Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (404. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.637
Cevap
203
Favori
1.867.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 402403404405406
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 2.5.2024)
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • deseo D kullanıcısına yanıt
    2010 kullanma kılavuzuna göre 5-40 da olur 10-40 da. 2006 için farklı olacağını sanmıyorum. ilk rakam soğuk havalar için ikinci rakam sıcak havalar için olduğuna göre 5 de olsa 10 da olsa zaten farketmez. ikinci rakam 40. mesela 5-30 olsa belki tereddüt edebilirsin ama 5-40 için tereddüte gerek yok. yine de kullanma kılavuzuna bakmak lazım. 5-0 mı 10-40'mı sorusundan ziyade hangi spesifikasyonlara uygun onlara bakmak lazım. mesela A1-B1, A3-B3 ve A5-B5 uygun yazıyor ama A3B5 uygun değil. aldığın yağ A1B1 ya da A3B3 ya da A5B5 spesifikasyonlarından birini sağlamıyorsa onu kullanmamak lazım
  • Merhaba. Aracım Focus 2007 model benzin/lpg. Hangi yağı kullanmalıyım?

• Benim ki genel bir soru olacak beyler. Aracım 42.000 km'de Geely Emgrand EC7. Kullanım klavuzuna göre 5w30 castrol magnetic tam sentetik yağ kullanmıştım 32.000 km. bakımında. 3 ay önce Shell Helix 5w30 tam sentetik yağ satın aldım. Ancak 2 hafta önce aracıma Prins Technomax lpg seti taktırdım.

Almış olduğum Shell 5w30 yağ tüplü kullanım için uygun mudur? Daha doğrusu artık tüpe geçtiğim için yağımı da değiştirmeli miyim?

Aldığım yağwww.yagcarsisi.com/asp/product/23/SHELL-HELIX-HX7-PROF-AF-5W-30-5-LITRE

Aracının kitapçığındaki yağ tablosunu ekledim. İnternette genel olarak lpg uyumlu yağlar 10W40 değerinde. Castrol marka aşağıdaki linkteki yağı kullanmalı mıyım? Ya da başka marka yağ önerileriniz de olur mu?

http://www.hepsiburada.com/castrol-magnatec-10w-40-a3-b4-4-lt-motor-yagi-benzin-lpg-pm-otm652001

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OTTO VON BISMARCK -- 26 Eylül 2015; 21:10:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• OTTO VON BISMARCK kullanıcısına yanıt
    Shell in seçmiş olduğunuz yağı size uygundur .LPG geçmişsiniz ancak hemen yağı kalınlaştırmaya gerek yok hele bir 100 bin devirsin zaten araç size eksilterek yağı kalınlaştırın sinyalini verecektir.

kataloğa göre şu sekilde bir sıralamaya gidilmesi uygundur .

5w30 - 10w30 - 5w40 -10w40 - 15w40

zaten araç 15w40 istemeye başlayınca 200-250 binleri görmüş olursunuz aracı satabilirsiniz alacak olana da temiz bir araç bırakmış olursunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

Shell in seçmiş olduğunuz yağı size uygundur .LPG geçmişsiniz ancak hemen yağı kalınlaştırmaya gerek yok hele bir 100 bin devirsin zaten araç size eksilterek yağı kalınlaştırın sinyalini verecektir.

kataloğa göre şu sekilde bir sıralamaya gidilmesi uygundur .

5w30 - 10w30 - 5w40 -10w40 - 15w40

zaten araç 15w40 istemeye başlayınca 200-250 binleri görmüş olursunuz aracı satabilirsiniz alacak olana da temiz bir araç bırakmış olursunuz

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle sayın hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror26

Merhaba. Aracım Focus 2007 model benzin/lpg. Hangi yağı kullanmalıyım?

yağ eksiltme sorununuz yoksa tam sentetiklerden kullanabilirsiniz motoru daha iyi korur daha binecekseniz motordan yana arıza söz konusu olmaz iyi koruyacağı için

tam sentetik 5 - 30 tavsiye ederim eksilme yaparsa eklemelisiniz çünkü bu yağ eksilmeye meğilli bir yağ 6-7 binde yarım litre gidebilir. daha önce büyük ihtimalle 10 - 40 yağ koymuşlardır. devam da edebilirsiniz. yarı sentetik yağlar daha ucuzdur.
  • 1 sene önceki yag değişiminde yarı sentetikten, tam sentetige mobil 10 40 tan mobil new life 0 40 a geçmiştim.Eksiltme olayı hala yok fakat değişim zamanı km olarak gelmedi ama yıl olarak geldi sayılır. Eskiden hep erken değişim yapardım. Şu an tam sentetik olduğu için tam zamanında değişim yapmak istiyorum. Yalnız yag ölçümü yaptığımda yag sanki özelligıni yitirmis ve daha akışkan şu gibi geldi bana yag.Sizce degisimi erken yapmalimiyim. Bu arada istanbula uçakla gittiğim için aracı oturduğum şehirde bırakmıştim. Araç 45 gün civarında hiç çalışmadı.Bu da yağın yapısını bozmuş olabilir mi?
    Bilgisi olan tüm arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evo_41 -- 29 Eylül 2015; 6:22:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: evo_41

1 sene önceki yag değişiminde yarı sentetikten, tam sentetige mobil 10 40 tan mobil new life 0 40 a geçmiştim.Eksiltme olayı hala yok fakat değişim zamanı km olarak gelmedi ama yıl olarak geldi sayılır. Eskiden hep erken değişim yapardım. Şu an tam sentetik olduğu için tam zamanında değişim yapmak istiyorum. Yalnız yag ölçümü yaptığımda yag sanki özelligıni yitirmis ve daha akışkan şu gibi geldi bana yag.Sizce degisimi erken yapmalimiyim. Bu arada istanbula uçakla gittiğim için aracı oturduğum şehirde bırakmıştim. Araç 45 gün civarında hiç çalışmadı.Bu da yağın yapısını bozmuş olabilir mi?
    Bilgisi olan tüm arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

genel olarak 1 senede değiştirin deriz. Ancak süreyi ne kadar aştığı önemlidir. Kışın çok km yapılmayacak ise kışın bitmesi beklenebilir. yağınız kışın en zor şartlara uygundur.

tam sentetikler çok dayanıklıdır vasfını kolay kolay yitirmezler içiniz rahat olsun sadece eksiltme varsa tamamlama gerekir.

km ile ilgili yine klasik olarak söylemeden geçemeyeceğim verilen km'ler çok farazidir. Aracı hangi şartlar altında kullandığınızı siz daha iyi bilirsiniz. Şehir içi dur kalk yapan araç hele İstanbul Trafiğinde ise erken değiştirilmesi gerekir.
    erkeden kastım km olarak erken . şehir içindeki 1000 km ile uzun yo9ldaki 1000 km aynı tutulamaz.

tersine düşünürseniz de eğer devamlı uzun yol yapılıyor ve cruise control kullanılıyor ise verilen km yüzde elliye varan şekilde yılı doldurmamak kaydıyla uzatılabilir. (tam sentetik yağ için bahsediyorum)

• Vezir bey doguda olduğum ve kis cok cetin gectigi için 0w 40 a geçmiştim zaten . Geçen sene sıcaklik yuksekti en fazla -20 yi gördü :) Ve ben yaz kis demeden araba kullanan tayfadanim :)

Eksiltme konusunda da yağ çok az eksiltmisti tamamlamıştim.
    Bırakın 15000 km yi 8000 km anca yapmışımdir. Bunun 6000 km sini de uzun yolda yaptım.Yani km doldurmam mümkün değil.

Zaten yağ ve filtre hazır degisime de 1 ay kalmış en iyisi degistireyim kafam rahat etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evo_41 -- 29 Eylül 2015; 19:58:17 >
  • 2006 benzinli 74000km'deki fire active g. punto aracım için SHELL HELİX ULTRA 5W-40 aldım, inşallah yanlış olmamıştır üzerinde for diesel and gasoline vehicle yazıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albay_alpay -- 30 Eylül 2015; 20:25:25 >
  • nuri37781 N kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam fiyat araştırması yapayım ben.
  • Arkadaşlar merhaba,
    Kitapçığında 10-40 yağ tavsiye edilen araca, usta tavsiyesiyle 5-40 yağ koyuldu ve araç 1000 kilometrede 1 litre yağ eksiltme yaptı. Araç önceden bende olmadığı için 10-40 yağda eksiltme durumu var mıydı bilmiyorum. Pek güvenmesem de ekspertizde motoru yüzde 76 çıkmış aracın. Böyle bir motorun 5-40 yağı eksiltmesi normal karşılanır mı? Ben yağsız kalmasın diye geçiçi çözüm olarak 1 litre 10-40 takviye ettim, castrol 10-40 yağ siparişini de verdim ama acaba mobil 10-60 mı alsaydım diye düşünmedim değil. Mobil 10-60 eski aşınmış motorlar için ideal diyorlar ancak benim araç 139 binde, 97 model bir araba ve önerilenden ince yağ konulması sonucu böyle bir durumla karşılaştığım için öncelikle standarta döneyim diye düşündüm. 10-40'ta da hatırı sayılır eksiltme yaparsa 10-60 deneyeyim diyorum. Sizin bu konudaki görüşleriniz tavsiyeleriniz neler olur?

• 139 bin yüksek bi km değil, 5-40 eksilttiğine göre lpg mi var araçta? 10-40 ı bi deneyin, bence 10-60 son çare. 1000 km.de 1 lt çok yüksek bi değer o km için, iyice bi bakın kaçak, akan falan biyer var mı ?
  • EKE58 kullanıcısına yanıt
    Lpg li araç sanırım. 10-40 koyun eksilme olmayacaktır. Ustalar lpg li araçlara 5-40 kolay kolay koymazlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JuzDirty -- 6 Ekim 2015; 9:41:53 >
  • Araçta lpg yok, hiç takılmamış arkadaşlar. Çekişi fena sayılmaz, 1.2 litre 8 valf twingo. Alttan damlayan akan yok sürekli takip halindeyim, antifiriz koyunca radyatör patlattı, onu sıfırladık bu yüzden sürekli su seviyesini ve arabanın altını kontrol halindeyim akma yok yani çok şükür. Ayrıca motor yağı siyahlanmış ve yağı koklayınca benzin kokusu geliyor hafiften, sanırım kompresyon kaçakları var sekman sıkıntısı, yanma odasına yağ kaçıyor oradan da yağa yakıt karışıyor galiba. Çok tecrübeli değilim bu konularda ama işin mantığına göre yorumlamaya çalışıyorum. Daha fazla sıkıntı açsın da istemiyorum hani uzun kilometre aralıklarında olsa takviye ile gideriz ama dediğiniz gibi 1000 kilometreye 1 litre çok fazla neyse ki yatak falan sarmadan tamamladım. Ben suçu 5-40 yağa atıyorum ama motorda da aşınma mevcut belli ki. Yağ katkıları falan düşündüm ama pompa sıkıntılarını okuyunca vazgeçtim. 10-40 magnatec ve bosch yağ filtresi sipariş ettim umarım biraz toparlar. Aracın sesi de hoşuma gitmiyor dizelimsi bir motor sesi var, sessiz ama hırhır şeklinde çalışıyor. 10-40 sorunu çözmezse ya takviye ile devam ya da komple 10-60'a geçmeyi düşünüyorum.

Benimde 99 model twingo vardı yağ olarak Elf moligraf 10-40 kullandım hiç sıkıntı yaşamamıştım. Motorda enjektör sesi dışında pek ses yoktu galiba tam hatirlamiyorum ama

Evet tüm suç yağda değil anlaşılan. Motor yavaştan bitiyor. 10-40 sorunu çözer çok büyük ihtimalle. Katkı düşünmeyin. Memnun kalanlar olsa da şikayet oranı çok daha fazla.

• Yağ değişimi sonrası biraz gözlemleyeceğim ve neticeleri buradan aktarırım. Cevaplarınız için çok teşekkürler :)

• iyi günler honda civic 2005 model 110.000 km de aracımın bakımında yağ değişimi için yağı dışardan alayım dedim castrol magnatec 10w40 a3/b4 motor yağı uygun mudur acaba ? araç lpg li ve daha önce koyulan yağı bilmiyorum
    bu arada van da yaşıyorum kışın sert geçiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_33 -- 8 Ekim 2015; 20:55:31 >
  • 
Sayfa: önceki 402403404405406
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.