Şimdi Ara

mikrotik sxt lite 5 ile dhcp server

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar 1 noktadan 4 ayrı noktaya (alıcıları mikrotik sxt lite 5) internet veriyorum herbir noktada ayrı ayrı access point 4-5 bilgisayar laptop var ve kamera sistemleri var modemden çıkış ip 192.168.1.1 bu iple gittiğim yerlere atıyorum a noktası 192.168.2.1 den başlıcak b noktası 192.168.3.1 den başlıcak c noktası 192.168.4.1 den başlıcak ve dhcp yükünü modemden azaltmış olacağım ve sabit ip vermem gerektiğinde kafam karışmıcak nasıl yapabilirim?

• böyle konularda çizim yapmak iyi oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mikrotik sxt lite 5 ile dhcp server

mesela bu şekilde mikrotik sxtlerin switch ile bu şekilde dhcp server olarak çalışmasını istiyorum bulunan yerlerde sabir ip vermem gerektiği için kafam karışıyor
  • Şemadan ve yazdıklarınızdan şunu anlıyorum.

Modem wifi yayını yapıyor. Mikrotikleri de bu yayını yakalayıp kendi DHCP'lerile LAN'a dağıtmak istiyorsunuz.

Doğru mudur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • öncelikle beni etiketlseydin haberim olurdu.

Şimdi yapman gerekn 2. katmandaki switcherin wan ip diye özelliği olması lazım oralara elinle atama yap sonrada dhcp server yukarıda belirlediğin gibi ayarla .

Oldukça basit bir işlem 5 10 dk kurculama ile öğrenirsin 15-20 dk da kurulumu gerçekleştirirsin.

• Kurumsal ortamlarda tek DHCP server ile birden fazla scop ile yapılır tabi devreye vlan trunk girer yönetim daha kolay olur.

• Merhaba;

DHCP hizmetinin modeme veya sunucuya ciddi bir yükü olmaz eğer kaygınız bu ise.

Şemaya göre;

Mikrotik AP lerin IP si 192.168.1.x olup DHCP nin dağıtacağı IP 192.168.2.x olsun diyorsun ama Mikrotik' in bunu yapacağını sanmıyorum (kendi IP bloğu dışında farklı DHCP scope) Dağıtsa bile internet çıkışı olmayacaktır (Ağ geçidi farklı IP bloğunda 192.168.1.1)

Arkadaşların dediği gibi management bir switch ile vlan kurabilirsin. Bu her bir Mikrotik in alanını diğerlerinden izole eder.

Yada vlan özellikli bir modem ile daha hesaplı olabilir. Döküman yardımcı olabilir.http://www.airties.com.tr/_supportdocs/2/77/2_77_20111231165857.pdf

Eğer ben izole bir ortam istemiyorum ve tüm cihazlarım bir birini görsün ancak IP Blokları yönetim olarak farklı olsun diyorsan;

(Her cihaza statik IP vermelisin)

172.0.0.1 Modem (Tüm cihazlarda Ağ Geçidi olarak verilecek)
    172.0.1.1 1.Mikrotik AP
    172.0.1.2 1.Mikrotik Cihaz1
    172.0.1.3 1.Mikrotik Cihaz2
    .
    .
    .
    172.0.2.1 2.Mikrotik Cihaz1
    172.0.2.3 2.Mikrotik Cihaz2
    .
    .

gibi biraz zahmetli ama işini görecektir.

İyi çalışmalar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.