Şimdi Ara

Mouse'u oynatınca hoparlörlerden ses geliyor[ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
19.965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dostlar, bir kaç haftadır bu sorundan muzdaribim. Mouse'u hareket ettirdikçe, hoparlörlerden hışırtı ve cızırtı karışımı bir ses geliyor. Çok araştırdım gecemi gündüzüme kattım daha net bir çözüm bulamadım. Detaylara ineyim yavaştan.
    Öncelikle müzikle ilgileniyorum, bu yüzden bir kaç hafta önce odamı home stüdioya çevirdim. Sorunda böyle başladı. 5+1 hoparlörleri söktüm, onboard ses kartını iptal ettim. Roland ua-1010 octa capture ses kartı, yamaha hs50m monitörler bağladım. Dip ses ve cızırtı olmaması için daha en başından trs-xlr balanslı kablolarla bağladım monitörlerimi. Mouse hareket etmezken her şey mükemmel. Mouse hareket ettikçe o lanet cızırtı gelmeye başlıyor.

Sistemim şu şekilde;
    İşletim sistemi: Wİn10 64-bit
    İşlemci: İntel İ7 4790k (overclok yok)
    Anakart: MSI Z97 Gaming 5
    Ekran Kartı: Sapphire R9 270X DUAL-X OC 2GB GDDR5 256 Bit DX11.2 Amd Radeon
    Ram: Crucial 8GB (2x4GB) Ballistix Tactical DDR3 1600MHz CL8
    Power Supply: High Power 750W 80Plus Bronze 56A 12V Güç Kaynağı

Kendi bulgularımı, tahminlerimi paylaşayım.
    1- Bir kaç farklı forumda gördüğüm kadarıyla işlemci ayarlarının otomatik olmasıyla alakalı olabileceği söylenmiş. Yani mouse hareket ettikçe, pc işlem yüküne girdikçe bu sesin var olduğu söylenmiş.
    2- Evin elektrik tesisatında topraklama olmaması yüzünden olabileceği çokça belirtilmiş.
    3- Driverlerın güncel olmaması ve onboard ses kartının eski driverlarının hala pcde bulunması yüzünden olabileceği söylenmiş.
    4- Monitör kablolarının mouse kablosuyla birbirlerine değmeleri yüzünden olacabileceği söylenmiş.
    5- Ses monitörlerinin modem gibi sinyal yapıcı aletlerden uzak olması gerektiği belirtilmiş.
    6- Son olarak bütün sistemin tek bir prizden beslenmesi de buna yol açabilir denmiş. Akım korumalı 10'lu bir priz kullanıyorum. Ses kartı, görüntü monitörleri, ses monitörleri, pc, modem bu 10lu prizden güç alıyor.

Elektrik tesisatımızda topraklama olduğuna eminim. Zaten olmasaydı daha önceden bu problemleri ve daha fazlasını yaşayacağımı düşünüyorum. Çözüm olmadı.
    Driverlarımı defalarca kaldırdım tekrar yükledim, günceller eminim. Eski driverları zaten ilk iş olarak temizlemiştim. Çözüm olmadı.
    Mouse ve ses monitör kablolarını birbirine değmeyecek şekilde düzenledim. Çözüm olmadı.
    Modem pcden uzakta. Başka sinyal yapıcı her hangi bir cihaz yok odamda.

Bunları da elersek 1 ve 6. seçenek kalıyor ortada ki bana göre de sorun 1. seçenek. Bilgisayarın güç profili 'dengeli' olarak seçili. Hep böyleydi bu ayar.

Deneme amaçlı güç tasarrufu moduna aldığımda ses problemi çözülüyor. Başta oh dedim bu iş bitti. Fakat bu kez de işlemci 800 Mhz'ye kendini sabitliyor ve pc kağnıya dönüşüyor. İdare et diyeceksiniz belki ama bu kez de home studioyu çöpe atmam lazım. Zira ses düzenleme ve kayıt programları işkence derecesinde yavaş çalışmaya başlıyor, takılıyor, donuyor. Ayriyeten oyun da oynayan bir insanım. Ne oyun oynayabiliyorum ne işimi yapabiliyorum güç tasarrufu modunda.

MSI Command Center'da işlemci aktivitesini izliyorum. Mouse her hareket ettiğinde işlemci 800 Mhz ile 4300 Mhz arasında değer değiştiriyor.

Mouse hareketsizken;

Mouse hareketliyken(sabit değil, ara değerlerde de geziniyor).

Nasıl yapılıyor bilmiyorum ama sanıyorum ki en pratik çözüm çekirdek hızını düşürmek. Fakat bu araba satın alıp her yere yürüyerek gitmek gibi bir şey. Ben zaten bu işlemciyi yüksek performansı için satın aldım. Düşük hızda çalıştırdığımda hem verdiğim paraya yazık hem de stüdyo çöp, işlevsiz. Kaldım böyle. Ustalar, dostlar varsa makul ve farklı çözümleriniz lütfen bilginizi benimle paylaşın. Zira ekrana kafa atmak üzereyim.

ÇÖZÜM!!
    dostlar sorun çözüldü. şaka gibi hemde. menejerim ses monitörlerinin prizlerindeki iki dişin arasına poşet bağla ya da elektrik bandı yapıştır dedi. la git olum deli misin dedim . sen yap bi dedi. o kadar şey denedik bunu da deneyelim dedim. poşetleri iki kat sarıp bağladım, prize o şekilde taktım ve sorun çözüldü. şaka gibi. gerçekten büyük şok oldu bu.

ben gece bant bulamadığım için poşet bağladım yarın ilk işim siyah elektrik bandıyla orayı kapatmak olacak. resimdeki gibi yapın ses sisteminin kablosuna

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ados1 -- 3 Ekim 2016; 2:27:04 >

• Abi problemin nasıl çözüleceğini bilmiyorum ama selam vermek istedim. iyiki varsın Adem Oslu
  • Elektrik mezunuyum. Cızırtı dedin, direk sorunun kısa devre derdim abi. Ama kabloları düzenledim demişsin.
    Güç tasarrufu moduna aldığında performans düşüyor ama mouse cızırtı çıkarmıyor anladığım kadarıyla. İşlemci normal veya yüksek performans da çalışırken cızırtı çıkıyorsa sorun işlemci de gibi. Tüm sistemi yüksek performansda kaldırmama gibi bir ihtimali var mı?

Edit: Adem abi anakartta kısa devre yapmış olabilir. İp gibi incecik bakır yolları var onun. Bozulmuş olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baydi.55 -- 3 Ekim 2016; 1:12:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: baydi.55

Elektrik mezunuyum. Cızırtı dedin, direk sorunun kısa devre derdim abi. Ama kabloları düzenledim demişsin.
    Güç tasarrufu moduna aldığında performans düşüyor ama mouse cızırtı çıkarmıyor anladığım kadarıyla. İşlemci normal veya yüksek performans da çalışırken cızırtı çıkıyorsa sorun işlemci de gibi. Tüm sistemi yüksek performansda kaldırmama gibi bir ihtimali var mı?

Edit: Adem abi anakartta kısa devre yapmış olabilir. İp gibi incecik bakır yolları var onun. Bozulmuş olabilir.

kardeşim şöyle ki daha önce bu stüdyo ekipmanları yokken onboard ses kartı ve 5+1 dandik hoparlörler varken overclock denemeleri bile yaptım, pcyi aşırı yüke bindirdim stres test yaptım hiç bir cızırtı ve ya ses olmadı. tabi bu hep olmayacağı anlamına gelmez. anakart daha 2 aylık, arıza yapmasından korkuyorum umarım bundan kaynaklı değildir. bir çok kişi de kesin bir dille topraklama kötü diyor. elektrikçi çağırıp baktırıcam evvela, umuyorum böyle çözülür.

• İnşallah çözülür abi.
    Ama ben yinede kurduğun ses sistemi dahil TÜM SİSTEMİNE bir kısa devre testi yaptırmanı öneririm, ne olur ne olmaz.

İsyan ederek dinliyorum, hayırlı geceler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baydi.55

İnşallah çözülür abi.
    Ama ben yinede kurduğun ses sistemi dahil TÜM SİSTEMİNE bir kısa devre testi yaptırmanı öneririm, ne olur ne olmaz.

İsyan ederek dinliyorum, hayırlı geceler.
    dostlar sorun çözüldü. şaka gibi hemde. menejerim ses monitörlerinin prizlerindeki iki dişin arasına poşet bağla ya da elektrik bandı yapıştır dedi. la git olum deli misin dedim. sen yap bi dedi. o kadar şey denedik bunu da deneyelim dedim. poşetleri iki kat sarıp bağladım, prize o şekilde taktım ve sorun çözüldü. şaka gibi. gerçekten büyük şok oldu bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ados1 -- 3 Ekim 2016; 1:48:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ados1

dostlar sorun çözüldü. şaka gibi hemde. menejerim ses monitörlerinin prizlerindeki iki dişin arasına poşet bağla ya da elektrik bandı yapıştır dedi. la git olum deli misin dedim. sen yap bi dedi. o kadar şey denedik bunu da deneyelim dedim. poşetleri iki kat sarıp bağladım, prize o şekilde taktım ve sorun çözüldü. şaka gibi. gerçekten büyük şok oldu bu.

Alıntıları Göster
    Abi selamlar

• Oha çözüme bak
  • ados1 kullanıcısına yanıt
    Topraklama hattını iptal etmişsin gerçi prizde topraklama yoksa etkilemezde.
  • windows 10 kullanıyorum fareyi oynatınca özellikle hoparlörden gelen o hışırtı beni uyuz ediyor ,harici stereo hoparlor kullanıyorum lütfen bir çözüm ..
  • hocam merhaba. aynı sorun kulaklık takınca da oluyor. sen monitör prizini bantlamışsın fakat ben nereye yapmalıyım acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreex -- 1 Haziran 2018; 0:25:56 >
  • Ados dostum vallahi menajerin eli öpülecek adammış. 1 Senedir bu sorunla boğuşuyorum. Sistemsel uğraşlardan tut'da anakartı tiner ile, izopropil alkol ile yıkamalara kadar, ses kartı değiştirdim, psu değiştirdim. Yapmadığım şey kalmadı. Senin yazdıklarından sonra ulan denemediğim şey kalmadı birde bunu denesem bir zarar çıkmaz dedim ve işe koyuldum. Ve şuanda şoktayım. Referanslarda çıt sesi dahi yok.Çok sağol dostum. Bu durumdan muzdarip olanlar kesinlikle ilk önce bunu denesin. Heleki mouse oynattığınızda parazit sesi alıyorsanız. %99 çözüm bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekinbeatzz -- 27 Eylül 2019; 16:11:12 >
  • aynı sorunu yaşıyorum, direkt prizdeki topraklamayı iptal ettim ama fayda etmedi. çözüm önerisi olan var mı?
  • anakartın arka tenekesini iptal edin. anakartın vida baglantı noktalarını topraktan izole edin. toprak hattından parazit taşınıyor. ama bu durum olası kaçaklarda toprak hattını iptal ettiği için çarpılma riski oluşturur . tehlikeli sonuçları olur. tavsiye etmem.
    yada toprak hattınızı güçlendirin.
  • Arkadaşlar bu ilginç sorunu az önceye kadar bende yaşıyordum. Alternatif bir çözüm yöntemi sunmak adına üye oldum. Mouseyi usb 2.0 portundan usb 3.0 takınca sorunum düzeldi bilginiz olsun.
  • Ben de aynı sorunu laptop'ta yaşıyordum (farem everest kaablolu gaming fare). İzole bantla kapattım büyük oranda kesildi ses. Teşekkürler.
  • bariskaya_ B kullanıcısına yanıt
    İlginç bir şekilde işe yaradı
  • benim de aynı sorun ama fişli değil . 2 li küçük hoparlörüm var. usb girişi ve jak girişi var. ben nasıl çözebilirm bu durumu
  • dodofran D kullanıcısına yanıt
    @Nymphetaminê özel mesaj gönderemiyorum kardeşim. çözülmedi hala öyle idare ediyorum. sürekli arkada müzik falan açmaya bak boş olursa o sesi duyarsın.
  • dodofran D kullanıcısına yanıt
    hocam iyi akşamlar..aylardır kapalı olan üyeliğimi binbir güçlükle tekrar aktif ettim sırf bu cevabı yazmak için;
    usb ucunu bilgisayardan çıkarıp telefon şarj ettiğimiz usb girişli fişe tak, fişi de prize tak ve sorunun düzeldiğini gör..az evvel yaptım ben de ve kurtuldum bu dip sesten..
    yani hoparlörlerünü bundan sonra doğrudan prizden, elektrik bağlantılı olarak kullanacaksın..geri bağlantıların hiçbirine dokunma..
    hadi sağlıcakla kal.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.