Şimdi Ara

Milli işletim sistemi Pardus tekrar ayağa kaldırıldı (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
1
Favori
8.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Pardusu yaygınlaştırman için önce devlet memurlarına libre ofis gibi yazılımları kullanmayı öğretmek gerek. Misal MEBde pardus kullanılamamasının temelinde ms ofis bağımlılığı var. Ayrıca destek kitapların dijital ortamları da windowsta çalışacak şekilde hazırlanıyor. Bir çok yazılım işiyle uğraşanın da linux çekirdeğine uygun yazılımı geliştirebilmesi, kolay derleme hazırlayabilir hale gelmesi lazım.

Öyle ha diyince olmadığını 2006-2008li yıllarda devlet içinde denendiğinde bizzat görenlerdenim. İlk pardusun sonunu getiren gelişmelerden biriydi devlet dairelerinin işi becerememesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: lussio

quote:

Orijinalden alıntı: asau

Yav arkadaş, milli işletim sistemi demeyin şuna. Linux ne zamandan beri milli oldu da haberimiz yok. Şunu doğru dürüst tanımlayın. Linux üzerinde yapılan bir çalışma bu. Milli işletim sistemi demek, Winows, Linux, Ios, Android gibi ayrı bir işletim sistemi geliştirmek demektir.

Çalışmayı desteklemek lazım, ama tanımı yanlış. Milli işletim sistemi yanıltıcı bir tanım. Linux işletim sistemidir adı. Pardus, işletim sistemi değildir. Linux üzerinde yerelleştirilmiş, özelleştirilmiş bir çalışmadır. Yani işletim sistemi Linuxdur, Pardus değil.

Linux işletim sistemi değil işletim sisteminin çekirdeğidir. Pardus tam manasıyla bir işletim sistemidir. Sizin İos dediğiniz işletim sisteminin çekirdeğide linux. Komik olmayın

lafı parmaklarımdan aldın benden çok yaşıycaksın :)

• emekli65 kullanıcısına yanıt
    Pisi Linux ekibi şu an zor durumda hatta web sitelerini gönüllü olarak kodlayacak gönüllüye ihtiyaçları var.Ve derim ki yine güzel bir proje daha yaşamını yitiriyor malesef.Sanal olarak Linux Mint,Slitaz,Pisi Linux gibi işletim sistemleri denedim ancak sadece Pisi de girdiğim isim ve şifre girişlerimi defalarca kabul etmedi ancak ben yine de pes etmedim bu sefer Windows 8.1 in yanına kurayım dedim sanal olmadan ama bu sefer de disk bölümlendirmeyi yapamadım.

Ayrıca verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Boot logosu olarak Reis çıkacakmış bu sefer galiba?

Başlat / Start ikonu muadili de sol altta Akp logosu yani ampül olacakmış.

Hatta TYYP:// diye iç protokol modülü yazmış adamlar be.

TYYP

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: 10ff

Yatiyoz feto, kalkiyoz feto, kafami saga ceviriyom feto sola ceviriyom feto. Yerde camura basiyorum ayagimi kaldirip bakiyorum, feto.. İnek sut vermiyor, sebebi feto.. Ne fetoymus lan vay anasini ya...

Fetöcü müsün?

Akp li misin?

• Hatırlıyorum da Pardus u geliştirmek için milyonlarca lira harcanmış ve sadece arayüze tema giydirilmiş ve yerli yazılımcılar tarafından haklı olarak eleştirmişti. Yıllar sonra ortaya çıktı ki bu paraları alıp geliştirme yapacak kişiler amerikan uşağı (feto) imiş.

Tabi yaşı 30 u dahi aşmamış her şeyi bilen dehalarımız için bunlar boş laf.

• lussio kullanıcısına yanıt
    Yüzde yüz Haklısınız

Tabi sayın herşeyi bilenler daha hakim bu konulara. Uzun uzun yazdıklarına göre yazılım hakkında çok şey biliyorlar.

• GNU nedir bilmeyenler GNU/Linux dağıtımlarıyla ilgili fazla akıl vermeye çalışmasın.

• Kim ne derse desin bence üzerinde ciddi anlamda çalışılmaya devam edilmesi yararlı olur. Ancak burada önemli olan kullanım kolaylığı ve pratikliğin sağlanması. Mesela browser ları libre office programı video oynatıcısı resim görüntüleme yazılımı ile hatta oyunlarıyla , yazıcı tarayıcı kamera ve diğer aygıtların kolay kurulumuyla pratik, kolay kurulan kolay kullanılan, donanımı verimli kullanan bir sistem hazırlanırsa yaygınlaşabilir. Yerli üretilmemiş olması noktasındaki eleştirilere gelirsek, bence windows vb kaynak kodları açık olmayan sistemlere bel bağlamaktansa açık kaynak kodlu linux gibi tüm dünyada geliştiricilerin katkı sağlayabildiği platformlar , ulusal çıkarlarımız açısından daha yararlı. Bugün markalı birçok laptop ta windows fiyata dahil edilmiş. Opsiyon olarak değil mecburi olarak veriliyor.

Libre office de sadece odf değil docx , xlsx formatları da çalışıyor. Bence odf yerine bunlar mantıklı . Böylece Pardus ta doküman üzerinde çalışan kişi çalışmasını kaydedip windows tabanlı sistemde çalışmaya devam edebilir.
    Düzenleme: Yazım yanlışları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fxmaster -- 28 Ekim 2017; 13:0:48 >

• arkadaş linx üzerine çalışma yap sonra milli de.. bir furyadır gidiyor her b.ka milli ekleme sporu

• fxmaster F kullanıcısına yanıt
    Devlet emreder bütün alışkanlıklar bir gecede değişir
    Devlet emreder kimin devlete bir doküman göndermesi gerekiyorsa bundan böyle open document olarak gönderir
    Ama devlet samimi olacak

Kurumlara bağlı birimlerde libre yada open office merkez birim ve yöneticilerde ms office olmayacak
    MS office ile şablon ve sunum hazırlayıp libre office ile çalışmak zorunda kalan memurun başına ekşimeyecek

Pardus için de aynı
    Devlet istesin olur
    Bir gecede biter olay ama devleti yönetenler bir takım nedenlerle istemiyor

Photoshop yada autocad gibi yazılımlar kullanan sınırlı sayıda kullanıcıya windows yüklü makinayı verirsin
    Geri kalanına senin işini Pardus görür dersin

java kullanılarak Web tabanlı geliştirilmiş proğramlar için Pardus yeter de artar dersin
    Yüzde doksanı on parmak klavye kullanmayı bilmeyen memura senin için libre office çok bile dersin ama demiyor

Tarayıcılar javadan kurtulmaya çalıştıkça bizim devlet daha çok javaya sarılıyor çünkü
    Mesela EnGerek geliştiriliyor ve java kullanılıyor üstelik web tabanlı

Aslında Pardus kamunun yüzde 98'ine çok bile ama dediğim gibi devlet yeterince samimi değil
    Memurun alışkanlığı şu bu gibi ne kadar bahane varsa fasa fiso bunlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emekli65 -- 28 Ekim 2017; 14:4:5 >

• Ubuntu kullanıcısı olarak çok desteklediğim ve kullandığım deneyimlediğim bir işletim umarım hayata gelişime devam eder herkese tavsiye ederim gerçekten çok stabil başarılı bir sistem

• Pc kullanan fazla kişi kalmadıki tutmaz linüx boşuna uğraşıyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Johann Faber

Başarılı konu olmuş eline koluna sağlık.

her konuya öyle yazarsan, yersin banı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bozok6666 B kullanıcısına yanıt
    o linüx değil Linux... öğrenemediniz gitti...
  • lussio kullanıcısına yanıt
    quote:

Linux işletim sistemi değil işletim sisteminin çekirdeğidir. Pardus tam manasıyla bir işletim sistemidir. Sizin İos dediğiniz işletim sisteminin çekirdeğide linux. Komik olmayın

iOS çekirdeği Darwin'dir Linux değil, komik olma.

Milli dediğiniz işletim sistemi Pardus'ta yüklü yazılımların tek tek lisanslarına bakıp Copyright alanındaki ve Authors dosyasındaki isimleri tek tek listeleyin, kaç tanesi TC vatandaşı bana belirtin.

Ben başlıyorum: Linux için Linus Torvalds/Linux Foundation, Kde içinhttps://ev.kde.org/https://20years.kde.org/book/about.html, Gnome, LibreOffice, gcc, make, Gnu.. hepsini araştır, listele, yüzde olarak bildir. Hadi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Geçenlerde AKP'nin ve AK gezenlerin öve öve bitiremediği şehir hastahanesine gittim. Rahat 20-25 masaüstü bilgisayar gördüm. Hepsinde Windows 10 yüklüydü. Nerde bizim PARDUS?

PARDUS MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ DEĞİLDİR, MİLLİ SİYASET MALZEMESİDİR UNUTMAYIN BUNU.

• hocam bunu bir türlü SSD'ye uefi olarak kurmak için usb'den başlatamadım. rufus ile yazdırdım denemediğim ayar kalmadı. bir yerde hata yapıyorum ama bulamadım bir türlü.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakabus_

hocam bunu bir türlü SSD'ye uefi olarak kurmak için usb'den başlatamadım. rufus ile yazdırdım denemediğim ayar kalmadı. bir yerde hata yapıyorum ama bulamadım bir türlü.

Pardus Forma sormak lazım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.