Şimdi Ara

MSB ADINA TIP/ DİŞ HEKİMLİĞİ/ ECZACILIK/ PARAMEDİK/ AMELİYATHANE HİZM./ ANESTEZİ vb. SEÇECEKLER İÇİN

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
2
Favori
10.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bildiğiniz gibi 6 Ağustos itibariyle üniversite tercihleri başladı. Öncelikle hepinize hayırlı olsun.

Ben şuan Msb adına Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde okumakta olan bir askeri öğrenciyim. Bu yazıyı yazma sebebim bu konu hakkında internette çok fazla bilginin olmaması. Geçen sene ben tercih yaparken internette neredeyse sıfıra yakın bilgi vardı. Bu yüzden kendime bu yazıyı yazmayı borç bildim. Sizlere genel olarak tercih döneminden, derslerin başlangıcına kadar başınızdan geçecek olayları anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kontenjanlardan başlayalım. Arkadaşlar MSB adına iki farklı ilde eğitim görüyorsunuz. Ankara ve İstanbul. Her ikisinde de Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı olarak eğitim göreceksiniz. Ankara da Gülhane Külliyesinde, İstanbul da ise Hamidiye Yerleşkesinde ders göreceksiniz. Ankara da kalacak öğrenciler Gülhane Kampüsü içerisinde bulunan Askeri Öğrenci yurtlarında barınma imkanına sahip olacaklar. İstanbul da eğitim görecek Askeri Öğrenciler ise KHO Kuleli Yerleşkesinde barınacaklardır. Kontenjanlara gelecek olursak;

ANKARA

Subay

110 Gülhane Tıp (Erkek)

10 Gülhane Tıp (Kız)

10 Gülhane Diş Hekimliği (Erkek)

6 Gülhane Eczacılık (Erkek)

Astsubay (Asb. Adaylarının Hepsi Erkek)

75 İlk ve Acil Yardım // Paramedik

6 Ameliyathane Hizmetleri

6 Anestezi

3 Diş Protez Teknolojisi

6 Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

10 Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

İSTANBUL

Subay

65 Hamidiye Tıp (Erkek)

Astsubay (Asb. Adaylarının Hepsi Erkek)

47 İlk ve Acil Yardım // Paramedik

6 Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Arkadaşlar şimdi gelelim asıl meseleye. Ösym üzerinden yukarıdaki bölümlerden birini yazdınız ve sonuçlar açıklanınca da bölüme yerleştiğinizi gördünüz. Burada sizi bekleyen birkaç seçim aşaması var. Burayı "2. Seçim Aşamaları" olarak duyacaksınız. Ösym yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra Msb Personel Temin Sistemi üzerinden bir duyuru yayımlanacaktır. Ne yapmanız gerektiği ile ilgili. Daha sonra bu duyuruya müteakip yine aynı sistem üzerinden mülâkat tarihiniz duyurulacak. Tc nu. ile hangi gün mülakata çağrıldığınızı öğreneceksiniz. Mülakatlar hem Ankara grubu için hem de İstanbul grubu için aynı yerde yapılacaktır. Geçen 2 senede de mülakatlar Ankara Mebs Okulu Komutanlığı 'nda yapılmıştı. Buradaki mülakatlar 2 gün sürecek (SAĞLIK TARAMASI HARİÇ!). İlk gün spor mülakatı olacak. Msü ile aynı parkurlardan sorumlu olacaksınız ama sizi Msü de ki gibi çok fazla zorlamayacaklar. Çünkü siz zaten okuyacağınız okula ösym tarafından yerleştirilmiş olarak geleceksiniz. Bu aşamada kendinizi çok sıkmanıza gerek yok. Spordan 100 alan da geçecek baraj puanını alanda geçecek.Burada çok sık eleme yapıldığını söylemem. Sizler Tsk'nın göz bebeği Sağlıkçı Subay ve Astsubaylar olacaksınız. Bu yüzden kimse sizden mükemmel bir spor yeteneği beklemeyecek. Sizler için önemli olan aşama sözlü mülakat aşaması. Belki de en sık elemenin yapıldığı yer burası. Burada sakın aptal özgüveni ile mülâkat komisyonunun karşısına çıkmayın. Ben tıp kazandım, ben diş hekimliği kazandım havası ile sakın gitmeyin. Burada yapacağınız en ufak şımarıklık adaylığınızı sona erdirir. Tsk çok büyük bir teşkilattır. Kimse Tsk'dan daha üstün değildir. Kimse vazgeçilmez de değildir. Kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar burada. Siz efendi bir şekilde gidin sözlü mülakata. Temiz giyinin, biraz heyecanlı olun burayı istediğinizi belli edin. Bunun dışında sordukları sorulara mantıklı cevaplar vermeye çalışın. Doğru bilmenize gerek yok sadece kendinizi düzgün ifade etmeniz yeterli olacaktır. Zaten saç sakal traşınıza dikkat etmeniz gerektiğini söylememe bile gerek yok. Bu aşamayı da çok göze batmadan burayı istediginizi karşı tarafa ikna ederek çok rahat bir şekilde geçebileceksiniz. Şimdi geldik en yorucu kısma. Mülakatı büyük bir kısmınız başarıyla geçeceksiniz. Geçtikten sonra orada sizlere hastane sevk kâğıtlarınız verilecek. Geçtiğimiz iki senede de taramalar Ankara'da ki eğitim araştırma hastanelerinde yapıldı. Tarama en az 3 günde en fazla 2 hafta da sona eriyor. Ortalama 5 günde bitirmiş oluyorsunuz sağlık taramasını. Gelelim alacağınız raporlara. Eğer ki Msü'de sağlık taramasına girip "Askeri Öğrenci Olur" raporu aldıysanız burada tekrar almanıza gerek kalmıyor. Ama Msü den olumsuz rapor aldıysanız veya Msü sınavlarına katılmamışsanız sizlere yeni sevkler verilecek. Bu rapor normal Msü raporundan birazcık farklı. Msü ile aynı taramaya gireceksiniz. Aynı doktorlar aynı klinikler aynı tetkikler. Sizler burada " DİĞER FAKÜLTELERDE ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR" raporu alacaksınız. Yine de tam sağlam olmak zorundasınız. Hiç bir hastalığınızın olmaması gerekmekte. Burada belirtmek istediğim bir kaç husus var. Normal Msü raporunda 1 derece üstü miyop hipermetrop olumsuz iken sizin alacağınız raporda her iki gözde ayrı ayrı 3 dereceye kadar sağlam kabul edileceksiniz. Aynı şekilde normal Msü raporunda 10-19 derece düz taban öğrencilik için engelken sizin alacağınız raporda bu sağlam kabul edilecek. Bunların dışında Msü'de en sık elemenin olduğu birçok bel rahatsızlıkları da sizlerin alacağı raporda sağlam kabul edilecek. Bu raporu alanlar ise artık okulu kazanmış olacak. Duyuruyu bekleyeceksiniz ve duyuru yapıldıktan sonra yaklaşık 21 günlük bir intibak kampına alınacaksınız. Burada eleme yok ama şunu bilin siz kendi isteğiniz ile burada bırakabiliyorsunuz ( kendi isteği ile bırakanlar bir alt tercihlerine yerleşmeyecek ve tüm haklarından istifa etmiş sayılacak! ) . Burayı da 21 gün kamuflajınızı ve postalınızı giyerek mutlu ve gururlu geçirerek temel askerlik eğitiminizi tamamlayacak ve yemin edeceksiniz. (Burada ilk günler sizler için özlem anlamında zor olabilir ama sabredin, alışacaksınız ve okula başlayınca bu kadar zor bir askeri eğitiminiz olmayacak. Sabredin ve hep Amfiye gireceğiniz günü hayal edin. ) Ardından ise okullarınıza servislerle getirilecek ve burada akademik eğitiminize başlayacaksınız. Bu yola girmeyi düşününen tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum, Allah yardımcınız olsun pes etmeyin en sonuna kadar sabredin sonrasında ise güzel günler sizin olacak...

Son not olarak da şunları ekleyeyim eğer ki olurda bir aşamada elendiniz (spordan eleme olmuyor denecek kadar az ama sözlü ve sağlık taramasında elemeler oluyor.). Elendikten sonra neden elendiğinizi gösteren resmi belgeyi Ösym merkezine gönderiyorsunuz ve alt tercihlerinizden birine yerleştiriliyorsunuz...

HERKESE BAŞARILAR...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CombatMedic19 -- 8 Ağustos 2020; 0:55:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşim merhaba sorularım var da eğer senin için de uygunsa instagram adresin varsa orada sorayım

• hocam benimde soracaklarım var iletişime nasıl geçebiliriz
  • Kaç kişi alacaklarını ne zaman söylüyorlar ve asil yedek sıralaması oluyor mu yoksa puanı en çoktan en düşüğe adam alıp sadece 2. seçimlerden elenenler mi gidiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmfd22 -- 31 Aralık 2020; 18:35:6 >
  • Kaç kişi alınacağı her yıl yks den sonra ösym tarafından diğer üniversitelerse olduğu gibi kılavuzla duyuruluyor. Asil yedek sıralaması yok. Ösym tarafından tercihinize yerleştiğiniz andan itibaren asil sayılıyorsunuz. Yapmanız gereken sadece spor sözlü mülakatı geçip sağlık taramasında "Diğer Fakültelerde Askeri Öğrenci Olur" raporu almak. Daha sonra ise intibak eğitimine alınıyorsunuz.

• sbüde askeri öğrencinin 1 günü nasıl geçer? @CombatMedic19

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khiga06 -- 2 Ocak 2021; 13:18:26 >
  • Dostum Ankara'da ki öğrenciler için sadece bilgi verebilirim. Genel olarak günlerin şu şekilde geçer;

Haftada bir gece, 2 saatlik nöbetin olur. Sabah 6.30 gibi uyanırsın. Kişisel temizliğini yaptıktan sonra koğuşunu temizlersin, yatağını düzenlersin, kitaplarını hazırlarsın ve 8'deki içtimaya çıkarsın. İçtimadan sonra kahvaltıya geçersin. Bölümden bölüme değişmekle beraber genelde 9 da derslerin başlar. Öğle yemeğini 12.00-13.30 arası üniversite yemekhanesinde yersin. Derslerin varsa derslerine devam edersin. Askeri Öğrencilerin devamsızlık yapma hakkı yoktur. Derslerin bitmişse kütüphaneye gidip ders çalışabilirsin, eşofmanlarını giyip spor salonuna geçebilirsin, koğuşunu dağıtmamak koşuluyla koğuşunda dinlenebilirsin. 17.00 a kadar, özel bir sebebin yoksa üniformalarını çıkaramazsın. Gün içerisinde çarşıya gitmen gerekiyor ise takım komutanından yazılı izin alarak sivil bir şekilde arkadaşlarınla çarşıya gidebilirsin. Genelde herkese çarşı izni konusunda iyi davranılır. İzin almakta zorlanmazsın. Akşam ise içtimana katılırsın ve gününü bu şekilde tamamlarsın.

• Koğuşlar kaç kişilik oluyor ve sivil öğrencilerle aynı sınıfta mı ders görüyorsunuz birde haftada 2 saat nöbeti nerde tutuyorsunuz üniversitede askeri bir yerleşke mi var? Cevapladığın için teşekkür ederim @CombatMedic19

• Koğuşlar 4 kişilik oluyor. Sivil öğrencilerle beraber derslere devam ediyoruz. Kampüs içerisinde birliğimiz mevcut.

• Dostum msü'de fytden ve sözlü mülakattan geçenler yine bu mülakatlara tekrar giriyor mu @CombatMedic19

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmfd22 -- 30 Ocak 2021; 19:57:15 >
  • Evet tekrardan giriyorlar. Sadece sağlık raporu geçerli. Tekrar almalarına gerek kalmıyor. Burayı kazandığınız takdirde msü tercihlerinden vazgeçmiş sayılırsınız.

• Orduya hizmet etmenin gururu hiç bir zaman eksilmez,seni tebrik ederim kardeşim.Peki sağlık testinde MSÜdeki gibi 'kısmi renk körlüğü' konusunda katılar mı?Yoksa bazı hataları sorun etmeme ihtimalleri var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birbudunbörü -- 9 Şubat 2021; 10:59:9 >
  • Dostum ne yazık ki yasal olarak renk körlüğü konusunda bir taviz yok. Belki çok düşük bir ihtimal ama sağlık taramaları esnasında doktor, sağlıkçı olacağın için görmemezlikten gelebilir ama dediğim gibi çok düşük bir ihtimal bu.

• Msü den 63 a3 lumbalizasyon ile elendim diğer fakültelerde sağlam alır ibaresi yer alıyor elendiğim maddede ancak yüksekokullar içinde geçerli mi bu açıklama?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darksideinside2 -- 18 Şubat 2021; 19:56:12 >
  • Sağlıkçılar "Diğer Fakültelerde Askeri Öğrenci Olur" raporu alacakları için sağlam kabul edilir. Myo veya fakülte farketmiyor herkes aynı raporu alıyor

• Tıp için 110 kişi yerleşti mesela ama 30 u 2. seçim aşamalarında elendi diyelim 30 kişi kontenjanı nasıl doluyor veya ne oluyor böyle bi durum olunca?

• mezuna kalıp kazananları eliyorlar mı mülakatlarda

• quote:

Orijinalden alıntı: kmfd22

Tıp için 110 kişi yerleşti mesela ama 30 u 2. seçim aşamalarında elendi diyelim 30 kişi kontenjanı nasıl doluyor veya ne oluyor böyle bi durum olunca?

Ek yerleştirme yapılmıyor. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayanlar okula kayıt yapıyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: avlmzynp

mezuna kalıp kazananları eliyorlar mı mülakatlarda

Tabii ki de hayır. Yaş şartını ve mezun olunan sene şartını sağlayan herkes başvuru yapabilir.

• Hocam öncelikle bu yaptığınız gerçekten büyük bir iyilik bende her yerde bilgi ararken gerçekten zorlanıyorum ve bulamıyorum.

Corona zamanı normal üniversitelerden farksız şekilde uzaktan eğitimle evden mi devam ediliyor?

Okurken verilen harçlık ne kadar? ailemden destek almam gerekiyor mu?

Teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.