Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (338. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
18.548
Cevap
202
Favori
1.865.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 336337338339340
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 26.4.2024)
Giriş
  • 1.3 multijet 2005 model fiat punto aracim var
    70 hp
    125.000 km yi gecti
    sehir Adana

kitapçıkta 5w40 yazdigi için 5w40 castrol edge fst tam sentetik kullanıyorum 2 defadır ve memnunum

bir sorun yok elhamdülillah
    ama daha düşük vizikositeye sahip bir yağa geçmem faydalı olur mu?
    yakit tüketimi düşer mi?
    şimdilik eksiltme goremedim farkedilir bir yag eksiltme göremedim
    zaten 1800 devri pek gecmem sürerken
    yoksa km ye bakarak bu km deki arac için ince yağ koymayin mi dersiniz

5w40 derken 5 neyi anlatıyor?
    -5 i mi
    +5 i mi
    arti eksi demedigi için arti kabul ediyorum
  • Vezir üstad, hb.com da satılan liqui moly 5-30 uzun ömürlü dpfli araçlar için olan yağ hakkında ne düşünüyorsunuz. 40 bin km ömür biçmişler. Aracım dpf li focus. Alıp 30 bin km max. kullanırım diye düşünüyorum, hata mı olur? Saygılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sevgili vezir size tesekkur etmek icin foruma uye oldum. Buraya yazan herkese uzun uzn yazmaya usenmeden cevap verdiginiz icin.

Dun bu yazdiklarinizdan faydalanarak tam emin olamasamda 2004 clio 1.4 lpg 180.000 km deki aracim icin edge 5w 40 yag siparisi verdim. Onceden aracima 10 40 konulmus. Bi once 5 30 magnetec koymustum ve memnundum ama kilavuzda bu arac icin 5*40 5*50 10*40 15*40 falan yaziyor 5*30 ve 0*.. yaglar yoktur. Ayrica aracin ust kapak contasi yanmisti. Usta tamirden sonra bilmedigim hi yag koymus shell 10 40 dedi ama motordan cok ses gelince degismeye karar verdim. Ne dusunursunuz.

Ayrica bir fikrimi paylasmak isterim. Bilmiyorum burda bir para geliriniz varmi. Benim dusuncem bir site acmaniz ve orada bu degerli yorumlarinizla beraber bu urunlerin satisini da yapmaniz. Saygilarimla

• Ayrica mobil 2000 x1 10*40 la onun arasinda kalarak onu siparus ettim

• profurio kullanıcısına yanıt
    bence mobil 1 esp formula veya castrol Edge kullanın Ayrıca 2 sene bir yağ için uzun zaman aracın kullanım şartlarına göre değişebilir ama 30000 km ye kadar beklerseniz yağ baya eskimiş olur ayrıca filitreler bu değişime kadar baya kirlenmiş olur yakıt tüketiminizde artar.
  • Sayin vezir oncelikle her sorana usenmeden gerekli bilgileri verdiginiz icin tesekkur ederim. Foruma bunun icin uye oldum.

Yazdiklarinizi okuyarak dun 2004 clio 1.4 lpg 180.000 km aracim icin edge 5*40 yag siparisi verdim. Bundan once sanirim 10*40 kullanilmis. Bundan once magnetec 5*30 kullanmistim memnundum. Arac ust kapak conta yakunca usta tamir sonrasi sormadan yag koymus motor cok sesli calisiyo sordugumda shell 10*40 koydum dedi. Kİlavuzda bu arac icin 5*40 5*50 10*40 15*40 gibu yaglar oneriliyo. 5*30 ve 0*.. yaglar yok. Boyle olunca edge 5*40 ve mobil 2000 x1 10*40 arasinda kalarak edge aldim dusunceniz nedir. Emeginize saygilar

• Eski mesaji bulamayinca silindi dusuncesiyle son mesaji yazdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: PUNTO MULTİJET

1.3 multijet 2005 model fiat punto aracim var
    70 hp
    125.000 km yi gecti
    sehir Adana

kitapçıkta 5w40 yazdigi için 5w40 castrol edge fst tam sentetik kullanıyorum 2 defadır ve memnunum

bir sorun yok elhamdülillah
    ama daha düşük vizikositeye sahip bir yağa geçmem faydalı olur mu?
    yakit tüketimi düşer mi?
    şimdilik eksiltme goremedim farkedilir bir yag eksiltme göremedim
    zaten 1800 devri pek gecmem sürerken
    yoksa km ye bakarak bu km deki arac için ince yağ koymayin mi dersiniz

5w40 derken 5 neyi anlatıyor?
    -5 i mi
    +5 i mi
    arti eksi demedigi için arti kabul ediyorum

aynı yağ ile devam edebilirsiniz. Güzel bir yağ seçilmiş.

5 anlamı sıcaklık ile alakalı yağın viskositesidir. Ancak artı beş derece veya eksi beşi göstermez. Adanada bu yağ yeterliir asla çünkü daha düşük viskosite gereksinimi için daha fazla soğuk olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: profurio

Vezir üstad, hb.com da satılan liqui moly 5-30 uzun ömürlü dpfli araçlar için olan yağ hakkında ne düşünüyorsunuz. 40 bin km ömür biçmişler. Aracım dpf li focus. Alıp 30 bin km max. kullanırım diye düşünüyorum, hata mı olur? Saygılar.

yağın uzun kmler araçta kalması uygun değildir. Ancak bir Avrupa turu yapılcaksa problem olmaz. sonuçta bir yıl içinde değiştirilmesi gerekiyor ki bu süre zarfında kaç km yapmayı planladığınız önemli olacaktır.
    DPF için üretilmiş yağlar temizdir ve atık bırakmaz ama aynı şekilde yakılan yakıtta temiz olması lazım ki uzun km kullanımı mümkün olsun .
  • quote:

Orijinalden alıntı: winafr

Sevgili vezir size tesekkur etmek icin foruma uye oldum. Buraya yazan herkese uzun uzn yazmaya usenmeden cevap verdiginiz icin.

Dun bu yazdiklarinizdan faydalanarak tam emin olamasamda 2004 clio 1.4 lpg 180.000 km deki aracim icin edge 5w 40 yag siparisi verdim. Onceden aracima 10 40 konulmus. Bi once 5 30 magnetec koymustum ve memnundum ama kilavuzda bu arac icin 5*40 5*50 10*40 15*40 falan yaziyor 5*30 ve 0*.. yaglar yoktur. Ayrica aracin ust kapak contasi yanmisti. Usta tamirden sonra bilmedigim hi yag koymus shell 10 40 dedi ama motordan cok ses gelince degismeye karar verdim. Ne dusunursunuz.

Ayrica bir fikrimi paylasmak isterim. Bilmiyorum burda bir para geliriniz varmi. Benim dusuncem bir site acmaniz ve orada bu degerli yorumlarinizla beraber bu urunlerin satisini da yapmaniz. Saygilarimla

5 w40 lpgli araç için kullnılabilir ancak aracınızın kmsi oldukça fazla kontrol sıklığını artırmak kaydıyla diyorum.

internet veya buradan herhangi bir gelirim yok , olmasını da istemem. Ben amme hizmeti yapıyorum bilgi paradan daha değerli bir şeydir.

Paranın gücü ile bilgiyi satın almak için kullanmanız gerek , tersi düşünce tüketim artışı ve ülke ve dünyanın sonu demek .
    zaten hepimiz bizleri nasıl bir son beklediğini yaşayarak göreceğiz. Bu takdirde parası olan değil bilgisi olan hayatta kalmayı ve survival olmayı başaracaktır.

• Ulvi bir amac. Allah razi olsun.
    bu motorda ses gelme olayi yagla mi alakali yoksa acildigi icin mi acaba. Bi de yazdigim o mobili mi alsaydim kadam karisti iyice

• quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

Vezir üstad, hb.com da satılan liqui moly 5-30 uzun ömürlü dpfli araçlar için olan yağ hakkında ne düşünüyorsunuz. 40 bin km ömür biçmişler. Aracım dpf li focus. Alıp 30 bin km max. kullanırım diye düşünüyorum, hata mı olur? Saygılar.

yağın uzun kmler araçta kalması uygun değildir. Ancak bir Avrupa turu yapılcaksa problem olmaz. sonuçta bir yıl içinde değiştirilmesi gerekiyor ki bu süre zarfında kaç km yapmayı planladığınız önemli olacaktır.
    DPF için üretilmiş yağlar temizdir ve atık bırakmaz ama aynı şekilde yakılan yakıtta temiz olması lazım ki uzun km kullanımı mümkün olsun .

Her 7500 km de bir hava filtresi değiştirilip, temiz yakıt kullanılırsa; bu yağ 30 bin km (%90 şehirler arası yollarda) kullanılabilir diye düşünüyordum. Tabi bir yıldan kısa bir sürede bu km yapılacak. Ama siz benim bu düşünceme anladığım kadarıyla katılmıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi profurio -- 3 Ağustos 2014; 20:15:16 >

• motosiklet yagi kac km de değişmeli?
    mondial 100mg prince motosiklet var
    kitapçıkta 1000 km de bir yag degistirin yazıyor
    bazı motosikletlerde 5 bin km yag değişim aralığı

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

Her 7500 km de bir hava filtresi değiştirilip, temiz yakıt kullanılırsa; bu yağ 30 bin km (%90 şehirler arası yollarda) kullanılabilir diye düşünüyordum. Tabi bir yıldan kısa bir sürede bu km yapılacak. Ama siz benim bu düşünceme anladığım kadarıyla katılmıyorsunuz.

Bahsedilen km hangi şartlarda yapıldığı önemlidir.mesala yüklü araç için bu kamuyu değildir.dik yokuş çıkılıyorsa sıkıntı olabilir .Ama sabit hızda binlerce km yapılıyorsa problem çıkmayacaktır. Koşullar kontrollü ise 30 veya 40 bin rahatlıkla yapar ama buna değer mi soru buradadır.

• Hocam hyundai starex 2.5 tdi icin 15w40 yağ
    önerebilirmisin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozbi

Hocam hyundai starex 2.5 tdi icin 15w40 yağ
    önerebilirmisin

Yağ eksiltiyorsa önerebilirim.

eksiltmiyorsa 10w40 da iş görecektir.
  • vezir kullanıcısına yanıt
    Yağ eksiltittiğini nasıl anlarız hocam?
    Birde marka önerebilir misin? Teşekkürler
  • Ozbi kullanıcısına yanıt
    once yağ çubuğu maksimum çizgisine kadar tamamlayacaksınız.

Sonra her 500 veya 1000 km de de bir yağ çubuğunu çekip bakacaksınız .

daha sonra yağı maksimum çizgisine kadar tamamlarsanız ne kadar eksiltiği ortaya çıkar.

Eğer seviyesi binlerce km gidildiğinde dahi ,değişmiyor ise eksilmiyordur diyebiliriz.
  • Sayın Vezir merhabalar,
    Aşağıda bilgilerini verdiğim aracıma yağ almak istiyorum. Bunun için ilk tercih ettiğim marka olan Mobil’in sitesine aracımın bilgilerini girdiğimde önerilen yağ “Mobil 1 New Life 0W-40” ve herhangi bir alternatif yağ sunulmamış. Ayrıca hiçbir onay ve spesifikasyon bilgisi de verilmemiş. Oysa “Mobil 1 ESP 0W-40” ile ilgili bilgilerin içinde GM-LL-A-025 standardına uygunluk belirtilmiş. Benzer bir durumla Castrol Edge yağlarla ilgili internet sayfasında da karşılaştım ve seçim benim için daha karmaşık bir hal aldı. Sizce aracımın aşağıdaki teknik özelliklerine en uygun yağ hangisidir? Bana yukarıdaki yağlar yada başka yağlarla ilgili tavsiyeleriniz olursa memnun olurum. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Araç Marka Model: OPEL Corsa D 1.2i 16V
    Üretim Yılı-Motor Seri: 2009 - Z12XEP (59kW) Benzinli
    Km: 26.000
    Aracın Kullanıldığı İl: Bursa
    Önceki Bakımlarda Kullanılan Yağlar: 1. Bakım: GM 5W-30, 2. Bakım: Selenia 5W-30
    Aracın Kılavuzdaki Yağ Kalite Standartları: GM-LL-A-025, AEA-A3 (Benzinli motorlar için)
    Aracın Kılavuzdaki Viskoziteler: 0W-30, 5W-30, 0W-40, 5W-40

• Sayın vezir,

Accent 1.5 CRDI için - 6 bin KM/Yıl değişim yaparım, 10/40 yerine 5/40 kullanmayı düşünüyorum, EDGE FST ile TURBO DIZEL arasında fiyat farkı var.

Yıllık olarak dağ değişimi yaparım (ortalama 5-6 km de) yıllık olarak dağ değişimi şartı nedir.?

79TL - 109 TL

http://www.madeniyag.net/Castrol-Edge-FST-5W-40-Motor-Yagi-4-Lt,PR-25.html

http://www.madeniyag.net/Castrol-Edge-Turbo-Diesel-5W-40-Motor-Yagi-4-Lt,PR-22.html

Alinti
    Bu sekilde bir yorum var
    Multijet 1.3 için ben Castrol Edge 5W-30 kullaniyorum çünkü DPF özelligi var.

Teşekkürler.undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 5 Ağustos 2014; 9:09:28 >

• 
Sayfa: önceki 336337338339340
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.