Şimdi Ara

Moore yasası 50. yılını doldurdu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Infinitum

quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

quote:

Orijinalden alıntı: mebrar
    quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intelin kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.
    Son kullanıcıya sunulan ürünlerin mevcut teknoloji ile alakası yok ki. Benim bahsettiğim şey bu. Ekranla karşılaştırın demedim.
    Ne anlatmaya çalışıyorsun bir anlasam.

Hâla anlamadıysanız hocam, özet geçiyorum, adamlar aynı alana iki kat transistör sığdırdıkları işlemcileri bunu yaptıkları anda değilde bir sonraki yıl piyasaya sürebilir. Bize sunmak zorunda değil.

Çünkü kendilerini hızlandıracak, yarışmaları gereken rakipleri yok. Adamlar tekel. "AMD var" derseniz, "onlar maalesef çok geride kaldı" derim.

Neyden bahsediyorsunuz anlamıyorum. Adam intel'in kurucusu ve intelde bu yasa dedikleri şeyi uygulamak için her sene yeni işlemci çıkarttı yıllarca.
    Son kullanıcıya sunulan ne demek o da ayrı bir konu. Sunulmayan işlemci olarak ne var bildiğin?

Zaten orda 3 satır rakam verdim. Gir wikipediye orda çok daha kapsamlısı var sonraki yılda olmuyor ondan sonraki yılda.
    Adamın söylediği şey bir öngörü olabilir ancak. Kanun demek için sapmayan bir düzene sahip olması lazım.
    Kaldı ki zaten şu anda da tutmuyor.

Sadece Transistör arttırmak da bir artı getirmiyor.

• Bu transistör olayını hiç anlamıyorum nasıl o kadar küçük yapabiliyorlar , bugün bakıyorsun GTX 980 de 5 küsür milyar transistör varmış . Hata yapmadan nasıl üretiyorlarsa birisi anlatsa çok makbule geçer birde ne işe yarıyor bu transistörler ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hoid -- 27 Nisan 2015; 9:59:20 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intelin kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.
    Son kullanıcıya sunulan ürünlerin mevcut teknoloji ile alakası yok ki. Benim bahsettiğim şey bu. Ekranla karşılaştırın demedim.

Hâla anlamadıysanız hocam, özet geçiyorum, adamlar aynı alana iki kat transistör sığdırdıkları işlemcileri bunu yaptıkları anda değilde bir sonraki yıl piyasaya sürebilir. Bize sunmak zorunda değil.

Çünkü kendilerini hızlandıracak, yarışmaları gereken rakipleri yok. Adamlar tekel. "AMD var" derseniz, "onlar maalesef çok geride kaldı" derim.

Neyden bahsediyorsunuz anlamıyorum. Adam intel'in kurucusu ve intelde bu yasa dedikleri şeyi uygulamak için her sene yeni işlemci çıkarttı yıllarca.
    Son kullanıcıya sunulan ne demek o da ayrı bir konu. Sunulmayan işlemci olarak ne var bildiğin?

Zaten orda 3 satır rakam verdim. Gir wikipediye orda çok daha kapsamlısı var sonraki yılda olmuyor ondan sonraki yılda.
    Adamın söylediği şey bir öngörü olabilir ancak. Kanun demek için sapmayan bir düzene sahip olması lazım.
    Kaldı ki zaten şu anda da tutmuyor.

Sadece Transistör arttırmak da bir artı getirmiyor.

Sunulmayan işlemci varsa zaten bilemeyiz, ben Intel'den sızan haber gördüğümü hatırlamıyorum.

Bence adamlarda 1-2 sene sonra sunacakları teknoloji bile belli, ama bunu yavaş yavaş gelişiyormuş gibi göstererek satmak daha mantıklı.

Şöyle düşünün, elinizde iki parti ürün var. Birinin son kullanma tarihi 2016, diğer partinin ise 2017. Bunları iki sene içinde satacaksınız ve 2015 yılındasınız. Önce hangi partiyi piyasaya sürersiniz? İlk yıl S.K.T'si 2017 olanı sürerseniz diğer partinin tarihi geçtiğinden çöp olur.

Adamlar iki kat transistör - aynı alan olayını 2005'te başarmıştır belki, ama 2006 yılında sunmuştur bunu.

Tekel firmalar bunu hep yapar. OSX'i tekelinde tutan Apple gibi. Core M işlemcili cihazları 4000 liraya satabiliyor ama, aynı özelliklerde normal bur Windows cihazı o fiyata kimse almaz.

Adamlar kanunu uygulamak zorunda bile değil. Kapitalist bir firma sadece kârına bakar. Bunu sadece bir röpörtajda söylemiş ve ben okuduğumdan bunun mutlak birşey olduğunu iddia ettiği anlamını çıkaramadım.

Zaten adının kanun olmadığı konusunda size katıldığımı önceki mesajda söylemiştim. Mutlak devam edecek birşey değil ki kendisi de 2005'te söylemiş bunu.

Katılmadığım nokta ise, transistör sayısını ikiye katlamalarına rağmen, bunu başardıkları yıl değilde bir sonraki yıl sunmuş olabilirler. Neden bu ihtimali düşünmüyoruz?

• Bir de yatırım maliyetleri var. Boyutlar her küçüldüğünde ya da mimari değiştiğinde üretim alanında da değişiklikler yapmaları gerekiyor. Bunlarla ilgili maliyetlerden se kaçıyor olabilirler bu öngörüyü yavaş yavaş devirerek.
    Sonuçta rakibi yok gibi, at koşturmasına gerek kalmıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: artariel

birader bırakın siz teknolojiyle ilgilenmeyin allah aşkına ya, gidin ara eleman ülkesi gibi yasaları bile desteksiz eleştirin tamam mı, emin olun böyle süper gelişeceksiniz.

Eleştiriden korkarak gelişme olmuyor.

Herkese eşit ve dürüst muamele çekersen, eleştiriye açık olursan gelişirsin.

Eleştirmek için eleştirmişsin.
  • Intel 2-3 sene sonrasında ne yapacağını sürekli olarak yol haritaları ile açıklar.
    Aksi halde sonraki nesillerde işlemcilerde ne olacağını kim nasıl yazsın.

Örnek haberlerden biri;
    http://forum.donanimhaber.com/m_102191064/tm.htm
  • quote:

quote:

quote:

Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intel'in kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.

Olmuyorsa pek zorlamayın isterseniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MALTHAEL

Bu transistör olayını hiç anlamıyorum nasıl o kadar küçük yapabiliyorlar , bugün bakıyorsun GTX 980 de 5 küsür milyon transistör varmış . Hata yapmadan nasıl üretiyorlarsa birisi anlatsa çok makbule geçer birde ne işe yarıyor bu transistörler ?

980'de 5.2 milyar transistör var. Titan X'te 8 milyar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MALTHAEL

Bu transistör olayını hiç anlamıyorum nasıl o kadar küçük yapabiliyorlar , bugün bakıyorsun GTX 980 de 5 küsür milyon transistör varmış . Hata yapmadan nasıl üretiyorlarsa birisi anlatsa çok makbule geçer birde ne işe yarıyor bu transistörler ?

Transistor 3 tane bacagi olan elektronik bir eleman. Kabaca, bacaklardan birine verilen elektrik akimina gore diger bacaklardaki voltaj degisiyor. Bu parcaciktan bir kac tane kullanarak logic gate denilen parcaciklar olusturuluyor. Bunlar da islemcilerin temel donanimini olusturuyor. Ornegin 1 veya 0 isleminin sonucu 1 dir. Bunu donanimsal olarak saglayan kapinin uc bacagindan ikisi input biri output olur. Input bacaklarindan birinde yuksek voltaj yani 1, digerinde dusuk voltaj yani 0. Sonuc olarak kapi 1 uretiyor, boylece mantiksal bir islemi yapan kapi calisiyor. Ancak toplama islemi yaparken 1, 1 isleminin sunucunun 0 olmasi gerekiyor. Cunku 1 + 1 = 0, elde var 1 seklinde yorumlamak gerekiyor 2 lik sistemde. O halde toplama islemini halledecek dondonanimin logic gate lerinde inputlardab ikisi de 1 ise 0, diger durumlarda mantiksal "veya" gibi calismasi gerekiyor. Bu sekilde farkli kapilar hep transistorlerle olusturuluyor ve bunlarin fazla olmasi islemci gucunu arttiriyor. Tum bu sistem cycle generator adi verilen bir yapiya bagli, o da saniyede kac defa voltaj degisimi yapilacagina karar vveriyor, bu da islemci hizi olarak bilinen GHz degeri oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teşekkürler .

Evet yazarken hata yapmışım 5 milyar transistör olarak editledim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

Orijinalden alıntı: MALTHAELBu transistör olayını hiç anlamıyorum nasıl o kadar küçük yapabiliyorlar , bugün bakıyorsun GTX 980 de 5 küsür milyon transistör varmış . Hata yapmadan nasıl üretiyorlarsa birisi anlatsa çok makbule geçer birde ne işe yarıyor bu transistörler ?
    Transistor 3 tane bacagi olan elektronik bir eleman. Kabaca, bacaklardan birine verilen elektrik akimina gore diger bacaklardaki voltaj degisiyor. Bu parcaciktan bir kac tane kullanarak logic gate denilen parcaciklar olusturuluyor. Bunlar da islemcilerin temel donanimini olusturuyor. Ornegin 1 veya 0 isleminin sonucu 1 dir. Bunu donanimsal olarak saglayan kapinin uc bacagindan ikisi input biri output olur. Input bacaklarindan birinde yuksek voltaj yani 1, digerinde dusuk voltaj yani 0. Sonuc olarak kapi 1 uretiyor, boylece mantiksal bir islemi yapan kapi calisiyor. Ancak toplama islemi yaparken 1, 1 isleminin sunucunun 0 olmasi gerekiyor. Cunku 1 + 1 = 0, elde var 1 seklinde yorumlamak gerekiyor 2 lik sistemde. O halde toplama islemini halledecek dondonanimin logic gate lerinde inputlardab ikisi de 1 ise 0, diger durumlarda mantiksal veya gibi calismasi gerekiyor. Bu sekilde farkli kapilar hep transistorlerle olusturuluyor ve bunlarin fazla olmasi islemci gucunu arttiriyor. Tum bu sistem cycle generator adi verilen bir yapiya bagli, o da saniyede kac defa voltaj degisimi yapilacagina karar vveriyor, bu da islemci hizi olarak bilinen GHz degeri oluyor.

Eline klavyene sağlık.
    Sayende olayı anlamaya başladık.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.