Şimdi Ara

Motor ısınınca, sadece rölanti esnasında gelen 'tak tak tak' sesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
4.878
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Aracım Fiat Albea 1.6 16Valf atmosferik motor. Yani şu marealarda kullanılan motor 182B6000 kod. 2006 model araç.

5-6 ay önce subap kırılmasından dolayı araca full motor revizyon yapıldı.
    En son yağı 2400km önce değiştirdim, Mobil1 10W-40 kullandım.
    Revizyon esnasında motor bloğu hariç neredeyse her şey değişti.

5 aydır bir sorunum yoktu ta ki bir kaç güne dek. Bu aralar fark ettiğim bir ses var.
    Araç soğukken çalıştırdığımda hiç bir sorun yok. Fakat 3-4 km gittikten sonra motor optimum sıcaklığa ulaşınca, sadece rölantide duyulan "tak tak tak" diye bir ses başlıyor. Bu ses motorun solunda triger kayışlarının olduğu taraftan geliyor. Yani 1.silindirin oralardan da olabilir, emin değilim.
    Yatak sarma sesi gibi, veya piston etek sesi. Ama emin değilim. Çünkü rölanti harici herhangi bi devirde bu ses çıkmıyor. Sadece rölantideyken yapıyor bu sesi motor. Gaza azcık dokunsam ses kesiliyor hemen.

Aracımda şu an bildiğim sorunlardan bazıları alt takımın elden geçmesi gerektiği (çukur ve kasislerde çok takır tukur yapıyor), ve ayrıca motor kulaklarından 2'si zayıf artık onları değiştirmem gerekiyor.
    Belki de sesi yapan şey bozuk motor kulaklarıdır ama bilemedim...

Bu bahsettiğim ses rölanti harici herhangi bi devirde duyulmuyor. Zaten ben de işin içinden bu yüzden çıkamadım.. Acaba tahmin edemediğim başka bi şeyden mi geliyor bu ses?
    Bu durumda sizce bu ses ne olabilir? Ne yapmam lazım?

• Sesin daha rahat anlaşılması için bir video ekledim.
    Ses çok net duyulmuyor ama özellikle videonun son 5 saniyesinde ses çok belirgin.

https://youtu.be/i510uhr524A
  • Neyden kaynaklaniyormus hocam aybi sorun bendede var bulamiyorum sebebini

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.