Şimdi Ara

Modeme 6 kablosuz bağlantı olunca yavaşlaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Modemde 5 (4 lan çıkışı var 1 tanesini çoklayıp 5 cihazı bağladık) kablosuz ve 3 kablolu bağlantı yapıldığında herhangi bir sıkıntı olmadan kullanılıyor.

Ancak kablosuz bağlantı sayısı 6ya çıkınca kablosuz tüm bağlantılar aşırı derece yavaşlıyor lakin kablolularda bir sorun yok.

Benim bildiğim kadarı ile bağlı cihazlar interneti kullanmadıkça kaç kişi bağlanırsa bağlansın hız düşmemelidir. Haksız mıyım?

Normalde 35 Mbit internet kullanıyoruz. Kablosuz cihaz sayısı 6ya kadar herhangi bir sorun olmuyor speedtest 34-35 mbit gösteriyor. Lakin cihaz sayısı 6 olunca her cihazda tüm bağlantı hızlaır 1-2 Mbit'e düşüyor.

Ayrıca kablosuzlarda herhangi bir sorun hiç oluşmuyor sabit 35 Mbit.

Modem superonline'ın yeni modemi. Acaba arızalı olabilir yoksa bu durum normal mi?

Ayrıca evimde de superonline modem var orada 9 tane kablosuz 1 tane kablolu cihaz var ve herhangi sorun oluşmuyor.

Sizce iş yerinde oluşan bu sorun modem arızasından dolayı mı, yoksa normal bi durum mu yoksa çok fazla kablolu bağlantı yapıldığından dolayı kablosuz bağlantı limiti 5 mi oluyor?

edit: modem modelleri eklendi.

sorunu yaşadığım modem superonline huawei home gateway HG255s

evimde sorun olmayanmodem superonline huawei home gateway HG658V2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engineer037 -- 3 Şubat 2021; 13:39:50 >

• Merhaba;

Cihaz yeni demişsiniz ancak güncel firmware yüklü mü? https://www.technopat.net/sosyal/konu/huawei-hg255s-firmware.1307229//

6 Cihazdan herhangi birini kapattığınızda hızınız artıyor mu? Sadece bir cihaz buna sebep oluyor olabilir mi?

Bağlantı limiti olduğunu sanmıyorum ancak belli olmaz ISP den "çok fazla kablolu bağlantı yapıldığından dolayı kablosuz bağlantı limiti 5 mi oluyor?" sorunuzun doğru cevabını alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

• iss'in kendi verdiği modemlerdeki yazılım sürümleri, iss'nin kendisine özel oluyor malum. nşa'da satıon aldığımız modemler 16 bilemedin en fazla 32'lik oluyor ama ilk zyxel ile başlayan moda ile kullanıcı sayısındaki kısıtlama daha düştü diye biliyorum. dolayısıyla modemin önüne, iss'e ye ait olmayan bir ap'nin gideri her zaman var. pppeo yaparsın yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haykoatmaca -- 5 Şubat 2021; 0:26:45 >
  • Biraz masraf yapıp Unifi Ap long range ürünü satın alıp ağa dahil edip bilgisayardan kurulum yapın sorunsuz kullanırsınız. Isp'lerin verdiği modemler genelde bu şekilde sonuç veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: cemcakmak

Merhaba;

Cihaz yeni demişsiniz ancak güncel firmware yüklü mü? https://www.technopat.net/sosyal/konu/huawei-hg255s-firmware.1307229//

6 Cihazdan herhangi birini kapattığınızda hızınız artıyor mu? Sadece bir cihaz buna sebep oluyor olabilir mi?

Bağlantı limiti olduğunu sanmıyorum ancak belli olmaz ISP den "çok fazla kablolu bağlantı yapıldığından dolayı kablosuz bağlantı limiti 5 mi oluyor?" sorunuzun doğru cevabını alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Bildirim gelmediği için konuya cevap geldiğini görmemişim.

Mesajınız için teşekkürler, ISP aradım lakin öyle birşey olmadığını söylediler. Bağlantıda bir problem olmamalı diyorlar. Çözüm sunmadırlar maalesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: haykoatmaca

iss'in kendi verdiği modemlerdeki yazılım sürümleri, iss'nin kendisine özel oluyor malum. nşa'da satıon aldığımız modemler 16 bilemedin en fazla 32'lik oluyor ama ilk zyxel ile başlayan moda ile kullanıcı sayısındaki kısıtlama daha düştü diye biliyorum. dolayısıyla modemin önüne, iss'e ye ait olmayan bir ap'nin gideri her zaman var. pppeo yaparsın yani.

ap ve pppeo ne demek? Kusura bakmayın, anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknode

Biraz masraf yapıp Unifi Ap long range ürünü satın alıp ağa dahil edip bilgisayardan kurulum yapın sorunsuz kullanırsınız. Isp'lerin verdiği modemler genelde bu şekilde sonuç veriyor.

Bu dediğiniz anladığım kadarıyla sinyal güçlendirici cihaz. Bizde sinyalde sorun yok. Modemi değiştirmeyi düşünüyorum. Kaliteli 1000 TL civarında modem tavsiyeniz olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: engineer037

Bu dediğiniz anladığım kadarıyla sinyal güçlendirici cihaz. Bizde sinyalde sorun yok. Modemi değiştirmeyi düşünüyorum. Kaliteli 1000 TL civarında modem tavsiyeniz olur mu?

Alıntıları Göster

Hayır beni yanlış anlıyorsunuz. Benim de evimde sinyal sorunu yok ama ben modem üzerindeki wifi'ı kullanmam.

Modemin wifi özelliğini devre dışı bırakırım ve Unifi Ap bağlar onun üzerinden kablosuz kullanım yaparım.

Modem üzerine yük binince performans kaybı oluyor. O yüzden size modem yerine o cihazı önerdim.

Modem olarak piyasadakilerden alacaksınız mecburen. Benim önereceğim cihaz söylediğiniz fiyatın en az 3 katı falan civarında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknode

Hayır beni yanlış anlıyorsunuz. Benim de evimde sinyal sorunu yok ama ben modem üzerindeki wifi'ı kullanmam.

Modemin wifi özelliğini devre dışı bırakırım ve Unifi Ap bağlar onun üzerinden kablosuz kullanım yaparım.

Modem üzerine yük binince performans kaybı oluyor. O yüzden size modem yerine o cihazı önerdim.

Modem olarak piyasadakilerden alacaksınız mecburen. Benim önereceğim cihaz söylediğiniz fiyatın en az 3 katı falan civarında.

Alıntıları Göster

Anladım biraz, araştırayım, teşekkürler bilgilendirme için.

• Bu gerçektk dimi fazla insan bağlanınca yavaşlaması. Bunu nasıl çözebiliriz acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: dijitaldunya1

Bu gerçektk dimi fazla insan bağlanınca yavaşlaması. Bunu nasıl çözebiliriz acaba

Bu kullandığınız modem ile alakalı bir durum. Profesyonel model ve profesyonel bir modem ile kayıp en aza iner.

Profesyonel cihazdan kastım şu; Draytek marka mesela. Normal modemler 300-500 lira arasıdır ama wifi özellikli bir draytek modem en az 3000-3500 liralardadır.

Hepsini bir kenara bırakıp modemin üzerinden yükü almak istiyorsanız yapmanız gereken bir tane firewall kullanmak ve yükü firewall'ın üzerine atmak.

Firewall'ın bir çıkışını da access point cihazına tahsis edersiniz ve bütün sorunlardan kurtulursunuz.

Benim en son çalışmam bu yönde oldu.

Şirkete bir tane ufak mini pc'lerden aldım. Bu pc tamamen güvenlik duvarı yazılımı için hazırlanmış bir pc. 450-500 dolar arası bir fiyatı var ve üzerinde 4 adet ethernet portu bulunuyor.

Bir bacağını wan yaptım ve modemi orada sonlandırdım. Yani modem sadece telekomdaki sinyali alıp güvenlik duvarına göndermek ile yükümlü. Türk Telekom'un bana vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifrem o saatten sonra güvenlik duvarı içerisinde olmuş oluyor yani modemle bir işim kalmıyor aslında.

Bir bacağını da dhcp lan olarak verdim ve kablolu cihazlara oradan ip dağıttırıyorum. İstersem bir bacağını da wifi cihazına verip tamamen ona da ayrı bir bloktan ip dağıttırabilir, kablolu ve kablosuzları ayırabilirim.

Bunu neden yaptığıma gelecek olursak;

1. Modemin üzerinden yükü alıp, anakartlı ve kendinden işlemcili bir bilgisayara yükü verdim (kesinlikle şişmiyor, internet yavaşlamıyor)
    2. İnternet üzerinden gelebilecek her türlü saldırıya karşı önlem aldım
    3. Yükü modemden aldığım için artık daha performanslı bir wireless ağına kavuştum
    4. Bilgisayarlar arası veri transferini hızlandırdım (gigabit switch kullanmak şart)
    5. Vpn ile artık ofisime istediğim yerden bağlanabiliyorum (içerideymişim gibi)

İyi günler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.