Şimdi Ara

Mimar tanıdığı olan var mı? (Mimar maaşı?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
2
Favori
73.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mimarlar ayda 2.000 zor kazanır diyolar arkadaşlar gerçekten o kadar yüksek puanlı bir yer kazanıp, o kadar okumaya öyle bir maaş mı kazanılıyor?

• Mimar değil de, mutahit tanıdığım var. Maaşını tam bilmiyorum ama villa + bmw 3.20d var.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Mimar değil de, mutahit tanıdığım var. Maaşını tam bilmiyorum ama villa + bmw 3.20d var.

Cevap için sağol hocam, peki kaç yıldır bu sektörde ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merak ettim bende.

• dayı oğlu mimar 5 yıllık, 2,500 tl maaş alıyor , karısıda 5 yıldır mimar oda 2,000 tl alıyor
  • odtü mimarlık mezunu teyzem 2000 alıyordu en az 5-10 yıldır da sektörde olan biri. Çok yüksek rakamlar bekleme ama tabii ki güzel bir meslek
  • İlk 2-3 sene kendini ispatlayana kadar biraz() sürünürsün. Bu sürede 1000tl civarı alırsın sonrasında çalıştırdığın yere ve tecrübene göre maaşın 5000tl ya kadar çıkabilir
  • mimarlık eskidenmiş. şimdi çizim programlarıyla render alan elemanlar var. mimar sadece onaylıyor. öyle ahım şahım birşey kazanmıyorlar. kendi işin olacak çok geniş çevren olacak falan filan. yoksa asgariden başlarsın max 2000 falan olur. birşey bekleme yani. çok üzücü ama söylediklerim doğru arkadaşım.
  • Benim tanıdığım mimarlar hep aç

• Eniştem mimar maaşlı çalışmıyor küçük bir şirketi var öyle böye belki 3 bin tl geliyordur evine.
  • 2000 lirayı beğenmiyorsun ama lise mezunları asgari ücrete iş bulamıyor.Nereye gitsen 5,5 ayda bir girdi çıktı yaparım 11 aydan fazla çalışamazsın çünkü tazminat vermek istemiyorlar, sözleşmeler 5,5 aylık mesai 10-12 saat diyor.Yani piyasa berbat.
    Çalışma şartlarının yanında üniversite okumak çok daha basit bir iş gibi geliyor.Devir değişti bir üniversite okurum hayatım kurtulur paraya para demem diye birşey yok.
  • Marhat inş'da mimar tanıdıgımız var en son 6000 bın alıyordu
  • İnşaat mühendisi olarak cevap vereyim. Ben 5 yıllık mezunum benim gibi 5 yıllık bir mimarın kazanması gereken para (maaş ) bana göre 4000+ (ek olarak masrafları)'dır. Piyasada bürolarda çalışan mimarlar daha az alabilir ama bir başkasınn bürosunda çalışmayı tercih eden mimar zaten işin kolayına kaçmıştır biraz. Kendi ofisini kurarak risk alan biri veya konut projeleri vs. uygulamada bulunan biri bu paraları rahat kazanıyor zaten. En yakın örnek bir önceki işimde Başakşehir Metrokent'te çalışıyordum, şefim mimardı ve 6000+ civarı para alıyordu aylık, proje müdürümde inşaat mühendisiydi oda 20000 lira alıyordu. Daha uç örnekler var, Mimar Sinan'ı birincilik ile bitiren,yarışmalarda da ödülleri olan bir elemanın kafadan 6000 lira ile bir altyapı firmasında başlaması gibi. Kaldı ki ismi marka olmuş bir mimarın kazanacağı paranın ucu bucağı yok.
  • Tamamen yetenek ve çalışmayla alakalı. Kötü proje yapan ya da sadece imza için çalışan mimar 2000 tlyi geçemez. Ama o gazetelerde gördüğünüz gökdelenlerin mimarları da paraya para demiyordur. Bizim komşu var karı-koca kişi başı 5000 tlden çalışıyorlar şirkette.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bey Efendi

quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Mimar değil de, mutahit tanıdığım var. Maaşını tam bilmiyorum ama villa + bmw 3.20d var.

Cevap için sağol hocam, peki kaç yıldır bu sektörde ?

10 Sene civarı.
  • Benim amcam mimar.İngilterede okudu 35 yıl orada kaldı şimdi emekli.Adam mimar ama pencere camı-çerçevesi satışı ve pazarlaması yaparak para kazanmış.Türkiyede olsa ayıplarlar.Mimar olmuş pakpen satıyor diye.
    Neyse yeni mezun için para önemli değildir.İş öğretiyorlarsa ve çevre kazanabiliyorsan ayda 500 lira verse yine çalışılır.
  • her meslekte olduğu gibi maaşı tecrübe ve yetkinlik belirler. Bir bölümden yeni mezun iseniz tabi o işin asgari düzeyinde maaşla başlarsınız yetkinliğiniz kanıtladıkça çalıştığınız mimarlık ofisine katma değer kazandırdıkça maaşınız yükselir hatta maaşınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. ama mezun oldum hop 4 bin TL maaş ne kadar mantıklı? Yeni mezunsun ve kendini çok iyi yetiştirmiş sin ama bu sefer tecrübe girer işin içine bunun içinde usta çırak ilişkisi mantığı çok güzeldir maaş hayat şartları ne kadarda zor olsa ikinci planda kalmalı gelecek için sonrasında zaten kendini ispatladığında herkes senin peşinde koşar..
  • Müteahhitler 1-2 atıyor işte önlerine, 3 katlı bir binadan elde ettikleri kar 200 bini buluyor buna karşın.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.