Şimdi Ara

MOTOR da nasıl ön kaldırılır? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
53.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birde bu ön dikme olayında scooter motor ile yapılıyor ise ; motorun arka koltuğunda yada iyi alışmış biriyse tam orta koltuğunda hafif bir güç ile doğrulup direksyonu kavrayıp ( acemi biri için motorun seyir hızı 20-40 km arasında olmalı ) tekrar yerine oturduğu anda gazı ve direksyonu kendine çekmesiyle olur. Scooter motorda vites olmadığı için gazı kese kese gider ayaklarlada selenin üstünde sağ sol dengesi sağlanır. Unutulmamalıdır ki gazın ayarı ve motorun dengesi iyi ayarlanmalıdır. Eğer motorun gazı fazla gelirse geriye atma durumu gerçekleşir , bunun olmaması içinde sol elinizin orta parmağı arka frenin üstünde bulunmalıdır ani bir harekette bastığınızda motorun önü düzelir Orta parmak diyorum çünkü aynı zamanda direksyonu da kavramanız gerekmektedir . Son olarak; marifet motorun önünü kaldırmasında değil indirmesindedir

Edit: Eğer vitesli motor ile yapılıyorsa ve devri büyükse ( Cbr 600 & R6 yada R-1 ) dengeli kalkması için 2. yada 3. viteste gazı ani açıp kapadığınızda güçten dolayı şahlanma gerçekleşir ancak bunda da dengeyi iyi ayarlamak gerekir . Eliniz vitese alışmış ise havada biraz zor olur ama devri tam dolmadan 4. ve aynı şekilde 5. viteslere geçiş yaparsınız. Eğer alışmamış ise sabit bir vitesde sadece devrini doldurursunuz yada scooter gibi gazı kesersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mugetsu* -- 15 Eylül 2011; 18:32:28 >

• gerek yok makasa gir daha iyi :d
  • Arkadaş önü kaldırdı mı acaba ?
  • Adama ne oldu acaba ?
  • Motorun ilk önce ne olduğunu söylemen gerek, ona göre hangi yolla ön kaldırıcağını söyleyelim.

1- Debriyajla ön kaldırma:
    Motorun eğer gazı açtığında ön kaldırcak kuvvette değilse veya yüksek viteste yol alırken gücüde yetmeyebilir. Bu tür durumlarda debriyajla ön kaldırmayı öğrenmen gerek.

Peki nasıl mı?
    Aynen şöyle: belirli bi hızda giderken (ilk başta yavaş ve boş bir alanda, otopark olabilir) debriyajı sıkarak ve aynı anda gaz vererek devir arttırılır. Yanlız direk tam gaz verip redline yapma motoru, yavaş yavaş 5-6bin devirlerde ilk önce dene, 5-6bin devirdeyken debriyajı bir anda bırakcasın ve motorun öne doğru attığını veya önünün kalkmaya başladığını görüceksin. Bunu oturup çalışcaksın. Akşam saati çıkıp boş otoparkta deniceksin. Çalışmadan hiçbişey olmuyor.

ilk başlarda 5-10 metre gidersin sonra geliştire geliştire motorun ne kadar önünü kaldırabileceğini anlıcaksın, motorun bir denge noktası vardır orayı bulduktan sonra o denge noktasında yol ne kadar giderse okadar ön havada gidebilcek hale geliceksin. Ama dikkat et, her zaman ön kaldırırken ayağın arka frende olsun! yoksa ön kaldırırken fazla kaldırıp denge noktasını aşınca artık geriye doğru düşmeye başlarsın o sıradada arka frene basmazsan sırt üstü düşersin ve çok kötü sakatlanabilirsin.

2-Diğer yol ise gazı açarak ön kaldırmak
    motorun kuvvvetliyse gazı açınca önü kalkıcaktır zaten. Bu şekilde boş alanlarda ayn şekilde çalış, çok ani gaz verme veya bir anda gazı bırakma ön takımı dağatırsın.

Genel olarak ilk başlarda tırsıyo olcaksın. Ön kaldırırken zor durumlarda kalınca yapman gerekeni yapmak yerine kitlenip kalıcaksın ve düşmene seyirci olucaksın. Bu yüzden adam akıllı ön kaldırıcam diyosan düşmeyi göz önünde bulundurcaksın.

Ayrıca 5kerede 10 kerede 100 kerede olcak şeyler değil! binlerce kez kaldırcaksın! haala düzgün kaldıramıyo bile olacaksın çalışmak çok önemli, kendin alışana kadar artık yürürken adım atmayı düşünmediğin gibi ön kaldırırkende motorun konumunuda düşünmüyo olcaksın artık refleks haline gelmiş olcak.

Eğer ilerleyen zamanlarda artık alışırsan ön havada vites atmayada başlıcaksın. Bundan sonra zaten artık yüksek hızlardada ön havada gidebiliyo olucaksın. Ayrıca daha da kasarsan ön havadayken motora yönde vermeyi öğrenebilirsin böylece sırf düz değil, az da virajlı olan yollarda ön kaldırarak gidebilirsin...

UYARI!
    Bu tarz şeyleri denerken her zaman kaskın, eldivenlerin ve mümkünse diğer bütün korumaların takılı olsun!
    Bu yollardan geçen birisi olarak toplamda ön kaldırırken 4 kez geriye doğru düşme kazağam var.

Allahtan çoğu düşük hızlarda oldu, Ama yinede her düşmemde kafamın arkasını yere vurdum ve kaskım olmasa hepsindede ölmüş olurdum. Ayrıca kıçınızda çok acıcak, kuyruk sokumunuz sakatlanabilir, veya sırt üstü düşünce nefessiz kalıp büyük ızdıraplar çekebilirsiniz. Veya ceketiniz yoksa sırtınız sıyrılabilir ve hayatınız boyunca berbat bir iz kalabilir.

Bunların hepsini göz önünde bulundurarak bu tarz hareketleri deneyin.

• Ölmek için birçok farklı yol var
  • quote:

Orijinalden alıntı: paulvdyk

Motorun ilk önce ne olduğunu söylemen gerek, ona göre hangi yolla ön kaldırıcağını söyleyelim.

1- Debriyajla ön kaldırma:
    Motorun eğer gazı açtığında ön kaldırcak kuvvette değilse veya yüksek viteste yol alırken gücüde yetmeyebilir. Bu tür durumlarda debriyajla ön kaldırmayı öğrenmen gerek.

Peki nasıl mı?
    Aynen şöyle: belirli bi hızda giderken (ilk başta yavaş ve boş bir alanda, otopark olabilir) debriyajı sıkarak ve aynı anda gaz vererek devir arttırılır. Yanlız direk tam gaz verip redline yapma motoru, yavaş yavaş 5-6bin devirlerde ilk önce dene, 5-6bin devirdeyken debriyajı bir anda bırakcasın ve motorun öne doğru attığını veya önünün kalkmaya başladığını görüceksin. Bunu oturup çalışcaksın. Akşam saati çıkıp boş otoparkta deniceksin. Çalışmadan hiçbişey olmuyor.

ilk başlarda 5-10 metre gidersin sonra geliştire geliştire motorun ne kadar önünü kaldırabileceğini anlıcaksın, motorun bir denge noktası vardır orayı bulduktan sonra o denge noktasında yol ne kadar giderse okadar ön havada gidebilcek hale geliceksin. Ama dikkat et, her zaman ön kaldırırken ayağın arka frende olsun! yoksa ön kaldırırken fazla kaldırıp denge noktasını aşınca artık geriye doğru düşmeye başlarsın o sıradada arka frene basmazsan sırt üstü düşersin ve çok kötü sakatlanabilirsin.

2-Diğer yol ise gazı açarak ön kaldırmak
    motorun kuvvvetliyse gazı açınca önü kalkıcaktır zaten. Bu şekilde boş alanlarda ayn şekilde çalış, çok ani gaz verme veya bir anda gazı bırakma ön takımı dağatırsın.

Genel olarak ilk başlarda tırsıyo olcaksın. Ön kaldırırken zor durumlarda kalınca yapman gerekeni yapmak yerine kitlenip kalıcaksın ve düşmene seyirci olucaksın. Bu yüzden adam akıllı ön kaldırıcam diyosan düşmeyi göz önünde bulundurcaksın.

Ayrıca 5kerede 10 kerede 100 kerede olcak şeyler değil! binlerce kez kaldırcaksın! haala düzgün kaldıramıyo bile olacaksın çalışmak çok önemli, kendin alışana kadar artık yürürken adım atmayı düşünmediğin gibi ön kaldırırkende motorun konumunuda düşünmüyo olcaksın artık refleks haline gelmiş olcak.

Eğer ilerleyen zamanlarda artık alışırsan ön havada vites atmayada başlıcaksın. Bundan sonra zaten artık yüksek hızlardada ön havada gidebiliyo olucaksın. Ayrıca daha da kasarsan ön havadayken motora yönde vermeyi öğrenebilirsin böylece sırf düz değil, az da virajlı olan yollarda ön kaldırarak gidebilirsin...

UYARI!
    Bu tarz şeyleri denerken her zaman kaskın, eldivenlerin ve mümkünse diğer bütün korumaların takılı olsun!
    Bu yollardan geçen birisi olarak toplamda ön kaldırırken 4 kez geriye doğru düşme kazağam var.

Allahtan çoğu düşük hızlarda oldu, Ama yinede her düşmemde kafamın arkasını yere vurdum ve kaskım olmasa hepsindede ölmüş olurdum. Ayrıca kıçınızda çok acıcak, kuyruk sokumunuz sakatlanabilir, veya sırt üstü düşünce nefessiz kalıp büyük ızdıraplar çekebilirsiniz. Veya ceketiniz yoksa sırtınız sıyrılabilir ve hayatınız boyunca berbat bir iz kalabilir.

Bunların hepsini göz önünde bulundurarak bu tarz hareketleri deneyin.

+1 Aynen hocam 1,10,100 değil binlerce kez denemeyle olacak iş bu ben bisikletle bile kaldıramıyordum ama artık tekteker gidiyoruz

• 2 kere denedim bu olayı.allahtan birşey olmadı.tavsiye etmem hem saçmalık motorun önünü kaldırmak.ölümün daha kolay yolları var acısız.
  • Öncelikle ailenize kefen paranızı, cenaze masraflarını verin, ailenize yük olmamak istiyorsanız
  • ön kaldırmak için öncelikle altında seri bir motor ve yüksek devir çevirebilen bir cihaz olmalı..bunu denemek istiyorsanda boş veya müsaid alanda gerekli ekipmanları (kask,dizlik,eldiven,sırtlık vs) tak takıştır..keza scooter ve mz'de bile yapabilirsin ama bir racing şeklindeki olmaz ve tad vermez..bu iş biraz debriyaj ve gaz tepkimesi ayarıyla alakalı bir durumdur..tecrübe ve deneyimle sabittir ki ben otobanda 4'den 5'e atarken 20-25mt 1000'lik bir racing'le cihazı şaha kaldırıp gidenlerin arkasınada oturdum..yani anlıcağın biraz deneyim ve tecrübe işiyle olacak bir iş..
  • Arkadaşın son mesaj tarihi.Son mesaj tarihi: 4 yıl önce, 11:40:26 Son giriş tarihi: 4 yıl önce, 11:59:45 ölmüş olabilir.
  • Adamdan ses yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: S_A_H

arkadaşlar daha sürmeye bile başlamadım...ama sadece merak ediyorum(yapacağımdan değil)...

motorun önü nasıl kaldırılıyo???

çok iyi bisiklet sürüyorum...bisikletteki gibi diye düşüncem ama bisiklet en fazla 30 kg filan...giderken gidonu hızla kendime çekip hızlı pedal çevirmeye başlayınca ön kalkıo bisikletin...ama bu motorda böle yapılamaz ki...

200 kg lık motor(hatta daha fazla olanları da war)...adam hiç zorlanmıyo...sanki bisiklet kullanır gibi kaldırıo önü...ama 200-300 kg lık aleti hangi kol kasıyla çekio??? yoksa başka bi püf noktası filan mı war???

bunun hakkında bilgisi olanlar lütfen yazsın...neler gerekli??? ne kadar tecrübe lazım??? nası pratik veya alıştırma yapılır??? nerelerde ve hangi hızlarda alıştırma yapmak lazım??? motorun gücü önemli mi??? alışmak ne kadar sürer??? vs vs...

bildiklerinizi yazarsanız sevinirim...

kaldırdılar mı önünü yoksa sen mi kaldırdın

• Motoru çalıştır 1.ci vitese tak elin debriyajda olsun. gazı kökle. sonra kökledikten sonra devir yükseliyo hafif gazı bırakır gibi yap o andada debriyajı bi anda bırak . tek teker gidersin
  • Ulan ne öneriler vermişler adama ya Bilmeyen falan okur yapmaya kalkar aman ha. 100 cc motorda bile 1. viteste debriyajı sıkılıp 7-8 bin devirlere getirilip bırakılmaz. Motor kafanıza geçer. İdeal devri kendiniz deneyerek bulacaksınız. Önce 4 bin devirde bırakacaksınız sonra 5 bin. Yeterli gelmiyor mu 6 bin vs. Zaten 250 cc ve altı motorlarda 1. vitesten sonrasında yemez. Bide zinciri öldürebilirsiniz. Bana kalırsa gerek yok bu hareketlere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeathHouse

Motoru çalıştır 1.ci vitese tak elin debriyajda olsun. gazı kökle. sonra kökledikten sonra devir yükseliyo hafif gazı bırakır gibi yap o andada debriyajı bi anda bırak . tek teker gidersin

Tek teker gidersin mi

• http://www.youtube.com/watch?v=5n9sfMcTSGM

• Ben de motora meraklıyım ama aklıma hiç ön kaldırma gelmiyo. Motorda cin olmak gibi bir niyetim de yok ama sen cin olmadan adam nasıl çarpılır demişsin dostum. Kendine dikkat et

• valla bizde 250 cc cross var. 1.ci viteste gazı hafif aşağı çekince ön kalkar gibi oluyo
  • valla kardeşim buradaki çoğu kizi teker yapmasını bilmiyor çok nadir bilenler var yani yorumları okuyunca gülüyorum ister istemez madem bilmiyorsun bilmişlik taslama
    İşin aslı makineye ve dişli çapına bakar ama standart fabrika çıkışlı bi 125cc lik motordada işi kavradıktan sonra teker yaparsın.
    Şimdi sabit hızla gidiyorsun diyelim. BUNU İLK ÖNCE 1. VİTESTE DENE: diyelim hızın 10 gazı kes debriyaja bas gaz ver tam en çok tork olan devri yakala ve birden debriyajı bırak ama kontrollü olarak bırak.
    bazı yüksek cc motorlarda düz yolda belli bir devire geldikten sonra gazı bırakıyosun motor kendiliğinden komprössere girdiği an gaz açıyosun birden öylede tekere geliyor. 600cc ve üstü gibi motorlarda ( Biz 150lik mcxde bile debriyajsız klaldırıyoruz
    AMA ASLA VE ASLA SAĞ AYAĞI SELENİN ÜZERİNE KALDIRMAYIN O AYAK ORDA ARKA FRENİN ÜZERİNDE KALICAK EĞER ANİ BİR DURUMDA DİYELİM FAZLA TEKERE GELDİ MOTORUN ALTI GÜNEŞ GÖREMEDEN SEN ARKA FRENE BASIYOSUN VE ÇAT DİYE İNİYOR VE ÖN TAKIM DEĞİŞTİRİYORSUN.
    BU ARADA BUNLARI YAPARKEN KOL ÇIKARTABİLRSİNİZ. ÖN TAKIM DAĞITABİLİRSİNİZ ZİNCİR-DİŞLİ YIPRANIR. BASKI BALATA BİTEBİLİR YANİ SONRA SÖVMEYİN ARKAMIZDAN :D AMA ALIŞTIKTAN SONRA ÇOK ZEVKLİ OLUYOR. EKİPMANSI DENEME ASLA YAPMAYIN!!!!!!!!!!

HERKESE İYİ TEKERLER

YOUTUBE TEK TEKER BARIŞ YAZARSANIZ İZLEYEBİLİRSİNİZ KENDİSİ ÇOK YAKIN ARKADAŞIM VE ONDAN ÖĞRENDİM

TEKERİNİZE TAŞ DEĞMESİN

POLİS AMCALARA DİKKAT BU ARADA TRAFİK AKIŞINI BOZMAKTAN YAZIYOLAR CEZA

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.