Şimdi Ara

Monitör Seçiyorum yardımcı olur musunuz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

- 1000:1 50m dinamik kontrast
    - 6ms tepki süresi
    - HDMI yok
    - Ips Ekran
    497 TL

ASUS 23.6" VN247H 1ms HDMI

- 1000:1 80m dinamik kontrast
    - 1ms tepki süresi
    - HDMI var
    - IPS yok
    670 TL

23.6" ASUS VS247NR

- 1000:1 50m dinamik kont.
    - 5ms tepki süresi
    - HDMI yok
    - IPS yok
    465 TL

BenQ 24" GL2460 2ms

- 1000:1 12m dinamik kont.
    - 2ms tepki
    - HDMI yok (olan versiyonu var)
    - IPS yok
    artısı 75mhz çalışma frekansı
    eksisi 12m dinamik kont.

21.5 İNÇ

asus-215-vs229ha

-3000:1 80m dinamik kont.
    -5 ms tepki
    -HDMI var
    -IPS yok VA panel bu.
    bu çok iyi bir monitör ancak 21.5 inç ile 23.6 inç arasındaki farkı bilmiyorum sanırım küçüktür diye düşünüyorum.

Ben alacağım monitörü yüksek grafikli oyunlarda GTA5,BF4 online, COD serisi, Crysis 3, Assasin Creed, NFS yarış oyunları ve FIFA 16 da oynayacağım.
    Oynayacağım oyunlarda tepki süresi ne kadar önemli bilmiyorum. Öyle yüksek tepki süresi isteyen LOL veya Counter Strike GO falan oynamam. BF4 ü orjinalini alacağım onda belki tepki süresi işime yarayabilir. Yorumu size bırakıyorum bu konuda.

Çok yabancı dizi izliyorum bu yüzden de görüntü kalitesi extra önemli.
    IPS panelde farklı açılardan görebiliyormuşuz, Monitöre en fazla 2 kişi bakarız yani açılar benim için önemli değil. IPS Oyuna kalite olarak pozitif etki ediyorsa onu bilmiyorum.

HDMI konsol bağlamaktan başka neye yarar pek bir bilgim yok sanırım HDMI işime yaramaz. HDMI ile ilgili bilmediğim başka bir durum varsa lütfen söyleyin.

Son olarak 21.5 yeterli midir 23.6 mı almalıyım. yoksa 23.6 alarak parayı gereksiz büyük ekrana mı saçıyorum sizce fikrinizi merak ediyorum. Tavsiyenizi yaparken para tasarrufu konusundada yardımcı olmanızı isteyeceğim çünkü monitörün ihtiyacım olmayan bir özelliğine büyük farklar ödemek pek mantıklı gelmiyor. Sanırsam HDMI'a ihtiyacım yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dean13 -- 2 Ocak 2016; 23:57:03 >

• Vga analog ve hdmi/dvi dijital çıkıştır kesinlikle hdmidan bağlaman gerekir ekran kartını monitöre. Yüksek çözünürlükte vga iyi değil dijital çıkış çok daha sağlıklı. Dvi to hdmi da iyidir ama vga dan hdmi çevirici 80-100 lira

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MotoAksesuar

Vga analog ve hdmi/dvi dijital çıkıştır kesinlikle hdmidan bağlaman gerekir ekran kartını monitöre. Yüksek çözünürlükte vga iyi değil dijital çıkış çok daha sağlıklı. Dvi to hdmi da iyidir ama vga dan hdmi çevirici 80-100 lira

HDMI konsol bağlayacaksan ve Monitörde hoperlör varsa işe yarar diyorlar. Yani benim hdmi ile işim yok aslında. Kontrolde ettim şuan 5000 TL lik ekran kartında bile hala DVI girişi var. Yani DVI modası kolay kolay geçmez daha. 5ms Battlefield4 veya diğer oyunlar için uygun mudur aslında merak ettiğim o. Birde IPS nin ne gibi dezavantajı vardır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dean13

quote:

Orijinalden alıntı: MotoAksesuar

Vga analog ve hdmi/dvi dijital çıkıştır kesinlikle hdmidan bağlaman gerekir ekran kartını monitöre. Yüksek çözünürlükte vga iyi değil dijital çıkış çok daha sağlıklı. Dvi to hdmi da iyidir ama vga dan hdmi çevirici 80-100 lira

HDMI konsol bağlayacaksan ve Monitörde hoperlör varsa işe yarar diyorlar. Yani benim hdmi ile işim yok aslında. Kontrolde ettim şuan 5000 TL lik ekran kartında bile hala DVI girişi var. Yani DVI modası kolay kolay geçmez daha. 5ms Battlefield4 veya diğer oyunlar için uygun mudur aslında merak ettiğim o. Birde IPS nin ne gibi dezavantajı vardır ?

DVI yeterli evet 5ms de yeterli.

IPS lerde renkler aşırı canlı çünkü resim modelleyenler-tasarımcılar kullanıyor bu aşırı canlı renkler gözünü yorar oyunlarda.

IPS ler 7-8ms oluyor genelde ve oyunlarda bu normalin üstü sayılıyor.

Genel olarak oyun için 5ms led, film-tasarım için 7-8ms IPS

bu arada ben Dell E2214H aldım n11den yarın siparişini geçiyorum 345TL ücretsiz kargoya geldi indirim kodu ile.

• 21.5 küçük gelmez mi ya :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dean13

21.5 küçük gelmez mi ya :S

benim bütçe az dostum ondan sen bütçene göre 24 al almışken.
  • Dean13 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle dinamik kontrasta takılmamak gerek yani düşük olması bir eksiklik değil bence. Testlerde bile statik kontrast değeri dikkate alınıyor dinamik kontrastta bazı marka ve modellerde uçuk değerler yazıyorlar. Çok sıkı oyuncu ve hassas iseniz tn panelli olanlar avantajınıza olur. IPS paneldeki yazılan tepkime süreleri ise pratikte tutmayabilir en iyisi testlerine bakın kağıt üzerindeki 5 ms değeri pratikte 13 ms ya da daha yüksek değerlere çıkabiliyor. Galiba testlerde 16 ms değeri ve altı 1. sınıf olarak geçiyor.

Monitör büyüklüğü hakikaten kişiden kişiye değişiyor burada 24 den az alma deselerde sana çok büyük gelebilir. En iyisi kullanım alanına göre belirle , bir mağazada görmen hayrına olur. İlk başta çok büyük gelen monitör ilerde gözün alıştığı için küçük gelebilir. Burada asıl önemli olan senin kullanım amacın.

23.6" ASUS VS247NR tn panele sahip olmasına rağmen kağıt üstündeki 5 ms tepki süresi yüksek.

AOC 23.6" i2476Vw ise ips panele sahip olup fiyat olarak tam bir f/p ürünü. Forumda alanlar var, en iyi bilgiyi onlar verecektir.

Asus-215-vs229ha va panele sahip olması siyah derinliği açısından avantaj. VA panelin IPS ye göre avantajları var siyah derinliği kontrast oranı gibisinden, fakat renklerin doğruluğu konusunda ips in daha iyi olduğu söylenmekte. Birde bazı va panellerde 178-178 bakış açısı yazmasına rağmen testlerde renk kaymasından şikayet edilen paneller var. Diğer bir durum ips vs va panel kıyaslamasında va panellerde hareketli sahneler ips e göre daha bulanık görülebiliyor tabi her panelde meydana geliyor mu bilemicem.

• Nasıl yani 20 milyon dinamik kontrastla 100 milyon arasında fark olmaz mı ? İlla kalitesini belli eder bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dean13 -- 7 Ocak 2016; 20:40:03 >
  • ASUS 23.6" VN247H 1ms HDMI

- 1ms tepki süresi
    - HDMI var
    - IPS yok
    670 TL
    dediklerin içinde bu olabilir ama başka monitörde olabilir mesela
    -http://www.vatanbilgisayar.com/lg-32mb25hm-3281-cm-fhd-ips-led-ekran-ucretsiz-kurulum.html#genel-bakis bu
  • haticetkn H kullanıcısına yanıt
    Hocam bu televizyon mu ? :D tepki süresi kaçtır acaba :D

Bu arada Ben CS:GO tarzı oyunlar değilde yüksek grafikli oyunlar oynayacağım. Ortalama bi tepki süresi yeterli. O yüzden IPS ekran lara bakmaya başladım.

Yeni listede bunlar var. Viewsonic olan çok uygun geldi. 2ms ve IPS + olarak tasarımı çok iyi
  • işini görebilecek kadar
  • ASUS 23.6" VN247H 1ms HDMI

- 1ms tepki süresi
    - HDMI var
    - IPS yok
    670 TL
    dediklerin içinde bu olabilir ama başka monitörde olabilir mesela
    -http://www.vatanbilgisayar.com/lg-32mb25hm-3281-cm-fhd-ips-led-ekran-ucretsiz-kurulum.html#
    Gerçekci değerler ise tabi ki fark olur ama kontrast için asıl bakılması gereken statik kontrast oranı, panel tipi ve monitörün testleri. Kağıt üzerinde dinamik kontrastı yüksek olan bir model testlerde düşük performans gösterebilir bunu demek istemiştim.İşin özeti dinamik kontrast önemli kıstasın olmasın.
  • patronas kullanıcısına yanıt
    http://www.vatanbilgisayar.com/viewsonic-23-vx2363smhl-w-led-ips-monitor.html

Bunu almaya karar verdim sizce iyi mi ? IPS Panelde 5ms nin altına inebilen tek monitör. Dış tasarımıda süper.
    Bu fiyata alınabilecek ips monitörlerden bir tanesi.

Baktığım incelemeler sonucunda:

1) Plastik kalitesi iyi değil,
    2) Siyah seviyesi sınırlı (ne iyi ne kötü gibi bir yorum yapılmış, rakamsal bir değer verilmemiş)
    3) Görüntü kalitesinin çok iyi olduğu (bu fiyat monitör için ölçülen statik kontrast değeri : 1135:1 beklenenden fazla olduğu belirtilmiş)
    4) sRGB renk uzayının % 93.5 lik kısmını kapsıyor. Tabi bu özelliğin yüksek olması daha çok grafik tasarım işi ile uğraşanlara yarıyor.
    5) "IPS glow" ve ışık sızması hakkında birşey bulamadım. Gerçi ışık sızması her monitörde olabilir. Ips kızma denilen bu glow olayı ise testlerde bahsedilmemiş ya da ben bulamadım. En iyisi forumda kullananlara sormak.

Bu monitör dolar kuru artmadan önce düşük bütçe ile alınabilecek monitörlerden bir tanesi idi. Şimdi tüm monitörlerin fiyatı arttı. Tercih sizin bulabildiğim testlere göre artısı eksisi yukarıda yazdıklarım. Mağazada bulabiliyorsanız bir de siz gözünüzle görün
    böylelikle daha rahat karar verirsiniz.

Edit: Youtube da incelemeleri mevcut bir göz atın isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patronas -- 13 Ocak 2016; 9:48:31 >

• patronas kullanıcısına yanıt
    Hocam senide çok meşgul ettik ama son bir kez sorayım.

CS:GO falan tepki süresi odaklı oynamayacağım. AssasinCreed Battlefied4 NeedforSpeed GTA5 Watchdogs falan grafik oyun oynayacağım. En ideali hangisidir veya bu listeden eleme yapabilirmisiniz en azından. Grafik tasarımla ilgili işim yok sadece oyun ve film
    Ben oyun oynamayı sevmiyorum tek oynadığım futbol o da ayda yılda bir.

Çok hassas bir oyuncu değilseniz.

AOC İ2367Fm, Asus vx239h ve Viewsonic 2363Smhl modelleri sizi üzmez diye tahmin ediyorum. Yinede tavsiyem bu ürünleri mağazada incelemeniz ve özellikle forumda kullananlar var onlardan kesin bilgi almanız. Ben sadece yabancı sitelerdeki araştırmalara bakıp bişey diyebilirim. Bu elemeler sonucunda tasarımı ve malzemesi en iyi olan AOC, malzeme kalitesi en kötü olan ise Viewsonic diyebiliriz. Sorunlu bir ürün denk gelmediği takdirde bu üç monitör işinizi görür düşüncesindeyim. bu monitörlerin input lag testlerini bulamadım ama dediğim gibi hassas bir oyun sever değilseniz işinizi görür düşüncesindeyim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.