorlar.

Acı tecrübelerim gösterdi ki kredi kartı ile taksitle alınan her ürün değişim talebiniz yada para iadeniz olursa(arızadan servisten böyle bir halk kazandınız diyelim )

işte yandınız. taksitle aldıysanız taksitle paranızı ilerde geri alırsınız. Bankalardan uzak durun. cip para bonus para diye bir şey yok. Sizden misli misli alınan paralar vardır. Banka ileriye dönük sizden mutlaka parasını alır. (para biriktir direk al. olmuyorsa da ilerde al. )

• Bugun laptopun bios güncellemesini yaptım. teknopatın msi laptop bios güncelleme rehberi izledim.

Birebir aynı seyler oldu . Biosu kontrol ettim. son sitesinden indirdiğim son biosa güncellendi.

Bios ayarlarında gözüken hiç bir şey yok. artık ne güncellendi ise bilmiyorum.

işallah düzeltilmesi gereken bir şey vardır da onu güncelleme ile düzeltmişim dir.

Teknopatın aynı rehberinde firmware güncellemesi de vardı. msi sitesinden o güncellemeyi daha önce indirmiş. baktım o teknopatın rehberindeki gibi dosyalar yok. bu işlemi bıraktım .

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü bu firmware dosyası diye msi siteden indirdiğim dosyalar. bunu nasıl yüklerim bilgisi olan var mı

Düzeltme : resimdeki dosyalardan sonu bat olan dosyayı yönetici olarak açtım. makine dos ekranında birşeyler güncelledi. sonra kapanacak dedi.kapandı laptop. pil çıkarın diyor laptop kapanınca. sonra adaptoru takıp açın dedi. bu işlemleri de yaptım.(pil çıkarma düğmesi var bende pil anakart içine gömülü .bu modelde pil çıkmıyor. )

sonuç: yine bir şey güncellemiş oldum. ama sonucu nedir bilmiyorum. tü tüttü tütü maşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braveman -- 1 Haziran 2016; 23:51:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: PanikAtak

Orasını bilmiyorum ama kendi başına süper zaten.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Arkadaşım slm.

Senden bir konuda bilgi alacam. Sen m.2 ssd ilavesini kendin yaptığın için senin şu konuda bilgin vardır belki.

Senin laptop modelinde m.2ssd lerin üzerinde bir soğutucu olarak kullanılan bi metal var mı. hemen o metalin altında da m.2 ssd boyutunda termal bir macun var(ciklet sakız gibi konulmuş)

Benim laptop ta M.2 ssd 128gb 2 tane var. biri altta kalıyor .Diğeri üstte. bu iki m.2 ssd nin üzerinde de ciklet sakız gibi macun var. ve alt tarafta bir gri ince bir metal üstüne geliyor. üst tarafta kare siyah bir metal var. Vidalı olarak üstteki konulmuş. tamamen soğutulma için düşünüyorum.
     MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü  MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü

Hatta laptop bir süre çalıştıktan sonra kapatıp içine baktığımda dediğim o metaller ılıktı. belli ki soğutucu için düşünülmüş. ama benim laptop yeni jenerasyon olarak kullanılmış bir soğutucu olabilir.

Bana o aradaki ciklet macundan lazım. nerden bulabilirim. (mxm gt980m ekran kartın da soğutucu altında bu ciklet termal macun dan var. Küçük küçük . belleklerin üzerinde duruyor)

ismi nedir bu ciklet macunun biliyor musun

Evet vardı ssd takarken gordum ama ben onu bune derken çıkartıp attim :) sonrada bir sey araştırırken soğutucu macun oldugunu anladım ama iş işten geçmişti. Satılıyor mu bilmiyorum araştırmak lazım ama benim zaten isime yaramadı eger kenera felan koysaydım size verebilirdim ama cöp artık.

Bu arada onun ismi Termal Pad olarak geçiyormuş bilgin olsun biraz once ufak bir araştırma da buldum ismini de Ege gerekli biE sey ise bende alam

• quote:

Orijinalden alıntı: PanikAtak

Bu arada onun ismi Termal Pad olarak geçiyormuş bilgin olsun biraz once ufak bir araştırma da buldum ismini de Ege gerekli biE sey ise bende alam

Tam ismi oysa araştırayım bir yerden temil edebilirmiyiz. (mxm gt9...m bir ekran kartı alanlarda bu kutu içinden çıkıyormuş mesala. o ekran kartlarının üzerinde bellek yongalarına yapıştırır gibi koyuyorsun üzerine de soğutucu geliyormuş. bu bilgi kesin.)

Demek sen de bu işe yaramaz diye attın. bu arada m.2 ssd lerimin yedeğini (windowsun yedeğini falan alıp) m.2 ssd leri raid yapıyı iptal ettim. sonra tek tek m.2 ssd leri çıkarttım (bende 2 tane 128 gb vardı)

Raid yapıyı bios içinden iptal ettim. sonra nasıl raid yaparım diye baktım. çok kolay .hersey bios tan yapıldı. sonra bu m.2 ssd (nvme) leri aynı kart modülündeki sata m.2ssd yuvaya bir takayım olacak mı dedim.

olmadı. adamlar nvme destekli m.2 ssd yi sata m.2ssd yuvaya takılmasın diye biraz küçük soket yapmışlar. bu bilgiyi biliyormuydun. benim sana sorduğum bu anakartta kaç tane nvme destekli yuva var sorusunun kesin cevabı

2 tane var.diğer 2 yuva sata m.2 ssd .

bak resim ekliyorum. ilginç geldi bana niye bu şekilde yapmışlar. baya bir uğraştım girmedi oraya. dikkatli bakılınca sokette fark var.

MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü  MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü  MSI GT72 Dominator(Pro) GTX-9xxM Kullanıcıları Kulübü

Ebayda var parça parça 10 cm 10 cm 1 mm kalınlıkli olanlardan alabiliriz. Evet dedigin olayı bende karambole farkettim hem normal hemde diger ssd olan modelini yan yana getirdim bir baktım dişlerine farklı sonra pc icini açtığımda da o Termal orada onu çıkardım altında pciex Yazısı vardı direk oraya taktım. Birde m2 ssd çıkardığım yere takmak istediğimde elimdeki samsung 950pro ters kaldı giriş kısmı oradan takizladim ve Termal ped çıkardım azcik mıncıkladım Sakız gibi yuvarlandım attim çöpe

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.