Şimdi Ara

Mevcut Sistemime Ram Alıcam... Yardım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • CORSAIR TW3X4G1600C9DHX 4GB 1600MHZ (2X2GB) DDR3 CL9 Kit
    1 Adet Xilence XP580 580W Powersupply
    1 Adet Powercolor Ati Pcs+ HD4890 1GB 256Bit GDDR5 (directx 10.1) Pci-e x16 2.0 Ekran Kartı
    Lg W2284F-PF 22" LCD Monitör P.Siyah 2ms Dvi
    GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P ANAKART
    WD 500GB 32 MB ÖNBELLEK HDD

Arkadaşlar yukarıdaki sistemi 2 sene önce topladım. Ama bir türlü istediğim performansı alamadım. Gerektiği kadar hızlı açılmıyor. İnternet sayfasını tıkladığım zaman bekletiyor bir süre sonra google sayfası geliyor. Bazen tam masaüstüne geliyor reset atıyor. Ram lerin biraz düşük kaldığını düşünerek ram takviyesi yapmaya karar verdim. Yukarıdaki ram lerde dikkatimi çeken şu husus var. Ram lerin voltajı 1,85 v. Ancak anakartta ram bölümünde 1,5 v ram desteklenir gibi birşey yazıyor. Zaten bios tan baktığımda ram çarpanı x533 mhz olarak görünüyordu. Onu x800 mhz ye çıkardım ancak sistem bir süre çalıştıktan sonra donmaya başladı.

Yeni almayı düşündüğüm ram lerde aşağıdaki gibidir. Uyumsuzluk olmasın diye aynı marka alayım dedim. Ancak sizin tavsiye edebileceğiniz bir ürün var ise onu da düşünebilirim.

Corsair 4Gb(2x2Gb) 1600Mhz DDR3 Ram BC-CMX4GX3M2A1600C9 (RAM VOLTAJI 1,65V)

Bugün sipariş vermeyi düşünüyorum. Yorumlarınızı dört gözle bekliyorum.Tşk..

• HDD Raid 0 yapın, dertlerinize faydası olur. Ram alsanızda bahsettiğiniz sorunlar çözülmez.
  • ssd gibi bir imkanınız varsa ssd alabılırsınız ram yerıne.
  • Pc yi sürekli kullanmıyorum. Bu nedenle ssd için o kadar bütçe ayırmak istemiyorum. Ancak sisteme verdiğim paranın da hakkını almak istiyorum. 100 lira civarında mesajımda dediğim rami alsam sistemin rahatlamasına faydası olmaz mı ? Benim problemim hdd ile mi ilgili acaba?
    hdd raid 0 olayını da biostan yapıyoruz değil mi?
  • bazi ramler low power olarak uretilir, anakartin 1.85 volt desteklerken 1.5 volt luk ramlari sorunsuz calistirir (farkli voltajdaki ramlari karistirp takarsan en dusuk olanin voltajindan ayarlar). Senin anakart 1.5 volt destekli bakiniz;

http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-ma790xt-ud4p_10/

yani bosuna masraf etme durup dururken.

ya HighVoltage'in dedigi gibi ayni dikten bir tane daha alip raid 0 yapican ki veri kaybetme sansi cok yuksek oldugu icin 2 defa dusunulecek bir secim yada

asagidaki gibi bir ssd alip isletim sistemini ona kurup diger diskini depolamaya ayiracan.

http://www.morvitrin.com/intel-320-series-2-5-quot-80gb-sata2-ssd-1035

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DecardCain -- 15 Ağustos 2011; 10:55:15 >

• Bir de raid 0 olayı tek hdd kullananlar için de oluyor mu? Benim aklımda 2 veya daha çok hdd sahipleri yapıyor diye kalmış:)

Şu ramlerdeki voltaj durumunu da bi çözebilirsek çok iyi olacak. Kafama takılıyor ramlerin performans sağlamıyor olması. Yeni alacağım ram lerin voltajı 1,5v olan modeli de var.
  • 2 tane hdd ile raid 0 yaparsın. Şu konuyu incele :http://forum.donanimhaber.com/m_47875684/tm.htm
    Arkadas iyi anlatmıs.
  • Hdd raid olayı hiç aklıma gelmemişti. Ben şu anki 500 gb hdd yi dolduramıyorum. Yeni bir hdd almak ne kadar mantıklıdır onu da bilemedim.
  • o ramlerin 1.65V da üzerinde yazan 1600MHz cl9 değerini vermesi lazım hocam. bios ayarlarınızı kontrol edin bi önce.
    ayrıca sistemde virüs ya da malware tarzı şeyler varsa temizleyin derim
  • Dün cpu-z den baktım. spd bölümünün alt tarafında 1,5 v yazıyordu. Anakartın kitapçığında da ram lerle alakalı kısımda 1,5 v yazıyor. Dediğim gibi ram çarpanını yükselttim ama sistem dondu. Gerçi ram çarpanını yükselttim ama diğer ram zamanlamalarını değiştirmedim. Şimdi mevcut 1,85 v ram lere 1,65 v ram daha eklersen sistemin stabil çalışması mümkün olur mu?

Virüs veya malware ile ilgili olarak da antivir kullanıyorum ama ne kadar faydası oluyor bilemiyorum. Tavsiye edebileceğiniz başka bir program var mıdır?
  • Bi de raid 0 için 2.hdd ne almalıyım? Tavsiye edebileceğiniz bir hdd var mıdır? Yine mevcut hdd ( 500 GB) ile aynı büyüklükte mi olmalı? Şu anki hdd fazla dolu değil zaten. Fazla para vermek istemiyorum. Hepsiburada.com dan alacağım.

MEVCUT HDD : WESTERN DIGITAL WD5001AALS Caviar Black 500GB 32MB
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeyrekadem
    Virüs veya malware ile ilgili olarak da antivir kullanıyorum ama ne kadar faydası oluyor bilemiyorum. Tavsiye edebileceğiniz başka bir program var mıdır?

Zaten anakart 1.85'i veremiyor anlaşılan. 1.65 de alsan aynı voltajda çalışır hepsi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.