Şimdi Ara

Milli Muharebe Tankımız 'ALTAY' özel video (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
189
Cevap
1
Favori
9.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tanıtım video dehşet güzel olmuş işte bu, teşekkür ederim hazırlayanlara .
    Gurur verici gelişmeler oluyor, Ülkece bu tür gelişmeleri desteklememiz lazım.
    Batılılar aşmış dehşet verici robotlar yapıyor bir an evvel yakalamamız lazım o seviyeleri. Donanım habere teşekkürler güzel iş çıkardılar.

• altay projesi tamamlandığında alman tankı leopar dan birinciliği devralıp en iyi tank olacak...

ülkemiz nihayet olması gereken yerlere geliyor..
  • Kaç personel alınabiliyor ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunları çok önceden yapmamız gerekiyordu ama hayırlısı buda gelişme
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordindarkness

Hareket halinde atış yapabiliyor mu ondan haber verin.

hareket halinde iken atış yapabildiği gibi hareket halinde iken hareket halinde olan başka bir hedefe kilitlenip atış da yapabiliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Tazmania_TR

Kaç personel alınabiliyor ?

normal personel sayısı her tank için 4 ama zor durumlarda 3 personelle de kullanılabiliyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Stradale

iyi de top namlusu sabit galiba dönmüyor, eğer dönmüyorsa bir tank için çok büyük bir eksiklik ama bu tür araçlar üretebiliyor olmamız çok büyük bir gurur kaynağı, en kısa zamanda battlefield serilerinde görmek istiyoruz :)

tankın namlusu elbette ki dönüyor. 360 derece her tarafa dönebildiği gibi namluyu döndürmeden de tank komutanı kendi görüş aletleriyle namludan ayrı olarak 360 derece her tarafı görebiliyor.

• Amerikan yapımı M1A1 gerektiği koşullarda üzrindeki dizel motor gücüyle 100 Km/h hızlarına ulaşabilmektedir. Eksik bilgi vermeyelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Amerikan yapımı M1A1 gerektiği koşullarda üzrindeki dizel motor gücüyle 100 Km/h hızlarına ulaşabilmektedir. Eksik bilgi vermeyelim.

Düzeltiyorum Turbojet motor demek istemiştim dizel değil.

• Altay uzuuuuuunn ve maceralarla dolu bir hikayedir.
    Otokar'ın hevesle ihalesini kaptığı daha sonra Kore'li dostlarımızın da katkısıyla kabusa dönüşen ve bata çıka mutlu sona giden bir aşk hikayesidir Altay:)

Alman ve ABD'li dostlarımızın nazı ve gizli ambargoları sayesinde sonunda kendi tankımızı yapabildik. Zaten askeri projelerimizin altında hep "dostlarımızın" kısıtlamaları yatıyor. İstediği her silahı pat diye alabilen Yunanistan'ın şimdi nasıl Alman-Fransız sömürgesi haline geldiğini iyi analiz edip halimize şükretmemiz lazım:)))

Bu arada yine bazı arkadaşlar yerlilik olayına kafayı takmışlar. Bugün ABD M1 Abrams tanklarında lisanslı Alman L-42 namuları kullanılıyor. Rus T-90'ları Fransız optikleriyle donanmış. İsrail Merkava serisi komple Alman zaten. Bizim tankın motoru Alman MTU EPP dizel 1500BG, namlu Alman Rheinmetall L-55 120mm yivsiz setsiz top. Hepsi lisanlı olarak ülkemizde üretiliyor ama günümüz askeri endüstrisi böyle. Torpido ve Balistik füze/mermi haricinde neredeyse hiçbir %100 yerli platform kalmadı. Artık önemli olan tasarıma hakimiyet ve altyapıya sahip olmak. Yarn Almanlar çıkıp "Yok size namlu kardeşim!" deseler biz eywallah çekip gider başka yerden alırız çünkü tankın tasarımı bizim ve istediğimiz gibi eğip bükebiliriz.

Bu arada, tamam Altay gerçekten de iyi bir tank ama şimdi çıkıp ta Leopard 2 ile kıyaslamak çok başka şey. Afganistn'da 6 tane RPG roketi yediği halde pusu kuranları tek başına yok eden leopard, Tora Bora'da 60 derecelik tepeye çıkıp mağaralara top atışı yapabilen leopard, Kabil'de tank mayınına bastığı halde personelin hayatını kurtarıp onları sağ salim üsse geri götüren leopard ve en son olarak Kosova'da tek başına dört Sırp T-72'sini temize havale eden Leopard kabul edin ya da etmeyin dünyanın en iyisidir.

Günümüz modern tankları ( Rus T serisi ve Fransız Leclerc hariç) Hepsi Leopard'ın taklididir ve buna Altay da dahildir. Ama ortada başarılı bir ürün varken taklit etmek küçüklük değil akıllılıktır. Tank konusunda Alman ve Rus ekolünden şaşmayın:)))))

• quote:

quote:

Amerikan yapımı M1A1 gerektiği koşullarda üzrindeki dizel motor gücüyle 100 Km/h hızlarına ulaşabilmektedir. Eksik bilgi vermeyelim.

Merhaba,

Farklı motor tipleriyle farklı hızlara ulaşılabilir.

M1 Abrams'lar genellikle 1500 beygirlik AGT-1500 türbin motoru ile 65-75Km/saat azami hızda seyredebilirler.

Uyugn koşullardan kastınız nedir bilemiyorum ama farklı koşullar altında Altay'ın daha yüksek hızlara çıkması da söz konusu olabilir ancak resmi spesifikasyon kapsamında garanti edilen sürdürülebilir azami hız 65Km/saat civarında.

Teşekkür ederim.

Sevgiler,

• quote:

quote:

Multicharge türbin motor:)

Değişik yakıtları kullanabilen beniznli motor var Abrams'ta. Küçük ve sessizdir ama çok ısınır ve arıza çıktığında tankı yerine çiviler resmen:) o 100 km olayı da sadece bir kaç kere denendi ve tankın motoru ile yürür aksamı buna en fazla 20 dakika dayanabiliyor ki bu hıza mühimmatsız boş haliyle yapabildi. Zaten tank ne yapacak 100 km hızı:))

Bu arada Abrams'tan nefret ederim:) Bu Amerikalılar ne zaman tank yapmayı öğrenecek onu da çok merak ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: yc#1

quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

Yav tank çok iyi ama korelilerin XK2'sisnin kopyasının aynısı. Zaten onlarda XK2'yi leopard ve leclerci yapan firmalara yaptırmıştı :)
    Bizde de parasını verdiğimiz halde neden autoloder yokta, gariban doldurucu var anlamış değilim.

İhtiyaç duymamış olabilirler. Ona bakarsan Amerikan M1A2, Alman L2A7 ve İsrailli Merkava 4'de de gariban doldurucu var.

ihtiyaç duyulmamış mı? parası neden ödendi o zaman?

1- Autoloder sayesinde tankın silueti daha küçük olur (bakınız XK2 taret)
    2- Autoloder insandan daha hızlı doldurur
    3- Her konuda daha güvenlidir
    4- Fazladan bir kişinin eğitimi, kumanyası, maaşı, ıvırı zıvırı her şeyiyle çok pahalıdır.
    5- Bir tank imha olduğunda 3 kayıp vermek yerine neden 4 kayıp yani koskoca bir can veresin?

1975 lerde dizayn edilen tankları bana örnek göstererek bak onlar yapmadı bizde yapmıyoruz iyi işte demek yanlış.
    m1a2 ikinci mermiyi atana kadar autoloder olan bir tank çoktan 3 mermi atmış olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: web101

quote:

Orijinalden alıntı: CommandPrompt

quote:

Adam uzaydan füze fırlatıyor biz daha yeni tank yapıyoruz bunlar göz boyama başka bişey değil

Bizim milleti de anlamak zor,evet dünyadaki bütün ülkeler uzaya füze fırlatıyor,hepsi kendi tankını üretiyorda biz geç kaldık... Elinde ya Apple'ın ya Samsungun ürettiği telefon var,ama buna göz boyama derler... Bizim millet millet birisi uzaya füze attıysa,biz pluto ya gidelim istiyo

Gerçekler acıdır biz Samsung ve Apple telefon kullanıyor muşuz Türk malı telefon varda bizmi kullanmıyoruz peki sen ne kullanıyorsun Bir şeyi savunurken eleştirdiğin insanıda aynı zamanda haklı çıkarıyorsun farkındamısın

Ben Apple kullanıcısıyım,ama gelipde buraya "bunlar göz boyama,sizin gözünüzü boyuyolar ben akıllıyım benimkini boyayamadılar pışşııkk" demiyorum. Kimi haklı çıkardığımda + ve - lerden bellidir sanırım... Gerçekler acıdır evet ama sorun senin görmemen,gerçekler acı,daha kendi telefonun bile üretmemiş olan bir ülke için,hatta sen Türk malı telefon varda biz mi almıyoruz klişesini bile yaptın,demekki neymiş emeklemeden,uzaya çıkılmıyomuş.. Birilerinin çıkıp,Ugandada insanlar ölüyor halinize şükredin geyiği yapmasıyla,senin gibi birinin el oğlu uzaya gitti biz daha tank yapıyoz klişesini yapması aynı şey,kendi önümüze bakalım artık... (ayrıca bizim adamı yerde zabdetemiyosun,fezaya göndersen napcak herkesin uzaya roket atmasına gerek yok "iyi" olmak için,"refah seviyesinin" yüksek olması için

Neyse bizim ülkede çok BOR varda çıkartmıyolar işte hatta... hadi öptüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CommandPrompt -- 12 Mayıs 2013; 23:29:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Foxbat

quote:

quote:

Multicharge türbin motor:)

Değişik yakıtları kullanabilen beniznli motor var Abrams'ta. Küçük ve sessizdir ama çok ısınır ve arıza çıktığında tankı yerine çiviler resmen:) o 100 km olayı da sadece bir kaç kere denendi ve tankın motoru ile yürür aksamı buna en fazla 20 dakika dayanabiliyor ki bu hıza mühimmatsız boş haliyle yapabildi. Zaten tank ne yapacak 100 km hızı:))

Bu arada Abrams'tan nefret ederim:) Bu Amerikalılar ne zaman tank yapmayı öğrenecek onu da çok merak ediyorum

doğrudur. bu 20dk meselesi çöl şartlarında geçerlidir. şehir şartlarında türbin motor türbin motordur. soğutma konusunda problemler olması muhtemeldir. işim gereği akışkanlardan anlarım biraz

• quote:

quote:

quote:

Yav tank çok iyi ama korelilerin XK2'sisnin kopyasının aynısı. Zaten onlarda XK2'yi leopard ve leclerci yapan firmalara yaptırmıştı :)
    Bizde de parasını verdiğimiz halde neden autoloder yokta, gariban doldurucu var anlamış değilim.

İhtiyaç duymamış olabilirler. Ona bakarsan Amerikan M1A2, Alman L2A7 ve İsrailli Merkava 4'de de gariban doldurucu var.

4- Fazladan bir kişinin eğitimi, kumanyası, maaşı, ıvırı zıvırı her şeyiyle çok pahalıdır.
    5- Bir tank imha olduğunda 3 kayıp vermek yerine neden 4 kayıp yani koskoca bir can veresin?

1975 lerde dizayn edilen tankları bana örnek göstererek bak onlar yapmadı bizde yapmıyoruz iyi işte demek yanlış.
    m1a2 ikinci mermiyi atana kadar autoloder olan bir tank çoktan 3 mermi atmış olur.

Tasarımın karmaşıklaşıp birim maliyeti arttıracağı endişesiyle KKK şartnamede böyle bir istekte bulunmamış olabilir. Yoksa gelecek nesillerde böyle bir özelliğin bulunmasını ben de isterim. Kazanılacak alan bataryalara ayrılıp hibrid bir güç ünitesiyle tankın yakıt tüketimi azaltılarak menzili arttırılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yc#1 -- 12 Mayıs 2013; 23:54:56 >

• quote:

quote:

quote:

Tsk'nın istememesinin sebebi performansından memnun kalmamasıydı yanılmıyorsam. Ayrıca her konuda daha iyi değildir autoloader. Daha hızlı doldurmaz hatta hız konusunda insana henüz yetişebilmiştir bu sistem. Daha güvenli değildir. Ayrıca dördüncü bir kişi dezavantaj değil tam tersine avantajdır.

Leopard, Challenger ve sizin de yazdığınız gibi Abrams dört kişilik ve autoloader kullanmıyor. Sorun olacak bir şey değil kısaca.

Ayrıca şu atacağım linkteki mesajları okuyun. Manual doldurmanın daha avantajlı olduğunu göreceksiniz.

http://www.defencetalk.com/forums/army-security-forces/should-m1a3-use-autoloader-11470/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jyggalag -- 13 Mayıs 2013; 0:09:33 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Adam uzaydan füze fırlatıyor biz daha yeni tank yapıyoruz bunlar göz boyama başka bişey değil

Bizim milleti de anlamak zor,evet dünyadaki bütün ülkeler uzaya füze fırlatıyor,hepsi kendi tankını üretiyorda biz geç kaldık... Elinde ya Apple'ın ya Samsungun ürettiği telefon var,ama buna göz boyama derler... Bizim millet millet birisi uzaya füze attıysa,biz pluto ya gidelim istiyo

Gerçekler acıdır biz Samsung ve Apple telefon kullanıyor muşuz Türk malı telefon varda bizmi kullanmıyoruz peki sen ne kullanıyorsun Bir şeyi savunurken eleştirdiğin insanıda aynı zamanda haklı çıkarıyorsun farkındamısın

Ben Apple kullanıcısıyım,ama gelipde buraya "bunlar göz boyama,sizin gözünüzü boyuyolar ben akıllıyım benimkini boyayamadılar pışşııkk" demiyorum. Kimi haklı çıkardığımda + ve - lerden bellidir sanırım... Gerçekler acıdır evet ama sorun senin görmemen,gerçekler acı,daha kendi telefonun bile üretmemiş olan bir ülke için,hatta sen Türk malı telefon varda biz mi almıyoruz klişesini bile yaptın,demekki neymiş emeklemeden,uzaya çıkılmıyomuş.. Birilerinin çıkıp,Ugandada insanlar ölüyor halinize şükredin geyiği yapmasıyla,senin gibi birinin el oğlu uzaya gitti biz daha tank yapıyoz klişesini yapması aynı şey,kendi önümüze bakalım artık... (ayrıca bizim adamı yerde zabdetemiyosun,fezaya göndersen napcak herkesin uzaya roket atmasına gerek yok "iyi" olmak için,"refah seviyesinin" yüksek olması için

Neyse bizim ülkede çok BOR varda çıkartmıyolar işte hatta... hadi öptüm

Sanki süper hiçbir ülkede olmayan bir savunma ve saldırı silahı yapmışlar vay be tank yapmışlar ancak bu ninniler le sizin gibi çocuk ları kandırırlar sen askerlik yapmamışsın belli daha öğreneceğin çok şey var

• Autoloader kavgasını yıllardır endüstri bitiremedi bence hiç burada başlamayın:)

• yanlis bilmiyorsam t-155 firtinada otomatik yukleme sistemi mevcut. belliki altayda olmamasi teknolojik yetersizlikden ziyade tercih meselesi.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.