Şimdi Ara

Monitörün Tazeleme Hizini Asirtmak!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar acaba yapilabilir mi diye bakarken asagidaki videoya rastladim ve benim monitörün yapabildigini farkettim ama anlatildigi gibi renklerde problem vs hissedebilirsiniz ki bu durumda biraz düsürmek gerekiyor yada hic yükseltmemekGaranti disi kalabilir monitörünüz anlasilirsa, bunu göz önünde bulundurarak deneyinBenim 2560*1440 monitör 80Hz yapabiliyorGerci renkler sanki biraz degisiyor gibi ama denemeye devam edecegimVerilmis ise affola, yararlandigim birseyi paylasmak istedim cünkü bugünlerde Hz - Fps iliskisi forumda cok tartisilir oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=8sXeSwe1_dU

Edit: Tazeleme hizini arttirdikca sanki fare ile imleci hareket ettirirken input lag varmis gibi oluyor. Alakasi var mi bilmiyorum ama varsa ve aramizda bilen varsa bir aciklama güzel olurdu

Ekran kartim zaten high ayarlarda cogu oyunda 60 görmedigi icin yarin ayarlari düsürüp birkac oyunda vsync acik ve kapali test edecegim.

Yorumlarda uzun süre kullanimda yada degistirdigi anda monitörü bozunlanlar var. Risk tamamen size ait

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RapscallioN -- 13 Ekim 2014; 0:42:15 >

• Uzun bir süre olmuştu paylaşılalı. Neyse görmeyenler için gelsin diyelim.
  • 60 hz IPS ekran bide 200 hz TV bağlı.. TV de 75 e ok dedi monitörde 70 e razı oldu.. TV nin 100hz gerçek 200 hz olduğunu biliyorum ama 100 hz e neden çıkmıyor anlamadım
  • ben denedim 75 hrz monitörde herhangi bir artık olmadı
  • @R£DSTON£

O zaman kusura bakmayin

@Php

Bildigim kadariyla tvler genelde hep 50Hz oluyor ve farkli teknolojiler ile 100-800Hz olarak pazarlaniyor ama siz 100Hz oldugundan eminseniz orasi baska

@Reanimate

Hocam tam anlayamadim demek istediginizi aslinda. Tazeleme hizini arttirabildiniz mi ve artmasinin getirisi olmadi mi diyorsunuz yoksa artmadigi icin mi kiziyorsunuz? Artmasinin artisi öncelikle güclü ekran karti olanlarin ekran kartlarinin saniyede renderlayabildikleri frame miktari ile ekranin tazeleme hizi arasindaki farkin azalacak olmasi ve bu durum tearing olusmasina bir nebze engel olabilir deniyor. Ayrica tazeleme hizi yüksek bir monitörde düsük fps aliyor dahi olsaniz daha smooth bir görüntü elde edersiniz gibi bir düsünceyi savunan da cok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RapscallioN -- 13 Ekim 2014; 8:57:11 >

• 120hz ninde tadı farklı.Alışan bidaha 60hz kullanmaz oyun için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RapscallioN

@R£DSTON£

O zaman kusura bakmayin

@Php

Bildigim kadariyla tvler genelde hep 50Hz oluyor ve farkli teknolojiler ile 100-800Hz olarak pazarlaniyor ama siz 100Hz oldugundan eminseniz orasi baska

@Reanimate

Hocam tam anlayamadim demek istediginizi aslinda. Tazeleme hizini arttirabildiniz mi ve artmasinin getirisi olmadi mi diyorsunuz yoksa artmadigi icin mi kiziyorsunuz? Artmasinin artisi öncelikle güclü ekran karti olanlarin ekran kartlarinin saniyede renderlayabildikleri frame miktari ile ekranin tazeleme hizi arasindaki farkin azalacak olmasi ve bu durum tearing olusmasina bir nebze engel olabilir deniyor. Ayrica tazeleme hizi yüksek bir monitörde düsük fps aliyor dahi olsaniz daha smooth bir görüntü elde edersiniz gibi bir düsünceyi savunan da cok

monitör e görüntü gelmedi . açılmadı yani

• Reanimate kullanıcısına yanıt
    O zaman testi gecememis hocam zorlamanin anlami yok. 75Hz iyi bir deger zaten
  • Paneli oluşturan pixellerin belli bi değişim süresi var. Renklere göre değişim süreleri farklı. Oc ile senin yaptığın bi yerden sonra bunların cevap veremeyeceği zaman aralığında ekranın yenilenmesini talep etmek. 10ms'den değişen pixel için sen mesela 8ms'de değiştiği zamankine eş görsellik istiyorsun. Pixeller bu hızda cevap veremediği için yetişemiyorlar. Ghosting ve senin bunu algılama şansının ortalaması artıyor(bütün pixeller aynı renk değil, bütün pixeller siyahtan beyaza değişmiyor, yani gereken en uzun zaman için tepki göstermeleri gerekmiyor. Ama senin monitöre bakarken bu değişimleri yakalama ihtimalin arttıkça ghostingi algılama şansın da artıyor).
  • Rubisco kullanıcısına yanıt
    Demek imlecin sürüklenmesinin sebebi bu. Hardcore oyuncu olmadigim icin aslinda önemli degil ama güclü bir ekran karti alip daha sonra 60hz monitörde 100 fps almanin anlaminin kalmadigini belirten cok, bu sebeple en azinda 1-2 deneme yapmaya deger diye düsünüyorum, lakin sizin söylediginiz gibi oyun sirasinda ghosting farkedilir boyutta olursa yapmanin yarardan cok zarari olur tabi. Bilgi icin tesekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.